Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wyprawy krzyżowe

Lehereslow

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 30.919

Leszek
Zawód: jeszcze uczen

post 30/04/2007, 13:51 Quote Post

"Podsadni sądow swieckich czesto sami przyznawali sie do przestepstw podlegajacych sadownictwu inkwizycyjnemu bo ten zapewniał znacznie lepsza sytuacje oskarzonemu"

sleep.gif Ale dlaczego woleli sąd inkwizycji?? Ponieważ sady inkwizycyjne w sprawach nie tyczących się kościoła nie mogły "przelewać krwi" tzn wydawać wyroków skazujących np. na śmierć, co innego w sprawach wiary...
Ps:to tylko w ramach wyjaśnienia, bo w spór w którym ważną rolę odgrywa światopogląd nie zamierzam się wdawać. wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #16

Victor

VI ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 4.617

post 30/04/2007, 18:38 Quote Post

Powodów dla których podsądni woleli podlegać sądom kościelnym niż świeckim jest dużo więcej i są nieco odmienne ale o ile pamiętam dyskusja na ten temat ma miejsce w innym temacie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

Bodenschatz

II ranga
**
Nr użytkownika: 2.443

Zawód: Student

post 2/05/2007, 7:54 Quote Post

Na początku do Sir Cache

Mi sie wydaje że odbicie Antiochii z rąk krzyzowców wyglądało inaczej, sprawdze i sie jeszcze w tej sprawie wypowiem - masz to jak w banku smile.gif

I to Radio i ta gazeta to mierne źródła informacji - to ma jedno do drugiego wink.gif

Świetym Miastem nazywano Konstantynopol - mieszkańcy i władcy zgodnie byli przekonani że miasto jest chronione przez Boga. Bizantyńczycy Krzyżowców do Konstantynopola nie zaprosili smile.gif

Co warto przeczytać? Na początek powiem, iż niestety w Polsce Bizantynistyka jest traktowana po macoszemu ale w dzisiejszych czasach bez przeszkód możemy siegać do publikacji z zachodu i nie tylko.

G.O. Ostrogorski, Dzieje Bizancjum.
H.W Haussig, Historia Kultury Bizantyńskiej.
S. Runciman, Upadek Konstntynopola 1453.
Bizancjum. Wstęp do cywilizacji wschodnorzymskiej. w przekładzie E. Zwolskiego.

Po angielsku, niemiecku, rosyjsku i grecku jest też sporo, niestety znam b.dobrze tylko angielski by spokojnie zapoznawać się z dziełami w tym języku. Jeśli chcesz więcej pozycji to na maila moge przesłać. O fenomenie Cesarstwa też wypowiem sie w korespondencji prywatnej, lekko odbilismy od tematu rolleyes.gif

Teraz do adamosa2006

Ja uwielbiam Templariuszy a ich przedstawienie w tym filmie mnie rozsierdziło censored.gif

Twoje argumenty na temat tego co sie działo w wyprawach krzyżowych w pewnym sensie mnie przekonują. Jeśli chodzi o to co ludzie niechętni kościołowi piszą o Wyprawach i Inkwizycji, to stoje na stanowisku, iż trzeba ukazać wieloaspektowośc tych historycznych wydarzeń. Zaznaczyć trzeba dobre i negatywne składniki Wypraw, jeśli codzi o inkwizycje sprawa jest trudniejsza - ale to już dyskusja na inny temat.

Dzięki Bogu, nie jestem słuchaczem tego Radia - ale czasem dochodzą do mych uszu wyrywki felietonów z rozgłośni Ojca Dyrektora na temat historii - serio, idzie się pośmiać.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

Victor

VI ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 4.617

post 2/05/2007, 10:15 Quote Post

Bizantyńczycy Krzyżowców do Konstantynopola nie zaprosili

ależ zaprosili: w 1203 (ewentualnie grudzień 1202) roku do krzyżowców dotarło posłanie Aleksego. Prosił on krzyżowców o pomoc w odzyskaniu tronu z rąk uzurpatora obiecując w zamian:
1. - podporządkowanie kościoła wschodniego papieżowi
2. - 200 tys. grzywien dla krzyżowców na prowadzenie dalszych działań
3. - osobisty udział w krucjacie na Egipt na czele 10 tys bizantyjskich żołnierzy (przez rok)
4. - utrzymywanie do końca swego życia 500 rycerzy w Outremer
5. - zagwarantowanie krzyżowcom zaopatrzenia w czasie krucjaty

za Z. Pentek Cesarstwo Łacińskie 1204-1261 Poznań 2004 s.46

mieszkańcy i władcy zgodnie byli przekonani że miasto jest chronione przez Boga

mogę się mylić ale osobisty udział w obronie miasta miała brać Maria - uznawana za protektorkę miasta

Co do templariuszy to wg mnie nie można ich tak jednoznacznie określać. W pierwszym okresie po powstaniu zakon ten jawi mi się jako idealnie zorganizowana instytucja religijno militarna. Jednak deprawacja i prywata wielu członków zakonu do której doszło w końcu XII w. kładzie się znacznym cieniem na historii zakonu

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

Bodenschatz

II ranga
**
Nr użytkownika: 2.443

Zawód: Student

post 2/05/2007, 13:34 Quote Post

Wiem wiem, Krzyżowcy nawet dwa razy wpadli w odwiedziny. Mi dokładnie chodziło o rok 1098, wtedy ich zdecydowanie nie zapraszano. smile.gif

Miasto było chronione przez Boga ale także przez Anioła, który w dniu zagrożenia niał zstąpić po Kolumnie Teodozjusza by walczyć ramie w ramie z obrońcami miasta przeciw wrogowi. Jedna z legend głosi nawet,że w kościele Hagia Sophia z mozaiki ma wyłonić się sam Chrystus i obronić ludzi zgromadzonych w kościele przed atakiem. O patronacie Marii wydaje mi sie że czytałem u S. Runcimana, ale pewien nie jestem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

adamos2006

Crusader
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik

post 2/05/2007, 18:18 Quote Post

QUOTE(Bodenschatz @ 2/05/2007, 8:54)
Ja uwielbiam Templariuszy a ich przedstawienie w tym filmie mnie rozsierdziło censored.gif
*

Wypada zgodzic sie z Kolega Victorem,ze Templariuszy trudno jednoznacznie oceniac.Napewno byli swietnymi wojownikami,arabscy kronikarze,gdy chcieli pochwalic mamelukow to okreslali ich "templariuszami islamu".Przy tym Templariusze w przeciwienstwie do nowo przybylych rycerzy znali taktyke Turkow i dzieki dyscyplinie i karnosci umieli powstrzymac sie od odpowiedzi na prowokacje wroga.Tymczasem rycerstwo z zachodu na ogoł ulegało pokusie i udawało sie w poscigi za wrogiem.
Ale trzeba tez powiedziec,ze z biegiem lat wraz z bogaceniem sie Zakonu coraz wazniejsza dla Templariuszy była działalnosc finansowa.Potrafili stanowczo sprzeciwic sie swemu udziałowi np w wyprawie na Egipt,ze wzgledu na powiazania finansowe z muzułmanami i miastami włoskimi[te z kolei miały rozległe interesy z Egiptem].
A przy tym Zakon prowadził własna polityke czesto sprzeczna z racją stanu Krolestwa.Gdy np krol Amalryk zawarł porozumienie z asasynami Templariusze zabili ich posłow w obawie przed utrata niewielkiej cząstki swych dochodow.
Czesto tez dochodziło do sporow i zawisci ze Szpitalnikami.
Mysle,ze gdyby na czele Zakonu stali ludzie odpowiedzialni i przy tym pamietajacy o słuzebnej roli Zakonu wobec Outremer to mogli by oni wspaniale przysłuzyc sie Krolestwu.Zakonnicy byliby swego rodzaju elita armii krzyzowcow posluszną krolowi,a ich ogromne bogactwa zasiliłyby prawie zawsze swiecacy pustkami skarb Krolestwa.Ale stalo sie inaczej.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

Dardedevil

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student

post 3/05/2007, 9:36 Quote Post

Autor pozwoli ze się zapytam userów zna ktoś liczebność wszystkich krucjat ?????

User is offline  PMMini Profile Post #22

Edward Teach

III ranga
Nr użytkownika: 103.880

post 29/09/2021, 11:34 Quote Post

https://www.onet.pl/informacje/kopalniawied...cmqdpj,30bc1058

Luźno związanie z tematem. Sydonie znaleziono dwa masowe groby krzyżowców.

User is offline  PMMini Profile Post #23

2 Strony < 1 2 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2021 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej