Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rzeczpospolita Obojga Narodów, Pawel Jasienica
     
Boshi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 68.836

Zawód: uczen
 
 
post 6/12/2010, 15:21 Quote Post

Czytał ktos? dziś wypożyczyłem, wydawnictwo z 85r, czyli już 25 letnie. Stron ponad 300, Jakies opinie o tej ks? ( Szukałem w wyszukiwarce, nic nie znalazłem o tym )
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 6/12/2010, 15:26 Quote Post

Właściwie to ponad 25-letnie, bo książkę napisano w latach 60. XX wieku. Jasienica, jak to Jasienica, książki pociągające, ale do niektórych tez trzeba podchodzić sceptycznie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 6/12/2010, 15:27 Quote Post

Jasienica ma fajny styl, ale w kwestii Wazów zdecydowanie wolę prace Wisnera. Jeśli chcesz zapoznać się z historią Rzeczpospolitej, polecam pracę Markiewicza "Historia Polski 1492-1795".

Pozdrawiam!

Ten post był edytowany przez Skrzetuski: 6/12/2010, 18:47
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Boshi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 68.836

Zawód: uczen
 
 
post 6/12/2010, 15:56 Quote Post

Spokojnie, nie pali mi się, mam jeszcze dużo czasu na czytanie książek, po kolei przewertuje podobne tematy. Jeszcze poluję na Fenomen Husarii i Kuszyn 1610 Radka Sikory. Jak przeczytam to napiszę co nie co na jej temat. A kiedy to nie wiem dokładnie, bo nauki dużo. W weekend może uda mi się ją przeczytać.

Ten post był edytowany przez makron: 6/12/2010, 18:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
marioxb
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 151
Nr użytkownika: 68.201

 
 
post 6/12/2010, 18:43 Quote Post

QUOTE
Czytał ktos? dziś wypożyczyłem, wydawnictwo z 85r, czyli już 25 letnie. Stron ponad 300, Jakies opinie o tej ks? ( Szukałem w wyszukiwarce, nic nie znalazłem o tym )

Z tą książką rozpocząłem swoją przygodę z historią. Dzisiaj, po wielu latach nie zgadzam się z autorem w wielu kwestiach, ale to już inna bajka.
Uważam, że warto znać książki Pawła Jasienicy, bo to klasyka. Napisana jest ona bardzo przystępnym językiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Boshi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 68.836

Zawód: uczen
 
 
post 6/12/2010, 19:32 Quote Post

Powoli zaczynam przygodę z historią, nie żebym nic nie wiedział, bo wiedzy mam dosyć, i to nie tylko ze szkoły, ale z własnych poszukiwań. Książki na pewno wzbogacą mnie o kolejną dawkę wiedzy smile.gif

Ten post był edytowany przez makron: 6/12/2010, 20:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 4/09/2012, 13:45 Quote Post

Które tezy Pawła Jasienicy z "Rzeczpospolitej Obojga Narodów" są najbardziej kontrowersyjne? Z którymi się nie zgadzacie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Agaton
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 169
Nr użytkownika: 56.858

Stopień akademicki: student
 
 
post 4/09/2012, 14:24 Quote Post

Dobrze się czyta ale pewien margines należy sobie pozostawić bo jak wszystko na świecie i ta książka nie jest doskonała.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 4/09/2012, 14:34 Quote Post

QUOTE
margines należy sobie pozostawić
Agaton

Oczywiście! Pełna zgoda, jak zawsze zresztą, pytam jednak znawców, jaka teza, lub tezy w tej książce są według obecnego stanu wiedzy przestarzałe lub kontrowersyjne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Wlad
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.164
Nr użytkownika: 20.015

W³odzimierz Konefa³
 
 
post 4/09/2012, 15:00 Quote Post

Generalnie to Zygmunt III Waza nie był takim złym królem jak go opisał Jasienica.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Morgenstern
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 49.463

 
 
post 4/09/2012, 23:11 Quote Post

QUOTE(Wlad @ 4/09/2012, 15:00)
Generalnie to Zygmunt III Waza nie był takim złym królem jak go opisał Jasienica.
*



No Jasienica Zygmunta III nazywa wręcz "przestępcą politycznym". Oczywiście jest to gruba przesada, podobnie jak zarzucanie pierwszemu z Wazów na tronie polskim walnego przyczynienia się do rozrostu fortun i samowładzy magnackiej, a także zaprzepaszczenia rzekomo tak licznych szans na zreformowanie sposobu elekcji. Wszystko to przez domniemany fanatyzm religijny Zygmunta III, czyniący z niego jezuickiego agenta.

Choć trzeba zwrócić uwagę, że i kilka tez zawartych w książce Jasienicy wydaje się być, jak najbardziej słusznych. Wojny ze Szwecją w owym czasie zupełnie nie leżały w interesie RON. O to czy plątanie się w aferę Samozwańca było koniecznie również można się spierać. Krytyka unii brzeskiej i polityki wobec kozaków również uzasadniona. Przy czym oczywiście sam Jasienica nie jest autorem żadnych z tych tez. To po prostu bardzo dobry publicysta. Pomijając fakt licznych aluzji do sytuacji Polski z lat 60. (a co za tym idzie naginania niektórych faktów historycznych pod założoną a priori tezę), przedstawia on w swoim eseju, w niewątpliwie barwny sposób, zlepek opinii zaczerpniętych z dzieł najwybitniejszych historyków (mnóstwo cytatów z Konopczyńskiego, Rostworowskiego, Czaplińskiego), uzupełnionych jego własnymi poglądami, co do których w wielu przypadkach, jak już wspomnieliśmy można mieć zastrzeżenia.

Ten post był edytowany przez Morgenstern: 4/09/2012, 23:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 5/09/2012, 3:03 Quote Post

QUOTE(Boshi @ 6/12/2010, 19:32)
Powoli zaczynam przygodę z historią, nie żebym nic nie wiedział, bo wiedzy mam dosyć, i to nie tylko ze szkoły, ale z własnych poszukiwań.  Książki na pewno wzbogacą mnie o kolejną dawkę wiedzy smile.gif
*


Jeśli zaczynasz przygodę z historią to zacznij od "Polska Piastów" (ja tak zaczynałem smile.gif )
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 5/09/2012, 17:57 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Morgenstern @ 5/09/2012, 0:11)
Choć trzeba zwrócić uwagę, że i kilka tez zawartych w książce Jasienicy wydaje się być, jak najbardziej słusznych. Wojny ze Szwecją w owym czasie zupełnie nie leżały w interesie RON.
*



No i co? Zygmunt III temu winny?

QUOTE
O to czy plątanie się w aferę Samozwańca było koniecznie również można się spierać.


Jasne, lepiej było zostawić Smoleńsk w rękach Moskali...

QUOTE
Krytyka unii brzeskiej i polityki wobec kozaków również uzasadniona.


No to uzasadnij - szczególnie o Kozakach (kozacy natomiast to formacja jazdy...).

Jest temat o Zygmuncie III - tam możemy to kontynuować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Morgenstern
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 49.463

 
 
post 5/09/2012, 21:59 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 5/09/2012, 17:57)
Czołem!

QUOTE(Morgenstern @ 5/09/2012, 0:11)
Choć trzeba zwrócić uwagę, że i kilka tez zawartych w książce Jasienicy wydaje się być, jak najbardziej słusznych. Wojny ze Szwecją w owym czasie zupełnie nie leżały w interesie RON.
*



No i co? Zygmunt III temu winny?


A co, niby w interesie Rzeczypospolitej leżało rozpoczynanie wojny ze Szwecją w 1600 roku? To Zygmunt III ją sprowokował do realizacji własnych celów, z ciężkim sercem doprowadzając do inkorporacji Estonii do RON i zmuszając ją w ten sposób do obrony swojej nowej prowincji.

QUOTE(Skrzetuski @ 5/09/2012, 17:57)
QUOTE
O to czy plątanie się w aferę Samozwańca było koniecznie również można się spierać.


Jasne, lepiej było zostawić Smoleńsk w rękach Moskali...


Nie no, oczywiście lepiej było ciągnąć wojsko koronne do walki o terytorium z perspektywy Korony na pewno nie priorytetowe, na dodatek bez zgody sejmu.

QUOTE(Skrzetuski @ 5/09/2012, 17:57)
QUOTE
Krytyka unii brzeskiej i polityki wobec kozaków również uzasadniona.


No to uzasadnij - szczególnie o Kozakach (kozacy natomiast to formacja jazdy...).


Gratuluję spostrzegawczości co do wielkości liter. Tylko co chcesz, żebym ci udowodnił? Że agresywna polityka obracania Kozaków w chłopy była bez sensu? Chyba nie ulega żadnej wątpliwości, że pomysł unii hadziackiej został wysunięty zdecydowanie zbyt późno. Rzeczpospolita Obojga Narodów winna stać się Rzeczpospolitą Trojga Narodów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Ossee
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 65.050

 
 
post 5/09/2012, 22:26 Quote Post

CODE
Nie no, oczywiście lepiej było ciągnąć wojsko koronne do walki o terytorium z perspektywy Korony na pewno nie priorytetowe, na dodatek bez zgody sejmu.


Jeśli Smoleńsk nie, to niby co było priorytetem?
Tylko bez bzdur o Śląsku i Pomorzu, proszę...

CODE
Że agresywna polityka obracania Kozaków w chłopy była bez sensu?


a) Niby czemu?
cool.gif I jak to się ma do Zygmunta?

CODE
Rzeczpospolita Obojga Narodów winna stać się Rzeczpospolitą Trojga Narodów.


Ani jedno ani drugie państwo nigdy nie istniało. A Unia Hadziacka była równie sensowna co poprzednie ugody z Kozakami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej