Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Relacje Indiańskie I Hiszpańskie- Podbój Meksyku, różnice w relacjach
     
Piotrek24
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 71.114

Zawód: student
 
 
post 9/02/2011, 19:34 Quote Post

Czy czytaliście może indiańskie relacje o konkwiście meksyku? np:
"Zdobycie Meksyku" - Azteka Anonima lub "Zmierzch Azteków, relacje zwyciężonych"?
Domyślam się, że inaczej postrzegali oni konkwistę, jednak ciekawi mnie to, czy ich opisy zdarzeń, faktów historycznych się różnią.
Znaleźliście w nich jakieś niezgodności z relacjami Hiszpanów? np. porównując je z relacjami Bernala Diaza czy listami Korteza?
Pytam gdyż często jest tak, że to "zwycięzcy piszą historię". Jestem ciekawy czy świadectwa te się pokrywają czy jednak inaczej przedstawiają pewne fakty.


 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/02/2011, 20:17 Quote Post

QUOTE(Piotrek24 @ 9/02/2011, 19:34)
czy ich opisy zdarzeń, faktów historycznych się różnią.
*



Różnią się.
Choćby opisana przez Azteka śmierć Montezumy, Indianin mówi, że to Hiszpanie zabili władcę, Hiszpanie całą winę składają na Indian.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Piotrek24
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 71.114

Zawód: student
 
 
post 9/02/2011, 20:48 Quote Post

Tak. Wiem też np. jak wyglądała sprawa z rzezią w Choluli. Aztek pisze, że Cholulańczycy nie knuli żadnego spisku. Tak więc być może był to tylko pretekst Hiszpanów, którzy chcieli pokazać swoją siłę i wzbudzić strach przed nimi wśród Azteków.

Chciałbym wykorzystać te porównania w pracy, którą piszę. Książki zdobędę za kilka dni, jednak już teraz chciałem wiedzieć czy taka praca ma sens. Różnic w relacjach musiałoby być dosyć sporo.

Czy myślisz, że jest ich na tyle dużo by móc napisać ok 15 stronicową pracę?
Czy mógłbyś/moglibyście podać jeszcze jakiś przykład, gdzie teksty te inaczej opisują zdarzenia tamtych czasów?

Swoją drogą, jest to bardzo interesujący temat. Współcześni autorzy często pokazują te zdarzenia z punktu widzenia Hiszpanów, opierając się zazwyczaj na relacji Bernala Diaza del Castillo. A przecież historia ta, gdyby pokazana była z punktu widzenia Indian, nabrałaby nowych barw. Krwawe ofiary przestały by nas przerażać, gdybyśmy spojrzeli na składających je, jako na osoby ratujące świat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/02/2011, 21:42 Quote Post

QUOTE(Piotrek24 @ 9/02/2011, 20:48)
jest ich na tyle dużo by móc napisać ok 15 stronicową pracę?
*



Niestety nie mam pojęcia, pozycje te czytałem wieki temu i nie jestem w stanie odpowiedzieć na bardziej szczegółowe pytania, nie mam ich też pod ręką ani dostępu do nich.
Albo poradzisz sobie sam, albo ktoś bardziej na świeżo Ci pomoże.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Piotrek24
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 71.114

Zawód: student
 
 
post 9/02/2011, 22:31 Quote Post

ok dzięki.
Może sobie poradzę. Muszę dobrze przejrzeć materiały. Mam fragmenty Azteka Anonima, z tego co widzę różnice są nie znaczne.
Więc może ktoś kto jest na bieżąco wiedziałby cokolwiek więcej?

A czy ktoś się orientuje w różnicach między relacją zawartą w listach Korteza od tej Bernala Diaza?
Z tego co słyszałem, Kortez lubił chyba trochę bardziej niż inni- naciągać lub przeinaczać fakty.

Ten post był edytowany przez Piotrek24: 9/02/2011, 22:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
serpent
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 59.464

Stopień akademicki: Klon Filipa Augusta
Zawód: KLON BANITA
 
 
post 12/02/2011, 12:22 Quote Post

Proponuje zdobyć książkę autorstwa Tzvetana Todorowa "Podbój Ameryki. Problem innego", naprawdę godna uwagi pozycja rozpatruje postawę Hiszpanów wobec odkrycia Ameryki i Indian oraz o odkrywaniu "innego" rozumianego nie tyle jako obiekt zewnętrzny, co raczej jako wewnętrzne przeszkody, zahamowania, trudności w spotkaniu z tym, co nie mieści się w świecie wyuczonych pojęć i przyzwyczajeń - kulturowych, mentalnych, obyczajowych. Autor analizuje różne źródła pisane z tej epoki (głównie XVI wieczne) także pod kątem ich autentyczności i jak światopoglądy czy religijne postawy wpływały na przedstawianie faktów i opisywanie indiańskiego świata. Autor skupia się na podboju Karaibów i Meksyku, a zajmuje się m.in. rozumowaniem Kolumba i jego stanowiskiem wobec Indian, analizuje kwestie podboju Meksyku i powody zwycięstwa Hiszpanów, postawą Corteza, Montezumy, pisze o dziełach Durana, Sahugana, Las Casasa, kronikach azteckich autorów i wielu innych. Polecam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Piotrek24
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 71.114

Zawód: student
 
 
post 16/02/2011, 22:25 Quote Post

na pewno zobaczę smile.gif tylko ciężko ją dostać
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Vigo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 22.709

Pawel W
Stopień akademicki: mgr
Zawód: ciekawy
 
 
post 20/02/2011, 12:48 Quote Post

Witam.Właśnie kończę lekturę " Konkwistadora" .Ciekawie napisana historia łącząca relacje hiszpańskie i azteckie . Autor Buddy Levy .Polecam odnośnie tematu i poszukiwań zródeł.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej