Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie nazwiska Bojar,
     
hymnista
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 102.238

D. Bojar
Stopień akademicki: lic.
Zawód: student
 
 
post 29/08/2017, 20:09 Quote Post

Tak jak w tytule - chciałbym się dowiedzieć o pochodzenie mojego nazwiska. Wiem, kim byli bojarzy w Rosji, na Litwie, Mołdawii... smile.gif
Zastanawia mnie czy to pozostałość po faktycznym byciu mojego przodka jakimś bojarem? Czy efekt nadania mu przezwiska, np. od cech charakteru?
Wiem na obecną chwilę, że prapradziadek był bogatym chłopem/właścicielem niedużego majątku ziemskiego na zamojszczyźnie. Swoją drogą tam - obok NW lubelszczyzny (Ryki, Puławy) - znajduje się jedno z dwóch ognisk najczęstszego występowania nazwiska Bojar.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Yngvi
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 574
Nr użytkownika: 99.077

 
 
post 30/08/2017, 10:03 Quote Post

Możliwe, że Twój przodek był bojarem (wolnym chłopem). Niewykluczone że jakiś Twój przedek uważał się za potomka bojara (szlachcica), i tak też go przezywano. Jeśli chcesz się dowiedzieć kim naprawdę byli Twoi przodkowie, to musisz szukać w archiwach. Bez tego możesz tylko snuć przypuszczenia, ale dalej będziesz stał w miejscu. Popytaj na jakimś forum genealogicznym, tam powinni udzielić Ci informacji co i jak.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.033
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 7/09/2017, 10:29 Quote Post

"Słownik gwar polskich" Karłowicza podaje pod hasłem bojar rozmaite ludowe definicje, w tym "wolnochłopską", o której pisał Yngvi - nazywano tak chłopa, co nie musiał odrabiać pańszczyzny, ale płacił za ziemię czynsz. Skoro Twoim przodkom dobrze się wiodło, to jest to niezły trop, choć rozmieszczenie nazwiska wydaje się sugerować, że prapradziadek nie był protoplastą.

Pewnie nie można też wykluczyć pochodzenia od dwurdzeniowego imienia słowiańskiego, gdzie jednym z członów jest -boj- - m.in. Przyboj, Budziboj itd. Dawniej tego typu imiona zdrabniano najczęściej do Bojan, ale Bojar, Bojarz też się zdarzali w XV w., podobnie jak Bojsz(ewski), który zapewne jest zdrobnieniem od *Bojsława. Może to być sprawa przyrostka, który jest dodany do rdzenia boj-, na co zdaje się wskazywać przeważne wykluczanie się występowania nazwisk Bojan i Bojar na mapie witryny moikrewni.pl. Ale czasem przyrostki zakończone na -r pochodziły ze skróceń imion dwurdzeniowych zakończonych na tę właśnie literę, np. Świętobor skracano do Świętor.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej