Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mare Nostrum, W idei i praktyce

lintu

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 76.336

Tomasz W.
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: student

post 23/04/2012, 19:36 Quote Post

Zainteresowało mnie ostatnio zagadnienie rzymskiego mare nostrum. W związku z tym, mam parę pytań do osób bardziej obeznanych.

1. Czy idea mare nostrum jest uchwytna w źródłach (bo przyznam, że ani Liwiusza, ani Polibiusza jeszcze nie studiowałem - choć czeka mnie to niebawem wink.gif )
2. Czy można powiedzieć, że podboje rzymskie w basenie Morza Śródziemnego były przeprowadzane planowo? Póki co, moja skromna wiedza w tym temacie pozwala mi mniemać, że za republiki polityka zagraniczna Rzymu była raczej doraźna - w tym sensie, że kolejne tereny zajmowano konsekwentnie, ale nie było to z góry założone, raczej na zasadzie - jeden podbój napędza drugi.
3. Czy mocno naciąganą teorią jest pomysł, że być może zniszczenie Kartaginy w 146 r. p.n.e. było realizacją idei mare nostrum? Zdaję sobie oczywiście sprawę, że faktyczny podbój północnej Afryki to sprawy o dziesięciolecia późniejsze, ale może jest to jakieś wytłumaczenie bezmyślnego okrucieństwa?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

sargon

IX ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz

post 24/04/2012, 19:20 Quote Post

QUOTE(lintu)
1. Czy idea mare nostrum jest uchwytna w źródłach (bo przyznam, że ani Liwiusza, ani Polibiusza jeszcze nie studiowałem - choć czeka mnie to niebawem  )
Pod jakim względem? Po prostu, ze chodzi o morze wewnętrz ziem pod panowaniem Rzymu, czy też o pewną ideę do której miano dążyć (to drugie nie wiem czy w ogóle jest smile.gif )?

2. Czy można powiedzieć, że podboje rzymskie w basenie Morza Śródziemnego były przeprowadzane planowo? Póki co, moja skromna wiedza w tym temacie pozwala mi mniemać, że za republiki polityka zagraniczna Rzymu była raczej doraźna - w tym sensie, że kolejne tereny zajmowano konsekwentnie, ale nie było to z góry założone, raczej na zasadzie - jeden podbój napędza drugi.
I owszem, było tak (przynajmniej do końca Republiki), dodatkowo elementem napędowym były też czasem chęci uzyskania sławy przez rzymskich wodzów.

3. Czy mocno naciąganą teorią jest pomysł, że być może zniszczenie Kartaginy w 146 r. p.n.e. było realizacją idei mare nostrum?
Tak.

Zdaję sobie oczywiście sprawę, że faktyczny podbój północnej Afryki to sprawy o dziesięciolecia późniejsze, ale może jest to jakieś wytłumaczenie bezmyślnego okrucieństwa?
Zasadniczo jest - chęć zemsty, posiadania ostatniego słowa... no i wzbogacenia się.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej