Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Europa Universalis IV, pytanie

Kalininkos

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 91.760

post 13/05/2014, 19:01 Quote Post

Mam pytanie, słyszałem wiele pozytywnych opinii o tej grze, ale zniechęcał mnie brak polskiej wersji językowej. Jednakowoż, takowej się raczej nie doczekam, więc myślę nad kupnem gry po angielsku. Czy ktoś kto grał może mi powiedzieć czy osoba na poziomie B2/C1 (advanced) nie będzie miała problemów ze zrozumieniem?

User is offline  PMMini Profile Post #1

Kozas

II ranga
**
Nr użytkownika: 78.349

post 13/05/2014, 19:35 Quote Post

Co to za pytanie, ja żadnego certyfikatu nie mam, english na poziomie słabym B2 i w serię pocinam bez problemów - tak jak zresztą w RPGi po angielsku(ogólnie nie lubię po polsku grać) - a są to gry często o wiele bardziej wymagające pod tym względem. Nawet pod koniec lat 90-tych dawałem sobie radę grać w Fallouta(wtedy co prawda ze słownikiem w łapie wink.gif). Europa Universalis to bardzo intuicyjna gra, zrozumiała dla kogoś z o wiele słabszym angielskim niż twój.

User is offline  PMMini Profile Post #2

Kalininkos

III ranga

post 14/05/2014, 16:17 Quote Post

Ok, dzięki.
Gry Paradoxu są dosyć skomplikowane, więc nie byłem pewien czy zrozumiem słownictwo zapełnione zwrotami politycznymi i wojskowymi. Jednak skoro mówisz, że moje obawy są bezpodstawne to czym prędzej kupuję grę smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #3

Kozas

II ranga
**

post 14/05/2014, 17:24 Quote Post

Gry Paradoxu są skomplikowane, ale w dobry sposób. Tj easy to learn, hard to master wink.gif Lubię skomplikowane strategie, ale za dużo z nich wymaga myślenia tak jak twórcy sobie wymyślili, z Paradoxem jest inaczej. Poza tym język używany w ich grach zazwyczaj jest współczesny-normalny, jak wspominałem w RPGach to różnie bywa(stylizacja na slang, albo średniowieczną gadkę). A tekstu w sumie jest mało i to wszystko jest intuicyjne. Nie trzeba się bać, że wybieramy opcję dialogową gdzie jest sarkazm i kogoś obrazimy wink.gif Jak już to bardziej skomplikowane są inne gry Paradoxu(Hearts of Iron gdzie są np. nazwy technologii i różne skróty - niekoniecznie dużo mówiące nawet po polsku jak ktoś się nie orientuje, Victoria gdzie istotne są partie polityczne, społeczeństwo i ekonomia albo Crusader Kings gdzie jest duży nacisk na cechy poszczególnych osócool.gif. Ze wszystkich gier Paradoxu EU są najłatwiejsze do zrozumienia.

User is offline  PMMini Profile Post #4

Kalininkos

III ranga

post 14/05/2014, 17:58 Quote Post

Wiem, wiem. Jestem fanem gier Paradoxu i grałem we wszystkie wymienione smile.gif Myślałem, że nową EU postawili na poziomie Victorii II lub przynajmniej CK II. Swoją drogą EU III była jedyną znaną mi grą Paradoxu, w której podbicie świata nie było niemożliwe. W CK II byłem o krok od opanowania całego basenu morza Śródziemnego grając Bizancjum, ale wtedy zapis się zepsuł i nie mogłem dokończyć odnowy imperium rzymskiego sad.gif Inną wkurzającą rzeczą były nie przetłumaczone dodatki do gry. Rozumiałem zdecydowaną większość słów, ale występowanie naprzemiennie dwóch języków jest denerwujące dry.gif Innym ćwiczeniem znajomości języków obcych jest multiplayer w Rome II. Z angielskimi serwerami nie ma problemu, ale gorzej jest z francuskimi. Francuzi nie lubią angielskiego, więc zakładają serwery typu Qui parler francais entre (kto mówi po francusku wchodzi). Czasami z moją średnią znajomością tego języka się tam włamuje, ale moje wypowiedzi ograniczają się do oui (tak), bon map (dobra mapa), J'attacke à droite (zaatakuje w prawo) wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #5

Kozas

II ranga
**

post 14/05/2014, 22:39 Quote Post

Dwa języki naprzemiennie to najgorsze co może być. Miałem to gdy zainstalowałem masę modów do Baldur's Gate'a 2. Zawsze grałem w to tylko w pl wersji(zresztą to była jedna z pierwszych tak wielkich polonizacji), ale niektóre mody jak się okazało poinstalowały się po angielsku... Co za koszmar - rozmawiasz z kimś i jedna wypowiedź jest po angielsku, kolejna po polsku, gdy wybierasz opcje dialogowe to 3 są po polsku, dwa po angielsku... Długo mi się nie udało tak grać ^^

User is offline  PMMini Profile Post #6

Car Monarchista

Młody Niedźwiedź Syberyjski (nie gryzie, zjada w całości)
Nr użytkownika: 65.325

Premislaus I Lodziensis
Stopień akademicki: magister (adm.)
Zawód: Nordea Bank Sweden

post 15/05/2014, 10:55 Quote Post

Od czasu premiery Crusader Kings 2 spędziłem przy niej tysiące godzin i wciąż jestem cienki happy.gif Natomiast o ile oczywiście tam angielski jest na trochę wyższym poziomie niż w EU, to jest jak najbardziej do opanowania przy przeciętnej znajomości języka. Pamiętam jeszcze jak będąc młodszym i słabszym z angielskiego przeszedłem z polskich "Mrocznych Wieków" na wersję angielską dodatku CK:Deus Vult. To był lekki szok, ale z czasem szybko dostosowałem się. Może miałem czasem problemy z dokładnym zrozumieniem niektórych eventów, ale ogólnie wiedziałem co one robią.

Cechy charakteru postaci to też nie taka czarna magia. Owszem, są słowa których rzadko się uczysz, jak np. humble - pokorny, ale zawsze poniżej jest krótki opis, bardziej zrozumiały.

A EU IV jest bardzo ciekawe i choć grałem tylko w demo, to polecam, nawet jeśli mało się zna angielskiego. A wręcz zalecam, bo dodatkowe słownictwo angielskie zawsze może być przydatne wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #7

Temudżyn777

I ranga
*
Nr użytkownika: 96.301

Czyngis-chan
Zawód: Wielki Wodz Mongolow

post 26/01/2015, 21:20 Quote Post

Język angielski nie powinien ci przeszkadzać podczas grania, ewentualnie na początku. Wystarczy zrozumieć podstawowe słowa np. prestiż, kasa, bunt itp.

User is offline  PMMini Profile Post #8

Kalininkos

III ranga

post 27/01/2015, 20:35 Quote Post

QUOTE(Temudżyn777 @ 26/01/2015, 22:20)
Język angielski nie powinien ci przeszkadzać podczas grania, ewentualnie na początku. Wystarczy zrozumieć podstawowe słowa np. prestiż, kasa, bunt itp.
*

Już od kilku miesięcy gram w EUIV i nie mam żadnych problemów. Nauczyłem się nawet nowych słów. A mówią, że gry nie uczą. wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #9

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej