Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Islam: geneza, rozwoj

Alexander Malinowski2

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski

post 24/06/2013, 7:19 Quote Post

Ja z kolei czytałem, że na początku Islamu na Półwyspie Arabskim doszło do konfrontacji 3 religii:
- Judaizmu - niektóre plemiona arabskie przeszły na Judaizm,
- Chrześcijaństwa - były tam też państwa chrześcijańskie wspierane z Bizancjum i Etiopii. Odkopana szczątki katedry, chyba gdzieś w Jemenie.
- nowej religii.

Zgodnie z Islamską koncepcją Ziemi Islamu, Półwysep Arabski jest Ziemią Chrześcijańską, a więc Świat Chrześcijański powinien go wyzwolić spod inwazji Muzułmanów. Oczywiście to jest tylko argument przy dyskusji na temat zaboru Muzułmańskiej Hiszpanii przez Chrześcijan.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #61

de Ptysz

VII ranga
Nr użytkownika: 61.808

Stopień akademicki: Student
Zawód: Wolnomysliciel

post 30/06/2013, 20:32 Quote Post

Tak ostatnio kontemplując nieco nad genezą i podstawą doktryny muzułmańskiej nie mogę nie oprzeć się wrażeniu, że islam jest (a był tym bardziej w VII w.) religią bardzo rewolucyjną względem poprzednich form kultu w Arabii i "nowoczesną", czyli bardzo abstrakcyjną oraz uniwersalistyczną, stanowiącą pod tym względem nową jakość w porównaniu z poprzednimi, naturalistycznymi i magicznymi wierzeniami, będącymi jeno zmitologizowaną obserwacją sił przyrody. Nasuwa się więc kilka pytań:
1. Dlaczego tak radykalna i obrazoburcza wobec dawnych kultów religia znalazła posłuch pośród szerokich rzesz ludności Bliskiego Wschodu? Oczywiście chodzi mi zwłaszcza o początkowy, krytyczny okres formowania się ummy, choć i pózniejszy entuzjazm wielu warstw ludności pośród podbijanych ludów (zwłaszcza byłych poddanych monarchii Sasanidów) jest ciekawym zagadnieniem i dobitnie świadczy o przemianach w religijności mieszkańców regionu doby przełomu starożytności i średniowiecza.
2. Co zadecydowało o tym, że islam ostatecznie popadł w marazm ortodoksji i fundamentalizmu? Tutaj moim zdaniem krytyczne było ścisłe zespolenie spraw świeckich i religijnych. Gdyby kalif nie był jednocześnie przewodniczącym ogółu wiernych, ale raczej pozostawał tylko przywódcą religijnym, zaś władcy świeccy mieli oddzielne kompetencje, wtedy też ortodoksi nie zdobyliby tak świetnego aparatu kontroli nad społeczeństwem i dzięki temu nonkonformistyczne idee miałyby większą szansę na rozwój.
3. Czy islam w historycznym kształcie jest podatny na rozwój ruchów liberalnych i mógłby dopasowywać się do zmiennych standardów cywilizacyjnych, zamiast próbować samemu je ustalać? Nie uważam się za osobę szczególnie kompetentną w tej kwestii, ale sądzę, że znaczący był tu wpływ sunny i innych nośników tradycji. Co prawda i sam Koran ma kilka kontrowersyjnych "rodzynków", które trudno dostosować np. do współcześnie dominującego w Europie modelu monogamicznego małżeństwa równouprawnionych małżonków, ale przecież także Biblia ma tak fundamentalistyczną, jak i liberalną egzegezę. Głównym problemem jest chyba fakt, że Biblia powstawała na przestrzeni tysiąclecia i ma wielu autorów, więc siłą rzeczy jej teksty mają wiele różnych kontekstów, gdy tymczasem Koran jest dziełem bardziej lapidarnym i tworzonym pod konkretną wizję jednego człowieka, albo w najlepszym razie grona ludzi skupionych wokół jednej wizji. Oczywiście wciąż otwarta pozostaje kwestia wersetów z różnych względów niewłączonych do Koranu...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #62

Maciej Ł

III ranga
Nr użytkownika: 78.812

Zawód: radca prawny

post 3/04/2016, 12:09 Quote Post

Czy św Jan z Damaszku pisząc o islamie wymienia Mahometa? Gdzie są najstarsze wzmianki o Mahomecie ?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #63

Arkan997

IV ranga
Nr użytkownika: 93.492

Szymon Nowak

post 16/11/2016, 15:47 Quote Post

Hej,
Czy to prawda, że jedną z przyczyn sukcesu islamu były niskie i proste podatki (nie, nie agituje) Kiedyś spotkałem się z tą tezą, a znając Bizantyjską biurokrację nie zdziwiłbym gdyby była prawdziwa.

User is offline  PMMini Profile Post #64

5 Strony « < 3 4 5 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej