Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Opozycja nielegalna
     
TomekGeralt
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 25.379

Geralt z Rivii
Zawód: uczen
 
 
post 17/12/2006, 12:52 Quote Post

Słyszałem coś o Stowarzyszeniu Burszów Polskich. Czym zajmowała się ta organizacja? Wiem tylko tyle, że powstała chyba w 1821r. Nie wiem też nic o Związku Wolnych Polaków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Mlim
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 23.947

Zawód: Zona Napoleona
 
 
post 17/12/2006, 23:08 Quote Post

QUOTE(TomekGeralt @ 17/12/2006, 13:52)
Nie wiem też nic o Związku Wolnych Polaków.
*



Związek Wolnych polaków:
założony w 1819 r. w warszawie. Do jego załozycieli oraz człownków należeli m.in.: Tadeusz Krepowiecki, Wiktor Heltman, Józef Kozłowski, Ludwik Piatkiewicz, Ksawery Bronikowski. Dażyli przede wszytskim do pełnego zjednoczenia i niepodległości ziem polskich, szerzenia zasad liberalnych. Od 1 I 1821 r. wydawali pismo "dekada Polski", które chwaliło ówczesne dążenia niepodległościowe, głosiło patriotyzm i potrzebę poprawienia doli chłopów. Wcześniej wydawali pismo "Orzeł Biały" i "Gazetę Codzienną" głoszącą otwarcie poglądy liberalno-społeczne. Masowa edycja konstytucji 3-go maja doprowadziło do represji wśród redaktorów "Dekady". Heltmana wcielono do pułku w Słominiu, a Piatkiewicza odesłano do galicji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
dzastineczka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 22.310

Justyna P.
Zawód: gastronomka ;P
 
 
post 14/01/2007, 12:46 Quote Post

odpowiedz na pierwszą część pytania
Bractwo Burszów Polskich
powstało w 1819 r. najpierw na uczelniach w Kielcach i Krakowie, ponieważ Warszawa była już wtedy pod wzmożonym nadzorem rosyjskim. Do roku 1823 powstało około 50 burszenszaftów w Wilnie, Warszawie, Krakowie, Lwowie, ale większość z nich nie miała dużego znaczenia i szybko się rozwišzywała. . W samej Polsce działalność korporacyjna okazała się niemożliwa z powodu presji policji carskiej, a od czasu zamknięcia Uniwesytetu Warszawskiego po powstaniu listopadowym była wręcz nie do pomyślenia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej