Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

> Najlepiej udokumentowane bitwy

guerin

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 19.629

post 14/12/2009, 0:09 Quote Post

Witam
Mam następujące pytanie. Jakie bitwy poszczególnych wieków średniowiecza (interesują mnie wieki od X do XV) zostały najlepiej opisane i udokumentowane przez współczesnych? Prosiłbym podać po pięć typów na każdy wiek i wziąć pod uwagę liczebność źródeł odnoszących się do bitwy ale też ich obszerność i wiarygodność z czego niech powstanie jakaś ocena ogólna. Pytanie kieruję do znawców i osób które czują się kompetentne odpowiedzieć w miarę rzetelnie na to pytanie - stan udokumentowania i jego jakość są czymś niezależnym od poglądów - albo się wie jak coś jest udokumentowane albo się tego nie wie (albo się ma jakieś wrażenie). Dlatego nie pisać Hastings 1066, Bouvines 1214 czy Grunwald 1410 jeśli się nie zna więcej przykładów na tle których można dokonać porównania i jeśli nie potrafi się tego wiarygodnie dowieść. Ramy terytorialne niech stanowi Europa, Ruś, Kaukaz, północna Afryka i Bliski Wschód. Jeżeli ktoś specjalizuje się w bardziej wąskim zakresie chronologicznym albo terytorialnym ale zna się na swojej dziedzinie niech poda swoje typy.

Ja osobiście nie byłbym w stanie kompetentnie odpowiedzieć na to pytanie, bo specjalizuje się raczej w wąskim zakresie zarówno czasowym jak i terytorialnym. Mimo to nawet na tym polu mam spore luki i bałbym się podawać swoje typy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej