Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Europa Universalis IV

monx

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik

post 14/07/2013, 16:40 Quote Post

Jako ze jeszcze w tym roku (może nawet juz w sierpniu) ma się ukazac nowa edycja tej sławnej gry komputerowej może czas na założenie dla niej oddzielnego tematu tak jak co do innych gier Paradoxu

Na przestrzeni kilkunastu lat seria Europa Universalis doczekała się wiernego grona entuzjastów i jednocześnie miana jednej z najważniejszych w gatunku komputerowych strategii. Ekipa deweloperska firmy Paradox Interactive długo, bo ponad sześć lat kazała czekać na czwartą odsłonę (trzecia część ukazała się na początku 2007 roku), starając się, by trafiła ona w gusta fanów.

Wzorem wcześniejszych odsłon cyklu, w Europa Universalis IV gracz wciela się w rolę szarej eminencji, która kieruje rozwojem wybranego kraju na przestrzeni wieków. Tym razem do wyboru jest ponad 250 nacji zamieszkujących praktycznie cały glob. Zależnie od scenariusza długość historycznego okresu gry może wynosić nawet 300 lat (w kampanii głównej).

Zadanie jest o tyle skomplikowane, że w rękach gracza znajduje się całe spektrum spraw związanych z rządzeniem – począwszy od ustroju, poprzez politykę zagraniczną, handel, gospodarkę i strukturę społeczną, a na badaniach naukowych, wojskowości, działaniach militarnych, eksploracji świata i kolonizacji nowych terytoriów skończywszy.

W Europa Universalis IV deweloperzy zdecydowali się wzbogacić dobrze znaną fanom mechanikę o nowe elementy. Jedną ze znaczących innowacji stanowi system Monarch Power, w którym osobowość władcy wpływa na możliwość podejmowania działań (przykładowo monarcha o wojowniczym usposobieniu będzie dążył do wojny). Spore zmiany wprowadzono również w sferze dyplomacji i handlu.

Twórcy gry postarali się o solidne fundamenty historyczne. W EU IV pojawia się 4 tys. nazwisk przywódców państw i cała plejada innych postaci znanych z kart podręczników do historii. Zadbano również o zaakcentowanie najważniejszych wydarzeń w dziejach, które nierzadko mają wpływ na rozgrywkę.

Gra oferuje kilka trybów rozgrywki, zarówno dla pojedynczego gracza jak i do zabawy wieloosobowej za pośrednictwem sieci Internet. W zmaganiach multiplayer uczestniczyć mogą maksymalnie 32 osoby. Zależnie od wybranej opcji możliwa jest kooperacja lub rywalizacja.

Europa Universalis IV bazuje na sprawdzonym, choć stale udoskonalanym silniku Clausewitz Engine, który wcześniej zastosowany został m.in. w grach Victoria II oraz Crusader Kings II. W porównaniu z poprzednią odsłoną cyklu wiele wysiłku włożono w ulepszenie warstwy wizualnej. Trójwymiarowa mapa świata w grze wykonana została z uwzględnieniem przebiegu granic historycznych prowincji, a także z naniesieniem właściwej rzeźby terenu i dynamicznym przedstawieniem zmieniających się pór roku.

http://www.gry-online.pl/S022.asp?ID=8831

Ten post był edytowany przez monx: 14/07/2013, 16:44

User is offline  PMMini Profile Post #1

Friday84

Unregistered

post 5/08/2013, 10:50 Quote Post

w piątek premiera, gre mozecie kupować tylko wysylkowo tzn nie bedzie do kupienia wersja pudełkowa, z tego co wiem nie ma opcji na polska lokalizacje, cena orientacyjnie ok 100 zl.

Post #2

Balcar

III ranga
Nr użytkownika: 73.990

Zawód: Student

post 5/08/2013, 12:05 Quote Post

Trochę o Polsce w EU IV:
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showth...-all-waited-for!

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

rsk1990

II ranga
**
Nr użytkownika: 35.016

Pawel Rusinek
Zawód: raz milosny ;)

post 5/08/2013, 12:20 Quote Post

Na szczęście gry paradoxu szybko u nas do reedycji trafiają, więc sobie poczekam i kupie za 29zł. Do tego czasu pewnie wyjdzie trochę patchy, modów itp.

User is offline  PMMini Profile Post #4

Baszybuzuk

VIII ranga
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT

post 5/08/2013, 13:04 Quote Post

No i opcja na transfer save'a z CK2.

Jeśli działa sensownie, to moje zachodniosłowiańskie, piastowskie prawosławne imperium od Narwy po Bosfor czeka kolejny etap ewolucji w kierunku podboju świata... wink.gif

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 5/08/2013, 13:04

User is offline  PMMini Profile Post #5

Cinusss

V ranga
Nr użytkownika: 79.926

Marcin
Zawód: uczen

post 5/08/2013, 16:39 Quote Post

CODE
Jeśli działa sensownie, to moje zachodniosłowiańskie, piastowskie prawosławne imperium od Narwy po Bosfor czeka kolejny etap ewolucji w kierunku podboju świata... wink.gif

Da się przejść na prawosławie?

EU III ze wszystkimi dodatkami była na prawdę ładna, niemniej kilka rzeczy bym w niej zmienił.
Po pierwsze, skomplikowałbym system kulturowy(teraz wystarczy, żeby prowincja należała 250 lat, wolni poddani byli na 0, miało się divine winda w doktrynach i obok była prowincja z kulturą narodową, prow miał religię państwową) A tu przecież powinno być znacznie więcej czynników(choćby polityka państwa).

Liczę, że obok głównych liczników zostaną utworzone kolejne liczniki tj. takie, których regulacja będzie dowolna(przecież niektóre rzeczy można zmienić z dnia na dzień, czyż nie?)

Liczę, że systemy rządów będzie można lepiej dostosowywać(gdzie polskiej republice szlacheckiej do Weneckiej).

Liczę, że zadania będą bardziej inteligentne.

Liczę, że nie będzie eventów historycznych.

Liczę, że poprawiony zostanie system królewskich mariaży(raz Polską miałem ponad 40 - no sory, ale mało kto ma tyle dzieci, tyle sióstr, kuzynostwa i bratanków/bratanic, a ile zdąży wyjść za mąż przed planami?

Liczę na poprawę używania floty - powinno się dać zaatakować bez wypowiedzenia wojny(vide Duńczycy zatapiający flotę jednego z Wazów).

Liczę na to, że zdobywanie stepów będzie utrudnione - nawet na bardzo trudnym rozbicie Złotej Ordy po wchłonięciu Mołdawii(nawet nie Litwy) jest banalnie łatwe.

Liczę na możliwość zwoływania kongresów pokojowych, uznawania cudzego władce/terytorium.

Liczę na porządne AI.

Liczę na lepszą dyplomację, możliwość negocjacji dwutorowych, co najbardziej mnie irytowało? Zdobywasz terytorium dla innego państwa, ale dostajesz infamię, to państwo, które się wzbogaciło nie.

Liczę na możliwość tworzenia wasali/wolnych państw na zajętych ziemiach bez pokoju(takie państwo zapewne nie byłoby uznawane przez większość innych państw, a po odbiciu ziem po prostu przestawałoby istnieć, nawet bez pokoju.)

User is offline  PMMini Profile Post #6

Baszybuzuk

VIII ranga

post 5/08/2013, 16:56 Quote Post

QUOTE(Cinusss @ 5/08/2013, 16:39)

Dodatki do CK2 - jeśli zaczynasz jako poganin, możesz przyjąć katolicyzm, możesz przyjąć islam... W moim save'ie Francuzi to bogumilcy, a gdybym się uparł to zachodniosłowiańskie imperium mogłoby być nestoriańskim, monofizyckim, albo i szyickim. rolleyes.gif

User is offline  PMMini Profile Post #7

Cinusss

V ranga

Marcin

post 21/08/2013, 9:49 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 5/08/2013, 16:56)
QUOTE(Cinusss @ 5/08/2013, 16:39)

Dodatki do CK2 - jeśli zaczynasz jako poganin, możesz przyjąć katolicyzm, możesz przyjąć islam... W moim save'ie Francuzi to bogumilcy, a gdybym się uparł to zachodniosłowiańskie imperium mogłoby być nestoriańskim, monofizyckim, albo i szyickim. rolleyes.gif
*

Aaa. Rozumiem.

Dobra. Mam czwartą część mojej ulubionej strategii - ładny interfejs, bardzo dobrze stworzona dyplomacja, nie wiem, czy rozwiązano problem z infamią za cudze podboje, w ogóle nie widzę infamii!

Jeszcze jeden smutek - zrezygnowano z suwaków!!! Mam nadzieję, że w pierwszym dodatku naprawiony zostanie ten błąd - przez to kontrola państwa sprowadza się do wojen, wojen i jeszcze raz wojen.

Podoba mi się system misjonarski, system kulturowy jest najdelikatniej mówiąc dziwny.

A te monarch, diplomatic power! Nie podoba mi się ich zastosowanie.

Na razie EU III 5.1 >EU IV

Ej, ej, co się stało z chanatami? Co się stało z holy war.

No nie, czy mi się tylko wydaje, że powrócono do starego systemu casus beli, a przecież w III był bardzo, ale to bardzo dobry.

Wprowadzono za to bardzo ciekawą aneksję pokojową - ogromny plus.

Ale zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie z dodatkami, przecież EU IV też nie była najlepsza.

User is offline  PMMini Profile Post #8

Baszybuzuk

VIII ranga

post 21/08/2013, 10:54 Quote Post

QUOTE(Cinusss @ 21/08/2013, 9:49)
Dobra. Mam czwartą część mojej ulubionej strategii - ładny interfejs, bardzo dobrze stworzona dyplomacja, nie wiem, czy rozwiązano problem z infamią za cudze podboje, w ogóle nie widzę infamii!

Klasycznej infamii nie ma, jest:

http://eu4wiki.com/Overextension

Im bardziej nadwyrężasz zdolność swojego imperium do kontroli nad terytoriami poprzez przyłączanie nowych, obcych kulturowo i religijnie prowincji, tym bardziej twoi sąsiedzi będą skłonni coś z tym zrobić.

Zwykle zaraz po przekroczeniu 50% zawiązuje się jakaś wymierzona w ciebie koalicja. Jeśli jesteś silny i nikogo nie atakujesz, to pozostaje ona sojuszem obronnym, jeśli jesteś słaby lub dalej podbijasz, mogą działać bardziej aktywnie.

Przy overextension powyżej 100% rebelie i inne wredne zdarzenia to już standard, sąsiedzi też powinni się zrobić bardziej agresywni.

Czasem bywa z tym zabawnie. Po konwersji z CK2 mojego Zachodniosłowiańskiego Imperium w pewnym momencie mój wschodni sąsiad (Timurydzi) wpadł w spiralę wojen religijnych i ni z tego ni z owego zaczęły przyłączać się do mnie (z własnej inicjatywy) jego prowincje kontrolowane przez prawosławnych rebeliantów. Błyskawicznie podbiło mi to overextension z 20 do 150%, a że akurat podjąłem w tym czasie próbę zmiany grupy technologii na zachodnioeuropejską, niespodziewane nabytki rozsadziły moje państwo.

QUOTE(Cinusss @ 21/08/2013, 9:49)
Jeszcze jeden smutek - zrezygnowano z suwaków!!! Mam nadzieję, że w pierwszym dodatku naprawiony zostanie ten błąd - przez to kontrola państwa sprowadza się do wojen, wojen i jeszcze raz wojen.

Nie brakuje mi ich. Kontrola nad państwem sprowadza się nie do wojen, ale koncentruje się na wyborze idei narodowych - to za pomocą nich kontrolujesz, czy twoje państwo to potęga handlowa, dyplomatyczna, czy lądowy behemot. Dokładnie jak wcześniej z suwakami, ale chyba w trochę bardziej wyrafinowany sposób.

Nie podoba mi się za to słabe zrównoważenie wartości punktów administracyjnych, dyplomatycznych i militarnych - administracyjne są zdecydowanie najważniejsze, bo płacisz nimi najwięcej i za kluczowe rzeczy. W praktyce oznacza to, że branie narodowych idei administracyjnych na początku gry jest niemal niemożliwe, dużo rzadziej buduje się też w prowincjach rozwinięcia korzystające z tych punktów. Muszą to jeszcze poprawić.

User is offline  PMMini Profile Post #9

Cinusss

V ranga

Marcin

post 21/08/2013, 11:22 Quote Post

CODE
Klasycznej infamii nie ma, jest:

http://eu4wiki.com/Overextension

Im bardziej nadwyrężasz zdolność swojego imperium do kontroli nad terytoriami poprzez przyłączanie nowych, obcych kulturowo i religijnie prowincji, tym bardziej twoi sąsiedzi będą skłonni coś z tym zrobić.

Zwykle zaraz po przekroczeniu 50% zawiązuje się jakaś wymierzona w ciebie koalicja. Jeśli jesteś silny i nikogo nie atakujesz, to pozostaje ona sojuszem obronnym, jeśli jesteś słaby lub dalej podbijasz, mogą działać bardziej aktywnie.

Przy overextension powyżej 100% rebelie i inne wredne zdarzenia to już standard, sąsiedzi też powinni się zrobić bardziej agresywni.

A się zastanawiałem. Cóż, gram dopiero drugą godzinę, może i masz rację smile.gif

Hmm. Chyba mi się jednak infamia bardziej podobała smile.gif

CODE
Nie brakuje mi ich. Kontrola nad państwem sprowadza się nie do wojen, ale koncentruje się na wyborze idei narodowych - to za pomocą nich kontrolujesz, czy twoje państwo to potęga handlowa, dyplomatyczna, czy lądowy behemot. Dokładnie jak wcześniej z suwakami, ale chyba w trochę bardziej wyrafinowany sposób.

Nie doszedłem do tego jeszcze, więc zobaczę i ocenię. Może to z przyzwyczajenia mnie brak suwaków odrzucił - pogram, to się jeszcze wypowiem.

Ale szkoda, że brak tu takich czynników jak centralizacja - według mnie niektóre suwaki powinny zostać smile.gif

CODE
Nie podoba mi się za to słabe zrównoważenie wartości punktów administracyjnych, dyplomatycznych i militarnych - administracyjne są zdecydowanie najważniejsze, bo płacisz nimi najwięcej i za kluczowe rzeczy. W praktyce oznacza to, że branie narodowych idei administracyjnych na początku gry jest niemal niemożliwe, dużo rzadziej buduje się też w prowincjach rozwinięcia korzystające z tych punktów. Muszą to jeszcze poprawić.

Zupełna racja - dziwi mnie, że stabilność kosztuje w każdym państwie tyle samo(a przynajmniej tak mi się wydaje). Wspominałem też o "przekulturowaniu" prowincji. Dalej brak mi porządnego systemu kulturowego.

Zdziwiły mnie również ilości misjonarzy, dyplomatów itd. Jest jakiś sposób na podbicie ilości misjonarzy(o dyplomatach wiem).

Zdziwił mnie również brak opcji zostawiania części wojsk do oblężenia(nie przypomnę sobie angielskiej nazwy).

Ciekawa opcja z doradcami - szkoda jednak, że nie można decydować o przepychu dworu, budowaniu rządów, doradców etc. Brakowało mi tego już w trójeczce.

Niemniej jednak wrażenia raczej pozytywne niżby negatywne.

PS Czy tylko mi gra chodzi niepłynnie, szczególnie krótko po włączeniu - na pewno nie wynika to z tego, że mam za słaby sprzęt.

User is offline  PMMini Profile Post #10

Baszybuzuk

VIII ranga

post 21/08/2013, 11:47 Quote Post

QUOTE(Cinusss @ 21/08/2013, 11:22)
Zdziwiły mnie również ilości misjonarzy, dyplomatów itd. Jest jakiś sposób na podbicie ilości misjonarzy(o dyplomatach wiem).

Decyzje narodowe (w tym samym menu co wybór misji - przejrzyj ich listę to zobaczysz, co trzeba zrobić żeby je uruchomić). Do tego możesz mieć dodatkowych misjonarzy z idei narodowych. Liczba misjonarzy nie jest zresztą tak istotna jak ich siła - z niską siłą niektórych (tych gęściej zaludnionych) prowincji nie nawrócisz nigdy.

W mojej grze Zachodniosłowiańskim Imperium (nad którym w XVIII wieku nie zachodzi już nigdy słońce) pozostała mi z CK2 w samym środku mojego terytorium taka islamska prowincja, w której nawet z maksymalną siłą misjonarzy z decyzji, doradcy itp. nie mogę nic zrobić. Ta prowincja to Wiedeń - siedzą w nim uparci i niereformowalni Sunnici (otoczeni przez morze prawosławnych) i co jakiś czas się buntują. Wierny idei Trzeciego Rzymu odbiłem ten pierwszy, ten drugi (to jeszcze w CK2), a potem Antiochię, Jerozolimę i Aleksandrię likwidując Wielką Schizmę. Nawróciłem Azteków, nawracałem Chińczyków, nawracałem państwa indyjskie i afrykańskie, protestanci są już ulotnym wspomnieniem, a zwolennicy Mahometa jak siedzieli w Wiedniu, tak siedzą dalej. Aha, a Moskwa jednoczy (no, przynajmniej próbuje jednoczyć) ziemie ruskie... jako szyicki sułtanat.

I jak tu nie lubić tej gry? rolleyes.gif

Zdziwił mnie również brak opcji zostawiania części wojsk do oblężenia(nie przypomnę sobie angielskiej nazwy).

Jest, przyjrzyj się dokładniej oknu interfejsu oblężenia.

Czy tylko mi gra chodzi niepłynnie, szczególnie krótko po włączeniu - na pewno nie wynika to z tego, że mam za słaby sprzęt.

Zero problemów. Nieco traci płynność w okolicach XVIII wieku, ale raz że save konwertowany z CK2 traktowany jest jako mod (co dociąża dodatkowo grę), a dwa że na tym etapie jest naprawdę masa rzeczy do ogarnięcia, więc to nic dziwnego.

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 21/08/2013, 12:47

User is offline  PMMini Profile Post #11

Cinusss

V ranga

Marcin

post 21/08/2013, 12:24 Quote Post

CODE
Decyzje narodowe (w tym samym menu co wybór misji - przejrzyj ich listę to zobaczysz, co trzeba zrobić żeby je uruchomić). Do tego możesz mieć dodatkowych misjonarzy z idei narodowych. Liczba misjonarzy nie jest zresztą tak istotna jak ich siła - z niską siłą niektórych (tych gęściej zaludnionych) prowincji nie nawrócisz nigdy.

Wiem, wiem, źle się może wyraziłem - zdziwiło mnie zrewolucjonizowanie dyplomatów/misjonarzy itd. Ale zdziwiło mnie na plus. W 3 wysyłasz dyplomatę, on coś załatwia i... nie wraca do kraju. Czasami musisz czekać rok, aby uzyskać kolejnego dyplomatę. Nielogiczne.

CODE
W mojej grze Zachodniosłowiańskim Imperium (nad którym w XVIII wieku nie zachodzi już nigdy słońce) pozostała mi z CK2 w samym środku mojego terytorium taka islamska prowincja, w której nawet z maksymalną siłą misjonarzy z decyzji, doradcy itp. nie mogę nic zrobić. Ta prowincja to Wiedeń - siedzą w nim uparci i niereformowalni Sunnici (otoczeni przez morze prawosławnych) i co jakiś czas się buntują. Wierny idei Trzeciego Rzymu odbiłem ten pierwszy, ten drugi (to jeszcze w CK2), a potem Antiochię, Jerozolimę i Aleksandrię likwidując Wielką Schizmę. Nawróciłem Azteków, nawracałem Chińczyków, nawracałem państwa indyjskie i afrykańskie, protestanci są już ulotnym wspomnieniem, a wyznawcy Mahometa jak siedzieli w Wiedniu, tak siedzą dalej. Aha, a Moskwa jednoczy (no, przynajmniej próbuje jednoczyć) ziemie ruskie... jako szyicki sułtanat.

Ja tam schizmę zawsze kończyłem polskimi protestantami smile.gif

Też totalnie nie rozumiem, jak można tej gry nie lubić - fakt, wydaje się być skomplikowana, ale daje masę frajdy i utrzymuje wysiłek umysłowy cały czas smile.gif

Btw. Po konwercie savów gra rozpoczyna się w 1370(tak jak się chyba kończyła w CK 2) czy też w 1454 jak się zaczyna w EU IV?

CODE
Jest, przyjrzyj się dokładniej oknu interfejsu oblężenia.

Zrobię to, napiszę posta i idę grać smile.gif

CODE
Zero problemów. Nieco traci płynność w okolicach XVIII wieku, ale raz że save konwertowany z CK2 traktowany jest jako mod (co dociąża dodatkowo grę), a dwa że na tym etapie jest naprawdę masa rzeczy do ogarnięcia, więc to nic dziwnego.

Zrzućmy winę na win8 smile.gif

Swoją drogą. Gra ma trochę ponad tydzień a Ty już jesteś w osiemnastym wieku? Ile Ty grasz? Ja przez tydzień zrobię stulecie, a i tak myślę, że spędziłem za dużo czasu przed komputerem smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #12

Baszybuzuk

VIII ranga

post 21/08/2013, 12:53 Quote Post

QUOTE(Cinusss @ 21/08/2013, 12:24)
Swoją drogą. Gra ma trochę ponad tydzień a Ty już jesteś w osiemnastym wieku? Ile Ty grasz? Ja przez tydzień zrobię stulecie, a i tak myślę, że spędziłem za dużo czasu przed komputerem smile.gif

Kupiłem pierwszego dnia, ostatnio grałem w weekend, ale już niewiele, może z godzinę. Ten save z CK2 dał mi na starcie imperium od Narwy po Bosfor i od ujścia Dunaju po Łabę (z zamorskimi posiadłościami w Egipcie i Palestynie). Do tego Piastowie mieli jeszcze gałąź skandynawską, więc już w EU4 zintegrowałem ich z macierzą. W sumie - AI bała się mnie atakować, wojny wybierałem ja(i to raczej rzadko). Do tego cały czas na maksymalnej szybkości, więc sprawnie to idzie.

User is offline  PMMini Profile Post #13

Ossee

VIII ranga
Nr użytkownika: 65.050

post 21/08/2013, 13:02 Quote Post

Najważniejsze: da się grać czy trzeba czekać na łatkę?

Ja tam się póki co nie palę, bo za niecały miesiąc GTA V i wtedy znikam na jakieś cztery - sześć tygodni. wink.gif

CODE
Do tego cały czas na maksymalnej szybkości, więc sprawnie to idzie.

Równie szybka jak w EU III? Tak się nie da grać! sleep.gif

EDIT: I jak wyglądają negocjacje pokojowe? Można wreszcie oddać prowincje X uzyskując Y?

Ten post był edytowany przez Ossee: 21/08/2013, 13:04

User is offline  PMMini Profile Post #14

Baszybuzuk

VIII ranga

post 21/08/2013, 13:28 Quote Post

QUOTE(Ossee @ 21/08/2013, 13:02)
Najważniejsze: da się grać czy trzeba czekać na łatkę?

Nie trzeba. To nowy, lepszy Paradox - tak jak w CK2 gra jest stabilna i w pełni funkcjonująca od razu po ściągnięciu.

QUOTE(Ossee @ 21/08/2013, 13:02)
I jak wyglądają negocjacje pokojowe? Można wreszcie oddać prowincje X uzyskując Y?

Nie wiem, nigdy nic nie oddawałem. Zresztą o ile pamiętam żeby zażądać prowincji (i żeby ją oddać), musi być ona zajęta przez odpowiednie wojska (lub być celem casus belli które wojnę zaczęło), więc to dość hipotetyczna sytuacja - zwykle któraś ze stron zdobywa zdecydowaną przewagę i sytuacja że ty trzymasz x jego prowincji, on y twoich, a na dodatek masz tak wysoki wynik z bitew, że siadacie do stołu rozmów jest rzadkością.

W ogóle wielkie podboje w rodzaju 4+ prowincji na raz są bardzo złym pomysłem, bo błyskawicznie rośnie ci overextension, a integracja zdobytej prowincji o obcej kulturze kosztuje mnóstwo czasu i środków. A jak jeszcze ta prowincja to centrum handlu (tzn. jest ludna), to w ogóle klapa.

User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej