Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Roanoke, zaginiona kolonia
     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 23/02/2007, 12:49 Quote Post

Roanoak – pierwsza angielska kolonia w Ameryce założona w 1585 roku składała się z około 100 domów (90 mężczyzn, 17 kobiet, i 9 dzieci).
Pomimo uzależnienia Żywnościowego od Indian nie prowadzili wobec nich zbyt mądrej polityki, powszechne były porwania i wymuszenia.
W 1590 roku była opuszczona a gdzieś (chyba na jakimś budynku) było wycięte słowo „CROATAN”.
Zaginięcie kolonistów nazywane jest największą tajemnicą Ameryki.

W filmie fabularnym, który niegdyś oglądałem, przed literami końcowymi podana była informacja, że gdzieś na kontynencie amerykańskim odnaleziono plemię Indian, którzy mówili językiem, w którym było sporo zapożyczeń z j. angielskiego a większość ludzi miała niebieskie oczy i jasne włosy.
Co myślicie o losach kolonii i hipotezie zawartej na końcu filmu?

Wprawdzie nie jest to wiek XVII, ale gdzie indziej to umieścić?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 23/02/2007, 14:34 Quote Post

QUOTE
Roanoak

Nie Roanoak, tylko Roanoke!
QUOTE
Pomimo uzależnienia Żywnościowego od Indian nie prowadzili wobec nich zbyt mądrej polityki, powszechne były porwania i wymuszenia.

Jakieś dowody?
QUOTE
pierwsza angielska kolonia w Ameryce założona w 1585 roku
(...)
W 1590 roku była opuszczona

Mała poprawka - kolonia z roku 1585 została porzucona w roku następnym. W 1587 osiedliła się druga grupa kolonistów, i to oni zniknęli.
QUOTE
a gdzieś (chyba na jakimś budynku) było wycięte słowo „CROATAN”.

Nie CROATAN, tylko CROATOAN!
QUOTE
W filmie fabularnym, który niegdyś oglądałem, przed literami końcowymi podana była informacja, że gdzieś na kontynencie amerykańskim odnaleziono plemię Indian, którzy mówili językiem, w którym było sporo zapożyczeń z j. angielskiego a większość ludzi miała niebieskie oczy i jasne włosy.
Co myślicie o losach kolonii i hipotezie zawartej na końcu filmu?

Hipotez, o zmieszaniu się kolonistów z Indianami było kilka i dotyczyło kilku kompletnie różnych plemion. Żadna też z nich nie uzyskala potwierdzenia.
Możliwości jest wiele - koloniści, nie mogąc się doczekać pomocy, mogli po prostu wsiąść na pinasę, którą mieli, próbować wrócić do Anglii i zginąć próbując.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 23/02/2007, 23:28 Quote Post

A dzieci o błękitnych oczach i jasnych włosach,nawet odrzucając możliwośc mutacji smile.gif mogły byc Olafsonami,Eriksonami,Gustafsonami,Karlsonami...
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 23/02/2007, 23:33 Quote Post

Drogi Ramondzie gdybym znał jakieś dowody albo wiedział dokładnie, o co tam chodziło to bym nie pytał to, co napisałem to cała moja wiedza na ten temat i pochodzi z jakiejś internetowej stronki dotyczącej filmu. A co do pisowni to na pewnej stronie znalazłem:
„The first English Colony of ROANOKE”, a nieco niżej: "To the Northwest the farthest place of our discovery was to Chawanook distant from ROANOAK about 130 miles."
I w innym miejscu: "but for the word "CROATAN" carved on a post."
Znalazłem to dzisiaj, ale to chyba świadczy że to nazewnictwo wcale nie jest takie pewne.

http://www.nationalcenter.org/ColonyofRoanoke.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 17/04/2008, 18:09 Quote Post

A co znaczyło to Croatoan, czy Croatan, czy to znaczy że zaatakowali ich Chorwaci!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Grzegorz Nowysz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 265
Nr użytkownika: 41.626

Grzegorz Nowysz
 
 
post 17/04/2008, 20:16 Quote Post

Szukając sobie w Internecie jakichś informacji na ten temat, trafiłem na "forum zjawisk niewyjaśnionych". I co prawda wiele się tam nie dowiedziałem, ale przytoczę kilka wypowiedzi ze względu na ich walory humorystyczne smile.gif

QUOTE
A co to znaczy "Croatoan" może to jakiś duch który to zrobił


QUOTE
a to nie leży obok trójkąta bermudzkiego?
bo ja sie nieznam na mapie a to by wtedy wiele wyjaśniało


QUOTE
Niewiem nieznam się na tym ale na moje oko to niejest blisko trójkonta bermuckiego


QUOTE
Może to Ci z Croa ...... zabili tych z Raoke i sobie popłyneli poniewarz bali się że coś im może zagrażać ( ludzie ) że ich wybiją czy coś takiego .... a chcieli sobie zakozaczyć i napisali Croa


QUOTE
moim zdaniem jak by to był jakiś Duch który by ich zabił albo wiele duchów , demonów czy coś w tym sylu poco by pisali nazew wyspy Obok


QUOTE
wszyscy wpadli w zalamaną czasoprzestrzen, moze pojawią sie tam jeszcze lub umarli tysiace lat temu. Dziewczynka byla zas czyms w rodzaju klucza otwierajego brame czasu do istot z innych wymiarow. Wyryty napis byl rzeczywiscie imieniem jakiejs istoty Boga przez ktora ofiarnie znikneli mieszkańcy.


QUOTE
a może wikingowie?? mi sie wydaje że pitraci napadli na nich... Razz przecież wtedy przeżywali swój okres świetlości...


QUOTE
przyszła większa fala no i nagle wszyscy znikneli
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Piszczek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 46.066

Krzysztof Grau
Stopień akademicki: Student
Zawód: Student
 
 
post 10/05/2009, 12:44 Quote Post

Historie koloni mozna znalezc pod tym linkiem http://www.nationalcenter.org/ColonyofRoanoke.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
tuliusz1971
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 408
Nr użytkownika: 52.937

Pawel Hrankowski
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/06/2009, 15:27 Quote Post

Jak również tu (po polsku):
pl.wikipedia.org/wiki/Roanoke
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 11/12/2013, 14:46 Quote Post

http://news.nationalgeographic.com/news/20...tory-raleigh/?1

QUOTE
Theories about the disappearance have ranged from an annihilating disease to a violent rampage by local Native American tribes. Previous digs have turned up some information and artifacts from the original colonists but very little about what happened to them.


Until now.


Thanks to technological advances and a cover-up on a map, researchers are getting closer to finding out what happened to the lost colony of Roanoke Island.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/01/2016, 16:37 Quote Post

http://strefatajemnic.onet.pl/extra/opuszc...a-roanoke/4fjgf

Tylko nic nowego tu nie ma.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Elfir
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.039
Nr użytkownika: 80.708

OK
Zawód: ogrodnik
 
 
post 23/10/2016, 21:06 Quote Post

A ta wyryta nazwa to nie nazwa pobliskiej wyspy, na której mieli się schronić w razie kłopotów? Wyspa na której mieszkał ten Indianin, co go wozili do Anglii i z powrotem?

A dowodem na "niemądre" postępowanie było spalenie indiańskiej osady za kradzież srebrnego kubka. Anglia miała w tym czasie drakońskie kary za naruszenie prawa własności.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 7/03/2021, 13:19 Quote Post

Dobrze zrobiony filmik przedstawiający całą sprawę. https://www.youtube.com/watch?v=iTOKRWgjOlg

Dla mnie naprawdę dziwna rzecz to brak potwierdzenia czy koloniści przeżyli i przenieśli się na teren tego zaprzyjaźnionego plemienia. Bo jakoby urwała im się kotwica i nie chcieli ryzykować ostatniej. Ale że nie próbowali nawet przepłynąć obok?
Sama idea że spora liczba kolonistów została zostawiona całkowicie sama sobie jest przerażająca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej