Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Faszystowskie Włochy, jaki reżim?
     
Aldemus de Dodogne
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 1.182

 
 
post 18/09/2004, 12:55 Quote Post

Mam pytanie, które zrodziło się w wyniku róznych informacji na które natrafiłem, sprzecznych ze sobą. Chodzi mi o sprawę faszystowskich Włoszech. Otóż spotkałem się w jednej książce z określeniem, że było to państwo totalitarne, ale takze znalazłem informacje (w innej książce) o państwie autorytarnym.

Podobno przynależność państwa do systemu totalitarnego czy autorytarnego liczy sie w ilości ludzi zabitych w tym państwie z powodu przekonań politycznych. A we włoszech liczba ta o ile się nie mylę 15 osób za całych rządów Mussoliniego.

I teraz pytanie, Włochy Mussoliniego to państwo totalitarne czy autorytarne?

I czy własnie różnicę pomiedzy państwem totalitarnym i autorytarnym mierzy się w ten sposób? (liczba ofiar) i w jaki sposób można jeszcze odróznić te dwa systemy !?

Z góry dziękuje,

Aldemus de Dodogne,
Gospodarz Serwisu Historia Rosji
www.historia.rosji.prv.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 18/09/2004, 13:13 Quote Post

Jak dla mnie to dzielić się powinno na:

Totalitarne - oprócz tego, że dopełnia mordów - charakteryzuje się - monopartyjnością, propagandą, kultem wodza (i to akurat jest podobne do autorytarnego), uznaniem wyższości narodu - i misji tegoż do zwiększenia swojej pozycji. Przede wszystkim inna jest rola obywateli - oni są kopletnie podlegli łasce władzy - ta dąży do ostatecznej indoktrynacji społeczeństwa.

Autorytarne - oparte na kulcie wodza, ale w innym znaczeniu. O ile w państwie totalitarnym miałby on niemal boską władzę, o tyle w państwie autorytarnym opiera władzę rządzącym politykom dzięki swojej reputacji. Państwo autorytarne jest wersją pośrednią między państwem totalitarnym a demokracją. Prawa obywateli są ograniczone, ale trudno nazwać władzę czysto zbrodniczą - raczej nielegalnie sprawującą władzę - choć często przy milczącej zgodzie społeczeństwa.

Stąd też się biorą niejasności względem Włoch. Jest to na pewno państwo faszystowskie. Przy czym jak na państwo totalitarne było mało zbrodnicze. Jeśli chodzi o ilość zabitych przez rezim bliższe było państwom autorytarnym. Nie można raczej bez zastrzeżeń przydzielić do Włoch do któregoś z tych "koszyczków" z napisem autorytarne-totalitarne. Sytuacja we Włoszech nie była tak klarowna jak w totalitarnych ZSRR i III Rzeszy, ani autorytarnej Europie Środkowo-Wschodniej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 18/09/2004, 16:10 Quote Post

Przede wszystkim państwo totalitarne stara się opanować wszystkie dziedziny życia, od gospodarki po życie rodzinne. W związku z tym dla zaliczenia Włoch Mussoliniego do państw totalitarnych lub autorytarnych sprawdziłbym, czy przynależność dzieci i młodzieży do organizacji typu Balilla była obowiązkowa, czy obowiązkowa była przynależność do korporacji zawodowych, jaką formę miała kontrola państwa nad gospodarką, jak wyglądała ingerencja państwa w szkolnictwo, w kult religijny itp., itd. Odpowiedź pojawi się sama.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 20/09/2004, 15:42 Quote Post

Szczerze powiem że zaskakuje mnie ta dyskusja, a raczej jej sens.
Po cóż bawić się w aż tak dokładne rozróżnianie typów ustrojów? Sami zauważamy w dyskusji że podziałten jest niejasny, dla mnie nawet sztuczny.
Państwo totalitarne może opierać sie o autorytet jednostki lub organizacji; ale zawsze o JAKIŚ AUTORYTET.
Władza państwa oparta o autorytet przywódcy - tu to aż na myśl ciśnie się MONARCHIA.
Myślę że pomieszaliśmy tu typ państwa z typem sprawowania przywództwa.
Otóż możemy mieć państwa totalitarne i demokratyczne; a zarządać nimi można poprzez samorząd, bądź rządy jednostek oparte albo na woli narodu /demokracja przedstawicielska/, lub na ich własnej woli /dyktatura/. Tu oczywiście mamy podtypy itd.
Żeby wrócić do tematu - uznajmy Włochy za państwo totalitarne zarządzane przez dyktatora Mussoliniego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Aldemus de Dodogne
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 1.182

 
 
post 20/09/2004, 17:00 Quote Post

QUOTE
Myślę że pomieszaliśmy tu typ państwa z typem sprawowania przywództwa.
Otóż możemy mieć państwa totalitarne i  demokratyczne;


Otóz drogi Celcie możemy mieć także państwo autorytarne. Rezim polityczny (jako forma metod i środków, które włądza stosuje wobec obywateli zawówno we wszystkich trzech systemach) dzieli się na demokratyczny, autorytarny i totalitarny.

Rezim autoytarny charakteryzuje się autorytetem głowy państwa (monarchia bądź republika. Zgodnie z pojęciem autorytarnego rezimu, które znalazłem w podręczniku do politologii, reżim ten charakteryzuje się:

- ograniczeniem uprawnień parlamentu
- odejmuje społęczeństwu kontrolę nad władzą wykonawczą, ale nie likwiduje zupełnie swobód obywatelskich
- zagwarantowana jest własność, wolność osobista
- media cieszą się pewną, choc ograniczoną wolnością słowa
- działają nawet opozycyjne partie i zrzeszenia , choć nie mają możliwości wywierania skutecznego nacisku na włądzę (nie mówiąc już o przejęciu rzadów)
- policja polityczna prześladuje tylko najbardziej zaprzysięgłych wrogów dyktatora

Przykładem takich rządów jest wspomniana Polska Piłsudskiego po przewrocie majowym oraz niedługo będzie można mówić o państwie autorytarnym jako Białorusi.


QUOTE
Państwo totalitarne może opierać sie o autorytet jednostki lub organizacji; ale zawsze o JAKIŚ AUTORYTET.


Racja, ale to nie wszystko co wyróżnia państwo totalitarne. Są jeszcze takie elementy jak:

- powszechna indoktrynacja za pomocą centralnie kierowanej propagandy
- całkowite podporządkowanie społeczeństwa przez wprowadzenie systemu kontroli policyjnej opartego na terrorze
- uniformalizacja (ujednolicenie) form zycia społeczeństwa
- wprowadzenie monopolu oficjalnej ideologii
- zmonopolizowanie włądzy państw, która jest skupoiona w rękach jednej partii lub masowego ruchu politycznego
centralne sterowanie gospodarką
- funkcjonowanie obozów w których giną masowo ludzie

CO ciekawe, znalazłem informacje, że pojęcie to wprowadził nie kto inny jak... B. Mussolini


QUOTE
Żeby wrócić do tematu - uznajmy Włochy za państwo totalitarne zarządzane przez dyktatora Mussoliniego.


Temat jednak nie wydaje się taki prosty, i nie mozna go zamknąć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
schultz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.093

 
 
post 4/11/2004, 23:22 Quote Post

Faktem jest, że ciężko określić czy państwo jest totalitarne czy autorytarne jeśli chcielibyśmy wyjaśnić tę sprawę na chłopski rozum to pierwsze będzie bardziej radykalne pod względem sprawowania władzy natomiast drugie mniej radykalne. W p. Autorytarnym np. dopuszcza się istnienie organizacji nie koniecznie związanych z rządzącym reżimem jednak mających zakaz krytyki rządów. W totalitarnym nic nie może istnieć bez całkowitego podporządkowania władzy.
Mówiąc o faszyźmie włoskim w historii używa się określenia faszyzm z ludzką twarzą także, coś w tym jest, że przy określaniu rządów bierze się pod uwagę ilość zabitych przez reżim osób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Wmagister
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 2.138

 
 
post 13/11/2004, 19:48 Quote Post

Cześc,
Aldemus de Dodogne biggrin.gif
Słuchaj studiujesz może politologię confused1.gif

Wasze dysputa dotyczy tematu głównie ze szkoły średniej.
Podziała na państwo tatalitarne i autorytarne jest rzecziwiście często dość sztuczny, ale dlaczego u cholery dajecie tu wyznacznik ilości zabitych laugh.gif
Skkończyłem politologię i wiem, że reżimy totalitarne - tak
nazizm Hitlera i stalinizm potrzebowały poparcia społecznego, żeby moc sie rozwijać i przejąć władzę.
A jeśli chodzi o Wlochy Mussoliniego, to jednak bliżej im było do państwa totalitarnego.
To proste:
totalitaryzm ma kilka niezbywalnych cech:
- monopartia o wodzowskim charakterze z wodzem na czele
- całkowita kontrola społeczeństwa: organizacje, prasa
radio, telewizja (totus - całość)
- zmasowana propaganda, która rząda jednoznacznej
odpowiedzi: znami lub przeciw nam cool.gif (Bush sie kłania)

Totalitaryzm rządał posłuszeństwa, ale rządał też zaangażowania smile.gif
Mierzenie takich sytemów ilością ofiar (własnych obywateli, terenów okupowanych, etc.)- to jednak nie porozumienie. Terror siłą rzeczy z reguły w takim systemie musi się pojawić, ale nie ma bezpośredniego związku z cechami tego systemu.
Włochy Mussoliniego nie były tak krwawe jak Niemcy Hitlera czy ZSRR Stalina, ale pod względem wyżej wymienionych cech, a zwłaszcza puenty, zdecydowanie bliżej im było do totalitaryzmów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Aldemus de Dodogne
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 1.182

 
 
post 13/11/2004, 23:35 Quote Post

Widzisz.. i jak tu słuchać politologów jak każdy mówi co innego smile.gif .

Z jednej strony dotarłem do informacji o mierzeniu reżimu m.in przez ilość zabitych, z drugiej odpowiedzi typu Twoja. Obie są wypowiedziami politologów. Ja się poddaje. A co do mojej wiedzy politologicznej to przyznaje, że specjalistą nie jestem w tej dziedzinie i dlatego pytam ...

Dzięki za odpowiedz,
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 27/11/2004, 13:18 Quote Post

Napiszę krótko.

We Włoszech za rządów Mussoliniego był system totalitarny(oficjalnie) natomiast po wybuchu II wojny światowej podchodził wręcz całkowicie pod rządy autorytarne.

Początkowo gdy partia PNF (partia faszystowska) rozwijała się to wstępował do niej każdy kto chciał zaistnieć, bo tak naprawdę to nie było żadnych innych interesujących perspektyw w polityce.
Totalitaryzm, jak i niemoc króla wobec Mussoliniego uwidocznił sie znacznie w marszu na Rzym.
Wtedy władza Facta była skompromitowana militarnie jak i propagandowo.
Król Wiktor Emmanuel III nic nie mógł zrobić jak tylko rozwiązać rząd i poprosić Mussoliniego o stworzenie nowego gabinetu.
Jednak rządy jakie były sprawowane przez Mussoliniego chyba jednak można zaliczyć do rządów autorytarnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
phasi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 2.492

Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 21/12/2004, 12:49 Quote Post

Ja też nie wiem skąd wytrzasnąłeś to kryterium oparte na ilości zabitach, to jakaś brednia straszna. Róznicę najlepiej wyłowić w etymologii słów "totalitaryzm" i "autorytaryzm".

Totalitaryzm zakłada likwidację wolności osobistej obywateli i stara się ingerować i organizować każdą dziedzinę życia obywateli. (także rodzinne, osobiste, zawodowe, ...). Jest wszechobecny i narzuca wszelkie reguły i zasady współżycia społecznego w państwie.
Autorytaryzm jest formą ustroju, która ograqniczając czasami bardzo mocno mocno prawa i wolności obywatelskie nie wpływa na wiele innych sfer życia (jak np życie rodzinne i osobiste, nie ówi ludziom do jakiej organizacji mają należeć (albo raczej nie żąda tego) , z kim spać i do kogo się modlić,...)

I to są najważniejsze różnice które nie podlegaja dyskusji:))

Jak nie wierzycie mi to polecam zajrzeć do tych oto pozycji uznanych specjalistów

ENCYKLOPEDIA politologii, red., nauk. Marek Żmigrodzki, Kraków 1999, t.4, / Teoria polityki,red. Wojciech Sokół, Marek Żmigrodzki, / Ustroje państwowe, pod red. Wiesława Skrzydły, Marka Chmaja, Partie i systemy partyjne, pod red. Andrzeja Antoszewskiego i Ryszarda Harbuta

Ostatnią poycję powinni na pamięć smile.gif znać wszyscy politolodzy ....

pozdr


Aha no i do Włoch, były one państwem faszystowskim ale nie totalitarnym (jesli ktoś twierdzi że były totalitarnym państwem to proszę o źródło bardzo bo ja o czymś takim nie słyszałem)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 21/12/2004, 18:23 Quote Post

Włochy z omawianego okresu ? Oczywiście, że to państwo totalitarne ! Skąd wogóle wziąłeś drogi Aldemusie tę informację ?! W sumie to nei będę tu za dużo pisać, bo to co chciałam powiedzieć, to już niestety napisał ugedej...

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Herme$
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 1.858

Zawód: student
 
 
post 21/12/2004, 18:48 Quote Post

QUOTE(Aldemus de Dodogne @ Sep 20 2004, 06:00 PM)
CO ciekawe, znalazłem informacje, że pojęcie to wprowadził nie kto inny jak... B. Mussolini

O ile się orientuję Mussolini mówiąc o Włochach używał terminu państwo totalne

A swoją drogą może wyjaśnicie mi pewien fenomen... Starożytne Imperium Rzymskie dysponowało najpotężniejszą armią w historii, świetną pod względem organizacyjnym, wybitnymi dowódcami - i podbiło świat. A faszystowska Italia bezpośrednio nawiązująca do tej tradycji, pielęgnująca militarystyczne ideały, duce wrzeszczący o przemianie Włochów w naród żołnierzy? "Podboje" w Afryce, zajęcie Albanii - kpina. Gdy Hitler zaatakował Francję włoskie oddziały nie były w stanie przełamać francuskiej obrony przygranicznej! Kiedy w 1940 Mussolini pozazdroscił Hitlerowi podbojów i uderzył na Grecję - wiadomo z jakim skutkim.
Nieudolność i kompromitacja.
Dlaczego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
sarimatha
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 3.200

Zawód: studentka
 
 
post 24/01/2005, 17:04 Quote Post

totalitarne unsure.gif na 100%

Myślę że Mussoliniemu brakowało tej "wizjonerskości" ,palącej się idei i "szaleństawa", które posiadał niewątpliwie Hitler, wydaje mi się że oba systemy ,mimo że faszytsowskie ,inaczej traktowały swoich obywateli , Mussolini był ich władcą, duce , a Hitler jakby nie było z narodowym socjalizmem, wyższością rasy, rozwojem kulturalnym,gospodarczym dodawał im skrzydeł...Niemcy to nie ówczesne Włochy(które oprócz pięknych, zabtkowych miast były pełne biedy,głodu,brudu i apatii)

wydaje mi sie że własnie być może w tym tkwił problem klęsk Mussoliniego, wewnętrzny problem i przytłoczenie szablonowym wzorcem fuhrera
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Leo
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 2.565

 
 
post 25/01/2005, 12:25 Quote Post

Dalczego Włochy Mussoliniego poniosły w II wojnie tak spektakularną klęskę? Długo możnaby o tym pisać, bo złożyło się na to wiele czynników.
Po pierwsze Włochy były technologicznie nieprzygotowane do wojny. Miały owszem, nowoczesną flotę i lotnictwo, ale oraganizacja armii lądowej była oparta na przestarzałych doktrynach. Przeważała piechota, zorganizowana w słabo uzbrojone i niezbyt liczne, dwupułkowe dywizje.
Oddziały pancerne i zmotoryzowane miały dobrą, dopracowaną strukturę, ale było ich niewiele. A przede wszystkim brakowało im nowoczesnego uzbrojenia (głównie czołgów).
Poza tym Włosi popełnili koszmarne błędy na początku wojny, które w dużym stopniu zadecydowały o dalszych wydarzeniach. Napiszę więcej na ten temat następnym razem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
pol
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 4.085

 
 
post 2/03/2010, 16:40 Quote Post

Hej.

Mam takie pytanie do Was.

Musze napisac prace na temat: "Modele wychowania w systemach totalitarnych i autorytarnych: Włochy faszystowskie"

Jakie polecilibyście mi książki? Żeby dobrze napisać prace.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej