Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Megality, Jakie kryją tajemnice?
     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 26/04/2010, 17:28 Quote Post

chłopie, czy ja napisałem że władca miał cos sam robić albo mieć jakiekolwiek umiejętności????
po drugie gromadzenie się na grobie czy przed grobem a gromadzenie siew środku to chyba jest ogromna różnica??
gdzie widzisz wiązkę światła latarki- to nie moje zmartwienie. opis mówi o skupionej wiązce która rozprasza się w kamiennej niszy.
widzę że mamy problem ze zrozumieniem sie, JA niegdzie nie twierdzę że budynek może łączyć funkcje grobu z inną, Ja temu staram się zaprzeczyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/04/2010, 17:45 Quote Post

QUOTE
chłopie, czy ja napisałem że władca miał cos sam robić albo mieć jakiekolwiek umiejętności????

Nie, ty tylko wyskoczyłeś z czymś, co władca miał w głębokim poważaniu.
QUOTE
po drugie gromadzenie się na grobie czy przed grobem a gromadzenie siew środku to chyba jest ogromna różnica??

Bo też grobowce są w kulturze naszej czy też meksykańskiej zupełnie nie znane...
QUOTE
gdzie widzisz wiązkę światła latarki- to nie moje zmartwienie. opis mówi o skupionej wiązce która rozprasza się w kamiennej niszy.

Latarka wytwarza skupioną wiązkę. Monolity nie wytwarzają skupionej wiązki, bo nie ma w nich elementu skupiającego. NIC z wymienionych tu rzeczy nie ma NIC wspólnego ze spójną, koherentną, monochromatyczną wiązką światła laserowego.
QUOTE
JA niegdzie nie twierdzę że budynek może łączyć funkcje grobu z inną, Ja temu staram się zaprzeczyć.

Bardzo ciekawie się do tego zabierasz:
Nie twierdzę że zawsze każdy budynek zmieniano w grobowiec, dopuszczam tylko taką możliwość,
Jeżeli uważasz że łatwiej budować od podstaw niż wykorzystać gotowy budynek...
ergo, zgodzisz się ze mną że na grobowiec można wykorzystać budowlę o pierwotnie innym charakterze?
We wszystkich wypadkach wyraźnie była mowa o łączeniu funkcji grobowej z inną, wcześniejszą.


Edycja posta.

Ten post był edytowany przez sargon: 26/04/2010, 21:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 26/04/2010, 17:49 Quote Post

co do omawianej wiązki światła, poczytaj sobie najpierw, bibliografię podałem - potem się wypowiadaj.
MOżna połączyć funkcje budynków - przykładem są kościoły- miejsca zebrań wiernych z grobowcami w podziemiach.


Edycja posta.

Ten post był edytowany przez sargon: 26/04/2010, 21:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/04/2010, 17:52 Quote Post

QUOTE
co do omawianej wiązki światła, poczytaj sobie najpierw, bibliografię podałem - potem się wypowiadaj.

Sugeruję, byś zapoznał się wpierw z działem fizyki zwanym optyką. A potem dopiero wypowiadał się o "skupionych" wiązkach światła.
QUOTE
MOżna połączyć funkcje budynków - przykładem są kościoły- miejsca zebrań wiernych z grobowcami w podziemiach.

No brawo. A dopiero co twierdziłeś:
JA niegdzie nie twierdzę że budynek może łączyć funkcje grobu z inną, Ja temu staram się zaprzeczyć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 26/04/2010, 17:59 Quote Post

staram się zaprzeczyć łączeniu tych funkcji w przedstawionym przezemnie przykładzie New Grange.


Edycja posta.

Ten post był edytowany przez sargon: 26/04/2010, 21:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 26/04/2010, 21:29 Quote Post

Panowie, proszę się skupić na dyskusji, a nie na docinaniu sobie nawzajem.
Część postów poleciała.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 28/04/2010, 17:26 Quote Post

Vitam

coobeck, czy przeoczyłeś że napisałem "wiązka światła jakby laser".
nie wiem z czym Tobie się kojarzy wiązka światła, ale mnie z promieniem lasera. (MW77)


Problem w tym, ze ja wiem, co to jest laser. I pierwsza lepsza "wiązka światła" nijak mi się z tym nie kojarzy. Zbyt wiele warunków dodatkowych musi być przy laserze spełnione.
No ale może zostawmy już te oftopy (zapraszam do Historii Nauki, jakby co - tam jest miejsce na szerokie dyskusje o laserach, latarkach i wiązkach światła) i wróćmy do meritum.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 28/04/2010, 17:35 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 28/04/2010, 18:26)
Vitam

coobeck, czy przeoczyłeś że napisałem "wiązka światła jakby laser".
nie wiem z czym Tobie się kojarzy wiązka światła, ale mnie z promieniem lasera. (MW77)


Problem w tym, ze ja wiem, co to jest laser. I pierwsza lepsza "wiązka światła" nijak mi się z tym nie kojarzy. Zbyt wiele warunków dodatkowych musi być przy laserze spełnione.
No ale może zostawmy już te oftopy (zapraszam do Historii Nauki, jakby co - tam jest miejsce na szerokie dyskusje o laserach, latarkach i wiązkach światła) i wróćmy do meritum.
*


masz racje,niemniej jak napsałem to MOJE SKOJARZENIE. dzieki za zabranie głosu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Jacpi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 941
Nr użytkownika: 76.416

Jacek Piorecki
 
 
post 2/09/2012, 22:27 Quote Post

Witam może odświeżę wątek albo się i wygłupię ale:
1. Te efekty świetlne są widoczne w czasach współczesnych
2. Jakie efekty świetlne były widoczne w czasach gdy wybudowano obiekt?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
saywiehu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 662
Nr użytkownika: 21.212

Zawód: szybki- nie wolny
 
 
post 3/09/2012, 1:19 Quote Post

QUOTE(Jacpi @ 2/09/2012, 23:27)
Witam może odświeżę wątek albo się i wygłupię ale:
1. Te efekty świetlne są widoczne w czasach współczesnych
2. Jakie efekty świetlne były widoczne w czasach gdy wybudowano obiekt?
*


Daeniken (przepraszam, z literatury o New Grange czytałem tylko tego hmmm naukowca) pisze oględnie, że promienie docierały do przeciwległej ściany grobowca, o ile dobrze pamiętam i "powodowały tam niesamowity festiwal świetlny", a obecnie dochodzi do jakiejś (nie pamiętam jakiej) części podłogi. Z pompatycznego opisu wywnioskowałem, że po prostu raz w roku w grobie robi się jasno. On pisze o tych "laserach" rolleyes.gif
Nie rozumiem jakiej wiedzy astronomicznej trzeba, aby wielce wyliczać wtargnięcie promieni do wnętrza dowolnie wybranej dziury w ścianie w dowolnym dniu w roku. Wystarczy POMYSŁ i kilka lat cierpliwej experiencji, nie trzeba całek, contangensów i projektów w CADzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Jacpi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 941
Nr użytkownika: 76.416

Jacek Piorecki
 
 
post 3/09/2012, 9:28 Quote Post

QUOTE(saywiehu @ 3/09/2012, 1:19)
QUOTE(Jacpi @ 2/09/2012, 23:27)
Witam może odświeżę wątek albo się i wygłupię ale:
1. Te efekty świetlne są widoczne w czasach współczesnych
2. Jakie efekty świetlne były widoczne w czasach gdy wybudowano obiekt?
*


Daeniken (przepraszam, z literatury o New Grange czytałem tylko tego hmmm naukowca) pisze oględnie, że promienie docierały do przeciwległej ściany grobowca, o ile dobrze pamiętam i "powodowały tam niesamowity festiwal świetlny", a obecnie dochodzi do jakiejś (nie pamiętam jakiej) części podłogi. Z pompatycznego opisu wywnioskowałem, że po prostu raz w roku w grobie robi się jasno. On pisze o tych "laserach" rolleyes.gif
Nie rozumiem jakiej wiedzy astronomicznej trzeba, aby wielce wyliczać wtargnięcie promieni do wnętrza dowolnie wybranej dziury w ścianie w dowolnym dniu w roku. Wystarczy POMYSŁ i kilka lat cierpliwej experiencji, nie trzeba całek, contangensów i projektów w CADzie.
*



Czyli de facto są to wyobrażenia o tym co było? teraz pojawia się następne pytanie jeżeli ci ludzi potrafili tak dokładnie budować to NA PEWNO wiedzieli że za kilkaset lat efekt ich mozołu przestanie działać. co do efektów świetlnych - wystarczy błysnąć komuś fleszem po oczach też będzie miał efekty świetlne prze parę minut rolleyes.gif Do czego zmierzam - jak ktoś będzie stał w ciemnym pokoju wpatrywał się w jedn punkt i nagle błyśnie mu słoneczko po oczach to na pewno będzie miał mega efekty świetlne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
acentaur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 42.153

Andrzej Wawrzun
Stopień akademicki: mgr
Zawód: chemik
 
 
post 18/09/2012, 20:43 Quote Post

Rzecz w tym, ze tu nikt nie eksperymentowal ale stosowal wiedze poprzednich pokolen. Ta typowa droga , metoda " prob i bledow " dobra dla dzisiejszej nauki, nie byla wcale stosowana. Wiec powstawaly kompleksy dokladnie zaplanowane. Z racji rangi, kosztow, wysilku, powstawaly takie budowle, ktore spelnialy wiele funkcji. Z jednej strony pelnily funkcje reprezentatywna jakies mniej czy bardziej lokalnej wladzy. Takze byly punktem orientacyjnym , punktem zbiorczym w obchodach roznych obrzedow, swiat ponadlokalnych. Z drugiej strony umozliwial funkcje astronomiczne i astrologiczne jak okreslenie por roku, czasu prac rolnych czy hodowlanych waznych terminow, czas wylewow a takze tak upamietniano wazne wydarzenia czy oddawano czesc waznym osobom z ich spolecznosci. A w koncu wywolywano rozne efekty optyczne i akustyczne dla potrzeb kaplanow co najmniej i miejsce pochowku ( w poblizu ) roznych osobistosci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
saywiehu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 662
Nr użytkownika: 21.212

Zawód: szybki- nie wolny
 
 
post 19/09/2012, 11:16 Quote Post

QUOTE(acentaur @ 18/09/2012, 21:43)
Rzecz w tym, ze tu nikt nie eksperymentowal ale stosowal wiedze poprzednich pokolen. Ta typowa droga , metoda " prob i bledow " dobra dla dzisiejszej nauki, nie byla wcale stosowana. Wiec powstawaly kompleksy dokladnie zaplanowane. Z racji rangi, kosztow, wysilku, powstawaly takie budowle, ktore spelnialy wiele funkcji. Z jednej strony pelnily funkcje reprezentatywna jakies mniej czy bardziej lokalnej wladzy. Takze byly punktem orientacyjnym , punktem zbiorczym w obchodach roznych obrzedow, swiat ponadlokalnych. Z drugiej strony umozliwial  funkcje astronomiczne i astrologiczne jak okreslenie por roku, czasu prac rolnych czy hodowlanych waznych terminow, czas wylewow  a takze tak upamietniano wazne wydarzenia czy oddawano czesc waznym osobom z ich spolecznosci. A w koncu wywolywano rozne efekty optyczne i akustyczne dla potrzeb kaplanow co najmniej i miejsce pochowku ( w poblizu ) roznych osobistosci.
*


Problem w tym, że mielibyśmy dziesiątki lub setki grobów, w których korytarz nie byłby oświetlony mimo istnienia skonstruowanych otworów lub oświetlony np. znienacka 7 maja o godz. 11.22, oświetlony w połowie, jednej piątej itd. O ile wiem z czymś takim się nie spotykamy. To mimo wszystko dość skomplikowane urządzenie, wymagające dobrze zaplanowanego otworu (miejsce wykonania)i odpowiedniej odległości od otworu do ściany. Nie wiem, dlaczego odmawiasz naszym dalekim przodkom umiejętności projektowania i eksperymentowania, która wcale nie przekracza innych ich osiągnięć, a na pewno operowania tak dużymi ciężarami w celu zabudowania pustej przestrzeni, to jednak trudniejsze niż postawienie kamienia na kamieniu.
Co do roli kalendarzy. Sam Daeniken - i tu ma na 100% rację - drwił z tych teorii. Uzasadniał to tym, że stwierdzenie, że skończyła się zima nie wymaga nałożenia na siebie tysięcy ton kamieni, wystarczy kij wetknięty w ziemię. A kapłańskie wezwanie "już wiosna, pora na siew" w sytuacji gdy śniegu po kolana też mogłoby niejednego rozbawić, o tych wylewach nie wspominając smile.gif
Przecież oczywiste, że nasi przodkowie mieli spory potencjał inteligencji, umieli myśleć, kombinować i dokonywać wynalazków. Inaczej nas by nie było smile.gif A ty robisz z nich ciemne, gnuśne zbiorowiska, gdzie tysiące lat trwało zaplanowanie jednej dziury w ścianie. Zresztą Daeniken robił to samo, przypisując skonstruowanie budowli kamiennych ufokom biggrin.gif

Ten post był edytowany przez saywiehu: 19/09/2012, 11:31
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
acentaur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 42.153

Andrzej Wawrzun
Stopień akademicki: mgr
Zawód: chemik
 
 
post 19/09/2012, 13:16 Quote Post

Przepraszam. wyrazilem sie moze nieprecyzyjnie. Poprzez podkreslenie zlozonosci kompleksu staralem sie wykazac stojaca za tym wiedze, gruntownie planowane przedsiewziecie i istnienie srodkow technicznych to umozliwiajacych. Jak widac np. logistyka wogole nie grala zadnej roli, np. w porownaniu z troska o zgodnosc jednych parametrow z innymi. Pewien naukowiec dopatrzyl sie tam wzorca tzw. yarda megalitycznego. Ciekawe, czy to jedyna wielkosc tam zawarta?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 19/09/2012, 22:55 Quote Post

QUOTE
Pewien naukowiec dopatrzyl sie tam wzorca tzw. yarda megalitycznego. Ciekawe, czy to jedyna wielkosc tam zawarta?
acentaur

Obiło mi się o oczy, że 1 jard megalityczny = 0,8296656 metra. Na ile te niezwykle dokładne wyliczenie jest prawdziwe, a na ile są to tylko wymysły paranaukowców? Rozumiem jednak, że jakiejś jednostki musieli używać i nie ma w tym nic niesamowitego.

QUOTE
ak widac np. logistyka wogole nie grala zadnej roli
acentaur

Dlaczego? Nie gromadzili materiałów? Nie planowali systemu obróbki bloków, lub transportu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej