Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Król Duch
     
Nawoj
 

advocatus diaboli
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 220
Nr użytkownika: 72

TROLL BANITA
 
 
post 16/07/2003, 7:09 Quote Post

Czy upiorny władca kurhanów wiślanych, należy do naszej nie tylko legendarnej przeszłości, czy to tylko wymysł Słowackiego?
Przypomnę, że na terytorium polski źródła z czasów rzymskich odnotowują istnienie potężnego związku ludów ''Związek Lugiów'' w którym wielką rolę odgrywali Hariowie z budzącą powszechne przerażenie armią zmarłych (po prostu przebierali się za zmarłych czyli trupy).
''Król Upiór, Król Kurhanów... nie wysłuchanego dotąd świata Upiorów. Śpiący na wieńcu z węży ~ przestrach tyranów. Upiorem... co krew... skry za sobą ronił, w ogień się ubrał i mgłą obłóczył... człowiek w myśli i duchu tak śmiały... sam mógł się potykać z rycerzy tysiącem, przerazić ich swoją tarczą jak miesiącem... że całe ludy przed nim uciekały.''
Podobnie na sam widok armi Hairów uciekały całe armie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Andrzej
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 644
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog
 
 
post 25/12/2003, 12:30 Quote Post

Tylko co mają wspólnego - Lugiowie, z którymi nie da się powiązać żadnej kultury archeologicznej. Nie wiemy nawet czy chodzi tu o etnos czy też raczej o luźną, doraźną konfederację wielu plemion (taką jak w przypadku tzw. Państwa Samona) z owymi kurhanami wiślańskimi? To tak jakby mówić o jakichś powiązaniach Chińskiego Długiego Muru ze słowiańskimi systemami długich wałów (jak np.: Wały Żmijowe czy Wały Kujawskie).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Nawoj
 

advocatus diaboli
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 220
Nr użytkownika: 72

TROLL BANITA
 
 
post 6/03/2004, 11:55 Quote Post

Dzięki za trudne pytanie biggrin.gif . Ależ Lugiów powszechnie identyfikuje się z kulturą przeworską, ustalony zgodnie z naukowymi prawidłami CZAS i TERYTORIUM istnienia tej kultury archeologicznej, pokrywa się z historycznymi zapisami rzymskimi o istnieniu na tym samym terytorium i wtym samym czasie na północ od gór Karpat potężnego związku plemiennego Lugiów którego hegemonicznym plemieniem było plemię Harów.
Chiński mur terytorialnie to całkowicie co innego bo gdzie Chiny (dalekowschodnia Azja), gdzie Polska środkowa europa, analogia całkowicie chybiona.
Zaś związek Samona obejmował ludy Słowian i był kontynuacją związku Lugiów. W międzyczasie ok. 350 istniało imperium słowiańskie stworzaone drogą militarnych podboji przez Wielota Wilcynjusza (znanego z sag niemieckich), po nim władał Wizymir, imperium drogą przewrotu te ok. 430?, przekształcone zostało w imperium Polskoruskiego Hertnita którego nastepcą był Walamir ok. 454 rozbił nad Nedao Ellaka syna Atylli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 9/03/2004, 22:47 Quote Post

QUOTE
Zaś związek Samona obejmował ludy Słowian i był kontynuacją związku Lugiów. W międzyczasie ok. 350 istniało imperium słowiańskie stworzaone drogą militarnych podboji przez Wielota Wilcynjusza (znanego z sag niemieckich), po nim władał Wizymir, imperium drogą przewrotu te ok. 430?, przekształcone zostało w imperium Polskoruskiego Hertnita którego nastepcą był Walamir ok. 454 rozbił nad Nedao Ellaka syna Atylli.

(Nawoj)

A to dopiero ! Dlaczego o tym nie uczą w szkołach i uczelniach wyższych ? Tak wspaniałe czyny przodków zasługują chyba na to ! A może ktoś chce ukryć prawdę,bo wiedza ta nie jest powszechnie znana sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Nawoj
 

advocatus diaboli
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 220
Nr użytkownika: 72

TROLL BANITA
 
 
post 10/03/2004, 11:33 Quote Post

QUOTE
A to dopiero ! Dlaczego o tym nie uczą w szkołach i uczelniach wyższych ?

W szkołach uczą pisać i czytać. Na uczelniach pewnego warsztatu i pewnych jezuickich dogmatów. Ale ciekawe rzeczy to musisz sam sobie w źródłach wyszukać, choć wydaje się, że zródła legendarne i bajeczne powinny wchodzić w skład podstawego kanonu wykształcenia historyka, bo pomjać to... to tak jakby z historii Rzymu usunąć Romusa i Remulusa, a z dziejów Grecji Iliadę i Odyseję.
Jest też ksiązka J. Strzelczyka ''Mity i Podania i Wierzenia Dawnych Słowian'' gdzie w hasle Atylla możesz trochę o Hertnicie, Wilcynjuszu przeczytać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 29/04/2004, 15:38 Quote Post

Lug to znieksztalcone słowo 'Lud' a wiec rzeczownik którym nazywali siebie ci ludzie, jak widac słowiański lub zapożyczony później przez słowian. Podobnie brzmią nazwy takie jak np "Lig"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Bonzo_Maiden
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 1.249

 
 
post 9/07/2004, 19:05 Quote Post

moja wypowiedz nie całkiem będzie się odnosiła do tego utworu Słowackiego, czytał może ktoś Księgę Popiołów confused1.gif Sa tam dość ciekawe legendy i historie, jedna z nich mówi o trumnie Chrobrego i ciekawej historii z nia związanej http://www.historiakurgany.republika.pl/urhan.htm ma ktoś jakieś wyraźne zdjecie tej trumny Chrobrego confused1.gif ona razem z Mieszkiem znajduje się w katedrze poznańskiej, te wierzenia o weżach wśród słowian na pewną są prawdziwe to nie podlega dyskusji ale czy rzeczywiście Chrobry odwrócił się od krzyża confused1.gif. Jak przeczytacie (zwłaszcza można nawet sam początek o Królu Węży z tejże Ksiedze Popiołów) to na pewno natraficie na hasło Bolesław Srogi, być może to nasz Bolesław Zapomniany bo i w innych źródłach natrafiłem na taki przydomek bastarda Mieszka II, czytając także „Braci” Bunscha gdzie autor powoluje się na Kronikę wielkopolska mowa jest własnie że syn Mieszka miał na peńku z Kościołem, no to by się to tak ładnie wszystko łączyło ale chyba mało w tym prawdy, jak wy sadzicie confused1.gif, być może Bolesław Zapomniany rzeczywiście nie był królem (chociaż kto go tam wie…) ale raczej w ogóle to istniał, i najprawdopodobniej był synem Mieszka i ta trumna choć nie królewska może najeżała do niego jako do przyszłego następcy króla Polski. No ale z drugiej strony ktos musial rządzić w Polsce Mieszko umiera w 1034, a Kazimierz po zabiegach moznowladców Polskich przybywa do kraju w 1039.

A wracając jeszcze do Chrobrego i jego trumny to przeczytajcie hipotezy autora w Księdze II Wiedza Legend- Wiara Aryów, tam są przypuszczenia co do ostatnich poczynań Chrobrego, co o tym sadzicie confused1.gif wedlug mnie mało prawdopodobne bo Chrobry nie byłby koronowany za takie wykroczenia przeciwko Kościołowi.

PS Macie gdzieś na stanie kroniki nie tylko polskich kronikarzy gdzieś z czasów X-XI w. confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 25/07/2004, 20:03 Quote Post

@ do Bonzo_Maiden

ks popiołów- to chodziło o Bolesławie Zapominanym Srogim syna Mieszka II Tu nie ma mowy o Chrobrym Tylkoo Zapominanym.

Raczej Bolesław Chrobry sie nie odwrócił od Krzyża tylko B. Zapominany smile.gif
Bolesław Chrobry był koronowany w 1025 roku w katedrze Gnieżnieńskiej tego samego roku zmarł

Bolesław Zapominiany to jest legenda bo w dokumentach które sa w biblotece katedralnej w Gnieźnie to nie ma zadnej informacji ale było żródło o B Zapominianym był on wczeniej przed Kazimierzem Odnowicielem.Gdy Kazimierz był na wygnaniu w saksoni to wtedy Bolesław Zapominany objał władze,ale nie był dobrym władcą bardzo rzadko mówią o nim ze wyrzadzał wielkie szkody ludziom i rozbójnik zabijaka .Chciał przywrócić polske do pogaństwa,dlatego wykluczono go z pocztu królów i ksiąząt polskich. Królem nie był tylko księciem Ale sa bardzo rzadkie dokumenty które mają inform o Zapominanym Wiemy ze, był synem Mieszka II ale krótko panował w naszym kraju.Najprawdobodobniej został zamordowany czy otruty przez moźnowładców ale do konca nie wiemy.Po smierci jego powrócił do kraju Kazimierz Odnowiciel.

QUOTE
PS Macie gdzieś na stanie kroniki nie tylko polskich kronikarzy gdzieś z czasów X-XI w.


sa bardzo rzadkie kronikarzy z czasów X-XI w. Ale w bibl katedralnej tego nie ma bo kiedyś wlasnie szukałam to nigdzie nie można znalezić. ph34r.gif confused1.gif ale była znana kronika Thietmara za czasów Bolesława Chrobrego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Bonzo_Maiden
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 1.249

 
 
post 26/07/2004, 15:26 Quote Post

Hmmm….najpierw to musimy wyjść od tego kogo trumna znajduje się w katedrze poznańskiej confused1.gif czy jest to trumna Chrobrego czy Zapomnianego (ale prawdziwego władcy, bo ze względu na jego postepowania historia jego zycia została zatuszowana lub wiemy o niej bardzo niewiele) confused1.gif Przeciez w jakiś sposób musi to być udowodnione ze jest, albo nie jest to trumna pierwszego króla Polski :!:, syna pierwszego historycznego władcy naszego kraju. Bo jeśli nie jest to trumna Chrobrego to gdzie się ona znajduje confused1.gif a jeśli rzeczywiście nie jest, to na pewno jest to trumna Boleslawa Srogiego (Zapomnianego) syna Mieszka II, a i umiejscowienie jej w Poznaniu tez byłoby jak najbardziej sluszne. Jeśli mi powiecie gdzie lezy Chrobry to nie ma co tu dłużej dyskutować, bo i nazwy rzek na trumnie odzwierciedlają rozmiary i położenie królestwa jakim ten król władał a nie różniło się ona prawie w ogóle od tego królestwa Chrobrego, choć było w chwili śmierci Zapomnianego ono podzielone z rozkazu Konrada to na trumnie jego granice odzwierciedlają panownie nad calym państwem Bolesława Zapomnianego jako prawowitego władcy, spadkobiercy Mieszka II.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 26/07/2004, 16:46 Quote Post

Nie Kiedyś była eksploracja grobu Chrobrego i Mieszka I jak przenosili groby z romańskiej katedry Boleslawa Chrobrego i Mieszka I to złotej kaplicy gdzieś po wojnie światowej gdy była zregotyzacja katedra w Poznaniu , To wtedy były badania i potwierdzili ze czlowiek w tej chwili śmierci miał 56-59 a drugi 58-63 To wiadomo ze to Boleslaw Chrobry i Mieszko I bo Chrobry zmarł jak miał 58 lata a Mieszko I 57 smile.gif A jakby To Zapominany to zmarł jak miał 24 lub 25 lata to by wskazały kości młodego męźczyzny a Mieszko II zmarł w wieku 44 lub 45 l a kazimierz Odnowiciel 42 44 lat to nie było i więc jego szczatki sad.gif Nie można było znalezić miejsce pochówku Kazimierza Odnowiciela i Mieszka II ale byli pochowane w romańskiej katedrze.ale pozostało tylko Mieszko I i Chrobry a Mieszko II i Kazimierz Odnowiciel do dziś spoczywaja gdzieś pod posadzkami Katedry nigdy nie jest wiadomo albo uległy w zapomnieniu. A to Zapominanego to najprawdopodobniej spoczywał w palatium obok Katedry Poznanskiej czyli kościól NMP ale nigdy nie jest wiadomo ale narazie badania trwają w tej kosciele.Wiec albo uległy w zapominieniu. Nie wiem czy zakończyli badania w kościele NMP naprzeciwko katedry jak bede coś wiedziała to napisze.

Do dziś spoczywają w złotej królewskiej kaplicy w Katedrze w Poznaniu ale można ich zobaczyć przez karat .Nie wypuszczają do środka. Ja byłam w środku akurat bo muszałam zrobić zdjęcia to mialam pozwolenie bo akurat znajomy pracuje tam smile.gif i czesto tam bywam.Ale turystom to jest zamkniete ale widac przez kratki smile.gif Hmmmmmm czy wczystko czy jeszcze chcesz coś wiedzieć ale tutaj mówie ze nie ma Zapominanego

Bo nikt z nas w katedrze w poznaniu nie wiedział o B Zapominanym Ale spoczywa tylko Mieszko II i Onowiciel czyli w niewiadomych miejscach pochówku. Bolesław Chrobry Mieszko I tak jak napisałam u góry smile.gif oraz Władysław Odonic Bolesław Pobożny tez w niewiadomych miejscach .Przemysł II i jego ojciec przemysł I czyli w przywieżowej kaplicy pod posadzkami albo przy wiezy.Ale archeolodzy chcieli zrobić eksploracje grobu Przemysła I i II przywiezowej kaplicy to władze kościelne zabroniły bo obawiali o zawaleniu południowej wieży bo połudnowa wieza jest bardzo słaba w tej chwili eksploracji mogłaby ulec w zawaleniu z tego wiem wiec niestety sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Bonzo_Maiden
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 1.249

 
 
post 27/07/2004, 21:17 Quote Post

Dobra czyli jeszcze raz bo nie lapie…

Mieszko I i Boleslaw chrobry spoczywają w katedrze Poznańskiej, tak więc chyba można rzeczywiście zobaczyć czy są te węże na tej trumnie czy nie, jeśli są to tak jak mówiłeś udowodnione szczatki naszych pierwszych władców. Mówiłes także ze zrobiłes zdjecie, zeskakuj je i mi podrzuć jak możesz, albo zapytaj kolegi który tam pracuje jak rzeczywiście jest.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 27/07/2004, 22:01 Quote Post

Ja zdjęc trumn nie robiłam tylko takie pozostałosci .Mam zdjęcie obecne w zeszłym roku robiłam takie, fragmenty murów pozostałości romańskiego kościoła w podziemia ale szczatków trumny nie było, tylko fragm grobowca na którym lezał B.Chrobry i Mieszko II. a szczatki zostały przeniesione do kaplicy, Ale jakis archeolog robił szczatki chrobrego i jego ojca,po II wojnie św nie wiem kto a zdjęc w katedrze nie mają sad.gif tylko opis mam co pisałam u góry, to było robione gdzieś po II wojnie św jak była wtymczasie budowa i zregotyzacja katedry.Nie wiem gdzie one znajdują może w archiwach nikt nie wiedział,jak bede w Poznaniu to wpadne do Biblioteki Raczyńskich i archiwum to sprawdze czy sa takie zdjęcia, jak coś będzie to dam znać Ale ja mam tylko fragment archeologii na zdjęciu tylko takie szczatki pozostałosci przy nawie głównej bo katedra Poznanska w II wojnie św zostala zniszczona to wtymczasie robili badania archeologiczne. Ja nie robiłam bo mnie jeszcze nie było sleep.gif .Ale skanera nie mam bo mi sie popsuł sad.gif musze ją kupic sad.gif jak bede miała to sie zeskanuje. Ale mówili że żadnego węża nie było, to jest legenda i wymysł poety czyli bajka. A ten co robił zdjęcie to nie wiem czy żyje czy nie ja nie znałam go nigdy sad.gif Ale jakby były znalezisko wokół grobu pierwszych władców ,to byłoby napisane,co tam było i znalezli .Ale tam nic nie było,tylko kości sleep.gif skoro nic nie pisza to nie ma.


Ja jestem codziennie wieczorem na GG od 21-1:00 mam twój numer GG badz na GG o 21 czy po 21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Przemysł II
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 368

 
 
post 27/07/2004, 22:31 Quote Post

Poeta jak pisał księge popiołów to wymyślił, to nie było prawdziwe tylko legenda wink.gif......

Mozesz dać mi zdjęcia to u kolegi zeskanuje,ale nie wiem czy to jest taki sens pokazać fragmenty murów, jak tam nie ma szczatki Chrobrego i Mieszka II tylko taki fragment murów i pozostałości katedry czasów Chrobrego i Przemysła II i uszkodzonego nagrobka, tam gdzie było złożone ciało Chrobrego i Mieszka I to robiła w zeszłym roku,ale jest skąpe bo złe oświetlenie. Ale tej eksploracji grobu to nie ma sad.gif jakis archeololog robił, ale to było bardzo dawno sad.gif.

Wiesz co radze najlepiej skontaktować na GG z nią to bedzie latwiej,bo po co się mieszać smile.gif .....


Masz w piatek jechać do Poznania najlepiej bądż o 12:00......
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Nawoj
 

advocatus diaboli
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 220
Nr użytkownika: 72

TROLL BANITA
 
 
post 4/08/2004, 7:02 Quote Post

Owa Trumna Chrobrego zwana też Urną z prochami Chrobrego znajduje się dziś chyba w Krakowie pochodzi z puławskiego zbioru pamiątek narodowych, (Muzeum Narodowe w Krakowie Odział Czartoryskich).
Cały napis ''Boleslao Chrobry Primo Polonorum Regi Ordine Virtute Factis'' znajduje się w książce s.32 ''Życiorysy historyczne, literackie i legendarne'' PWN 1989. Zdjęcie tej urny z prochami Chrobrego jest też w tomie serii wydawniczej KAW ''Dzieje narodu i państwa polskiego'' pt. Pierwsze Państwo Polskie na s. 48.
Więc jeśli zwłoki Chrobrego są w Poznaniu
QUOTE
Agnes''Nie Kiedyś była eksploracja grobu Chrobrego i Mieszka I jak przenosili groby z romańskiej katedry Boleslawa Chrobrego i Mieszka I to złotej kaplicy gdzieś po wojnie światowej gdy była zregotyzacja katedra w Poznaniu , To wtedy były badania i potwierdzili ze czlowiek w tej chwili śmierci miał 56-59 a drugi 58-63 To wiadomo ze to Boleslaw Chrobry i Mieszko I bo Chrobry zmarł jak miał 58 lata a Mieszko I 57


to trudno by prochy Chrobrego były w owej urnie w Krakowie. Imiona władców Słowian według źródeł arabskich były zawsze takie same, Thietmar pisze, że imię Bolesław znaczy ''większa sława'' i z dawna jest przyjete znaczenie tego słowa. Może to jakieś nieporozumienie, albo to nie jest urna tego samego Bolesława Chrobrego.

QUOTE
Bonzo_Maiden Dobra czyli jeszcze raz bo nie lapie… Mieszko I i Boleslaw chrobry spoczywają w katedrze Poznańskiej, tak więc chyba można rzeczywiście zobaczyć czy są te węże na tej trumnie czy nie


Są tam węże, tylko nie wiadomo kiedy ta urna została wykonana może w XVI czy XVIII wieku, tylko dlaczego jet taka pogańska confused1.gif

Imię Bolesław (Zapomniany) jest raczej domniemaniem, bo wówczas imię dziedziczył wnuk po dziadze co związane było wiarą Słowian, dziedziczył w linii żeńskiej. Matką Bolesław Chrobrego była Dobrawa córka Bolesława Srogiego. Dziadem Mieszka I był Mieszko II syn Chrobrego, choć tu dziedziczył to imię w linii męskiej.

QUOTE
Sobiepan Lug to znieksztalcone słowo 'Lud' a wiec rzeczownik którym nazywali siebie ci ludzie, jak widac słowiański lub zapożyczony później przez słowian. Podobnie brzmią nazwy takie jak np "Lig''


Imię Lugii zachowało się do dziś w znaczeniu Ludzie(w formie lugje) w macedońskim transkrybowanym na alfabet łaciński''da ziveeme site kako normalni lugje''. A podobno w macedońskim alfabecie rodzaj cyrylicy ''to cyrylickie G z kreseczką czyta się jak miękkie g, a na terenach zbliżonych do Serbii jak dź.''
Czyli potwierdzałoby to, że Lugii to ludzie czyli Słowianie, a hegemoni w związku Lugii - Harowie to terytorialnie oraz językowo i chyba etnicznie Polacy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 4/08/2004, 19:20 Quote Post

Nawoj sorki to nie jest To sleep.gif . Ja pracuje w Poznaniu w katedrze dlatego wiem jak to było .Ale też miałam wykład archeologiczno- konserwatorski wykladowcy kiedyś robili badania archeologiczne w katedrze w Poznaniu po II wojnie światowej. Wiec było to omówione gdzieś w 2000 roku.o pochówku Chrobrego i Mieszka I wiec badania archeologiczne ztwierdziły ze to sa szczatki Mieszka I i Chrobrego,znalezli jakiś podobny do broszki z IX lub X coś w tym stylu i ztwierdzili kosci władców. Możesz poczytać u góry dokładnie bo wystarczająco napisałam smile.gif

jak znaleźli szczatki Mieszka I i Chrobrego w Nawie głównej to zostały przeniesione do królewskiej kaplicy.Pisało też w ksiązce o chrobrym wydawnictwo 750 lecia lokacji albo poznanskie nie wiem dokładnie a tam wszsytko jest napisane jak ja ci mówię smile.gif

kroniki nie zawsze są prawdziwe czasem są bałwochwalne

Wiesz kronia Wielkopolska która pisała o pochówku Przemysła II i Ryksy że zostały pochowane pod posadzkami przywieżowej kaplicy, a archeolodzy tez robili badania pod posadzka tak jak w kronice pisało tam nic nie było.Prawdopodobnie jest w zabudowie wieży nie wiem ale władze kościelne zabroniły bo obawiali zawalenia połudn wieży sad.gif wiec nie wiemy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej