Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jakie straty ponieśli Rosjanie ?
     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 26/12/2004, 22:24 Quote Post

jakie straty ponieśli rosjanie w powstaniu styczniowym ??? to pytanie nurtuje mnie od dłuższego czasu, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Czy ktoś mógłby mi pomóc i na nie odpowiedzieć???
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 26/12/2004, 22:52 Quote Post

Jeżeli chodzi ot o powstanie- (mówię z pamięci) myślę że liczba nie przekroczy 10000 ale nie dam głowy bo dokładnie nie wiem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 27/12/2004, 12:46 Quote Post

ja słyszałem z ust historyka liczbę 30 000 zabitych, ale wydaje mi się trochę przesadzona, więc dlatego postanowiłem napisać tutaj nowy temat, żeby zobaczyć co na ten temat myślą inni
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 27/12/2004, 13:24 Quote Post

My,ślę że te 30 tys. należy conajmniej podzielic na dwa-To powstanie to walka podjazdowa-polacy nie robili walnej bitwy nie brali do niewoli garnizonówżeby jerozstrzelać-atakowali małe odziału z zaszdzki!!!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 27/12/2004, 13:36 Quote Post

QUOTE(Kolegium A @ Dec 27 2004, 01:46 PM)
ja słyszałem z ust historyka liczbę 30 000 zabitych, ale wydaje mi się trochę przesadzona, więc dlatego postanowiłem napisać tutaj nowy temat, żeby zobaczyć co na ten temat myślą inni
*



Owszem, było 30 tys. zabitych, ale po stronie Polaków... Nie stoczono żadnej walnej bitwy, ale ok. 1200 potyczek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 27/12/2004, 13:51 Quote Post

Cezarze więc ilu polgło rosjan twim zdaniem??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 27/12/2004, 14:11 Quote Post

QUOTE(August II Mocny @ Dec 27 2004, 02:51 PM)
Cezarze więc ilu polgło rosjan twim zdaniem??
*



Przykro mi nie znalazłem takich informacji, ale kiedy znajdę dam wam znać biggrin.gif .
Straty Rosjan nie były jednak duże, gdyż skoncentrowali oni na terenie Królestwa Polskiego 340 tys. żołnierzy, co stanowiło połowę ich ówczesnej armii, natomiast w oddziałach powstańczych nie było nigdy więcej niż 30 tys. ochotników...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 27/12/2004, 14:50 Quote Post

nie no ja sam myslę, że te straty wyniosły ok.15 000 - 20 000 zabitych (przy powstańczych ok.20-30tys.) i że to nie powinny być dane przesadzone, w końcu było kilkanaście, jeżeli nie kilkadziesiąt bitew, gdzie rosjanie stracili powyżej 100 zabitych....(np. pod samym Żyrzynem ponad 400). Nawet gdyby okazało się że te straty wynoszą 10-15tys. zabitych to i tak przy liczebności powstańców i przy ich uzbrojeniu (a raczej jego braku) należy to uznać za niemały sukces biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 30/12/2004, 21:13 Quote Post

Z szacunku strat ludzkich wynika , że około 1000 osób zostało straconych , w więzieniach zmarło kilkuset powstańców, a na polach bitew około 20.000 , około 40.000 zesłano na katorge i wysiedlono , zaś 10.000 osób wyemigrowało . Razem stanowi to ponad 70000 wobec 9,5 mln. ludności Królestwa Polskiego.
Przy czy straty śmiertelne należłoby określić gdzieś na 1/4 powyższych, a więc około 18-20000 powstańców. Nie sa tu wliczone straty cywilne.
Starty Rosyjskie, którzy byli lepiej przygotowni i wyposarzeni były wiec oczywiscie znacznie nizsze. Więc szacunek strat Rosyjskich na około 15-20 tys nalezy uznać za najblizszy prawdy. Przyczym jak we wszystkich ówczesnych bitwach straty smiertelne o około 1/4 ogólnej ilości strat. Tak że liczba 3-4,5 tys zabitych Rosjan będzie chyba odpowiadac prawdzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 31/12/2004, 11:28 Quote Post

nie no ze stratami wynoszącymi 3-4,5 tys. zabitych zgodzić się nie mogę. Mogę natomiast wymienić tylko kilkadziesiat bitew gdzie takie straty rosjanie ponieśli biggrin.gif a bitew i potyczek było ok. 1200.... więc ich straty były napewno znacznie wyższe. Dalej obstawiałbym przy ok.15 000 zabitych
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 31/12/2004, 16:59 Quote Post

prostuje wypowiedź: chodzi mi oto że w sumie w kilkunastu bitwach stracili ok.4,5 - 5 tys. zabitych. Jednakże oprócz nich było jeszcze właśnie ok. 1200 pozostałych....
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 1/01/2005, 12:17 Quote Post

QUOTE(Kolegium A @ Dec 31 2004, 05:59 PM)
prostuje wypowiedź: chodzi mi oto że w sumie w kilkunastu bitwach stracili ok.4,5 - 5 tys. zabitych. Jednakże oprócz nich było jeszcze właśnie ok. 1200 pozostałych....
*


Skąd ta liczba 1200 pozostałych w twojej wypowiedzi nie mam zielonego pojecia. A odnosnie strat w bitwach. Autorzy, uczestnicy, dowódcy podaja z reguły liczbę wykluczonych z walki, na ile siły przeciwnika zostały osłabione. Na te straty składają się:
- straty smiertelne - polegli w walce;
- ranni - nie zdolni do walki w najblizszym czasie;
- zaginieni - nie wiadomo co sie z nimi stało, maruderzy, dezerterzy lub polegli o których brak danych;

Do tgo dochodza straty o których strona przeciwna z reguły ma niewielkie pojęcie:
- ranni zmarli w wyniku ran;
- ranni kalecy niezdolni do dalszej walki;
- zmarli w wyniku chorób;
- chorzy chwilowo niezdolni do walki;

Dlatego bardzo trudno jest oszacować rzeczywiste straty. A jeśli dochodzi do tego przemieszanie sił zbrojnych z ludnością cywilną, a tak było po naszej stronie, do tego nie prowadzo ewidencji pisemnej, a wiedza pamietnikarska często bywa bardzo subiekywna, zbt wyolbrzymia niektóre wydarzenia, które odcisneły duże piętno na twórcy.

Kolejna sprawa to ilość stoczonych bitew i potyczek w powstaniu - około 1200. Liczba ta możę robić wrażenie. Ale jakie straty były w tych potyczkach trudno powiedzieć. Mogło być tak że w wielu z nich poprostu nie było ofiar śmiertelnych. Były bezładna strzelaniną, jedna ze stron poniosła pewne straty, ale byli to ranni i sie wycofała.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 1/01/2005, 18:46 Quote Post

Skąd ta liczba 1200 pozostałych w twojej wypowiedzi nie mam zielonego pojecia. Stąd, że tych bitew było dokładnie 1229 (jeśliby wierzyć co niektórym źródłom).
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 2/01/2005, 0:16 Quote Post

QUOTE(Kolegium A @ Jan 1 2005, 07:46 PM)
Skąd ta liczba 1200 pozostałych w twojej wypowiedzi nie mam zielonego pojecia.  Stąd, że tych bitew było dokładnie 1229 (jeśliby wierzyć co niektórym źródłom).
*


Mógłbys podać te bitwy, w których Rosjanie mieli tak olbrzymie straty. Może ja podam dwa przykłady:
- bitwa pod Żyrzynem - największy suces Polaków w powstaniu. 3 tys. oddział Polski pod dowództwem gen. Kruka starł sie z ochrona przewożącą pieniadze liczacą około 500 ludzi. Rosjanie zostali kompletnie rozbici. Stracili według oficjalnych źródeł 400 żołnierzy (dużo) i wszystkie pieniadze - 200 tys rubli. Ale ile to były straty śmiertelne. Zapewnie 80-90 żołnierzy, reszta to ranni i wzięci do niewoli.
- potyczka pod Szklarzami - 280 żołnierzy Polskich (100 zwiało i porzciło broń jeszcze przed rozpoczęciem walki) starło się z oddziałem Rosyjskim w liczbie około 500 żołnierzy. Straty Rosyjskie sa dokładnie znane:
40 zabitych na polu walki i 2 rozstrzelanych za rzekome zbrodnie na Polakach.
Są to jedne z wiekszych walk, pozostałe to jak podałem były potężną kanonada jeśli oczywiście powstańcy mieli broń, a ze wzgedu na słabe wyszkolenie strzeleckie straty Rosyjskie z reguły były minimalne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 2/01/2005, 13:09 Quote Post

ok, podam, tylko musze jeszcze dokładnie poszukać i zanalizować
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej