Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> August III - dobry władca dla RON?
     
patrykos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 56.175

Patryk Staszczuk
Zawód: Uczen
 
 
post 15/05/2009, 12:18 Quote Post

Co myślicie o tym monarsze jego temat jest rzadko poruszany,być może dlatego że mało przebywał w kraju.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/05/2009, 14:45 Quote Post

Przepraszam o jakiego władcę chodzi, o Augusta II czy może Jana III?

-------
Nazwa zmieniona i poprawiona.


Ten post był edytowany przez indigo: 15/05/2009, 14:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 15/05/2009, 22:57 Quote Post

Na pewno lata jego władzy wiązały się z wieloletnim, tak przez wcześniejsze dziesięciolecia rzadkim, pokojem, oraz z rozwojem życia kulturalnego oraz naukowego. Jednak, ile w tym jego zasługi, to juz inna kwestia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 16/05/2009, 7:02 Quote Post

niec nie robił i dzieki temu nic złego nie uczynił. nic nie zaszkodził, jak to ci co mieli dobre chęci, ale im nie wyszło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 16/05/2009, 11:39 Quote Post

To, że nic złego nie zrobił nie oznacza, że był dobrym władcą. Popieram baluma smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 27/05/2009, 15:16 Quote Post

Okres rządów Augusta III, to bardzo ciekawy okres w historii Polski, a w sumie dość mało znany, bo nie obfituje w zbytnio znane fakty. Ja tutaj nie upatrywałbym rozwoju polskiej kultury jako zasługi Augusta III, to raczej zasługa utalentowanej szlachty, tworzącej indywidualnie. Czy August III w jakiś dobitny sposób patronował zdolnej szlachcie? Nie. To raczej czasy stanisławowskie, tym się charakteryzowały. Fakt, nie było wojen, ale wtedy dużo działo się na scenie europejskiej i Prusy były zajęte czym innym, była wojna siedmoletnia etc. Poza tym przebywał więcej w Dreźnie niż w Warszawie, do której podobno niechętnie wracał więc to już o czymś świadczy. Jak dla mnie jeden z najgorszych władców w historii Polski. Był królem tylko dlatego, że przyprowadziły go tu rosyjskie bagnety po wojnie o sukcesję polską.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Iwan Groźny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 298
Nr użytkownika: 52.871

 
 
post 27/05/2009, 17:45 Quote Post

QUOTE(balum @ 16/05/2009, 8:02)
niec nie robił i dzieki temu nic złego nie uczynił. nic nie zaszkodził, jak to ci co mieli dobre chęci, ale im nie wyszło.
*



Według lepiej już miec ambicje niż nic nie robic tak jak August.Mógł chociaż zacząc drobne reformy a tego nie zrobił.Sprowadził na kraj przez swoje nieróbstwo anarchię mad.gif.Popieram Ciunka to jeden z najgorszych władców w historii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 27/05/2009, 18:53 Quote Post

QUOTE(Ciunek @ 27/05/2009, 16:16)
Ja tutaj nie upatrywałbym rozwoju polskiej kultury jako zasługi Augusta III,
*



Królewskie inwestycje co najmniej "popchnęły" gusta polskiej szlachty do przodu.

QUOTE
Według lepiej już miec ambicje niż nic nie robic tak jak August.


To nie miał ambicji?
Dlaczego w latach 40. razem z Czartoryskimi próbował wprowadzać reformy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Iwan Groźny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 298
Nr użytkownika: 52.871

 
 
post 27/05/2009, 19:12 Quote Post

Reformy?Jakie właściwie?Jestem bardzo ciekaw tongue.gif Jakoś we wszystkich źródłach które przeczytałem to August głównie zajmował sobą i interesowało go tylko co się dzieje w Saksonii.To za jego panowania RON
podzieliła się na wiele małych państewek magnackich co dobre chyba nie było.Przez swoje nieróbstwo sprowadził anarchię.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 27/05/2009, 19:16 Quote Post

QUOTE(Iwan Groźny @ 27/05/2009, 20:12)
Reformy?Jakie właściwie?Jestem bardzo ciekaw tongue.gif
*



Gdzie pisałem o wprowadzonych reformach?
Zresztą, coś zmieniono, tyle, że nie było to ogromnie poważne.

QUOTE
Jakoś we wszystkich źródłach które przeczytałem to August głównie zajmował sobą i interesowało go tylko co się dzieje w Saksonii.


Co to za źródła?
Polecam biografię króla autorstwa Staszewskiego. Jeśli August nie interesował się RON to po przyjeżdżał do Wschowy, po co, mimo wszystko, nawet będąc w Saksonii rozmawiał z Bruhlem na jej temat?

QUOTE
To za jego panowania RON
podzieliła się na wiele małych państewek magnackich co dobre chyba nie było.Przez swoje nieróbstwo sprowadził anarchię.


Nie wszystko co dzieje się za życia danego władcy, jest jego winą. Anarchia i podział kraju był nagromadzeniem czynników rodzących się od jakichś 150 lat, po prostu był to szczyt polskiego sobiepaństwa, które nie wyrosło w epoce saskiej, a wręcz u progu RON.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Iwan Groźny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 298
Nr użytkownika: 52.871

 
 
post 27/05/2009, 19:41 Quote Post

Chodziło mi jakie reformy chciał przeprowadzic a nie jakie przeprowadził.Gdyby interesował się RON to by częściej przyjeżdżał do kraju a nie tylko do Wschowy żeby podpisywac jakieś dokumenty.Według mnie ten człowiek się po prostu nie nadawał i o wiele lepiej by zrobił gdyby abdykował.Gdyby żył dłużej to by kto wie rozbiory przyszły by wcześniej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 27/05/2009, 20:54 Quote Post

Witam,

To zrób sobie małą kwerendę "źródeł" i przeczytaj ile Sejmów za Augusta III się odbyło (reformę państwa mógł przeprowadzić Sejm, Rzeczpospolita nie była Państwem absolutnym). Dodatkowo pokuś się o refleksję ile z tych Sejmów zostało zerwane i to przez kogo - ile zerwali zwolennicy króla, a ile zrobiono za pieniądze przyszłych zaborców.

No i ja również przyłączam się do Kytofa i z chęcia posłucham tych źródeł...może czegoś się dowiem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Iwan Groźny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 298
Nr użytkownika: 52.871

 
 
post 27/05/2009, 21:09 Quote Post

QUOTE(artifakt @ 27/05/2009, 21:54)
Witam,

To zrób sobie małą kwerendę "źródeł" i przeczytaj ile Sejmów za Augusta III się odbyło (reformę państwa mógł przeprowadzić Sejm, Rzeczpospolita nie była Państwem absolutnym). Dodatkowo pokuś się o refleksję ile z tych Sejmów zostało zerwane i to przez kogo - ile zerwali zwolennicy króla, a ile zrobiono za pieniądze przyszłych zaborców.

No i ja również przyłączam się do Kytofa i z chęcia posłucham tych źródeł...może czegoś się dowiem...
*



Nie rób proszę mi testu bo takie rzeczy wiem.Za Augusta odbyło się 15 Sejmów z czego 14 było zerwanych.A o Auguście III nie che mi się gadac.Możecie go miec za dobrego króla ale mnie nie przekonacie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 27/05/2009, 21:22 Quote Post

Kto wie dlaczego owe Sejmy zrywano i z jakiej przyczyny?
Jaki mógł być wpływ Augusta na sytuację wewnętrzną w RON, gdyby on sam tego wpływu chciał?
Ponadto - Jakie korzyści przyniosło Saksonii - Wettinom posiadanie korony Polskiej?
pzdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 27/05/2009, 22:15 Quote Post

1. Walka wewnętrzna frakcji magnackich, pieniążki posłów pruskich i rosyjskich. Wreszcie znaczenie sejmików lokalnych - magnat miał swój folwark w powiecie/regionie i wolał mieć wpływ na jego laudum, chociażby gospodarcze, niż starać się na poziomie centralnym. Polecam fragment Kitowicza o Sejmach:

http://pl.wikisource.org/wiki/Opis_obyczaj...a_III/O_sejmach

3. Bardzo duże wbrew pozorom. Nagle z jednego z książąt w Rzeszy stawali się uczestnikiem stosunków międzynarodowych, z którym liczono się/poważano.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej