Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Który to byl Władysław, arcybiskup salzburski ?,
     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 20/10/2006, 10:31 Quote Post

Poniżej znajduje się ilustracja z tzw. rękopisu hornigowskiego (Legenda o Św. Jadwidze). Widać tam uroczyste przeniesienie szczątków świętej do grobowca. W książce, z której pobrałem ten obrazek występuje podpis, iż w uroczystościach brali udział:
* Mikołaj, opat z Lubiąża - zapewne jeden z dwóch zakonników trzymających świecę
* Maurycy, opat z Kamieńca
* Konrad I głogowski (zapewne postać w książęcym kołpaku) wraz z synami i siostrami (których tu nie widać w ogóle)
* Władysław, książę wrocławski, abp salzburski

Mamy zatem jeszcze 2 postacie duchownych. Jednym będzie pewnie Tomasz I, biskup wrocławski.

I tu moje pytanie: która postać to Władysław, abp Salzburga? Biskup trzymający czaszkę Jadwigi, czy ten drugi?

Kim jest duchowny ostatni od prawej (trzymający kość?)?

Z góry dzięki za info! Jeżeli ktoś ma też lepszej jakości skan, to fajnie, gdyby go tu wrzucił smile.gif

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
swinks_UK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 19.722

Tomasz Wilf
Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent naukowy
 
 
post 21/10/2006, 13:14 Quote Post

Witam!
Nie wiem z jakiego okresu jest to żródło, ale rysunek wygląda już na nowożytny, więc mocno "po czasie" ilustrowanych wydażeń. Ze swej strony stawiałbym na postać po prawej stronie, z wyobrażeniem Maryji z Dzieciątkiem. To tylko domysł, który opieram na tym, że wszelkie ceremonie w średniowieczu prowadził gospodarz, stąd postać "z czaszką św. Jadwigi" musi wg. mnie być biskupem wrocławskim. Poza tym Władysław występował na tej ceremonii w roli nie tyle duchownego, co zaledwie "dalekiego krewnego" w ujęciu średniowiecznym, stąd na wspomnianej ceremonii wg. mnie należał do tzw. drugiego rzędu dostojników.
Poza tym nie wiem czy sprawdziłeś kto był/jest patronem biskupstwa salzburskiego, może właśnie Maria z Dzieciątkiem ?
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 21/10/2006, 20:41 Quote Post

Obrazek pochodzi dokładnie z roku 1451, więc nie można go traktować jako swoistej fotografii z roku 1267, fakt.

Rola Władysława w tej ceremonii jest zapewne znaczniejsza niż piszesz. Święta była jego babką, a poza tym to dzięki jego staraniom proces kanonizacyjny zakończył się tak szybko.

Szukałe też informacji o patronie arcybiskupstwa salzburskiego i znalazłem tylko Św. Ruperta i Św. Wirgiliusza biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
swinks_UK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 19.722

Tomasz Wilf
Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent naukowy
 
 
post 22/10/2006, 18:37 Quote Post

Tak właśnie się przyglądam tej ilustracji...
Postać w kapeluszu z piszczelem w rękach też musi być jakimś dostojnikiem kościelnym, w XV w. dostojnicy kościelni z upodobaniem nosili kapelusze.
Owa Maria z Dzieciątkiem może być figurą z ołtarza jakiegoś kościoła (miejsca pochówku)... patronką...hm... kościół mariacki we Wrocławiu? A jak z Lubiążem..?
Nie znam legendy ani biografii św. Jadwigi tak dokładnie by wyrokować o tym.
Co do Władysława: w dalszym ciągu utrzymuję, że pierwsze skrzypce w kościelnych ceremoniach średniowiecznych grał gospodarz (np. wyniesienie Tomasza Becketta w Cantenbury). Stąd moje określenie drugorzędności Władysława. Był raczej obecny tam właśnie jako wnuk. W średniowieczu raczej unikano mieszania ról kościelnych i świeckich. Tam Władysław był raczej "tylko" księciem wrocławskim.
Cóż, tyle mogę pomóc, zasugerować.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 22/10/2006, 22:22 Quote Post

caszkę świetej Jadwigi trzymał Władysław Abp Salzburski smile.gifsmile.gif bo ta kwestia jest pewna smile.gif Znajde to ksiazke którego wymienia postaci w legendzie Św Jadwigi i podam autora tylko musze sobie przypomnieć. Bo w Trzebnicy o tym słyszałam ze wspominał o Wł Arcypiskupie Salzburskim niejaki ksiądz który w trzebnicy nam przewodniczył do Krypty była tez wystawa legendy św Jadwigi to co na zdjeciu widzisz tylko ze ilustracja. Miałam wypozyczona ksiazke legende sw jadwigi ale nie pamietam autora ale w tej ksiazce o tym wymienia.

Ale sprawdze jeszcze w książce B Zientary Henryk Brodarty i jego czasy bo tez jest jakiejś ilustracje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 24/10/2006, 19:57 Quote Post

Wielkie dzięki dla Agnieszki! Swinks też starał się pomóc i również przekazuję podziękowania! smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ježek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 273
Nr użytkownika: 18.422

Jan
Stopień akademicki: phd
 
 
post 15/08/2010, 12:20 Quote Post

Mam pytanie do szanownych forumowiczów.

Wedlug ktorego źrodla zmarl Wladysław w tym roku, tego dnia kiedy zmarl? Nekrologium? I jest to źródlo w MGH?

Dziekuje bardzo!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
maria kazimiera
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 88.107

barbara olak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: emeryt
 
 
post 24/02/2014, 22:01 Quote Post

QUOTE(Ježek @ 15/08/2010, 12:20)
Mam pytanie do szanownych forumowiczów.

Wedlug ktorego źrodla zmarl Wladysław w tym roku, tego dnia kiedy zmarl? Nekrologium? I jest to źródlo w MGH?

Dziekuje bardzo!
*


zmarł w 1270 r był najmłodszym synem Henryka Pobożnego i Anny czeskiej
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej