Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skutki germanizacji i rusyfikacji dla Polaków
     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 14/01/2010, 21:21 Quote Post

QUOTE(adam1234 @ 14/01/2010, 20:31)
W latach 1840-48 to chyba nie trzeba mówić, a za rządów Capriviego to:

a) Arcybiskupem został Florian Stablewski
cool.gif Związek Spółek Zarobkowych uzyskał prawo delegowania własnych rewizorów do spółek w nim zrzeszonych
c) W szkołach ludowych przywrócono lektorat z języka polskiego (nieobowiązkowy)
d) Ułatwione zostało przeciwdziałanie polskie względem działalności Komisji Kolonizacyjnej
e) Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, iż rozwiązywanie zgromadzeń polskich z powodu używania na nich języka polskiego było bezpodstawne

Za: A. Chwalba, Historia Polski 1795-1918
*



No dobra jakieś ustępstwa to były ale trudno mówić o przełomie. Gdyby zlikwidowano Komisje Kolonizacyjną, gdyby przywrócono język polski do szkół to byłby jakis przełom. Moim zdaniem tendencje antypolskie narastały a Era Capriviego to tylko chwilowa odwilż.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 14/01/2010, 21:47 Quote Post

QUOTE
Moim zdaniem tendencje antypolskie narastały a Era Capriviego to tylko chwilowa odwilż.


Tym bardziej, że mamy potem nasilający się nacjonalistyczny ruch wszechniemiecki. Z tym, że mówiąc to co zacytowałem przyznajesz rację twierdzeniu, iż to była jednak "cykliczność".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 14/01/2010, 21:54 Quote Post

QUOTE(adam1234 @ 14/01/2010, 21:47)
Tym bardziej, że mamy potem nasilający się nacjonalistyczny ruch wszechniemiecki. Z tym, że mówiąc to co zacytowałem przyznajesz rację twierdzeniu, iż to była jednak "cykliczność".
*



No tak w sumie masz rację smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
larisch
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 66.415

Katrin Romare
Stopień akademicki: doktor
Zawód: lekarz
 
 
post 27/06/2010, 19:46 Quote Post

Nauczono sie dodatkoego jezyka obcego, histor, literutury Niemiec i Rosji i odkryto ze maja oni wielkie nazwiska w muzyce, literaturze , filozofii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Niezależny Obserwator 22
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 66.434

Jar Kar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik
 
 
post 27/06/2010, 21:05 Quote Post

Rusyfikacja na ziemiach etnicznie polskich - nie odniosła sukcesów - czyli nie przyniosła "skutków".

CDN
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 27/06/2010, 21:45 Quote Post

Według mojego wykładowcy to germanizacja była bardzo korzystna ponieważ Polacy uczyli się języków obcych. dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
misti19
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 62.746

 
 
post 27/06/2010, 22:24 Quote Post

Moim zdaniem, poważniejszych skutków to nie ma... Przecież cały czas jesteśmy Polakami. Mówimy w swoim języku. Jakieś zmiany są, ale minimalne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Jaźwiec
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 65.266

 
 
post 27/06/2010, 23:05 Quote Post

QUOTE
  Rusyfikacja na ziemiach etnicznie polskich - nie odniosła sukcesów - czyli nie przyniosła "skutków".

CDN

Mylisz się,przyniosła zmiany mentalne,na kresach część Polaków stopiła się z różnorakimi Rusami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Manfred von Richthofen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 66.441

 
 
post 28/06/2010, 1:00 Quote Post

Paradoksalnie skutkiem germanizacji i rusyfikacji była między innymi integracja Polaków wokół idei polskości, symboli narodowych, języka polskiego, rozkwit literatury, sztuki i ogólnie kultury polskiej. Bez jarzma zaborców nie powstałaby chociażby nasza literatura romantyczna. Więcej, bez aktywnej polityki zaborców zmierzającej do wynarodowiania najprawdopodobniej znacznie łatwiej byłoby im skłonić Polaków do zaakceptowania pewnej autonomii w granicach imperiów zaborczych i osłabić dążenia do odzyskania niepodległości. Jakoś idee niepodległościowe nie rodziły się w zaborze austriackim gdzie większą popularnością cieszyła się polityka lojalności wobec zaborcy z nadzieją uzyskania pewnych ustępstw w przyszłości w zamian za dobre sprawowanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 28/06/2010, 3:47 Quote Post

QUOTE
Nauczono sie dodatkoego jezyka obcego, histor, literutury Niemiec i Rosji i odkryto ze maja oni wielkie nazwiska w muzyce, literaturze , filozofii.

Kolega widzę ma problem z językiem polskim , dawno takiej " żywiołowej" ortografii nie widziałem confused1.gif . Oczywiście gdyby nie germanizacja pewnie Polacy nigdy nie poznaliby tak wielkich nazwisk z kultury niemieckiej jak :Johann Christoph Friedrich von Schiller , Heinrich Heine , o Wagnerze już nawet nie wspomnę .
Dziwne , te nazwiska są znane wśród narodów , które germanizacji nigdy nie zaliczyły .
QUOTE
Według mojego wykładowcy to germanizacja była bardzo korzystna ponieważ Polacy uczyli się języków obcych

Panbucku , Sewer zmieniaj uczelnie , co ten " nauczyciel akademicki " wykłada ( mam nadzieje ze wf , a nie historie dry.gif )
 
Post #25

     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 29/06/2010, 9:25 Quote Post

Zabory bardziej nas cofnęły niż rozwinęły. Literatura romantyczna byłaby, ale nie opiewałaby się na Polsce Chrystusie Narodów. Niech za przykład służy nam to, ilu Polaków Rosjanie zesłali na Syberię, ilu Polaków zginęło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 29/06/2010, 11:15 Quote Post

QUOTE(Czarny Smok @ 29/06/2010, 9:25)
Zabory bardziej nas cofnęły niż rozwinęły. Literatura romantyczna byłaby, ale nie opiewałaby się na Polsce Chrystusie Narodów. Niech za przykład służy nam to, ilu Polaków Rosjanie zesłali na Syberię, ilu Polaków zginęło.
*


Nie mówiąc już o cofnięciu się granicy etnicznej Polski...
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 29/06/2010, 15:37 Quote Post

Myślę, że i nasza sztuka miałaby się lepiej, gdyby Mickiewicz więcej pisał o kobiecej anatomii, do czego miał prawdziwy dryg i wrodzoną predylekcję, a mniej o polityce, która mało kogo teraz obchodzi - i gdyby z "Dziadów" zrobił uczciwy horror, zamiast jakiejś ckliwej opowiastki bez dającej się sensownie sfilmować akcji. W ten sposób, nasza literatura byłaby w o wiele większych łaskach chociażby w Hollywood...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Smardz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 842
Nr użytkownika: 34.798

Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: ekscentryczny
 
 
post 29/06/2010, 16:18 Quote Post

QUOTE(Sewer @ 27/06/2010, 22:45)
Według mojego wykładowcy to germanizacja była bardzo korzystna ponieważ Polacy uczyli się języków obcych.  dry.gif
*



Znam takiego, który mówił nam, że gdyby nie komunizm to jego współnaukowcy by "nadal świnie pasali", ale Twój też jest dobry smile.gif

A w moim osobistym odczuciu jednym z wyrazów rusyfikacji jest nadal utrzymujący się u niektórych w łaskach Panslawizm.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 30/06/2010, 22:11 Quote Post

QUOTE(Smardz @ 29/06/2010, 17:18)
QUOTE(Sewer @ 27/06/2010, 22:45)
Według mojego wykładowcy to germanizacja była bardzo korzystna ponieważ Polacy uczyli się języków obcych.  dry.gif
*



Znam takiego, który mówił nam, że gdyby nie komunizm to jego współnaukowcy by "nadal świnie pasali", ale Twój też jest dobry smile.gif

A w moim osobistym odczuciu jednym z wyrazów rusyfikacji jest nadal utrzymujący się u niektórych w łaskach Panslawizm.
*


Myślę że dodając propagandę po 1945 to rzeczywiście, u nas Rosjanin (niestety) jest kojarzony jak dobry brat Słowianin.

A wiesz też się dowiedziałem że Polacy okropnie postąpili przeciw carowi Aleksandrowi I, bo on chciał dla nas dobrze ale my tego nie potrafiliśmy docenić, ciągle tylko ta wolność i wolność jakby to było coś dobrego rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej