Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1 DPanc - przewiezienie/ewakuacja (?) króla
     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 31/08/2017, 10:06 Quote Post


Zmiana przynależności żołnierza do danego oddziału była możliwa w sytuacji przydzielania uzupełnień.
Straty osobowe w 1-szej Dywizji Pancernej były uzupełniane w 1944-45r także przez żołnierzy z 16-tej Samodzielnej Brygady Pancernej.

Informacje podane przez wysokiego odnośnie okresu użytkowania czołgów Churchill są przekonujące.
Tylko czy po wycofaniu z linii, czołgi te zwrócono Brytyjczykom - czy też może dalej używano ich do szkolenia w 16-tej Sam.BPanc?

Przy okazji prośba do forumowiczów o pomoc w ustaleniu dokładnej daty wizyty króla Jugosławii Piotra II w 1-szej Dywizji Pancernej.


Ten post był edytowany przez obodrzyta: 31/08/2017, 10:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
szperaczka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 102.241

Zawód: tlumacz, nauczyciel
 
 
post 31/08/2017, 11:18 Quote Post

Obodrzyto, napisałam pw do Wielkopolanina wink.gif
czy ktoś jest w stanie rozszyfrowac co to za odznakę ma osoba z portetu?
Odznaka pułkowa 10 Pułku Ułanów?

z kolei 10 Brygada Kawalerii Pancernej (wszyscy członkowie) otrzymala medal francuski:
http://kresy-siberia.org/won/?page_id=77&lang=pl


http://kresy-siberia.org/won/files/2012/12...zonych-4530.pdf

Medaille Commemorative Francaise della Guerre 1939-1945 avec la barette France

Próbuję zrekonstruować historię tej osoby (która za życia mało opowiadała o wojnie, jej dzieci nie są w stanie dodać niczego poza tym, co napisałam w pierwszym poscie, a sama ta osoba zmarła grubo przed moim narodzeniem.
Nie mam tez pojęcia, co to za znaczki, jakie baretki itp. ma ta osoba na mundurze.

Ciekawe też, ż ena jednym ze zdjęc jest kobieta, nie wiem, czy to było rzadkością wtedy (kobieta w pancerniakach> Nie mam pojęcia, kim była, ale gugiel wyrzucił mi to: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82ada_Majewska
Ma to sens?


Ten post był edytowany przez szperaczka: 31/08/2017, 11:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 31/08/2017, 12:05 Quote Post

Obodrzyta drążąc dalej motyw wizyty "Piotrusia Pana" w 1-szej DPanc, znalazł na ... YT taki film:
https://www.youtube.com/watch?v=ifcEzOdKg0Q

Młody król mógł dostąpić przyjemności przejażdżki także Carriers'em lub nawet Matildą I!

Na filmie jest ta sama ekipa co na fotce z Churchill'em (Sikorski, Raczkiewicz), króla wita w kasku czołgisty chyba sam generał Maczek (?).

Jeżeli na filmie widać Sikorskiego, to jego akcja rozgrywa się na pewno przed 04.07.1943r.

Ten post był edytowany przez obodrzyta: 31/08/2017, 12:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 31/08/2017, 12:08 Quote Post

QUOTE
Tylko czy po wycofaniu z linii, czołgi te zwrócono Brytyjczykom - czy też może dalej używano ich do szkolenia w 16-tej Sam.BPanc?

Churchill to czołg piechoty (infantry tank), nieprzewidziany do służby w dywizji pancernej. Póki 16. brygada była brygadą czołgów to miała go na stanie razem z Valentinami. Kiedy włączono ją do dywizji pancernej miała stać się z brygady czołgów brygadą pancerną i dostać czołgi przewidziane dla jednostek pancernych.
Oczywiście były z tym problemy i dlatego brygada należąc już do dywizji jak pisałem wyżej miała nadal Churchille, które właśnie służyły jej do szkolenia.
Jak też wspomniałem wyżej od 28 maja 1942 pojazdy te zaczęto zdawać Brytyjczykom i w grudniu 1942 (a zapewne już dużo wcześniej, ale dla tego miesiąca sprawdziłem stan) brygada nie miała na stanie już ani jednego.

Na YT można obejrzeć filmik z tej wizyty: https://www.youtube.com/watch?v=ifcEzOdKg0Q i tam datę określono już sensowniej, jako lata 1941 lub 1942.

Edit - jak widzę obodrzyto też trafiłeś smile.gif.

Może to zresztą film w posiadaniu Imperial War Museum: http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/1060021660 . Tam jest podana data 1942.



QUOTE
czy ktoś jest w stanie rozszyfrowac co to za odznakę ma osoba z portetu?
Odznaka pułkowa 10 Pułku Ułanów?

Ja takie wiedzy nie mam, ale prośba do bardziej zorientowanych.
Na pierwszm zdjęciu widać baretki, może dałoby sie ustalić jakie to odznaczenia?

Ten post był edytowany przez wysoki: 31/08/2017, 12:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 31/08/2017, 12:15 Quote Post

do wysokiego:
niezależnie i prawie równocześnie...

Ten post był edytowany przez obodrzyta: 31/08/2017, 12:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
szperaczka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 102.241

Zawód: tlumacz, nauczyciel
 
 
post 31/08/2017, 12:22 Quote Post

tak czy owack Churchilli na "moich" zdjęciach nie ma?
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 31/08/2017, 14:21 Quote Post

QUOTE(szperaczka @ 31/08/2017, 12:22)
tak czy owack Churchilli na "moich" zdjęciach nie ma?



Nie ma.
Gajusz Mariusz TW podał w poście nr 21 precyzyjnie typy czołgów na zdjęciach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
szperaczka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 102.241

Zawód: tlumacz, nauczyciel
 
 
post 31/08/2017, 14:50 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 31/08/2017, 15:21)
QUOTE(szperaczka @ 31/08/2017, 12:22)
tak czy owack Churchilli na "moich" zdjęciach nie ma?



Nie ma.
Gajusz Mariusz TW podał w poście nr 21 precyzyjnie typy czołgów na zdjęciach.
*


tak, taak, widziałam, ale pytałam czy oprócz tamtych gdzieś w tle Churchilli nie ma.

Ten post był edytowany przez szperaczka: 31/08/2017, 14:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 31/08/2017, 15:03 Quote Post

QUOTE(szperaczka @ 31/08/2017, 11:18)
Czy ktoś jest w stanie rozszyfrowac co to za odznakę ma osoba z portetu?
Odznaka pułkowa 10 Pułku Ułanów?



Jest to odznaka pułkowa 24-go Pułku Ułanów w wersji żołnierskiej.
http://niemczyk.pl/sklep/files/produkty/304303.jpg
Także patki kołnierza wskazują na barwy 24-go Pułku Ułanów.
https://pl.wikipedia.org/wiki/24_Pu%C5%82k_...:Prop_24pul.png

Odznaka pułkowa 10-go Pułku Ułanów była bardzo charakterystyczna i wygląda zupełnie inaczej.
http://www.10pul.idl.pl/images/img/odznaka4.jpg
Także układ barw na patkach kołnierza w przypadku 10-go Pułku Ułanów byłby zupełnie inny.
https://pl.wikipedia.org/wiki/10_Pu%C5%82k_...:Prop_10pul.png

Ponadto 10-ty Pułk Ułanów nie istniał w ramach PSZ, a 24-ty jak najbardziej tak i to w samej 1-szej Dywizji Pancernej.

PODSUMOWANIE.

Z tego co widać na załączonych fotkach - zarówno barwy na patkach, odznaka pułkowa jak i nr 53 na czołgach (na co zwrócił uwagę Gajusz Mariusz TW) -> jednoznacznie wskazują na 24-ty Pułk Ułanów z 1-szej Dywizji Pancernej.
Nie wyklucza to jednak wcześniejszej przynależności do innego oddziału PSZ na wyspach brytyjskich (np. pułki 16-tej Sam.BPanc, z których przysyłano w czasie wojny gros uzupełnień do 1-szej DPanc).



Ten post był edytowany przez obodrzyta: 31/08/2017, 15:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
El Muerte
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 745
Nr użytkownika: 66.246

Stopień akademicki: magister
 
 
post 31/08/2017, 17:02 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 31/08/2017, 9:50)
QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 31/08/2017, 10:40)
QUOTE(wysoki @ 31/08/2017, 10:35)
Czy chodzi o pojazd na zdjęciu w drugim rzędzie od góry, drugim od lewej?


Tak
*


No to nie jest napis po rosyjsku.
W rosyjskim nie ma "R", bo rosyjskie "r" pisze się "P". Nie jest to też litera "ja", bo ją pisze się odwrotnie - "Я".

Napis na mój gust nie jest też na czołgu, tylko na wiezionej skrzynce, i wygląda tak - 3 MOR HE, czyli pewnie jest po angielsku i brzmi - 3 pociski typu High Explosive (HE) do moździerza (MORtar).
Ale tu się nie znam, więc warto aby się wypowiedział ktoś bardziej obeznany z napisami na skrzynkach amunicyjnych.
*


Jest to skrzynka amunicyjna do mozdzierza 81 mm (Ordnance ML 3 inch mortar). Metalowa skrzynka uzywana takze do przewozenia amunicji mozdzierza 51 mm a takze do amunicji do PIAT-ow.
Na zdjeciu czolgu skrzynka z granatami mozdzierzowymi (3 inch). Ponizej skrzynka z ammo do PIAT-ow.

user posted image

Ten post był edytowany przez El Muerte: 31/08/2017, 17:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
szperaczka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 102.241

Zawód: tlumacz, nauczyciel
 
 
post 31/08/2017, 17:45 Quote Post

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i rozszyfrowanie odznaczeń/symboli

Właśnie po porozumieniu z rodzina osoby dowiedziałam się, ze wspominała ona o przejeździe przez kanał La Manche.

Czy ktoś ma pomysł, co to jest za barak?
https://photos.app.goo.gl/smNgYWUnn8TO5FNC3

Czy coś podpowiadają te worki z piaskiem? Jakąś lokalizację, gdzie zrobiono to zdjęcie?
Czy worki to taki zwykły element scenerii wojennej?

A te domki wyglądają mi na holenderskie lub belgijskie (na francuskie raczej nie bardzo. Co myślicie?

https://photos.app.goo.gl/EVD5tp57kH8WvXFB3

Musze poszukać, czy 24 pułk miał coś wspólnego z przewiezieniem króla Piotra ( bo raczej innego wykluczamy w tej sytuacji).

I za co takie odznaki pułkowe były przyznawane.

Czyli kobieta na tym zdjęciu to raczej nie Włada...
Ciekawe, kto.
Kobiety chyba rzadko służyły wtedy w armii...

https://photos.app.goo.gl/ITDgfB4f7nerl4oh1

Kto nie śledzi na dws, dla tego przytaczam tu kolejny pomysł na któla, z jakim tam mi ktoś odpowiedział.
"Król Jerzy VI nie bywał w 1 DPanc. na kontynencie. Król Belgii Leopold III nie wrócił jeszcze z Niemiec. Pozostaje książę regent Karol, brat Leopolda III, oficer armii belgijskiej, podobno działał w partyzantce tamtejszej. Jego można podejrzewać o chęć przejażdżki czołgiem."
Pomysł ma sens?
Szukać dalej w tym kierunku?
Czy raczej w kierunku Piotra?

oraz - inna odpowiedź
"gdzieś, kiedyś, w czymś, mignęło mi,że ten pan; Prince Bernhard of Lippe-Biesterfeld się w okolicy miejsca działania 1 DPanc. przewinął, więc może o niego chodzi. Z racji funkcji wówczas pełnionej jest to niewykluczone."

Co myślicie?

znalazłam tez coś takiego: "Dużym wydarzeniem w Arbroath była wizyta pary królewskiej, w dniu 7 marca 1941 roku. W wizycie głowy Imperium Brytyjskiego uczestniczyła m.in. żona W. Sikorskiego z córką, Zofią Leśniowską. Po wizycie wpłynęła do garnizonu pochwała od Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, Władysława Sikorskiego: „Dziękuję dcy 24 p.uł. ppłk Deskurowi oraz jego oficerom za zorganizowanie w atmosferze serdecznej przyjęcia Pary Królewskiej w klubie oficerskim. Dcy 24 p.uł. dziękuję ponadto za znakomity wygląd szwadronu honorowego” (cyt. za S. Komornickim)."
Hmmm...Nie wiem już, który scenariusz jest najbardziej prawdopodobny.
I jak to było z tą odznaką.

Ten post był edytowany przez szperaczka: 31/08/2017, 18:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 31/08/2017, 18:27 Quote Post

QUOTE
Jest to skrzynka amunicyjna do mozdzierza 81 mm (Ordnance ML 3 inch mortar).
Czyli po prostu pociski do 3-calowego moździerza. Coś mnie przyćmiło, że zapomniałem o tych całach smile.gif.

QUOTE
tak, taak, widziałam, ale pytałam czy oprócz tamtych gdzieś w tle Churchilli nie ma.

Nie może być, bo kiedy Polacy używali Churchillów Shermany ze zdjęć jeszcze nie istniały, a jak używali Shermanów, to już unie żywali Churchillów. No i w sumie ten Churchill na zdjęciu z królem jest w bardzo wczesnej wersji, też nie używanej w ogóle w 1944 roku.

QUOTE
Czy ktoś ma pomysł, co to jest za barak?
https://photos.app.goo.gl/smNgYWUnn8TO5FNC3

Nie pamiętam jak on się nazywał w systemie angielskim, zdaje się od nazwiska kontruktora, ale Polacy mówili na to "beczka śmiechu".
Postawiono tego tysiące i stawiano w miarę potrzeb, bo były z blachy falistej, łatwe to przenoszenia. Tutaj ładna, zagospodarowana wersja, ale na mój gust jak ktoś nie skojarzy zdjęcia z jakimś podobnym ale opisanym to małe szanse na rozpoznanie.

CODE
Czy coś podpowiadają te worki z piaskiem? Jakąś lokalizację, gdzie zrobiono to zdjęcie?
Czy worki to taki zwykły element scenerii wojennej?

Standardowo układano je wszędzie jako zabezpieczenie od odłamków. Także może to być jakieś miejsce w W. Brytanii, która była bombardowana, jak i na kontynencie.

QUOTE
A te domki wyglądają mi na holenderskie lub belgijskie (na francuskie raczej nie bardzo. Co myślicie?

Nie da się w sieci powiększyć, ale może na oryginale za pomocą lupy jest możliwe odczytanie nazwy ulic w lewym rogu zdjęcia, na ścianie domu w tle?
To nie musi nic dać, ale zawsze coś.

CODE
Musze poszukać, czy 24 pułk miał coś wspólnego z przewiezieniem króla Piotra ( bo raczej innego wykluczamy w tej sytuacji).

Nic nie znajdziesz, bo jedyną jednostką w dywizji posiadającą Churchille była 16. Brygada Czołgów.
Także można by szukać tylko po konkretnej osobie, czy służyła ona w niej, a potem w 24. pułku.

CODE
I za co takie odznaki pułkowe były przyznawane.

Oznaczały prznależność do danego pułku po prostu.

QUOTE
Kto nie śledzi na dws, dla tego przytaczam tu kolejny pomysł na któla, z jakim tam mi ktoś odpowiedział.
"Król Jerzy VI nie bywał w 1 DPanc. na kontynencie. Król Belgii Leopold III nie wrócił jeszcze z Niemiec. Pozostaje książę regent Karol, brat Leopolda III, oficer armii belgijskiej, podobno działał w partyzantce tamtejszej. Jego można podejrzewać o chęć przejażdżki czołgiem."
Pomysł ma sens?
Szukać dalej w tym kierunku?
Czy raczej w kierunku Piotra?

Piotr to rok 1942, regent Karol 1944 lub 1945, on by pasował lepiej.
No i Piotr to standardowa wizyta, razem z innymi oficjelami, a z regentem może była szansa nawiązać luźniejsze relacje wink.gif.

QUOTE
znalazłam tez coś takiego: "Dużym wydarzeniem w Arbroath była wizyta pary królewskiej, w dniu 7 marca 1941 roku. W wizycie głowy Imperium Brytyjskiego uczestniczyła m.in. żona W. Sikorskiego z córką, Zofią Leśniowską. Po wizycie wpłynęła do garnizonu pochwała od Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, Władysława Sikorskiego: „Dziękuję dcy 24 p.uł. ppłk Deskurowi oraz jego oficerom za zorganizowanie w atmosferze serdecznej przyjęcia Pary Królewskiej w klubie oficerskim. Dcy 24 p.uł. dziękuję ponadto za znakomity wygląd szwadronu honorowego” (cyt. za S. Komornickim)."
Hmmm...Nie wiem już, który scenariusz jest najbardziej prawdopodobny.
I jak to było z tą odznaką.

Tylko czy 24. pułk miał w 1941 r. jakieś czołgi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.258
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 31/08/2017, 18:58 Quote Post

Gdy będę u brata poszukam informacji o tej wizycie króla Piotra w serii Śladami polskich gąsienic gdyż po zakończeniu jej wydawania i przeczytaniu ze względu na warunki metrażowe (jak i wspólne zainteresowania) spora część zbiorów jest u niego. Na bank pamiętam zdjęcie więc jest duża szansa że podrzucę datę wizyty. Poszukam jeszcze we wspomnieniach i innych opracowaniach np Magnuskiego lub Tyma.

10 Pułk Ułanów. Zapewne Koleżance chodziło o 10 Pułk Strzelców Konnych? smile.gif

@obodrzyta - tak, ten oficer w po francuskim hełmie czołgisty na filmie to gen. Maczek
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 31/08/2017, 23:37 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 31/08/2017, 18:27)
Tylko czy 24. pułk miał w 1941 r. jakieś czołgi?



W 1941r 24-ty puł nie miał żadnych czołgów, ale były Carriers'y.

Wg pracy J.Tyma (Wojska Pancerne Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1940-1947. Doktryna, organizacja, szkolenie i działania bojowe, Warszawa 2012, 289s.) - w ostatniej dekadzie sierpnia 1941r pierwsze trzy Churchill'e trafiły do 2-giej kompanii I-go batalionu 1-go Pułku Czołgów, wcześniej na początku lipca 1941r do tego samego batalionu trafiło 12 Matild I. Natomiast do II-go batalionu tego pułku przydzielono pod koniec lipca 1941r 16 Valentine III.

1-szy Pułk Czołgów został 20.09.1941r przeformowany w 16-tą Brygadę Czołgów.
A powstanie 1-szej Dywizji Pancernej to dopiero 25.02.1942r (wtedy też 16-ta BCz weszła w skład 1-szej DPanc).

O ile wizyta króla Piotra II realizowana była przed 25.02.1942r to nie mogła dotyczyć 1-szej DPanc.
Natomiast po tej dacie takie stwierdzenie będzie zasadne.


Ten post był edytowany przez obodrzyta: 31/08/2017, 23:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
szperaczka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 102.241

Zawód: tlumacz, nauczyciel
 
 
post 9/11/2017, 19:37 Quote Post

Pomna Waszych niezastąpionych rad i informacji, napisałam raz jeszcze ze zdjęciową prośbą, bardzo podobną do tej z tego wątku. Jako że zdjęcie wykonano w okresie międzywojennym (prawdopodobnie, zapytanie umieściłam w dziale o II RP.
Może ktoś pomoże rozwikłać Zagadkę Tajemniczego Munduru?
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej