Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Popularność toporów wśród wikingów
     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 24/12/2018, 17:57 Quote Post

Od dawna słyszałem o dużej popularności toporów wśród wikingów jednak z tego co wiem topory były uniwersalnie druga najpowszechniejsza bronią po włóczniach i były najpopularniejsza bronią boczną.
Czy wśród Skandynawów topory naprawdę były powszechniejsze czy jest to po prostu mit?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 24/12/2018, 21:55 Quote Post

Ph. Line, Wikingowie. Wojownicy Północy, s. 46 - "Niewątpliwie topór był ulubioną bronią Skandynawów i od nich zapożyczyły go inne ludy, przede wszystkim Irlandczycy".
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 25/12/2018, 14:13 Quote Post

Nie mogę się z tym zgodzić bo wszystkie konkretne opisy z wykopalisk wskazują że więcej jest włóczni. Z znalezisk z polski tez jest cała masa toporów. A w wielkich Morawach topory typu bradatica było bardzo popularne a tam jakoś ciężko by było się doszukiwać wikingow

Dlatego ciekawi mnie na czym jest oparty ten pogląd o popularności toporów wśród wikingów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 25/12/2018, 18:47 Quote Post

QUOTE
Nie mogę się z tym zgodzić bo wszystkie konkretne opisy z wykopalisk wskazują że więcej jest włóczni.

A to już podważasz tutaj opinię zarówno tego autora, jak i redaktora merytorycznego, którym był doktor Jakub Morawiec: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Morawiec . Natomiast sam autor o problemie znalezisk włóczni pisze na str. 42. Jest też podejrzewam pewna subtelna różnica między "ulubioną" a "powszechnie używaną" wink.gif.


QUOTE
Dlatego ciekawi mnie na czym jest oparty ten pogląd o popularności toporów wśród wikingów.

Może na tym:
QUOTE
Topór jest bodajże najbardziej charakterystyczną dla wikingów bronią. Większość współczesnych rysunków prezentuje ich z tą właśnie bronią. Nic w tym dziwnego, bo topór faktycznie stanowił nieodłączny element świata wikingów.

(...)

Należy pamiętać, że wikingowie których nie było stać na miecz, używali takiego topora jako głównej broni.


https://www.norwegofil.pl/historia/wikingow...jenie-i-taktyka


Ponadto można pewnie zaryzykować tezę, że jakąś formę topora wtedy miał w domu przynajmniej każdy rolnik, włócznię już niekoniecznie, a miecz to w ogóle mógł być problem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 25/12/2018, 21:18 Quote Post

Tylko ze właśnie kiedy ja na szybko szukałem ilustracji z wikingami to byly tylko pare z włóczniami właśnie.
A fragment o tym ze jeśli kogoś nie było stać na miecz to posiadał topór. Bo to nie ma nic do rzeczy w porównaniu z skocznia i miecze i topory (w większości) były broniami bocznymi do użycia kiedy nie można było użyć włóczni.
Dalej wszyscy dorośli mężczyźni byli zobowiązani ćwiczyć w hmm milicki wiec każdy musial mieć tarcze i właśnie w większości przypadków włócznie.

Dalej jeśli podnosi się argument ze każdy miał w domu siekierę to powinni ja mieć tez wojowie z innych kultur a jednak to wikingowie maja najchętniej używać toporów.

I w jaki sposób można stwierdzić ze topór był ulubiona bronią jesli nie był najpowszechniejsza bronią?

I nie mam zamiaru dyskredytować autora czy redaktora merytorycznego ale widziałem wiele razy kiedy historycy pisali różne dziwne tezy/mity dotyczące walki, broni itp ze podchodzę do nich ostrożnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej