Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Spotkanie Z Witoldem Chrzanowskim
     
libron
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 55.386

 
 
post 16/04/2009, 14:57 Quote Post

22 kwietnia o godzinie 19.30 w klubie Lokator przy ul. Krakowskiej 27 w Krakowie odbędzie się spotkanie z panem Witoldem Chrzanowskim – autorem trzytomowej "Kroniki Słowian" oraz m.in. książek "Słowianie i wikingowie" czy "Wojna tatarska".
Spotkanie połączone będzie z prezentacją najnowszej publikacji autora – trzeciego tomu "Kroniki Słowian" pt. "Ruś Kijowska w czasach panowania pierwszych Rurykowiczów".
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 16/04/2009, 16:03 Quote Post

O światnie! Może trafi się jakiś mądry człek, który wygarnie Witoldowi Chrzanowskiemu błędy merytoryczne w książce "Słowianie i Wikingowie"? wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 16/04/2009, 18:36 Quote Post

A dużo tego? I co pokręcił?
I jak wygląda kwestia ewentualnych błędów w jego "Kronice Słowian"? Mam dwa tomy, szykuję się na trzeci...
 
Post #3

     
Rayoken
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 261
Nr użytkownika: 38.793

Damian
Stopień akademicki: mgr biologii
Zawód: pszczelarz
 
 
post 17/04/2009, 17:01 Quote Post

Jestem z Krakowa i myślę się zjawic smile.gif Czytałem 'Wojnę tatarską' i moim zdaniem była napisana paskudnym językiem, jak się zdobędę na odwagę - napomne o tym na spotkaniu wink.gif

EDIT: ten paskudny język to chyba był jednak w "Henryk Brodaty i jego czasy"...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rayoken
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 261
Nr użytkownika: 38.793

Damian
Stopień akademicki: mgr biologii
Zawód: pszczelarz
 
 
post 24/04/2009, 12:55 Quote Post

Spotkanie wypadło bardzo sympatycznie. Zorganizowane w kameralnym pomieszczeniu (piwnica zabytkowej kamienicy na Kazimierzu w Krakowie). Było około 20 osób, w tym parę szych (profesorków). Ja w sumie byłem chyba najmłodszy (28lat), choć nie czułem się tym faktem jakoś skrępowany. Pan Chrzanowski chętnie odpowiadał na wszystkie pytania i radością witał zainteresowanie płynące z sali. Wydawca (Libron) fundował dla Uczestników 'drinki' - kawa herbata, piwo (sic!), choć ja będąc kierowcą i to w pośpiechu nie skorzystałem.

Co może zainteresować forumowiczów, to ujawnione plany wydawnicze Libron&Chrzanowski. Otóż trwają pertraktacje w sprawie 4 części Kroniki Słowian i tym razem miałaby ona tyczyć się Czechów w IX-Xw. Tego by chciał Pan Chrzanowski, natomiast wydawca naciska na rozpoczęcie nowej serii: Poczet Królów i Władców Słowian.

Kolejne spotkanie ma być niebawem (dokładne info powinno być na stronie wydawcy) i tyczyć się pozycji "Kuchnia Słowian". Akurat nie mój konik. Choć zapowiedziano również następne spotkanie za jakieś 3-4 miesiące które będzie poświęcone nowej interesującej pozycji zatytułowanej "Husyci". Ma mieć objętość około 300stron więc na wskroś przyzwoicie. Jeśli będę w Krakowie w owym czasie, na pewno się pofatyguję.

Nie lada gratką była sposobność nabycia książek w promocyjnych cenach. Każda z Kronik Słowian była do wzięcia za 20zł, zatem za komplet 60zł. Na allegro najtańsza oferta to wydatek 80zł... W dodatku Pan chrzanowski chętnie rozdawał autografy-dedykację (sam taką zdobyłem dla mojej Wojny Tatarskiej).

Sumując - polecam spotkania Libronu z czystym sumieniem. Forma bardzo przyjazna i otwarta dla audytorium. W dodatku miłe niespodzianki w rodzaju promocyjnych cen na książki oraz gratisowe drinki dopełniają przyjemnego klimatu obraz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 24/04/2009, 13:31 Quote Post

Mam nadzieję, że powstanie 4. tom "Kroniki..." - nie mam pierwszej wersji pierwszego tomu, który traktował łacznie o Wielkich Morawach, Wiślanach i Czechach, mam tylko obecną edycję, w której pierwszy tom Czechów już nie obejmuje - najwyraźniej taki był pierwotny zamysł Autora, żeby Czechom poświęcić osobną pozycję...
 
Post #6

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 24/04/2009, 14:00 Quote Post

QUOTE(Rayoken @ 24/04/2009, 13:55)
Choć zapowiedziano również następne spotkanie za jakieś 3-4 miesiące które będzie poświęcone nowej interesującej pozycji zatytułowanej "Husyci". Ma mieć objętość około 300stron więc na wskroś przyzwoicie.
*


Czy autorem będzie Witold Chrzanowski? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Rayoken
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 261
Nr użytkownika: 38.793

Damian
Stopień akademicki: mgr biologii
Zawód: pszczelarz
 
 
post 24/04/2009, 21:48 Quote Post

QUOTE(Primo! @ 24/04/2009, 14:00)
QUOTE(Rayoken @ 24/04/2009, 13:55)
Choć zapowiedziano również następne spotkanie za jakieś 3-4 miesiące które będzie poświęcone nowej interesującej pozycji zatytułowanej "Husyci". Ma mieć objętość około 300stron więc na wskroś przyzwoicie.
*


Czy autorem będzie Witold Chrzanowski? confused1.gif
*



Oczywiście że nie - to przecież nie jego tematyka smile.gif Poza tym zerknąłem właśnie na stronę Libronu i widzę, iż pokręciłem trochę tytuł, który w rzeczywistości przedstawia się następująco -"Wojny husyckie". Autorem jest Pan Jakub Wysmułek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 25/04/2009, 6:01 Quote Post

QUOTE(Rayoken @ 24/04/2009, 22:48)
QUOTE(Primo! @ 24/04/2009, 14:00)

Czy autorem będzie Witold Chrzanowski? confused1.gif
*



Oczywiście że nie - to przecież nie jego tematyka smile.gif
*


Wiesz, najazd mongolski z 1241 roku to też raczej nie tematyka preferowana przez Chrzanowskiego, który ewidentnie specjalizuje się we wczesnym średniowieczu. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Rayoken
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 261
Nr użytkownika: 38.793

Damian
Stopień akademicki: mgr biologii
Zawód: pszczelarz
 
 
post 25/04/2009, 11:37 Quote Post

QUOTE(Primo! @ 25/04/2009, 6:01)
QUOTE(Rayoken @ 24/04/2009, 22:48)
QUOTE(Primo! @ 24/04/2009, 14:00)

Czy autorem będzie Witold Chrzanowski? confused1.gif
*



Oczywiście że nie - to przecież nie jego tematyka smile.gif
*


Wiesz, najazd mongolski z 1241 roku to też raczej nie tematyka preferowana przez Chrzanowskiego, który ewidentnie specjalizuje się we wczesnym średniowieczu. smile.gif
*



Otóż to. I uwierz mi, właśnie po to zjawiłem się na owym spotkaniu. Tzn zapytałem wprost Pana Chrzanowskiego, czy na dobre ugrzązł we wczesnym średniowieczu, czy może jednak możemy oczekiwać na jego publikację z powiedzmy XII-XIIIw (o wiele bliższych memu sercu). Na co ten odparł, iż Wojna Tatarska była epizodem zaistniałym z przyczyn sentymentalnych i nie należy się spodziewać dalszych pozycji z okresu innego niż wczesne średniowiecze. Z jednym wyjątkiem - czasów rzymskich. Aczkolwiek ów nie są specjalnością Libronu, więc takowych ręki Chrzanowskiego raczej nie będzie.

Osobiście ubolewam okrutnie. "Polska w walce z najazdami tatarskimi w XIIIw" pojawia się na allegro epizodycznie i to w wybujałej cenie....

Primo! - jak tam idzie pisanie twojej książnicy? Czekam na nią niecierpliwie smile.gif Zdradziłbyś też proszę Ciebie jakie miałbyś dalsze zapatrywania w sytuacji, gdy twa pierwsza publikacja odniosłaby sukces (w co nie wątpię, bo wiedzę masz przednią, a solidnych opracowań militaryzmu średniowiecza naszego obszaru jak na lekarstwo). Nie myślałeś np o czymś w rodzaju "Wojskowości średniowiecznego Mazowsza"? Nie ma nigdzie nic podobnego, a temat sam w sobie okrutnie ciekawy, jako że Mazowsze stanowiło przecie swoisty tygiel kulturowy Polski, Bałtów i Rusi. No i po sąsiedzku z Krzyżakami wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej