Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kobiety w bractwie
 
Czy kobiety powinno sie dopuszczać do walki na miecze?
tak [ 35 ]  [62.50%]
nie [ 21 ]  [37.50%]
Suma głosów: 56
Goście nie mogą głosować 
     
galthea
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.192

Zawód: student
 
 
post 16/06/2004, 19:08 Quote Post

Hmmm tongue.gif ...jak sądzicie jakie funkcje mogą spełniać kobiety w bractwie a jakich nie mogą... i kwestia walki... mogą czy nie.. ciekawam waszych wypowiedzi... happy.gif pozdrawiam wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Kuba
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 983

 
 
post 16/06/2004, 20:08 Quote Post

Nie należe do bractwa, ale myśle że moge powiedzieć coś na temat ogólnych zdolności białogłowych do fechtunku...
I tak i nie.
Raczej nie powinny bawić się mieczem. Mogą łatwo doznać kontuzji, a poza tym wypuścić miecz z dłoni, zranić się, to moze być niebezpieczne, szkoda by mi było pięknej Galthei, z kim ja bym tu gadał? wink.gif
Chciałem się kiedyś nauczyć walki na miecze lub szable i pare miesięcy chodziłem na kursy do Szajewskiego, który był instruktorem fechtunku m. in. w filmie "Ogniem i Mieczem" i wielu innych....
To wcale nie takie łatwe. Walke mieczem powinien poprzedzić przynajmniej godzinny trening by później wszystkie mięśnie pracowały jak należy, poza tym nie od razu można walczyć żelazem, najpierw trza trenować bokenami. Moja przygoda trwała niesty krótko z powodu na brak czasu i kasy na wykucie uzbrojenia i nie wstąpiłem w końcu do żadnego bractwa.
Waga takiego miecza nie jest taka mała, a samo trzymanie go przez kilka minut nie jest sprawą bez wysiłku, a co dopiero walka, w której nie można sobie pozwolić, by ręce odmówiły posłuszeństwa... zajęcie to nie jest więc odpowiednie dla lichych Waćpanien.
Z drugiej strony jeśli się Waćpanna odpowiednio przygotuje i gdy zdolności fizyczne i techniczne będą na wystarczającym pozomie, nie ma moim zdaniem w tym przeszkód, a bractwa nie powinny robić z tego powodu im problemów chyab że jest to uwarunkowane historycznie. Nie może to więc być tak że jakaś Waćpanna zajmuje się gotowaniem, ma kaprys i za miesiąc czy klika chwyta już prawdziwe żelastwo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
galthea
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.192

Zawód: student
 
 
post 16/06/2004, 21:01 Quote Post

Hehe tongue.gif ...
QUOTE
szkoda by mi było pięknej Galthei, z kim ja bym tu gadał?
spokojnie spokojnie ja się do walki nie palę... zdecydowanie bardziej upodobałam sobie łucznictwo i nie mam zamiaru zainteresowań zmieniać wink.gif ... fakt faktem troche poduczyłam sie walki ale rzecz jasna na treningówkach a nie na prawdziwych mieczach... i tak przy okazji...
QUOTE
ma kaprys i za miesiąc czy klika chwyta już prawdziwe żelastwo.
... nikt by nie dał Waćpannie żelastwa... broń Boże... żadem żółtodziob nie dostanie żelastwa póki nie nauczy sie walczyć... oczywiście na treningówkach biggrin.gif toteż bez obaw... wpierw trza nauczyć sie a potem walczyć tongue.gif
P.S. A skąd wiesz żem piękna? dry.gif wub.gif tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Hever
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 77
Nr użytkownika: 428

 
 
post 16/06/2004, 21:25 Quote Post

Myśle, że kobiety nadają się do walki pod warunkiem, że mają do tego fizyczne możliwości. Myśle, że kilka kobiet w bitwie to świetna sprawa rolleyes.gif . Ale jeśli będzie ich więcej niż mężczyzn to średniowiecze zamieni się w kraine amazonek biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 16/06/2004, 22:45 Quote Post

QUOTE(Hever @ Jun 16 2004, 10:25 PM)
Myśle, że kobiety nadają się do walki pod warunkiem, że mają do tego fizyczne możliwości.

To prawda. Są kobiety, które mają fizyczne możliwości świetnego władania mieczem średniowiecznym (nawet bardzo ciężkim, a są faceci, którzy się do tego zadania by mniej nadawali - facet facetowi nierówny).
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Kuba
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 983

 
 
post 16/06/2004, 22:55 Quote Post

QUOTE(Rothar @ Jun 16 2004 @ 11:45 PM)
a są faceci, którzy się do tego zadania by mniej nadawali

To prawda, za to brakiem szczególnych uzdolnień w fechtunku nadrabiają konceptem i fantazją jak nasz Zagłoba cool.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
galthea
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.192

Zawód: student
 
 
post 17/06/2004, 16:13 Quote Post

No proszę a sądziłam ze panowie będą przeciwni co do dopuszczeniu kobiet do mieczy wink.gif ... a póki co to większośc na tak tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 18/06/2004, 23:04 Quote Post

U nas w bractwie walczą mieczem ale to tego trzeba byc przygotowanym nawet na koniu kaskaderstwo. Ja bralam udział w walce pod Grunwaldemi. Nawet konno są zorganizowane zawody i wyjazdy. Jest wyjazd na Litwe tak jakby rajd rycerski konno i sokolnictwo.Tylko stroje i zbroje musza być z XIII- XV wieku. Tylko nie podnosimy odpowiedzialności za zaginięcie w lesie, czy wypadku.taki jest regulamin.Na litwie jest dużo lasów i łatwo jest sie zgubić, kto jedzie na koniu po lesie to sam odpowiada za siebie, w razie zagubienia to trzeba wolać eha,mysle jedynie sposobem mozna wziąć ze sobą komórke. W tym roku rajdach ryc nie ma łuczników sad.gif Ja jade z Przemyslem II z tym na forum smile.gif na 7 dni zabieramy ze soba konie smile.gif smile.gifsmile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
galthea
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.192

Zawód: student
 
 
post 20/06/2004, 11:20 Quote Post

Chciałabym dodać że chyba oczywiste jest ze jak kobiety biorą udział w walkach muszą być w stroju męskim <Grunwald> ...a co z gotowaniem..czy oddać te zadanie na wyjazdach kobietom czy faceci powinni gotować...bo słyszałam ze niektórzy to zdecydowanie radzą sobie lepiej od kobiet tongue.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Kuba
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 983

 
 
post 20/06/2004, 23:34 Quote Post

galthea: We wszystkim niemal radzimy sobie lepiej od was wink.gif , włączając w to gotowanie. Aby jednak się kobiety nie nudziły i nas nie zdradzały przyjęło się w historii, że to one powinny gotować, a zmęczonym i wygłodniałym np. po walce mężom wszystko smakuje, byle żeby starczyło. wink.gif tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
galthea
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.192

Zawód: student
 
 
post 23/06/2004, 20:47 Quote Post

QUOTE
galthea: We wszystkim niemal radzimy sobie lepiej od was wink.gif , włączając w to gotowanie. Aby jednak się kobiety nie nudziły i nas nie zdradzały przyjęło się w historii, że to one powinny gotować, a zmęczonym i wygłodniałym np. po walce mężom wszystko smakuje, byle żeby starczyło. wink.gif  tongue.gif 
Chciałby Waćpan we wszystkim być lepszy.. ale niestety nie ma tak dobrze... kobiety potrafią wiele rzeczy robic lepiej od mężczyzn i proszę mi sie tu tylko nie kłócić... tongue.gif ...a z tym zdradzaniem.. to chyba jednak przesada wink.gif ... a gotuje sie Waćpanom z największą przyjemność... i fakt po walce jesteście tak wygłodniali że dosłownie wszystko zjecie biggrin.gif tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Hever
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 77
Nr użytkownika: 428

 
 
post 15/07/2004, 19:12 Quote Post

QUOTE(galthea @ Jun 20 2004, 12:20 PM)
<Grunwald> ...a co z gotowaniem..czy oddać te zadanie na wyjazdach kobietom czy faceci powinni gotować...bo słyszałam ze niektórzy to zdecydowanie radzą sobie lepiej od kobiet  tongue.gif  wink.gif

W końcu najlepszymi mistrzami kuchni są meżczyźni tongue.gif

Gotowanie to poważny obowiązek. Mężczyzna może raz od święta coś zrobić, ale codziennie się zbytnio nie chce. Więc ktoś to musi zrobić... Czyżby kobiety były bardziej pracowite confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
galthea
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.192

Zawód: student
 
 
post 19/07/2004, 19:16 Quote Post

QUOTE
Czyżby kobiety były bardziej pracowite  confused1.gif

Hmm.. może i tak, a może po prostu ta świadomość że sie od nich oczekuje by to one gotowały i zajmowały sie domem, a nie faceci. dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Urime
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 2.822

 
 
post 13/01/2005, 18:00 Quote Post

Nie lubię stereotypu gotujących kobiet. Sama nie umiem:D Na tegorocznym Grunwaldzie pomagałam gotować, biegałam na warsztaty taneczne itd. a to faceci narzekali na to, ze ich zmuszamy do narąbania drewna na ognisko..... Juz nie mówiąc o tym, że mieliby coś ugotowaćtongue.gif
Co do walczących dziewczyn - w naszym bractwie nie walcza, mogą byc łuczniczkami. Argumentem naszych mężczyzn niektórych przeciw dawaniu niewiastom miecza do ręki jest to, że żadna przyjemnością jest patrzenie na poobijaną dziewczynębiggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 14/01/2005, 15:22 Quote Post

U nas w Grupie Historycznej PUGNATORES AETERNI (w skład której wchodzi Legio I Adiutrix) kobiety ćwiczą na równi z facetami. Jeśli są odpowiednio przygotowane technicznie i fizycznie to mogą także brać odział w turniejach, bitwach i pokazach. Aczkolwiek dużo chętnych niewiast na młuckę bitewną czy taż pojedynki turniejowe to nie ma:)
Po za tym u nas częściej mężczyźni stoją przy garach, bo prawie każda potrawa może przecież być z pifkiem smile.gif happy.gif
Pozdro

www.adiutrix.prv.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej