Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Chanatu Krymskiego
     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 4/12/2004, 11:40 Quote Post

Miałem ambicje napisania całej historii Chanatu, a później poświęcenia nieco miejsca samemu charakterowi i strukturze państwa również z krótkim opisem życia codziennego..ale na ambicjach pewnie się skończy bo na nic nie mam czasu..
Jeżeli chodzi o literaturę, w której móglbys coś na ten temat znaleźć to polecam" Chanat Krymski i jego stosunki z Polską " oraz "Tatarzy" Leszka Podhorodeckiego no i 2 książki Piotra Borawskiego " Tatarzy polscy - dzieje obrzędy legendy i tradycje " i " Tatarzy w dawnej Rzeczypospolitej"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Maciekor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 186
Nr użytkownika: 7.558

Maciej
Zawód: absolwent liceum
 
 
post 23/06/2005, 8:43 Quote Post

No bez przesady przecież ja tutaj widze sporo kopjowania z innych stron historycznych sleep.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 23/06/2005, 8:45 Quote Post

QUOTE
No bez przesady przecież ja tutaj widze sporo kopjowania z innych stron historycznych

A może bardziej konkretnie jakich ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Maciekor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 186
Nr użytkownika: 7.558

Maciej
Zawód: absolwent liceum
 
 
post 24/06/2005, 12:02 Quote Post

http://www.histmag.org/online/best.arts/index.php?50
Prosze bardzo
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 24/06/2005, 12:56 Quote Post

Gdybyś poczytał moje wypowiedzi na tym forum to z łatwością byś się zorientował, że występuję tu jako corvinus, a w Histmagu i na All Empires jako TJK, ale napisałeś o kopiowniu w liczbie mnogiej więc ciekawy jestem gdzie jeszcze znalazł się mój artykuł (lub jego fragmenty).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Maciekor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 186
Nr użytkownika: 7.558

Maciej
Zawód: absolwent liceum
 
 
post 24/06/2005, 14:59 Quote Post

Hmmm, to sie zbłaźniłem sleep.gif przepraszam Coprvinus musze stwierdzić ,że nie zorientowawszy sie w sytuacji próbowałem coś ci udowodnić.Sorry wink.gif A co do innych stron to nie pamiętam ich nazw wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 24/06/2005, 16:47 Quote Post

Nie ma sprawy..już się przestraszyłem, że ktoś sobie to przywłaszczył wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
kajusek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 14.431

Jakub Kaja
Stopień akademicki: mgr.
Zawód: historyk
 
 
post 2/03/2006, 17:03 Quote Post

Nogaje to lud wywodzący się z plemion tureckich i mongolskich, powstały w wyniku oderwania części Złotej Ordy po śmierci Batu-Chana przez Nogaja koło 1261 roku. Koczowiska ich leżały głównie po obu stronach środkowej Wołgi. Po zdobyciu w latach 1552-1556 Kazania i Astrachania przez Rosję część Nogajów, która nie chciała się podporządkować, przeniosła się na ziemie należące do Chanatu Krymskiego leżące pomiędzy ujściem Donu, a państwem Czerkiesów i przyjęła nazwę Małej Ordy Nogajskiej, a pozostała na dawnych koczowiskach ludność zyskała nazwę Dużej Ordy Nogajskiej. Nogaje osiedlali się od XVI wieku również na wybrzeżach Morza Czarnego począwszy od Warny na wschód powstają Ordy: Dobrudzka, Budziacka, Białogrodzka (Jedysańska), Oczakowska (Jamboludzka) zwane ordami przednimi, w okolicach Azowa Orda Azowska i koło ujścia rzeki Kubań - Orda Kubańska. Są to wszystkie informacje, które ukazały sie na ten temat w polskich opracowaniach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
kajusek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 14.431

Jakub Kaja
Stopień akademicki: mgr.
Zawód: historyk
 
 
post 2/03/2006, 17:08 Quote Post

Ordy docierały na tereny polskie trzema głównymi szlakami, które ustalały się od powstania Chanatu Krymskiego do XVII wieku, ciągnącymi się głównie wzdłuż wododziałów, pomiędzy większymi rzekami. Szlak Wołoski: Tatarzy krymscy przekraczali Dniestr poniżej Tehinii i z Budziku podążali pomiędzy Prutem i Dniestrem przez Mołdawię (Besarabię), koło Śniatynia wkraczali na Pokucie i dalej poprzez Ziemie Halicką kierowali się w stronę Lwowa i Buczacza. Czarny szlak biegł z Krymu przez Tawań między dorzeczem Dniepru i Bohu od górnego Ingułu na północ przez Wyżynę Naddnieprzańską, na wysokości Korsunia rozdzielał się w stronę Kijowa oraz poprzez północną Bracławszczyznę na wołyński Zbaraż (jedna z jego odnóg ciągnąca się wzdłuż Udyczu zwana była szlakiem Udyckim). Nazwa szlaku wywodzi się od pochodów tatarskich, które na czarnoziemnych terenach województwa Kijowskiego i Bracławskiego zostawiały czarne tropy na szerokości uzależnionej od liczby wojowników. Szlak Kuczmański odłączał się od Czarnego u tak zwanych Martwych Wód (Boh przechodzono brodem), biegł pomiędzy Bohem i Dniestrem przez województwo bracławskie do rzeki Rów (gdzie znajdowało się uroczysko Kuczmań, skąd wzięła się nazwa szlaku), a dalej na Podole w stronę Baru gdzie skręcał na północny zachód i łączył się znowu z Czarnym w okolicach Zbaraża. Były to tylko główne szlaki posiadające wiele rozgałęzień całkowicie zależnych od decyzji dowódców tatarskich, więc mogły się oddzielać od szlaku głównego i skierować w dowolnym kierunku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 4/03/2006, 18:11 Quote Post

QUOTE
Nogaje to lud wywodzący się z plemion tureckich i mongolskich, powstały w wyniku oderwania części Złotej Ordy po śmierci Batu-Chana przez Nogaja koło 1261 roku

Nogaje to plemię mongolskie - Mangici, którzy w latach dominacji Nogaja stanowili większość jego wojsk, natomiast o trwałym uniezależnieniu od Złotej Ordy w XIII czy XIV wieku oczywiście nie ma co mówić ( nieco niezręczne jest tu sformułowanie L. Podhorodeckiego). Nazwa Nogajcy pojawia się zresztą dopiero około połowy XV wieku.

QUOTE
Nogaje osiedlali się od XVI wieku również na wybrzeżach Morza Czarnego począwszy od Warny na wschód powstają Ordy: Dobrudzka, Budziacka, Białogrodzka (Jedysańska), Oczakowska (Jamboludzka) zwane ordami przednimi, w okolicach Azowa Orda Azowska i koło ujścia rzeki Kubań - Orda Kubańska.

Osiedlenie Nogajców na zachodnich wybrzeżach Morza Czarnego odbywało się w kilku falach - największe to koniec lat 30-tych oraz lata 90-te XVI wieku.Indentyfikacja i nazewnictwo ord do dziś nie jest całkowicie wyjaśnione - np. orda jedysańska pojawia się w dokumentach dopiero w latach 20-tych XVIII wieku i według D. E. Pitchera przeniosła się tutaj z okolic Kubania.

QUOTE
Są to wszystkie informacje, które ukazały sie na ten temat w polskich opracowaniach.

Polecam w takim razie "Historię Mongolii" oraz "Historię Rosji" Bazylowa, "Stosunki polsko -tatarskie" D. Skorupy i "Złotą Ordę i jej upadek" Grekowa i Jakubowskiego (polskie wydanie rosyjkiego opracowania).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 4/03/2006, 19:39 Quote Post

Corvinusie!
chciałbym coś poczytać o upadku w/w chanatu. Interesuje mnie, jaką armię wystawiła Rosja, główne kierunki ataku, ważniejsze bitwy, heroiczne zmagania, podbój Krymu. Zaspokajając ma ciekawość, podaj jeśli łaska daty.
pzdr.
 
Post #41

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 4/03/2006, 20:12 Quote Post

Jak już wcześniej pisałem nie mam teraz czasu na jakiś obszerniejszy artykuł - polecam "Chanat Krymski i jego stosunki z Polską" Podhorodeckiego, ewentualnie turecką, angielskojęzyczną stronę na sieci:
http://www.ozturkler.com/data_english/0003/0003_05.htm

(od rozdziału Start of Russian Expansion in the Crimea)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Hetman Suliński
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 15.882

Mariusz Sularz
Zawód: Uczeñ
 
 
post 8/04/2006, 9:11 Quote Post

QUOTE(corvinus @ 23/06/2005, 10:45)
QUOTE
No bez przesady przecież ja tutaj widze sporo kopjowania z innych stron historycznych

A może bardziej konkretnie jakich ?
*




http://www.eastway.pl/chanat.php

Proszę bardzo wink.gif

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 8/04/2006, 10:36 Quote Post

Dzięki,
Już do nich napisałem z żądaniem usunięcia artykułu lub zamieszczenia adnotacji o autorze.


Załatwione rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez corvinus: 11/04/2006, 19:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 6/01/2007, 16:02 Quote Post

Mam pytanie odnośnie liczby ludności Krymu. Ile wynosiła liczba ludności Chanatu Krymskiego w różnych latach swojego istnienia.

Jeśli ktoś by mógł to proszę napiszcie czy warto kupić książkę Podhoreckiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

7 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej