Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "filozofia" Azteków
     
Wielki Wódz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 28.507

Stopień akademicki: Licencjat
Zawód: Student historii
 
 
post 12/02/2010, 2:09 Quote Post

Witam

Mam pytanie do obeznanych w temacie. Czy Aztekowie posiadali jakieś nurty filozoficzne? Czy te ok. 200 lat istnienia wystarczyło, aby wytworzyła się jakaś filozofia? Gdzieś kiedyś w Internecie przeczytałem (ale naprawdę już nie pamiętam gdzie), że był jakiś kierunek, który nazywał się teotl. Czy były nurty filozoficzne głoszące zasadę "carpe diem" coś na kształt greckiego epikureizmu czy może zasady bliższe chrześcijaństwu czy arystoteleizmowi?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Arderyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 196
Nr użytkownika: 54.496

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/02/2010, 23:11 Quote Post

yhm bardzo trudne pytanie. Ciężko mówić o jakieś filozofii,Aztekowie nie znali osobnej dziedziny która my pojmujemy jako filozofie, rozmyślenia skupiały się na religii i ona była kluczem do poznania zagadek tego świata.
Ciekawą postacią jest Nezalhualcoyotl król - mędrzec, z naszego punktu widzenia można powiedzieć że filozofował ale to też dotyczyło głownie religii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
IndiTemplar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 59.794

Dominik
Stopień akademicki: Najpierw matura !
Zawód: Wolnomularz
 
 
post 13/02/2010, 14:06 Quote Post

Ja tak może poza tematem, Inkowie też nie posiadali konkretnych nurtów filozoficznych. Tak jak np. w Chinach Konfucjusz. Znalazłem jeden artykuł o Filozofii Inków, autorstwa Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego.

Załączony/e plik/i
Dodany plik  Inkaskafil.pdf ( 177.07k ) Liczba pobrań: 432
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Krut
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 14.931

Stopień akademicki: magister
 
 
post 9/04/2010, 10:51 Quote Post

QUOTE(Wielki Wódz @ 12/02/2010, 2:09)
Witam

Mam pytanie do obeznanych w temacie. Czy Aztekowie posiadali jakieś nurty filozoficzne? Czy te ok. 200 lat istnienia wystarczyło, aby wytworzyła się jakaś filozofia? Gdzieś kiedyś w Internecie przeczytałem (ale naprawdę już nie pamiętam gdzie), że był jakiś kierunek, który nazywał się teotl. Czy były nurty filozoficzne głoszące zasadę "carpe diem" coś na kształt greckiego epikureizmu czy może zasady bliższe chrześcijaństwu czy arystoteleizmowi?
*



Jest skromniutkie źródło o azteckiej filozofii pochodzące notabene; podobnie jak wspomniany powyżej przez poprzednika tekst o inkaskiej filozofii; jak to się mówi "z tej samej parafii".
Niewiele tego, ale zawszeć to więcej niż nic. Miłej lektury.

http://ptta.pl/pef/pdf/n/nahuaf.pdf
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej