Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
16 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Unia polsko-litewsko-czesko-węgierska
     
Minipax
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 99.741

Stopień akademicki: KLON TROLL
 
 
post 22/08/2016, 13:56 Quote Post

Nie wiedziałem czy ten temat dać w historii alternatywnej Polski czy świata, ale dałem w w końcu tu, bo przedstawiony tu alternatywny wariant dziejów mocno namieszałby w historii Europy. Założenie jest proste: co by było, gdyby Zygmunt Stary nie dożył wieku dorosłego (albo w ogóle się nie urodził) i w konsekwencji dziedzicem koron Polski i Litwy po bezpotomnej śmierci Aleksandra Jagiellończyka został ostatni z braci, Władysław, wówczas już także król Czech i Węgier? Władysław i OTL przejawiał chęć na przejęcie rodzinnej domeny, a wobec bezpotomnej śmierci wszystkich swoich braci de facto był jedynym kandydatem. Czy jednak szlachta by go zaakceptowała? Czy Litwa nie skorzystałaby czasem z okazji i nie poszła swoją drogą? Czy w końcu związek tych czterech państw miałby szansę na dłuższe trwanie, przy nieustannym naporze Moskwy i Turcji oraz intrygach Krzyżaków i Habsburgów?

Ten post był edytowany przez Minipax: 22/08/2016, 14:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.748
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 22/08/2016, 14:00 Quote Post

Litwa to zostałaby mocno okrojona przez Moskwę przy osobowości Władysława. Biorąc pod uwagę fakt, że Ludwik Jagiellończyk najprawdopodobniej i tak skończyłby jak skończył to Habsburgowie przejęliby tą unię.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.068
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 22/08/2016, 14:16 Quote Post

Układu wiedeńskiego nie byłoby. Wychowawcami Ludwika zostaliby zapewne Polacy albo Węgrzy.
Ale taki twór raczej by nie przetrwał. Już w 1440 roku, kiedy Warneńczyk objął tron węgierski, Litwini praktycznie pozbawili go tronu wielkoksiążęcego i jakiejkolwiek zwierzchności nad swym państwem, więc tutaj zapewne w WKL wybuchła by wojna domowa (z wojną z Moskwą wybuchowe połączenie). Kto wie, czy tronu wileńskiego nie zdobyłby sobie wielki książę moskiewski. Tak więc ten tron byłby stracony. Chyba że Władysław ruszyłby zadek i wspomógłby WKL przeciw Moskwie całą siłą czesko - węgierską. Możliwe, że
żądza kolekcjonowania tronów zmusiłaby go do tego wink.gif więc możliwy jest też wariant przepędzenia wojsk moskiewskich z terytorium Litwy.
Sytuacja w Polsce byłaby bardziej skomplikowana. Władysław, żeby zostać królem Polski, musiałby zobowiązać się do pozostawania w tym kraju. Tak więc starając się o koronę polską ryzykuje detronizację na Węgrzech. Na pewno chcąc się utrzymać na 4 tronach Władysław musiałby pójść na ustępstwa - pytanie tylko, czy wobec Zakonu Krzyżackiego (zgoda na ściągnięcie zależności lennej), czy wobec Habsburgów. Jeśli to drugie, to po Ludwiku mamy na tronie Habsburgów, choć w tej ATL Ludwik nie musi ginąć pod Mohaczem, nie musi poślubiać Habsburżanki i może spłodzić potomstwo (nie wiem tylko, na ile z medycznego punktu widzenia był zdolny do tego ostatniego).
Tu wszystko zależy od Władysława - układ wiedeński był pomyślany przez Zygmunta Starego, więc w tej ATL nie wiemy, czy zostanie podpisany.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Minipax
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 99.741

Stopień akademicki: KLON TROLL
 
 
post 22/08/2016, 14:33 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 22/08/2016, 14:16)
Możliwe, że
żądza kolekcjonowania tronów zmusiłaby go do tego wink.gif więc możliwy jest też wariant przepędzenia wojsk moskiewskich z terytorium Litwy.
*



To jest o tyle wątpliwe, że Władysław praktycznie zlikwidował potencjał siły zbrojne Węgier (Czarna Armia), stworzone przez Macieja Korwina. Zaangażowanie na Litwie nieuchronnie naraża Węgry na atak turecki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.068
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 22/08/2016, 17:37 Quote Post

Chyba Węgry miały jakieś możliwości zbrojne poza tą Czarną Armią confused1.gif w jakiś sposób Władysław pokonał przecież Jana Olbrachta...i jakieś wojsko jego syn pod Mohaczem też miał...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 22/08/2016, 19:09 Quote Post

QUOTE
To jest o tyle wątpliwe, że Władysław praktycznie zlikwidował potencjał siły zbrojne Węgier (Czarna Armia), stworzone przez Macieja Korwina.

Czarna Armia, na której utrzymanie Maciej Korwin zrujnował poddanych, a i tak nie wystarczało. Węgrom było lepiej z normalnymi siłami zbrojnymi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Minipax
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 99.741

Stopień akademicki: KLON TROLL
 
 
post 25/08/2016, 13:59 Quote Post

Było tak dobrze, że Turcy rozprawili się z nimi bez żadnych problemów.

Ten post był edytowany przez Minipax: 25/08/2016, 14:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 25/08/2016, 15:30 Quote Post

Jak dla mnie to unia by się rozpadła. Litwa i Węgry mają zbyt różne cele i potrzeby. Czechy i Polska wypadają tu trochę lepiej, bo Polska może z każdym ( wink.gif ) a Czesi z Polską i Węgrami.
Wyznaczanie przez króla, w dodatku takiej ciapy jak Władysław czesko-węgierski, namiestników w kolejnych krajach? Nie wiem jak zorganizować współpracę państw? Dwa jeszcze dają radę ale cztery? Nie da się zrobić wspólnego parlamentu, jeden król też nie da rady ze względu na różnice prawne i ustrojowe. Jak zsynchronizować państwa, które będą musiały oprzeć się Turcji oraz blokowi Habsburgowie + Moskwa + Krzyżacy?
Jeszcze gorzej, że jest tylko jeden sukcesor. Jakieś wyjście widzę tylko w tym, że elity każdego kraju dbają o swój kraj i korzystają ze słabości króla. W tej sytuacji wspólny król daje tylko zabezpieczenie granic ze strony innych partnerów i sojusznika na konkretnym wspólnym froncie

Jeśli chodzi o rozpad, to kluczowa jest rola Polski. Czy wybierzemy Litwę czy Węgry? Może Litwę i Czechy? Może Czechy i Węgry? Może Czesi wybiorą Habsburgów? Nie wiem. Ta ATL jest po prostu za trudna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Wksrob
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 480
Nr użytkownika: 99.966

Robert
 
 
post 25/08/2016, 17:16 Quote Post

Ja bym jednak zastanowił się wynikiem wojny bo według mnie połączone siły Węgiersko-Czesko-Polsko-Litewskie mogą się obronić przed Turkami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.748
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 25/08/2016, 17:48 Quote Post

Nie, bo król nimi dowodzący był idiotą, i idiotą będzie w ATL.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.068
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 25/08/2016, 17:54 Quote Post

QUOTE(Wksrob @ 25/08/2016, 18:16)
Ja bym jednak zastanowił się wynikiem wojny bo według mnie połączone siły Węgiersko-Czesko-Polsko-Litewskie mogą się obronić przed Turkami.
*




A dlaczego Polacy mieliby walczyć przeciw Turkom? Za Władysława Warneńczyka nie chcieli, jaki teraz mieliby powód? A Litwini? Oni akurat mieli Moskwę na karku i sami potrzebowali pomocy.

Taka unia potrzebowałaby króla geniusza.
Ten wariant pozwala zrozumieć Jagiełłę, dlaczego odmówił czeskiej korony tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 25/08/2016, 17:59 Quote Post

QUOTE(Wksrob @ 25/08/2016, 18:16)
Ja bym jednak zastanowił się wynikiem wojny bo według mnie połączone siły Węgiersko-Czesko-Polsko-Litewskie mogą się obronić przed Turkami.
*


Zakładając że do połączenia tych sił by doszło bo OTL pod Mochaczem Ludwik II nie połączył się nawet z Janem Zapolyą
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 25/08/2016, 19:11 Quote Post

QUOTE
Było tak dobrze, że Turcy rozprawili się z nimi bez żadnych problemów.

To akurat nie ma nic wspólnego z brakiem Czarnej Armii (która po śmierci Macieja Korwina ochoczo sprzedawała zamki Turkom...).
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Wksrob
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 480
Nr użytkownika: 99.966

Robert
 
 
post 25/08/2016, 20:09 Quote Post

W takim razie rozumiem, że taka unia nie ma sensu i kończy się rozpadem tak jak w OTL.
Dręczą mnie zatem pytania następujące.
Czy Czechy i Węgry w takim razie dostają się pod panowanie Habsburskie ?
Kto wstąpi na tron Polski ?
Czy Wielkim Księciem Litewskim zostanie Radziwiłł ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.748
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 25/08/2016, 20:19 Quote Post

Nie kończy się rozpadem - po śmierci Ludwika Jagiellończyka wszystkie 4 trony zajmuje Ferdynand I Habsburg i mamy Międzymorze 500 lat wcześniej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

16 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej