Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ostatni powstaniec listopadowy

mobydick1z

Błękitno-purpurowy Matuzalem
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.

post 26/08/2011, 8:56 Quote Post

QUOTE(jancet @ 25/08/2011, 21:58)
A tu bym się nie zgodził, moja matka (rocznik 1923) bardzo dobrze przedstawiała chronologię wydarzeń, nawet tych z przewrotu majowego (dziadek stracił wtedy cały swój majątek), choć sama nie mogła przecież tego pamiętać !!!

Tak piszesz o utraconym majątku dziadka, że z powodzeniem mógłbyś się wypowiedzieć w tym temacie, zwłaszcza w najnowszych postach są poruszane ciekawe sprawy.
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=83415&hl=

A odnośnie tematu, to kobiety również mają dobrą pamięć. Moja babcia w wieku 88 lat potrafiła opowiedzieć tyle rzeczy o swojej młodości, że aż mnie to dziwiło, a miała co opowiadać, bo urodziła się w 1914 roku, a w 1939 wzięła ślub. Skądinąd ciekaw jestem jak relacjonowaliby wydarzenia bracia babci, którzy brali udział w II WŚ, gdyby tylko przeżyli, a babcia miała co opowiadać (współpracowała z partyzantami, cała wieś chowała Żydów, bo blisko wsi był obóz przejściowy)
Zaś druga babcia nie mogła nie pamiętać o wydarzeniach historycznych. Wyobraźcie sobie, że tyle lat po wojnie są jeszcze nie zniszczone bunkry, gdzie pierwsze linie obronne znajdują się jakieś 50 m. od domu babci. Do niektórych bunkrów można nawet z powodzeniem wejść. Jedynie co zrobiono w czasach PRL, to pozasypywano wieżyczki ziemią.

User is offline  PMMini Profile Post #16

jancet

VI ranga
Nr użytkownika: 52.484

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA

post 26/08/2011, 14:05 Quote Post

QUOTE(mobydick1z @ 26/08/2011, 8:56)
Tak piszesz o utraconym majątku dziadka, że z powodzeniem mógłbyś się wypowiedzieć w tym temacie, zwłaszcza w najnowszych postach są poruszane ciekawe sprawy.
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=83415&hl=

To zupełnie inna bajka. Komuniści nic mej rodzinie nie zabrali, bo i zabrać nie mogli, gdyż ona nic wartościowego nie miała.

Wprawdzie historia z dziadkiem (ze strony matki) nie ma związku z powstaniem listopadowym, ale skoro zostałem wywołany do odpowiedzi, to ją opowiem, tym bardziej, że do dyskusji o pamięci ludzkiej coś tam wniesie.

Dziadek był dość zamożnym mieszczaninem warszawskim, handlował kwiatami, hurt i detal, z naciskiem na hurt, choć miał własną kwiaciarnię bodajże na Nowym Świecie. Wiosną 26 roku wykoncypował sobie interes życia - w Holandii kwiaty były dużo tańsze i ładniejsze, niż krajowe, nawet doliczając koszt transportu. Więc, przewidując wielki popyt na kwiaty z okazji imienin Zofii (15 maja) zamówił kwiatów sporo, to znaczy jeden pociąg rolleyes.gif Pozawierał kontrakty z kwiaciarniami, pobrał zaliczki. A że gotówką nie śmierdział, to sprzedał swą kwiaciarnię i kupił bilety na statek do Brazylii, by tam zacząć nowe życie z dużą sumą na koncie. Podobno rodzina już się pakowała...

Pociąg z Holandii wyruszył, ale pod Warszawą kolejarze zablokowali tory, aby nie dopuścić wojsk rządowych do granicy.

No i tak zamiast do Rio rodzina przeniosła się do Sulejówka, bo tam życie tańsze było, niż w Warszawie. Z tym że dziadek w tym wynajmowanym mieszkaniu (podobno bardzo blisko willi Piłsudskiego) nie zamieszkał, bo ukrywał się przed wierzycielami (tymi od zaliczek). No ale to Żydzi byli, więc należności uległy historycznemu przedawnieniu...

Nic wielkiego, żadnego heroizmu, ot - zwykłe życie zwykłego człowieka wśród wiatrów i burz historii.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

signum

II ranga
**
Nr użytkownika: 29.155

Adam Grajewski
Zawód: ekonomista

post 7/09/2011, 11:36 Quote Post

QUOTE(signum @ 11/08/2011, 11:41)
Było to czasopismo Stronictwa Ludowego .Miałem ten artykuł wycięty z tej gazety / około 2 strony/
ale go zgubiłem.Gazeta ta miała zasięg ogólnokrajowy.Nie pamiętam czy to był wtedy tygodnik,czy
dziennik.Były to lata 80-te.Tytuł brzmiał Historia zdjęcia lub podobnie.Była pokazana fotografia
weterana w mundurze.Wisiała ona w wiejskiej chacie.Był on nieślubnym synem znanej magnackiej
rodziny Krasińskich lub Krasickich.
*

Przepraszam za pomyłkę w nazwie był to organ ZSL /Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego/
Gazeta ta była chyba wydawana w Krakowie.W 1918 r powstało Towarzystwo Uczestników
Powstań 1830,1863/Nazwy dokładnej nie pamiętam/.Wskazywało to ,że żyli jeszcze w tym czasie
uczestnicy powstania listopadowego/ lub ich żony - jeżeli statut przewidywał taką możliwość /
Poza tym uczestnicy powstania styczniowego byli podawani w Rocznikach Oficerskich w okresie
1918-1939.
Może komuś uda się dotrzeć do materiałów o tym Towarzystwie.Powinien tam być wymieniony
Pan Marek.

Chińczyk ten był wymieniony w pierwszej polskiej edycji Księgi Rekordów/1990/.Był to zbieracz ziół.
Posiadał certyfikat ukończenia 200 i 250 lat.Jest to nieprawdopodobne.

Proszę nie tworzyć nadmiernej ilości postów pod rząd. Proszę korzystać z funkcji edycja.
S.

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 8/09/2011, 7:16

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

signum

II ranga
**

Adam Grajewski

post 8/09/2011, 10:37 Quote Post

W odpowiedzi Radiu Erewań :
1. W 1908r zmarł w Paryżu przedostatni powstaniec listopadowy.
Nie był to Marek.
2. Nie żartowałbym z jego osoby.Z artykułu wynika,że był dwukrotnie zesłany na Syberię,
pierwszy raz po powstaniu listopadowym, drugi raz dożywotnio po powstaniu styczniowym.
Z racji koligacji ze znaną rodziną magnacką mógł napisać list z prośbą o uwolnienie
do cara, ale odmówił.Uwolniła go dopiero Rewolucja Pażdziernikowa.
3. W artykule nie podano jego daty urodzenia.Jednak napisano ,że jako nieletni uciekł
bez zgody rodziców do wojsk napoleońskich i uczestniczył w Bitwie Pod Lipskiem - 1813r
Musiał urodzić się w XVIII wieku.
4. Fakt nadania majątku ziemskiego przez Marszałka musiała odnotować prasa przedwojenna.
Może Polska Zbrojna.
5. W artykule pisze ,że szukał krewnych aby przekazać majątek.
6. Wiek jaki osiągnął jest imponujący.Jednak spis powszechny z 1930r wykazał na terenie
Polski ponad 1000 osób w wieku 100 lat.Była też grupa osób o wieku powyżej 120 lat.
Nawet jeżeli te dane zawierają osoby które zawyżyły swój wiek to musiało żyć w tym
okresie kilka osób naprawde wiekowych.
7. Z artykułu nie wynika,gdzie zmarł ale jest chyba pewne ,że w swoim majątku na kresach.
8. W chwili napisania artykułu żyli w Polsce jego krewni,którzy przekazali dzienikarzowi
tą historię rodzinną.
9. Oczywiście wiek tej osoby będzie trudno udowodnić .

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

jancet

VI ranga

Stopień akademicki:

post 20/09/2011, 22:29 Quote Post

QUOTE(signum @ 8/09/2011, 10:37)
W odpowiedzi Radiu Erewań :
1. W 1908r zmarł w Paryżu przedostatni powstaniec listopadowy.
    Nie był to Marek.

Jeżeli możesz, to wskaż jednoznacznie, które informacje dotyczą Marka, a które tego drugiego.
2. Nie żartowałbym z jego osoby.

W najmniejszym stopniu tego nie czyniłem - żartuję jedynie ze sposobu podawania "informacji" o nim.
Z artykułu wynika,że był dwukrotnie zesłany na Syberię,
    pierwszy raz po powstaniu listopadowym

I tu jest pewien problem, bowiem za udział w wojnie 1831 roku ukarano zesłaniem bardzo nieliczne grono osób, generalnie niektórych generałów oraz uczestników spisku podchorążych czy belwederczyków. Więc w to pierwsze zesłanie nie wierzę. Jako zwykły żołnierz mógłby zostać wcielony w sołdaty, ale ponoć był majorem. A ci spokojnie wracali do domów.
Uwolniła go dopiero Rewolucja Październikowa.

W chwili wybuchu owej rewolucji miałby 122 lata. Może jestem skłonny uwierzyć, że wciąż żył, ale że przedsięwziął był podróż z Syberii do Polski nie uwierzę.
3. W artykule nie podano jego daty urodzenia.

Znaczy jednak masz ten artykuł? To podaj jego proweniencję. A może jednak po prostu przypominasz sobie jego treść? Dość odmienna od tej, którą podawałeś w lipcu.
4. Fakt nadania majątku ziemskiego przez Marszałka musiała odnotować prasa przedwojenna. Może Polska Zbrojna.
Zapewne, więc znajdź ten numer. Tylko że nie zmienia to faktu, że marszałkowie nie nadają majątków. Mogą co najwyżej wręczyć akt nadania, a to jednak duża różnica.
8. W chwili napisania artykułu żyli w Polsce jego krewni,którzy przekazali dziennikarzowi tą historię rodzinną.

Zważywszy, że o ile dobrze pamiętam, tekst pochodzi z lat 80-ych, to jest to naprawdę rewelacyjne źródło informacji.

Przyjmując, że ludzie, którzy o tym owemu dziennikarzowi mieli tę historię opowiadać, mieli 60 lat, to urodzili się w 1920 i owego Marka praktycznie nie mogli pamiętać. Ich rodzice, zapewne rocznik cca 1890, nie żyli w czasie powstania styczniowego. Ich dziadkowie, urodzeni cca w 1860 - nie mogli go pamiętać. Ich pradziadkowie, cca 1830 mogli pamiętać powstanie styczniowe, ale nie listopadowe, z resztą osoby żyjące w latach 80-ych XX wieku raczej nie miały z nimi styczności. Powstanie listopadowe mogłoby pamiętać pokolenie prapradziadków, tylko że oni w chwili udzielania rzeczonych informacji owemu dziennikarzowi mieliby ponad 180 lat.
9. Oczywiście wiek tej osoby będzie trudno udowodnić.

Zaiste. Równie trudno udowodnić, że to wszystko to jakiś wymysł nadto wybujałej fantazji - ciekawe tylko, czy to się zlęgło w głowie dziennikarza, czy też w głowie właściciela owej fotografii starego człeka w mundurze. Nota bene - ciekawe o jaki mundur chodzi? Bo w 1830 nie znano fotografii, a w 1863-64 powstańcy nie mieli mundurów.

Ten post był edytowany przez jancet: 20/09/2011, 22:30

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

signum

II ranga
**

Adam Grajewski

post 29/09/2011, 13:28 Quote Post

W odpowiedzi na wątpliwości jancet :
1.Muszę wyjaśnić sprawę zesłań na Syberię :
a/ sądy carskie stosowały kary dożywotniego zesłania na Syberię .Proszę poszukać
w życiorysach powstańców.O ile pamiętam były często stosowane jako złagodzenie
kary przy wyrokach śmierci.Część zesłańców umierała na Syberii,część ułaskawiano
część pozostawała.
b/ informacja ,że Marek został zesłany na Syberię po powstaniu listopadowym pochodzi
z artykułu.Nie wiem z jakiego żródła pochodzi informacja o małej ilości zesłanych
i ich wyjątkowym charakterze/generałowie,przywódcy/.Żródła mówią , że trudno jest
określić ilość zesłanych, ale podają ,że w ramach represji przedłużono służbę
w wojsku carskim i wcielono kilkanaście tysięcy powstańców do armii wysyłając do
dalekich guberni głównie syberyjskich.Była to forma zesłania.Oprócz tego byli
inni zesłani.Było to chyba razem ponad 20 000 osób.Wśród nich był Marek / możliwie
że został wcielony do wojska miał ponad 30 lat/
c/Moje informacje nie są sprzeczne.W artykule nie podano daty urodzenia tylko wiek
w chwili śmierci. Opieram się na swojej pamięci, a artykuł który się nie
zachował wywarł na mnie duże wrażenie.W porównaniu z poprzednią moją informacją
nic nie zmieniam tylko podaje nowe fakty.
d/Pan Marek został oficerem majorem w powstaniu styczniowym.
e/Po rewolucji pażdziernikowej wracał chyba pociągiem.Nie ma granicy wieku ,która
uniemożliwiałaby tę podróż.Jest precedens - czytałem w prasie przedwojennej
o staruszce która pierwszy raz jechała pociągiem odwiedzić córkę. Zemdlała
w pociągu i w czasie rozmowy z lekarzem i sprawdzania dokumentów okazało się
że ma 120 lat.
f/Jeżeli zmarł w latach dwudziestych 20-tego wieku to po 60 latach mogli żyć
jeszcze członkowie rodziny którzy go pamiętali,albo znali z opowiadań
rodziców.Jak dużo jeszcze dzisiaj osób dobrze pamięta okupację hitlerowską
po 66 latach.
g/Fotografia przedstawiała starca w długim płaszczu wojskowym.Za pewnie
wykonana po 1918r .
h/Faktycznie Józef Piłsudski był marszałkiem , ale także dwukrotnie premierem i
Naczelnikiem Państwa.
i/Aby potwierdzić wiek człowieka do Księgi Rekordów trzeba kilka dokumentów
- trudno będzie je teraz znależć dla osoby zmarłej prawie sto lat temu i
gdy dzisiaj niektórzy kwestionują istnienie gazety Wieści , którą czytałem dwadzieści
parę lat temu.
k/Próbuję dotrzeć do tego egzemplarza gazety i do innych informacji o Marku.
Na razie dodarłem do części wykazu imiennego weteranów powstań narodowych
1831,1848,1863 dodatek do Dziennika Personalnego nr 40/23 obejmuje on
powstańców od poz.3283 do 3514.Każdy powstaniec był zweryfikowany i
powoływano się na pozycję w Dzienniku.W tej nie ma Marka.Jest to o tyle
ważny wykaz, że podaje datę urodzenia.
W Wielkopolskiej Biblotece Cyfrowej - żródło: Rocznik Weteranów 1863r z
kalendarzem na 1925r znalazłem zestawienie oficerowie-weterani uczestnicy
powstania narodowego 1863r znalazłem nazwisko Marek Jan ale bez innych
informacji/ daty urodzenia/

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

jancet

VI ranga

Stopień akademicki:

post 29/09/2011, 15:06 Quote Post

QUOTE(signum @ 29/09/2011, 13:28)
1.Muszę wyjaśnić sprawę zesłań na Syberię :
  a/ sądy carskie stosowały kary dożywotniego zesłania na Syberię .

Fakt, istniała taka możliwość.
CODE
Proszę poszukać w życiorysach powstańców.

No właśnie szukałem, szukałem i znalazłem 1 przypadek - Piotr Wysocki.
CODE
O ile pamiętam były często stosowane jako złagodzenie kary przy wyrokach śmierci.

Tak też było w ww. przypadku. Daj to 100% rolleyes.gif .
CODE
Nie wiem z jakiego źródła pochodzi informacja o małej ilości zesłanych

Z żadnego. Po prostu czytałem sporo i nie znalazłem informacji o masowości tego zjawiska. Oczywiście stoję na przegranej pozycji, bo nie sposób udowodnić że czegoś nie było, skoro istnieć mogło. Bracia Słowacy mają na taką sytuację świetne określenie "existuje, ale nie je".
CODE
Źródła mówią, że trudno jest określić ilość zesłanych

Jakie źródła?
CODE
ale podają ,że w ramach represji przedłużono służbę w wojsku carskim i wcielono kilkanaście tysięcy powstańców do armii wysyłając do dalekich guberni głównie syberyjskich.Była to forma zesłania.

Wcielenie do wojska rosyjskiego zastosowano w stosunku do wielu żołnierzy, ale to zupełnie co innego, niż kara zesłania orzeczona przez sąd, jak to opisałeś w p. 1.
CODE
Oprócz tego byli inni zesłani.

Mogę prosić o źródło tej informacji?
CODE
Moje informacje nie są sprzeczne.[...]W porównaniu z poprzednią moją informacją nic nie zmieniam

Doprawdy ? smile.gif . Pozwól, że Ci ją przypomnę:
QUOTE(signum @ 11/07/2011, 12:06)
Był to ostatni powstaniec listopadowy i uczestnik wojen napoleońskich.W 1908r zmarł we Paryżu weteran powstania listopadowego. Obszerne opracowanie o Panu Marku znajduje się w czasopiśmie Wieści z lat 80-tych XX wieku.W powstaniu listopadowym był już majorem.Wrócił z dożywotniego zesłania po wybuchu Rewolucji Październikowej. Od marszałka Piłsudskiego dostał kilkadziesiąt hektarowe gospodarstwo na kresach.

??? Zaiste, doszukiwanie się sprzeczności między datą śmierci i datą Rewolucji Październikowej jest tylko pustą złośliwością.
CODE
a artykuł który się nie zachował

Nie zachował się? Przegapiłem III wojnę światową?
CODE
d/Pan Marek został oficerem majorem w powstaniu styczniowym.

Jednak wcześniej było, że w listopadowym. Zaczynam odnosić wrażenie, że nie wszyscy uczestnicy tej rozmowy odróżniają te powstania.
CODE
Nie ma granicy wieku ,która uniemożliwiałaby tę podróż. Jest precedens - czytałem w prasie przedwojennej o staruszce która pierwszy raz jechała pociągiem odwiedzić córkę. Zemdlała w pociągu i w czasie rozmowy z lekarzem i sprawdzania dokumentów okazało się że ma 120 lat.

Muszę zacząć prenumerować "Fakt", żeby forumowiczów zadziwić swym oczytaniem. Generalnie zacytuję swego drogiego kuzyna "wszystko to być może, lecz ja to między bajki włożę".

f/Jeżeli zmarł w latach dwudziestych 20-tego wieku to po 60 latach mogli żyć jeszcze członkowie rodziny którzy go pamiętali

Ależ oczywiście, że mogli go pamiętać z ostatnich lat życia, ale nie z bitwy pod Lipskiem.
h/Faktycznie Józef Piłsudski był marszałkiem , ale także dwukrotnie premierem i Naczelnikiem Państwa.

No fakt, ale nadawanie majątków, będących własnością skarbu państwa, to prerogatywa Prokuratorii Generalnej. Piłsudski mógł spowodować nadanie albo wręczyć akt nadania, ale nie mógł nadać.
gdy dzisiaj niektórzy kwestionują istnienie gazety Wieści

Nadal nie zostałem przekonany, że w latach 80-ych XX wieku wychodziła gazeta pt. "Wieści".
znalazłem zestawienie oficerowie-weterani uczestnicy powstania narodowego 1863r znalazłem nazwisko Marek Jan ale bez innych informacji/ daty urodzenia/

Przynajmniej się dowiedzieliśmy, że Marek to nazwisko, a nie imię.

Może jednak spełnisz moją prośbę i dokonasz reasumpcji informacji, które pamiętasz o Panu Marku. Oczywiście, lepiej by było, gdybyś wcześniej odwiedził jakąś bibliotekę i odnalazł ten artykuł. Zrób to, nie dla mnie, ale dla uczczenia pamięci o tym człowieku. Należy się mu to od Ciebie, bo tak wypisując byle co i byle jak pamięć jego poszargałeś.

Ten post był edytowany przez jancet: 29/09/2011, 15:21

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

yulian

III ranga
Nr użytkownika: 34.880

Stopień akademicki: wyzszy

post 29/09/2011, 23:18 Quote Post

gdy dzisiaj niektórzy kwestionują istnienie gazety Wieści

Nadal nie zostałem przekonany, że w latach 80-ych XX wieku wychodziła gazeta pt. "Wieści".

Wtrącę się tylko tutaj do dyskusji. Sprawdziłem z ciekawości - i według e-katalogu bibliotecznego UAM, czasopismo "Wieści" istniało, a nawet wychodziło kilka różnych gazet pod tym tytułem.

Przypuszczam, że może chodzić jednak o ten tytuł:
"Wieści" - Autor: Zjednoczone Stronnictwo Ludowe., Polskie Stronnictwo Ludowe "Odrodzenie", Kraków : Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1957-1990.

źródło: http://uam-hip.pfsl.poznan.pl/ipac20/ipac....ci&index=SERIAL

Jeśli autor wątku o "Wieściach" mógłby sobie przypomnieć, w którym mniej więcej roku przeczytał w tym czasopiśmie artykuł o powstańcu Marku, to mogę sprawdzić tę informację na miejscu w czytelni UAM - zainteresowała mnie ta sprawa.

Ten post był edytowany przez yulian: 29/09/2011, 23:22

User is offline  PMMini Profile Post #23

jancet

VI ranga

Stopień akademicki:

post 30/09/2011, 8:33 Quote Post

Z katalogu BN nie wynikało jednoznacznie, kiedy "Wieści" zamieniły się w "Nowe Wieści", UAM jest precyzyjny. Tyle, że nie była to gazeta. Przejęzyczenie, przeinaczenie, zwykła pomyłka, drobiazg? No może tak, tylko że w "informacjach" Signum jest tyle przejęzyczeń, przeinaczeń, niedokładności, sprzeczności, że czasem nie sposób zrozumieć, o co chodzi.

http://sjp.pwn.pl/szukaj/gazeta

Ten post był edytowany przez jancet: 30/09/2011, 8:42

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

signum

II ranga
**

Adam Grajewski

post 4/10/2011, 8:59 Quote Post

Odpowiedż dla Yualian

Dziękuje za zainteresowanie.Są to te Wieści o których Pan pisał.Próbowałem szukać gazety w ci w Biblotece Jagiellońskiej ale nie mają wszystkich roczników.
Problemem długowieczności zainteresowałem się w 1980r .Artykuł ten miałem zachowany
ale uległ zniszczeniu.Niestety nie pamiętam daty . Mogę zawęzić okres poszukiwania
do 1980-1987.Artykuł jest obszerny na dwie strony.Tytuł brzmiał chyba Historia
jednej fotografii, ale mogę się mylić po tylu latach.Byłbym wdzięczny jak by Pan
go odnalazł.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

signum

II ranga
**

Adam Grajewski

post 4/10/2011, 10:02 Quote Post

Odpowiedż Jancet
1.Przepraszam za pomyłkę majorem Pan Marek został w powstaniu styczniowym.
2.Wiedzę czerpie z pamięci z przeczytanego artykułu.Kwestia czy dziennikarz
napisał prawdę to już inna sprawa.Historyk powinien je zweryfikować
z innych żródeł .Próbuje to zrobić i dotrzeć do pełnego wykazu powstańców.
Jaka to jest trudna sprawa /powód duże zniszczenia archiwów w wyniku wojen/
niech świadczy fakt że kilka lat temu odbyło się sympozjum historyków
poświęcone Powstaniu Styczniowemu,a więc ludzi którzy zawodowo zajmują
się tym tematem .Stwierdzono tam,że II wojny światowej nie przeżył żaden
weteran/ Ja znalazłem 2 osoby/
3.Stwierdzenie że Marszałek Józef Piłsudski przyznał świadczenia honorowe
wszystkim powstańcom / tak jak Markowi majątek/ nie świadczy,że z własnej
kieszeni.Z tego co wiem weteranom przyznawano majątki na Kresach./osadnictwo
wojskowe/Nawiasem mówiąc Marszałek nie dbał o profity był człowiekiem
skromnym , sam ograniczył sobie pensję.
4.Przypomnienie zasług dla Ojczyzny weterana nie jest szarganiem jego
pamięci !
5.Jeżeli informacja historyczna jest jednocześnie ciekawostką / bardzo
podeszły wiek weterana/ to nic się nie stanie jeśli ogłosi to Fakt.
Przeczyta o tym większa liczba czytelników.
6.Rok 1908 to był rok śmierci innego powstańca listopadowego/chciałem
podać listę ostatnich/
Oto lista ostatnich powstańców do których jeszcze dotarłem :
1. Józef Hutten-Czapski 1806-1900
2. Mikołaj Bracki 1807-1901
3. Franciszek Sosnowski 1812-1902 / ojciec aktora Ludwika Solskiego/
4. Franciszek Szulz 1800-1903
5. Jan Zajączkowski 1815-1905
6. Leon Łado Cybulski 1814-1906
7. Franciszek Iwanicki 1815-1916
7.Z podaniem innych faktów z artykułu wstrzymam się do jego odnalezienia.
6.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

jancet

VI ranga

Stopień akademicki:

post 4/10/2011, 11:33 Quote Post

Dzięki za uporządkowanie przynajmniej części informacji.
QUOTE(signum @ 4/10/2011, 10:02)
Próbuje ... dotrzeć do pełnego wykazu powstańców.

Widzę, że poczucie humoru Cię nie opuszcza smile.gif . Pełny wykaz powstańców nie istnieje, nigdy nie istniał i nigdy nie powstanie.
4.Przypomnienie zasług dla Ojczyzny weterana nie jest szarganiem jego pamięci !

Jeśli czyni się to w sposób tak chaotyczny, to i owszem.
Z podaniem innych faktów z artykułu wstrzymam się do jego odnalezienia.

Czekamy z niecierpliwością smile.gif .

Pozdrawiam

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

signum

II ranga
**

Adam Grajewski

post 4/10/2011, 11:35 Quote Post

Odpowiedż Jancet
Jeszcze o zesłaniach dożywotnich.Nie interesuje się tym tematem.Ale po włączeniu
internetu znalazłem od razu dwa nazwiska Henryk Wohl,oraz syn dożywotnio zesłanego
powstańca 1863r Witold Minkiewicz, a więc nie tylko Wysocki.Trudno powiedzieć
czym kierował się car jednych ułaskawiając innych nie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

signum

II ranga
**

Adam Grajewski

post 4/10/2011, 12:01 Quote Post

Pełny wykaz uczestników powstania styczniowego nigdy nie powstanie.Zgadzam się z tym.
Jest to nie możliwe.Jako historycy możemy się opierać na liście zweryfikowanych
uczestników.Ponieważ ustawowo weterani dostali honorowe świadczenia powołano
Komisję kwalifikowacyjną dla weteranów powstań narodowych 1831,1848 i 1863 przy
Ministerstwie Spraw Wojskowych.Lista zawierała ponad 3000 pozycji.
Każdy weteran szczycił się tym i w jego biografii podawano :zweryfikowany pod
poz. ....Np. pod pozycją 3462 został zweryfikowany Antoni Suss ur.1845r
przedostatni powstaniec .zmarł w styczniu 1946.
Listy ukazywały się jako dodatek do Dziennik Personalnego M.S.Woj.
Oprócz tego weterani byli wykazywani w Rocznikach Oficerskich.
Nigdy bym się nie odważył powiedzieć że nie istnieje lista powstańców
bez długotrwałego żmudnego procesu sprawdzania żródeł historycznych.
Możemy powiedzieć że istnieje lista zweryfikowanych powstańców.
Liczba powstańców jest imponująca jednak obejmuje w większości już wdowy
po powstańcach, których obejmowały świadczenia.
Mogą istnieć pojedyncze przypadki osób które nie mogły udowodnić uczestnictwa w
powstaniu i nie zostały zweryfikowane.
Sprawa szargania pamięci weterana : co jest ważniejsze forma czy treść.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

jancet

VI ranga

Stopień akademicki:

post 4/10/2011, 14:33 Quote Post

Co do wykazu: Komisja Kwalifikacyjna działała w latach 20-ch XX wieku. To znaczy, że jej wykaz może obejmować jedynie tych powstańców listopadowych, którzy dożyli tej epoki, ewentualnie wdów po nich. A i to zapewne nie wszystkich.

Co do zesłań: była to masowo stosowana forma represji po powstaniu styczniowym, a nie listopadowym.

Co do formy i treści: Nad formą też powinieneś popracować, bo jest ważna. Nie da się rozstrzygnąć tego dylematu - co jest ważniejsze, forma czy treść? Forma służy temu, by zrozumieć treść. Nie ma treści bez formy. Natomiast moje uwagi dotyczyły treści. I wolałbym do tego nie wracać, jednak powstaniec, który zmarł 10 lat wcześniej przed swym powrotem z Syberii, czy też - już po korekcie - dwóch najstarszych powstańców, to... e, może nie będę już pisać, co o tym myślę.

Liczę na to, że dostarczysz nam istotnych treści w zrozumiałej formie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej