Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mediewista: studia, perspektywy
     
flybobster
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 79.465

Maciej Sobecki
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/09/2012, 19:19 Quote Post

Witam,
Zamierzam zostać mediewistą, lecz w Polsce dotychczas są jedynie studia w Poznaniu. Czytałem również, że można zostać mediewistą poprzez wybranie odpowiedniego promotora(odnośnie średniowiecza) na studiach ogólnych historii. Nie wiem, czy zdołam dostać się do Poznania na zaledwie 30 wolnych miejsc. Będę bardzo się starał. Wiem, że podstawą walki jest zdawanie matury rozszerzonej j.polskiego, historii i j. angielskiego. Proszę o pomoc i wypowiedzi, szczególnie studentów mediewistyki i odpowiednio poinformowanych w temacie.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 29/09/2012, 19:32 Quote Post

To raczej nie najlepsze miejsce na zadawanie tego typu pytań, bo tu rozmawiamy o średniowieczu, różnych aspektach dziejów tej epoki.
W każdym razie - typowa droga w Polsce, żeby zostać mediewistą, to odbycie standartowych studiów historycznych z dobraniem sobie zajęć tak, żeby skoncentrować się na studiach nad średniowieczem. Zresztą trochę czasu przed Tobą i może Ci się zmienić, bo mediewistą to już bardziej staje się w punkcie po skończonych studiach magisterskich, gdy decydujemy się pozostać przy uprawianiu nauki, idąc na studia doktoranckie, zajmując się nadal średniowieczem.

Ps. Temat przenoszę do działu "studiowanie historii" z "średniowiecze ogólnie".

Ten post był edytowany przez szapur II: 29/09/2012, 19:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
flybobster
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 79.465

Maciej Sobecki
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/09/2012, 20:01 Quote Post

Czyli, jeżeli skończę historię ogólną jako magister, to idąc na studia doktoranckie można zajmować się tylko średniowieczem obojętnie na jakiej uczelni?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 29/09/2012, 20:07 Quote Post

Zawsze to jest kwestia spełnienia kryteriów do przyjęcia na studium doktoranckie, oczywiście zdarzają się przypadki, gdy ktoś studiował do magisterium na jednej uczelni, potem odbywa studia doktoranckie na drugiej.
Jeszcze kwestia "zajmował się tylko średniowieczem". Zasadniczo wszystko zależy od formy studiów doktoranckich na danej uczelni, ba danym wydziale. Obecnie studia III stopnia obrastają zajęciami, które podlegają egzaminowi bądź zaliczeniu. Więc czymś poza własnym poletkiem raczej będziesz zmuszony się zająć, tyle że jeszcze dużo czasu przed Tobą, bo, jak rozumiem, narazie stoisz przed wyborem kierunku studiów po szkole średniej, licencjatu lub 5-letnich magisterskich.

Ten post był edytowany przez szapur II: 29/09/2012, 20:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 29/09/2012, 20:29 Quote Post

QUOTE(flybobster @ 29/09/2012, 19:19)
Witam,
Zamierzam zostać mediewistą, lecz w Polsce dotychczas są jedynie studia w Poznaniu. Czytałem również, że można zostać mediewistą poprzez wybranie odpowiedniego promotora(odnośnie średniowiecza) na studiach ogólnych historii. Nie wiem, czy zdołam dostać się do Poznania na zaledwie 30 wolnych miejsc. Będę bardzo się starał. Wiem, że podstawą walki jest zdawanie matury rozszerzonej j.polskiego, historii i j. angielskiego. Proszę o pomoc i wypowiedzi, szczególnie studentów mediewistyki i odpowiednio poinformowanych w temacie.
Pozdrawiam.
*



Bahaha, w tym roku prawie nie utworzono mediewistyki, tak koniec końców było mało osób. Z 26 zapisanych w I naborze raptem kilkanaście złożyło dokumenty.
Chętnych mało, szczególnie w I naborze. Szczególnie polecam Poznań
Pozdrawiam - student prawa i historii specjalności mediewistyka na UAM rolleyes.gif

Mediewistyka jest dwustopniowa.

Zresztą, zajęcia nie dotyczą rzecz jasna tylko średniowiecza.

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 29/09/2012, 20:31
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 29/09/2012, 21:56 Quote Post

Najlepiej wybrać odpowiedniego promotora do pracy magisterskiej, a później przy doktoracie. Ale jeszcze lepiej równolegle zdobyć wykształcenie, które pozwoli rozwijać Ci Twoje hobby (mediewistyka)i jednocześnie zarabiać. Pamiętaj, że wybór tzw. "kariery" naukowej to naprawdę niewdzięczny kawałek chleba.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
flybobster
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 79.465

Maciej Sobecki
Zawód: uczeñ
 
 
post 30/09/2012, 14:06 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 29/09/2012, 20:29)
QUOTE(flybobster @ 29/09/2012, 19:19)
Witam,
Zamierzam zostać mediewistą, lecz w Polsce dotychczas są jedynie studia w Poznaniu. Czytałem również, że można zostać mediewistą poprzez wybranie odpowiedniego promotora(odnośnie średniowiecza) na studiach ogólnych historii. Nie wiem, czy zdołam dostać się do Poznania na zaledwie 30 wolnych miejsc. Będę bardzo się starał. Wiem, że podstawą walki jest zdawanie matury rozszerzonej j.polskiego, historii i j. angielskiego. Proszę o pomoc i wypowiedzi, szczególnie studentów mediewistyki i odpowiednio poinformowanych w temacie.
Pozdrawiam.
*



Bahaha, w tym roku prawie nie utworzono mediewistyki, tak koniec końców było mało osób. Z 26 zapisanych w I naborze raptem kilkanaście złożyło dokumenty.
Chętnych mało, szczególnie w I naborze. Szczególnie polecam Poznań
Pozdrawiam - student prawa i historii specjalności mediewistyka na UAM rolleyes.gif

Mediewistyka jest dwustopniowa.

Zresztą, zajęcia nie dotyczą rzecz jasna tylko średniowiecza.
*


Mogłbyś mi przedstawić jakie miałeś wyniku z matur? Zdawałeś wszystko jako rozszerzenie?

Wiem ,że kariera naukowa nie jest może najlepszym dochodem finansowym, lecz dosięgnięcie wymarzonego celu i pasja biorą górę nad resztą. Moim celem jest mediewistyka w Poznaniu, jeżeli nie będę musiał kombinować z promotorem itd. , aby być specjalistą średniowiecza. Dodam, iż nie zamierzam poprzestać na magistrze. Zawsze można połączyć dwa kierunki np. historia oraz dziennikarstwo i stworzyć własny program, można napisać książkę, na podstawie różnych kronik itd. Historia ma wile możliwości, tylko trzeba umieć ją wykorzystać.
Wracając do studiów zamierzam zdawać matur rozszerzoną z historii, polskiego i podstawa z j.ang.
Moglibyście objaśnić mi dokładnie , jak zostać specjalistą średniowieczna na studiach doktoranckich?
Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 30/09/2012, 16:40 Quote Post

QUOTE(flybobster @ 30/09/2012, 14:06)
Mogłbyś mi przedstawić jakie  miałeś wyniku z matur? Zdawałeś wszystko jako rozszerzenie?
*


Hej, dostałem się dzięki tytułowi laureata OH, podobnież uznawane są tytuły finalisty OH i laureata Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
Ale próg w tym roku wyniósł 24,65/100 pkt.
Naprawdę, to bardzo niszowy kierunek, nie musisz się martwić wynikami z matury, bylebyś ją zdał. smile.gif Najwyższy wynik to 100 (mój dzięki OH) a najniższy 24,65. Średnia wszystkich to około 50.

QUOTE(flybobster @ 30/09/2012, 14:14)
Wiem ,że kariera naukowa nie jest może najlepszym dochodem finansowym, lecz dosięgnięcie wymarzonego celu i pasja biorą górę nad resztą. Moim celem jest mediewistyka w Poznaniu, jeżeli nie będę musiał kombinować z promotorem itd. , aby być specjalistą średniowiecza. Dodam, iż nie zamierzam poprzestać na magistrze. Zawsze można połączyć dwa kierunki np. historia oraz dziennikarstwo i stworzyć własny program, można napisać książkę, na podstawie różnych kronik itd. Historia ma wile możliwości, tylko trzeba umieć ją wykorzystać.
Wracając do studiów zamierzam zdawać matur rozszerzoną z historii, polskiego i podstawa z j.ang.
Moglibyście objaśnić mi dokładnie , jak zostać specjalistą średniowieczna na studiach doktoranckich?
Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
*


Ja połączyłem prawo i mediewistykę, jest to wariacja specjalizacyjna dosyć popularnego połączenia kierunków.

A właśnie, jeśli - jak rozumiem - uwielbiasz średniowiecze, to spróbuj swych sił w Olimpiadzie Historycznej, Olimpiadzie Mediewistycznej i Ogólnopolskim Konkursie o Kazimierzu Wielkim. Wydaje mi się, że jeszcze jakieś regionalne się znajdą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
flybobster
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 79.465

Maciej Sobecki
Zawód: uczeñ
 
 
post 30/09/2012, 17:55 Quote Post

Czyli o maturę nie muszę się, aż tak martwić. A wracając do tej olimpiady to dużo jej czasu poświęciłeś? Jak wygląda system nauki na mediewistyce i co można robić z tytułem mediewisty: pisać książki, badać?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 2/10/2012, 20:46 Quote Post

QUOTE(flybobster @ 30/09/2012, 17:55)
Czyli o maturę nie muszę się, aż tak martwić. A wracając do tej olimpiady to dużo jej czasu poświęciłeś? Jak wygląda system nauki na mediewistyce i co można robić z tytułem mediewisty: pisać książki, badać?
*


Od prawie kompletnego zera do laureata udało mi się w 2 lata(do finalisty OMed w rok), a i tak w trakcie 1 roku szkolnego bardzo mało pracowałem nad historią.

Wiesz, mediewistyka to tak młody kierunek, że jeszcze nie ma magistrów z niego rolleyes.gif

Ale publikacje naukowe jak i prace badawcze, dostępne stypendia dla naukowców (np. Humboldta) z pewnością będą dostępne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 2/10/2012, 22:47 Quote Post

He, he, tyle że stypendia Humboldta są przyznawane trochę później tzn. nie magistrantom i raczej nie doktorantom, i nie przez kierownictwo mediewistyki na UAM smile.gif

CODE

Jak wygląda system nauki na mediewistyce i co można robić z tytułem mediewisty: pisać książki, badać?

Hemmm, nie ma czegoś takiego jak tytuł "mediewisty". Mediewista to określenie specjalizacji w ramach studiów historycznych. Jeśli są to 3 -letnie studia to, o ile spełnisz warunki, uzyskasz stopień licencjata na kierunku mediewistyka. Studia zmuszą Cię pewnie do prowadzenia własnych studiów, może lepiej na tym etapie nie używać tak górnolotnych sformułowań jak "badania", jeśli będziesz miał później dużo samozaparcia, zdecydujesz się kontynuować przygodę z nauką, to wtedy fajnie, tyle tylko że musisz pamiętać, że wybór licencjata wcale Ci tego nie gwarantuje - a "badać" i "pisać" można i bez studiów, choć zawsze lepiej posiadać ku temu pewne przygotowanie. Tyle tylko że "wybranych mało", a bycie "niezależnym naukowcem", cóż np. sporą część życia spędził tak np. Steven Runciman, tyle tylko że był arystokratą, miał spory majątek rodzinny i wysługę lat w dyplomacji i wywiadzie brytyjskim smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 3/10/2012, 11:35 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 2/10/2012, 22:47)
He, he, tyle że stypendia Humboldta są przyznawane trochę później tzn. nie magistrantom i raczej nie doktorantom, i nie przez kierownictwo mediewistyki na UAM smile.gif

Rzecz oczywista. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
flybobster
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 79.465

Maciej Sobecki
Zawód: uczeñ
 
 
post 3/10/2012, 17:19 Quote Post

Wiem, że mediewistyka to młody kierunek. On dopiero się rozwija, a ja uwielbiam średniowiecze, więc sądzę , że z czasem inne uczelnie wprowadzą tą specjalizację i będzie dostępny w wielu miejscach. Nie mam zaamiaru poprzestać na magistrze, lecz brnąć dalej w naukę, najlepiej na sam szczyt.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 3/10/2012, 17:42 Quote Post

Nie zauważyłem, żeby mediewistyka była jakąś świeżo i niedawno wprowadzoną dziedziną badań historycznych, może kierunek na UAM owszem, tyle że sama dziedzina napewno nie jest młoda. Powodzenia w wejsćiu na ten szczyt, cokolwiek masz na myśli wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Dargas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 465
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel
 
 
post 3/10/2012, 23:11 Quote Post

QUOTE(flybobster @ 3/10/2012, 17:19)
Wiem, że mediewistyka to młody kierunek. On dopiero się rozwija, a ja uwielbiam  średniowiecze, więc sądzę , że z czasem inne uczelnie wprowadzą tą specjalizację i będzie dostępny w wielu miejscach. Nie mam zaamiaru poprzestać na magistrze, lecz brnąć dalej w naukę, najlepiej na sam szczyt.
*


Mediewistyka jest jedną z najstarszych (obok starożytności klasycznej) wyodrębnionych subdyscyplin w ramach Historii.
Życzę powodzenia w drodze na szczyt
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej