Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Elity III RP, Tajni współpracownicy a świat nauki.
     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 17/07/2012, 18:05 Quote Post

QUOTE(zielony2012 @ 17/07/2012, 15:32)

Odnośnie cudzołóstwa i bicia żony. Za to wylatuje się z pracy. Nie będę odnosić tych dwóch przypadków do wielu zawodów,ale np. nauczyciel w szkole czy akademicki, za pierwsze może wylecieć z pracy natychmiast,
*


Echhh, ile to panienek z roku sypiało z asystentami za lepszą ocenę, czy choćby pan Ch., uznany konstytucjonalista, który "szalał" ile popadnie, dopóki nie przespał się z synową swojego szefa...
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
zielony2012
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 78.612

 
 
post 17/07/2012, 18:20 Quote Post

QUOTE
Echhh, ile to panienek z roku sypiało z asystentami za lepszą ocenę, czy choćby pan Ch., uznany konstytucjonalista, który "szalał" ile popadnie, dopóki nie przespał się z synową swojego szefa...

Sprawy nie znam i nie będę komentował. Jeśli ten przykład jest prawdziwy, to oczywiście potwierdza on prawidłowość, pisałem o tym wcześniej, jaka powinna mieć miejsce w takiej sytuacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 17/07/2012, 19:00 Quote Post

QUOTE
Odnośnie łamania zasad państwa prawa. Prawo uchwala właśnie to państwo. Koleś zobowiązał się do pracy na rzecz państwa totalitarnego, pamiętaj o tym. Obowiązku wrogości nie można nakładać, ale nauczać i uczyć się, jaki był PRL to obowiązek każdego. Było to państwo totalitarne i doskonale o tym wiesz.
Jak możesz porównać pracę na rzecz państwa demokratycznego do pracy na rzecz totalitarnego?

Nie masz pojecia czym był PRL, skoro twierdzisz, ze to było państwo toatalitarne.
Co ma uczenie o PRLu do lustrowania Nic.
QUOTE
Odnośnie cudzołóstwa i bicia żony. Za to wylatuje się z pracy

Fantazjujesz. Nie ma takiego paragrafu. I nie lustruje sie na takowa okoliczność.

Ten post był edytowany przez balum: 17/07/2012, 19:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 17/07/2012, 21:05 Quote Post

QUOTE
Nie masz pojecia czym był PRL, skoro twierdzisz, ze to było państwo toatalitarne.
balum

Hmm, w okolicach roku 1952 o totalitaryzmie w Polsce możemy jednak mówić. Mieliśmy masową partię z monopolem na prawdę, działały oddziały SB i MO, których działania możemy określić mianem terrorystycznych, panowała jedna ideologia, istniał kult wodza (Bieruta). Później oczywiście wszystko to osłabło i w latach 70-tych i 80-tych o totalitaryzmie w Polsce rzeczywiście nie możemy mówić.

Co do oczyszczenia polskich uczelni z byłych współpracowników to uważam, że to dobra inicjatywa. Polski system szkolnictwa wyższego i tak jest zbyt rozbudowany. Upuszczenie krwi by się mu przydało. Przy czym tacy przeniesieni w stan spoczynku profesorowie i doktorzy nadal mogliby publikować i dzielić się swą wiedzą. Pamiętać należy, że większość TW robiła to dla kariery nie dla miłości do komunizmu. Mimo wszystko takie zachowanie dyskredytuje człowieka jako naukowca, który przecież bezstronnością, a warsztatem swej wiedzy do stanowisk dochodzić powinien. Chory był system, TW to były jego ofiary - osoby z gruntu słabe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 18/07/2012, 5:00 Quote Post

QUOTE
Co do oczyszczenia polskich uczelni z byłych współpracowników to uważam, że to dobra inicjatywa. Polski system szkolnictwa wyższego i tak jest zbyt rozbudowany. Upuszczenie krwi by się mu przydało.

Ale czemu akurat wdle tego kryterium? Jak zwolnić, to najsłabszych, a nie TW , rozwodników czy cudzołożników.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 18/07/2012, 14:45 Quote Post

QUOTE
Ale czemu akurat wdle tego kryterium? Jak zwolnić, to najsłabszych, a nie TW , rozwodników czy cudzołożników.
balum

"Strzelanie z ucha" na kolegów w celu zrobienia kariery naukowej nie licuje z mianem i honorem naukowca. Kto, jeśli nie oni są najsłabszym ogniwem? Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Czy chcemy aby osoby o tak wykoślawionej moralności uczyły nasze dzieci?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 18/07/2012, 15:22 Quote Post

Miałem konstytucję na UJ z rzekomym kontaktem operacyjnym Krakatau - wykoślawiony, przekrzywiony na lewo, się nie czuję. No, chyba że w wykoślawienie się wpiszemy niechęć do PiS-u i otaczającego go satelitarnego środowiska lumpenprawicy - to rzeczywiście, jestem wykoślawiony smile.gif. Niemniej, rzekomy kontakt operacyjny Krakatau prawa konstytucyjnego uczył bardzo dobrze i szczerze mu za to dziękuję smile.gif.

To że taki a taki profesor miał za sobą agenturalną przeszłość naprawdę rzadko rzutuje na kwestie merytoryczne jego wykładu. A przynajmniej, co do zasady.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 18/07/2012, 21:29 Quote Post

QUOTE
To że taki a taki profesor miał za sobą agenturalną przeszłość naprawdę rzadko rzutuje na kwestie merytoryczne jego wykładu.
Vergilius

Owszem, nie przeczę. Czymże jednak przeżarty jest ów człowiek od środka, że mógł donosić? Krakatau nie mógł ciebie wykoślawić - to on ma wykoślawioną moralność. Pytanie tylko, czy przy całej merytoryczności jego wykładu nie czułeś obrzydzenia patrząc na jego osobę?
Cały problem nie polega na ewentualnym wpływie ludzi jak Krakatau na studentów, który wcale nie musi być zły, gdyż ludzie ci mogą promować bardzo pozytywne postawy oraz cechy. Chodzi tutaj o szacunek studentów do samych siebie, o szacunek władz uczelni do siebie, o szacunek dla siebie mieszkańców miasta, które dana szkoła wyższa firmuje/reprezentuje.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
czwartek12ego
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 329
Nr użytkownika: 61.377

 
 
post 18/07/2012, 21:33 Quote Post

QUOTE(zielony2012 @ 7/07/2012, 21:27)

Z tego co pamiętam, to TK uznał, że to niezgodne z konstytucją, choć jednogłośni sędziowie nie byli.

*



Mógłbyś sięgnąć głębiej w pamięć, bo pobieżne przejrzenie zasobów internetu nie wskazało na żadną inicjatywę PiS-u dotyczącą w sprawie TW na uczelniach, a tym bardziej wyroku TK.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 18/07/2012, 21:44 Quote Post

QUOTE
Owszem, nie przeczę. Czymże jednak przeżarty jest ów człowiek od środka, że mógł donosić? Krakatau nie mógł ciebie wykoślawić - to on ma wykoślawioną moralność. Pytanie tylko, czy przy całej merytoryczności jego wykładu nie czułeś obrzydzenia patrząc na jego osobę?
Cały problem nie polega na ewentualnym wpływie ludzi jak Krakatau na studentów, który wcale nie musi być zły, gdyż ludzie ci mogą promować bardzo pozytywne postawy oraz cechy. Chodzi tutaj o szacunek studentów do samych siebie, o szacunek władz uczelni do siebie, o szacunek dla siebie mieszkańców miasta, które dana szkoła wyższa firmuje/reprezentuje.


O sprawie dowiedziałem się jakoś w kwietniu/maju, pamiętam, że przestałem w ogóle chodzić na wykłady, bo chciałem poprawić maturę, więc nie miałem okazji zareagować z obrzydzeniem. Jednakże, gdyby nie ten czynnik losowy, nie sądzę, aby to zmieniło jakoś moje podejście. Jeśli rzeczywiście był kontaktem operacyjnym, to sprawiedliwość go i tak winna dosięgnąć, w takiej czy innej formie. Nie jestem od wymierzania sprawiedliwości, nie ja mam do tego namaszczenie. Dla mnie, jako studenta tegoż profesora, liczyło się to że całkiem nieźle prowadził wykłady (dzięki czemu mogłem zdobyć bardzo ważną dla mnie) i był bardzo miły i przystępny do swoich studentów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 18/07/2012, 22:27 Quote Post

QUOTE
Nie jestem od wymierzania sprawiedliwości, nie ja mam do tego namaszczenie. Dla mnie, jako studenta tegoż profesora, liczyło się to że całkiem nieźle prowadził wykłady (dzięki czemu mogłem zdobyć bardzo ważną dla mnie) i był bardzo miły i przystępny do swoich studentów.
Vergilius

Jet to dosyć nowoczesne podejście. W tym przypadku wybrałbyś zysk w postaci otrzymanej od Krakatau wiedzy. Ja, jako osoba nieco staroświecka pod pewnymi względami sam wymierzałbym sprawiedliwość zgłaszając prośbę o zmianę wykładowcy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/07/2012, 23:00 Quote Post

Zawsze Arbago możesz zapisać się na zajęcia do kogo innego smile.gif A poza tym w kwestii popularnie mówiąc "donoszenia na kolegów" do organów, ostatni przykład został określony mianem "ko", to trochę co innego niż tw, akurat organa zasadniczo były powołane do pilnowania porządku prawnego, akurat na kierunkach prawnych, co naturalne,poszukiwano konsultantów i np. wykładowców dla funkcjonariuszy MO i SB (tu małe sprostowanie do twierdzeń Arbago odnośnie 1952, SB wtedy nie istniała), no i jak ktoś zgodził się wygłosić prelekcję do milicjantów, np. "Prawne uwarunkowania stosowania przymusu bezpośredniego", to Arbago nie wpisze się na jego zajęcia smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 19/07/2012, 0:28 Quote Post

KO był od wiele gorszą wersją TW, który często był nieaktywny. KO współpracował świadomie i z chęcią. Był niejako funkcjonariuszem systemu. Był więc KO polityczną wtyczką na uczelni. Jakże dalekie to było od czystego ducha nauki, czy też ducha naukowego współzawodnictwa w imię naukowej prawdy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 19/07/2012, 6:15 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 18/07/2012, 22:29)
Czymże jednak przeżarty jest ów człowiek od środka, że mógł donosić?

Tm samym co rozwodnik czy cudzołoznik. Teraz mozemy TW potepiac, ale to była legalna współparaca z organami państwa (jakie by ono nie było, obywatel nie miał obowiazku byc wobec tego państwa nastawiony wrogo i mógł je afirmować) Obecne szykany za owa afirmacje to działanie prawa wstecz. Obecnych TW obecnych organów tez potepiasz i domagasz sie ujawnienia, bo donoszą?

Ten post był edytowany przez balum: 19/07/2012, 6:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 19/07/2012, 11:01 Quote Post

QUOTE(balum @ 19/07/2012, 6:15)
Tm samym co rozwodnik czy cudzołoznik. Teraz mozemy TW potepiac, ale to była legalna współparaca z organami państwa (jakie by ono nie było, obywatel nie miał obowiazku byc wobec tego państwa nastawiony wrogo i mógł je afirmować)
Balum, widać, o etyce nie słyszał.
QUOTE
Obecne szykany za owa afirmacje to działanie prawa wstecz.
Dała nam przykład Norymberga jak zwyciężać mamy... wink.gif
QUOTE
Obecnych TW obecnych organów tez potepiasz i domagasz sie ujawnienia, bo donoszą?
Ktoś donosi teraz do UPOu na kolegów? Oczywiście, że ujawnić i wywalić. Donosicielstwo jest nieetyczne, a nieetyczna osoba nie powinna uczyć.
Poza tym: wiesz coś o działalności polskich służb, jesli chodzi o donosicielstwo na polskich uczelniach? No i po 89 tym roku istnieje funkcja TW?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej