Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Przyczyna wojny z Turcją 1620 r.
     
Arkadiusz92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 512
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 12/04/2011, 23:42 Quote Post

Mam dwie pozycje, w których jest mowa o przyczynie wojny polsko-tureckiej 1620-1621. W pierwszej książce mam napisane, że bezpośrednią przyczyną była interwencja polskich lisowczyków w Siedmiogrodzie i tzw. I odsiecz wiedeńska. Druga książka podaje natomiast, że sułtan Osman II w 1620r. wysunął nierealne żądania pacyfikacji Kozaków. Ich niespełnienie uznał jako pretekst do wojny i to było bezpośrednią przyczyną wojny. Na czym się tu w końcu opierać?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1


5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi(1 - 14)
     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 13/04/2011, 10:45 Quote Post

Tam bylo kilko takich przyczyn..I wyprawa na Betlena Gabora, i moldawska polytyka , i mozliwosc dzialania wojennego w Ewropa..i Kozacy ..Trudno mowic co jakas z nich byla glowna..
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 13/04/2011, 14:53 Quote Post

QUOTE(Arkadiusz92 @ 13/04/2011, 0:42)
Mam dwie pozycje, w których jest mowa o przyczynie wojny polsko-tureckiej 1620-1621. W pierwszej książce mam napisane, że bezpośrednią przyczyną była interwencja polskich lisowczyków w Siedmiogrodzie i tzw. I odsiecz wiedeńska. Druga książka podaje natomiast, że sułtan Osman II w 1620r. wysunął nierealne żądania pacyfikacji Kozaków. Ich niespełnienie uznał jako pretekst do wojny i to było bezpośrednią przyczyną wojny. Na czym się tu w końcu opierać?
*


Skorzystaj w Cecory 1620 Ryszarda Majewskiego gdzie jest to dobrze opisane, dowiesz się że wojnę wywołała RON a nie Turcja a wyprawa 1621 była odwetem za polską z 1620 i jednocześnie próbą uzyskania korzyści na osłabionym pogromem cecorskim przeciwniku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 13/04/2011, 15:39 Quote Post

Czołem!

QUOTE(romanróżyński @ 13/04/2011, 15:53)
QUOTE(Arkadiusz92 @ 13/04/2011, 0:42)
Mam dwie pozycje, w których jest mowa o przyczynie wojny polsko-tureckiej 1620-1621. W pierwszej książce mam napisane, że bezpośrednią przyczyną była interwencja polskich lisowczyków w Siedmiogrodzie i tzw. I odsiecz wiedeńska. Druga książka podaje natomiast, że sułtan Osman II w 1620r. wysunął nierealne żądania pacyfikacji Kozaków. Ich niespełnienie uznał jako pretekst do wojny i to było bezpośrednią przyczyną wojny. Na czym się tu w końcu opierać?
*


Skorzystaj w Cecory 1620 Ryszarda Majewskiego gdzie jest to dobrze opisane, dowiesz się że wojnę wywołała RON a nie Turcja a wyprawa 1621 była odwetem za polską z 1620 i jednocześnie próbą uzyskania korzyści na osłabionym pogromem cecorskim przeciwniku.
*



Majewskiego tylko przejrzałem odnośnie stosunku sił, więc mam pytanie: on utrzymuje, że to Polacy wywołali wojnę? Że to wina Żółkiewskiego? A jakimi źródłami się posługuje?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Arkadiusz92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 512
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 13/04/2011, 18:54 Quote Post

Moim zdaniem największy wpływ na to miała wyprawa lisowczyków na Siedmiogród w 1619r. To sprowokowało Osmana II do rozpoczęcia działań wojennych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 13/04/2011, 19:00 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Arkadiusz92 @ 13/04/2011, 19:54)
Moim zdaniem największy wpływ na to miała wyprawa lisowczyków na Siedmiogród w 1619r. To sprowokowało Osmana II do rozpoczęcia działań wojennych.
*



I czekał dwa lata? Tu zresztą nie ma ankiety "moim zdaniem". Jeśli źródła mówią, że wyprawa Żółkiewskiego, to wyprawa Żółkiewskiego, jak mówią, że Kozacy, to Kozacy - stąd moje pytanie do Romana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Arkadiusz92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 512
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 13/04/2011, 19:58 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 13/04/2011, 19:00)
Czołem!

QUOTE(Arkadiusz92 @ 13/04/2011, 19:54)
Moim zdaniem największy wpływ na to miała wyprawa lisowczyków na Siedmiogród w 1619r. To sprowokowało Osmana II do rozpoczęcia działań wojennych.
*



I czekał dwa lata? Tu zresztą nie ma ankiety "moim zdaniem". Jeśli źródła mówią, że wyprawa Żółkiewskiego, to wyprawa Żółkiewskiego, jak mówią, że Kozacy, to Kozacy - stąd moje pytanie do Romana.
*




Nie czekał dwóch lat, bo należy pamiętać, że wyprawa Żółkiewskiego miała wyprzedzić spodziewany atak turecki. Czyli Turcja już w 1620r. planowała atak na Rzeczpospolitą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 13/04/2011, 22:57 Quote Post

QUOTE
Majewskiego tylko przejrzałem odnośnie stosunku sił, więc mam pytanie: on utrzymuje, że to Polacy wywołali wojnę? Że to wina Żółkiewskiego? A jakimi źródłami się posługuje?

Zbyt wieloma by je przytoczyć.
W każdym razie wskazuje na zaognienie sytuacji polsko-tureckiej, a także obawach Graziniego o swój tron.
Wyprawa hetmana miała podporządkować Mołdawię by pokazać Turkom naszą siłę-taki krok psychologiczny jak wcześniejsze 1 i 2 wici na pospolite ruszenie.
Dopiero klęska cecorska wedle przytaczanych przez niego także licznych źródeł z epoki miała zachęcić Turków do wyprawy w 1621 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Kapalin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 70.080

Michal
Zawód: zawodowy rajtar
 
 
post 14/04/2011, 8:29 Quote Post

Według mnie stosunki między Turcją a Rzeczpospolitą pogarszały się od pewnego czasu. Było to spowodowane wyprawami łupieżczymi Kozaków do krajów czarnomorskich , interwencją magnatów polskich w Mołdawii.
smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Arkadiusz92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 512
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 14/04/2011, 19:41 Quote Post

QUOTE(Kapalin @ 14/04/2011, 8:29)
Według mnie stosunki między Turcją a Rzeczpospolitą pogarszały się od pewnego czasu. Było to spowodowane wyprawami łupieżczymi Kozaków do krajów czarnomorskich , interwencją magnatów polskich w Mołdawii.
smile.gif
*




To każdy z nas wie, bo z dnia na dzień wojny nie wybuchają.


Znalazłem w pewnej książce coś fajnego. "Jako główną przyczynę zerwania "pokoju wieczystego" należy wymienić: poparcie udzielone Habsburgom przez Zygmunta III, a przede wszystkim złupienie Warny przez Kozaków".

Wydaje mi się, że szukanie bezpośredniej przyczyny wojny z Turcją to walka z wiatrakami. Miało na to wpływ wiele wydarzeń, które w konsekwencji doprowadziły do zerwania pokoju i rozpoczęcia działań zbrojnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Czarkos
 

Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 765
Nr użytkownika: 49.291

Stopień akademicki: student
 
 
post 14/04/2011, 20:00 Quote Post

Turcja po prostu była krajem, z którym wojna musiała prędzej czy później wybuchnąć smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Arkadiusz92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 512
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 14/04/2011, 20:22 Quote Post

QUOTE(Czarkos @ 14/04/2011, 20:00)
Turcja po prostu była krajem, z którym wojna musiała prędzej czy później wybuchnąć smile.gif
*





Oj, nie podzielam Twojego zdania. Ja uważam, że należało tej Turcji się trzymać i mielibyśmy o wiele większe korzyści z tego niż wojna z nimi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Czarkos
 

Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 765
Nr użytkownika: 49.291

Stopień akademicki: student
 
 
post 14/04/2011, 20:28 Quote Post

QUOTE
Ja uważam, że należało tej Turcji się trzymać i mielibyśmy o wiele większe korzyści z tego niż wojna z nimi.

Zgadzam się oczywiście, że korzystniejszy byłby pokój. Jednak jesli popatrzymy na wyprawy Kozaków i polskich magnatów, to wiadomo, że ta wojna musiała wybuchnąć (o to mi chodziło) wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Arkadiusz92
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 512
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 14/04/2011, 20:32 Quote Post

QUOTE(Czarkos @ 14/04/2011, 20:28)
QUOTE
Ja uważam, że należało tej Turcji się trzymać i mielibyśmy o wiele większe korzyści z tego niż wojna z nimi.

Zgadzam się oczywiście, że korzystniejszy byłby pokój. Jednak jesli popatrzymy na wyprawy Kozaków i polskich magnatów, to wiadomo, że ta wojna musiała wybuchnąć (o to mi chodziło) wink.gif
*




I to zmienia postać rzeczy i się zgadzam. Turcy nie mogli w nieskończoność tolerować tej dziczy z Ukrainy, która napadała na nich. Choć oczywiście oni napuszczali na nas Tatarów. Turcja o tyle ceniła sobie Rzeczpospolitą, ponieważ stanowiliśmy taką barierę przed rosyjską ekspansją na zachód. Takim samym murem byliśmy w 1920r. Tylko wtedy ten mur okazał się nie do przejścia. Ale to już inna kwestia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 14/04/2011, 21:29 Quote Post

Turcja była zaniepokojona wzmocnieniem pozycji Rzeczypospolitej po rozejmie w Dywilinie. Stambuł wolał mieć na północy dwóch skłóconych sąsiadów, ale z zachowaniem względnej równowagi politycznej i militarnej między Polską i Rosją. Nie odpowiadała jej też prohabsburska polityka Zygmunta III Wazy, a zwłaszcza wysłanie lisowczyków w 1619 r. (tzw. I odsiecz wiedeńska). Poza tym Turcja sprzeciwiała się jawnej ingerencji Polski w sprawy jej lenna- Mołdawii. W 1619 r. Turcy osadzili na tronie hospodarskim Kaspra Grazzianiego, który ku ich zaskoczeniu nawiązał kontakty z Polską.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej