Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Światło z popiołów , M. Mączyńska
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 10/02/2014, 12:04 Quote Post

Akurat specjalnie oryginalny w tym rozumowaniu to Kasperski nie jest wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/02/2014, 12:12 Quote Post

Nie napisałem "oryginalny". Napisałem, że książka jest bardzo interesująca, to materiał erudycyjny, w którym z problemem zmierzył się Kasperski w bardzo imponujący sposób. Powiedziałbym, że w interdyscyplinarnym ujęciu. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
gamoń22
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 204
Nr użytkownika: 83.176

Stopień akademicki: KLON BANITA
 
 
post 10/02/2014, 15:39 Quote Post

co więcej Kasperski jest dostępny za dosłownie grosze w wersji elektronicznej
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/02/2014, 16:02 Quote Post

QUOTE(gamoń22 @ 10/02/2014, 16:39)
co więcej Kasperski jest dostępny za dosłownie grosze w wersji elektronicznej

No proszę, tego nie wiedziałem. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
gamoń22
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 204
Nr użytkownika: 83.176

Stopień akademicki: KLON BANITA
 
 
post 10/02/2014, 16:09 Quote Post

tutaj jeszcze pana Kasperskiego praca na temat triady duzmezilowskiej u Jordanesa oraz dwie kolejne

Robert_Kasperski_Dwie_amalskie _triady
Robert_Kasperski_problem etnogenezy Gotów
Robert_Kasperski_Amalowie_a _Wizygoci

księgarnia gdzie kupiłem Kasperskiego jako ebook

ebook_Kasperski


QUOTE
Wydania elektroniczne
Wersje pełne:
Teodoryk Wielki i Kasjodor. Studia nad tworzeniem "tradycji dynastycznej Amalów"  14.00 zł


Ten post był edytowany przez gamoń22: 10/02/2014, 16:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 20/03/2014, 15:48 Quote Post

Sprawa książki Kasperskiego powinna być wydzielona do osobnego tematu.

Zabrałem się za czytanie książki Mączyńskiej. Jak na razie pierwsze wrażenie mam zupełnie odmienne - nie jest to wznowienie starej książki z jakimiś drobnymi korektami i brakiem nowszej literatury historycznej. Pisząc o wpływie Germanów na upadek Rzymu wykazuje znajomość prac Heathera czy Goffarta. Przez ostatnie lata więcej się jednak działo w dziedzinie archeologii niż historii (i sama Mączyńska jest archeologiem). Jak na razie autorka sporo miejsca poświęca tym nowym odkryciom archeologicznym, więc za zupełną bzdurę muszę uznać stwierdzenia, że to stara książka tylko z uzupełnieniem literatury.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 21/03/2014, 11:23 Quote Post

QUOTE(welesxxi @ 20/03/2014, 16:48)
Sprawa książki Kasperskiego powinna być wydzielona do osobnego tematu.

Wstrzymaj się z tym, bowiem sam takowy utworzę za jakiś czas. Pracuję nad tekstem w spawie tej książki.
QUOTE
Zabrałem się za czytanie książki Mączyńskiej. Jak na razie pierwsze wrażenie mam zupełnie odmienne - nie jest to wznowienie starej książki z jakimiś drobnymi korektami i brakiem nowszej literatury historycznej. Pisząc o wpływie Germanów na upadek Rzymu wykazuje znajomość prac Heathera czy Goffarta. Przez ostatnie lata więcej się jednak działo w dziedzinie archeologii niż historii (i sama Mączyńska jest archeologiem). Jak na razie autorka sporo miejsca poświęca tym nowym odkryciom archeologicznym, więc za zupełną bzdurę muszę uznać stwierdzenia, że to stara książka tylko z uzupełnieniem literatury.

Kilka tygodni temu oddałem recenzję tej pozycji. Lada moment powinna się ukazać. Przepraszam, za autoreklamę, ale jak zwykle, pewnie puszczę na forum ten tekst.
Nie ukrywam, że nieco się popastwiłem na książką. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/03/2014, 14:17 Quote Post

Zgodzę się z szapurem, że książka jest często pobieżna (choć wcale nie jest bardzo cienka). Rozdział o chrystianizacji nadzwyczaj lakoniczny (choć z drugiej strony nie wiem czy w ogóle konieczny). To raczej taki podręcznik bez ambicji stawiania przełomowych teorii. Natomiast protestuję przeciw uznawaniu tej książki za nie poprawioną i nieaktualną.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 21/03/2014, 14:28 Quote Post

Mam nadzieję, że z portalu nie urwą mi głowy jeśli nieco przedpremierowo pokażę maleńką zapowiedź mojego tekstu. Otóż w ww wymienionym portalu stawiamy tzw. Plusy i minusy. U mnie w kontekście najnowszej książki Marii Mączyńskiej wygląda to tak:

QUOTE
Plusy i minusy:
Na plus:
+ tematyka
+ ilustracje
+ mapy
+ bibliografia
+ ładne wydanie
Na minus:
- błędy merytoryczne
- błędy edytorskie
- błędy metodologiczne
- styl
- brak spis ilustracji
- literówki

Całość recenzji możliwa to przeczytana będzie na: http://historia.org.pl/ w tamtejszym Dziale Recenzje.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
vercyngetoryx
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 81.129

Robert
Zawód: akademik
 
 
post 20/04/2021, 22:06 Quote Post

Wróciłem ostatnio do tej lektury. Jeżeli chodzi o zagadnienia historyczne to rzeczywiście jest pisana jak podręcznik, ale ze sporą dawką uproszczeń. Dla przykładu mamy fragment o tym jak Aurelian ewakuował Dację, która zaraz została zajęta przez Wizygotów, Wandalów i Gepidów, którzy z kolei musieli rychło zmykać przed Hunami. Chyba byłoby bezpieczniej pisać w tym okresie o Gotach, ale skoro już są zachodni, to dlaczego przy Wandalach nie ma wskazania, że chodzi o Silingów? Czy ci ostatni osiedlili się na terenach ewakuowanych przez Aureliana, czy raczej obok? Czy od wycofania się Rzymian do osiedlenia Hunów nie minęło aby stulecie z górką?
Chciałbym się zapoznać ze wskazaną wyżej recenzją, ale na podanej stronie nie mogę jej znaleźć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.056
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 20/04/2021, 22:13 Quote Post

QUOTE(vercyngetoryx @ 20/04/2021, 22:06)
Wróciłem ostatnio do tej lektury. Jeżeli chodzi o zagadnienia historyczne to rzeczywiście jest pisana jak podręcznik, ale ze sporą dawką uproszczeń. Dla przykładu mamy fragment o tym jak Aurelian ewakuował Dację, która zaraz została zajęta przez Wizygotów, Wandalów i Gepidów, którzy z kolei musieli rychło zmykać przed Hunami. Chyba byłoby bezpieczniej pisać w tym okresie o Gotach, ale skoro już są zachodni, to dlaczego przy Wandalach nie ma wskazania, że chodzi o Silingów? Czy ci ostatni osiedlili się na terenach ewakuowanych przez Aureliana, czy raczej obok? Czy od wycofania się Rzymian do osiedlenia Hunów nie minęło aby stulecie z górką?
Chciałbym się zapoznać ze wskazaną wyżej recenzją, ale na podanej stronie nie mogę jej znaleźć.
*


raczej Hasdingów. To Ci osiedli na północ od Dacji w okresie wojen markomańskich.

QUOTE
Z końcem 171 roku pojawiły się nowe okoliczności, które tym razem udało się Rzymianom obrócić na swoją korzyść. Przy północnej granicy Dacji zjawiło się nieznane dotychczas plemię przybywające z odległych stron Germanii. Byli to wandalscy Hasdingowie prowadzeni przez dwóch naczelników – Raosa i Raptosa[227]. Od początku swego przybycia zdradzali pokojowe zamiary i chęć uzyskania rzymskiej protekcji. Należy tu przypomnieć, że Hasdingowie znajdowali się wówczas w pożałowania godnym położeniu, gdyż z dawnej ojczyzny, jaką stanowiły dla nich obszary Mazowsza, Podlasia i północnej Lubelszczyzny, wypędzili ich Goci, systematycznie przemieszczający się ku Morzu Czarnemu[228]. Pragnieniem przybyszy było zatem otrzymanie przyzwolenia władz rzymskich na osiedlenie się w rejonie górnej Cisy.

Rzymianie wykorzystali powyższe przesłanki, wciągając ich w swoją grę dyplomatyczną. Ze względu na to, że teatrem wydarzeń stało się przedpole Dacji, rozmowy podjął jej namiestnik Sekstus Korneliusz Klemens, który na pełnionym stanowisku zastąpił zabitego w roku 170 Marka Klaudiusza Fronto. Aktualny namiestnik wyznaczył Hasdingom konkretne zadanie; pokonanie dackich Kostoboków, którzy w roku poprzednim tak dotkliwie dawali się we znaki mieszkańcom Bałkanów. Zabezpieczenie sojuszu stanowili zakładnicy w postaci hasdińskich kobiet i dzieci, które Klemens osadził w miastach Dacji Porolissensis[229]. Zadanie zostało wypełnione, a Kostobokowie pobici. Tymczasem inne okoliczne plemię – Kasjusz Dion raz nazywa je „Lakringami”, a raz „Dakringami”, a więc zapewne chodzi o jakieś ugrupowanie wolnych Daków – zaniepokojone sukcesem przybyszy i zazdrosne o ich wpływy uderzyło na Hasdingów i zadało im dotkliwą porażkę[230]. Wszystko odbyło się jak widać zgodnie ze starym i wypróbowanym scenariuszem, czyli według zasady divide et impera. Hasdingowie byli jednak w tym momencie zbyt cennym nabytkiem, żeby można ich było pozostawić na pastwę zmiennego losu. Wobec tego wsparto ten lud subsydiami pieniężnymi i pozwolono mu się osiedlić tam, gdzie de facto przebywał, tj. nad górną Cisą i takimi jej dopływami, jak: Bodrog, Latorica i Samosz[231].

Przypieczętował powyższe zawarty z barbarzyńcami foedus. Najprawdopodobniej dopięto go już jednak w początkach roku 172, bezpośrednio przed planowanym uderzeniem na Markomanów, co wydaje się uzasadnione ze względu na montowaną przeciwko wymienionemu ludowi koalicję.


Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 20/04/2021, 22:22
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
vercyngetoryx
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 81.129

Robert
Zawód: akademik
 
 
post 21/04/2021, 11:19 Quote Post

QUOTE
raczej Hasdingów. To Ci osiedli na północ od Dacji w okresie wojen markomańskich.

Tak oczywiście, chciałem napisać: "dlaczego przy Wandalach nie ma wskazania, że nie chodzi o Silingów?", ale zamotałem się z przeczeniami. Ci ostatni byli w tym okresie wysunięci bardziej na zachód w stosunku do Hasdingów. Chciałem to skorygować, ale Gniewko był szybszy. Dziękuję za czujność i przepraszam za pomyłkę, mea culpa. Zapytam jeszcze: skąd cytat? W mojej wersji książka ma "zaledwie" 142 przypisy.

Ten post był edytowany przez vercyngetoryx: 21/04/2021, 11:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.056
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 21/04/2021, 12:12 Quote Post

To urywek z „Wojen narkomańskich” Marka Olędzkiego. Nie wykluczam, że w jakiejś innej jego pracy tekst brzmi identycznie.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 21/04/2021, 19:20
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
vercyngetoryx
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 81.129

Robert
Zawód: akademik
 
 
post 21/04/2021, 20:20 Quote Post

Ok, dzięki za info. Myślałem, że może ta poprzednia wersja książki była dokładniejsza.

Był jeszcze taki projekt Okres wędrówek ludów w dorzeczu Odry i Wisły. Pamiętam, że zapowiadali publikację książkową. Czy to się już ukazało/ukaże? Wątpię, żeby chodziło o omawianą w niniejszym wątku, bo była wydana w 2013.

Ten post był edytowany przez vercyngetoryx: 21/04/2021, 20:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/04/2021, 22:12 Quote Post

W ubiegłym roku ukazała się wersja angielska. Polskojęzyczna jest dopiero szykowana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej