Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Połabie 983 - R.F. Barkowski

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 24/09/2015, 9:59 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Roberta F. Barkowskiego pt. Połabie 983.

Na terenie Połabia doszło w 983 roku do największego powstania plemion słowiańskich, nawet książę Obodrytów Mściwoj, który przedtem dał niemieckiemu cesarzowi Ottonowi na nieudaną wyprawę do południowej Italii 1000 swoich rycerzy, zdobył i zniszczył w powstańczym szale Hamburg. Powstańcy nie patyczkują się z umykającymi w panice Niemcami, rozbijając w pył każdy oddział rycerstwa saskiego. Niszczą miasta, twierdze, kościoły i klasztory. W zapale bojowym powstańcy ze szczególną nienawiścią niwelują wszelkie oznaki i ślady narzuconej im gwałtem religii chrześcijańskiej. Każdy złapany ksiądz lub mnich jest rytualnie poświęcany w świątyni w Radogoszczy. Walka rozpoczęła się 29 czerwca 983 roku zdobyciem i spaleniem miasta Hawelberg/Hobolin. Saski garnizon miasta został wycięty w pień, katedra zrównana z ziemią a biskup Dudo zamordowany. Trzy dni później, 2 lipca podobny los spotkał miasto Brandenburg. W Brandenburgu nie poprzestano na zwykłym zniszczeniu miasta i wybiciu załogi. Słowianie, rozwścieczeni na dotychczasowe poczynania kleru, wywlekli z grobowca zwłoki poprzedniego biskupa imieniem Dodilo, zbezcześcili je i ograbili z szat oraz kosztowności. Pożoga powstania rozprzestrzeniała się błyskawicznie po całym Połabiu. Znamienne jest że również nawróceni na wiarę chrześcijańską Słowianie stanęli solidarnie po stronie powstańców. Również Stodoranie nie spali i dołączyli do powstania. W niedługi czas pożoga powstania przeniesiona została na lewy brzeg Łaby, do tak zwanej Starej Marchii. Powstanie zakończyło się absolutnym zwycięstwem Słowian. Niemcy zostali wyrzuceni poza Łabę na następne 200 lat. Słowian połabskich przeciwko Niemcom.

http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8180

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Filipdan

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 82.788

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik

post 3/10/2015, 12:34 Quote Post

Witam.Dziś książkę zakupiłem.Podaję spis treści.
Wprowadzenie
Plemiona słowiańskie na Połabiu
Szlak bojowy Słowian Połabskich do X wieku
Ekspansja Niemców w X wieku na wschód od łaby
Związek Lutycki
Przyczyny wybuchu powstania
Przebieg powstania
Skutki powstania
Bibliografia.

Stron 188, dwie mapki, bibliografia od strony 191 do 195., dwie wklejki ze zdjęciami. Po lekturze podzielę sie wrażeniami. Po pobieżnym przeglądnięciu styl autora wydaje się ciekawy.

User is offline  PMMini Profile Post #2

arturus.miłośnik historii

VI ranga
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin

post 11/10/2015, 13:54 Quote Post

Owszem styl może być ciekawy,ale czy treść będzie również interesująca a nie obfitująca w domysły,przypuszczenia i mijanie się z faktami,jak podobno było to w Crotone ?. Myślę że sam na to sobie odpowiem ,gdyż mimo obiekcji zamówiłem sobie tą pozycję,gdyż temat Słowian Połabskich jest jednym z najciekawszych dotyczących historii średniowiecza (oprócz naszej historii średniowiecznej i historii Cesarstwa Bizantyjskiego).

User is offline  PMMini Profile Post #3

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 11/10/2015, 14:06 Quote Post

QUOTE(Filipdan @ 3/10/2015, 12:34)

Szlak bojowy Słowian Połabskich do X wieku

Można w największym skrócie: jak autor ten szlak kreśli?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Filipdan

IV ranga

post 11/10/2015, 18:35 Quote Post

Witam.Autor zaczyna od rozważań nad wizerunkiem wojownika słowiańskiego.Następnie wkraczamy w "podrozdziały". Walki z Frankami stanowi większą część rozdziału a koniec to walki ze Wikingami. Krótki podrozdział w zasadzie informujący o wyprawach Wikingów po niewolników.Jest też trochę informacji o "koalicji" Obodrytów z Karolem Wielkim. Rozdział ma 25 stron

User is offline  PMMini Profile Post #5

emigrant

Antykomunista

post 11/10/2015, 19:06 Quote Post

QUOTE(Filipdan @ 11/10/2015, 18:35)
Witam.Autor zaczyna od  rozważań nad wizerunkiem wojownika słowiańskiego.Następnie wkraczamy w "podrozdziały". Walki z Frankami stanowi większą część rozdziału a koniec to walki ze Wikingami. Krótki podrozdział w zasadzie informujący o wyprawach Wikingów po niewolników.Jest też trochę informacji o "koalicji" Obodrytów z Karolem Wielkim. Rozdział ma  25 stron
*

OK, dziękuję. Myślałem jednak, że to o co innego chodzi...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 12/10/2015, 12:26 Quote Post

Mam już książkę, uzupełnię więc podany przez Filipdana spis treści o numery stron.

Wprowadzenie....7
Plemiona słowiańskie na Połabiu....15
Szlak bojowy Słowian Połabskich do X wieku....37
Ekspansja Niemców w X wieku na wschód od Łaby....62
Związek Lutycki....123
Przyczyny wybuchu powstania....134
Przebieg powstania....156
Skutki powstania....170
Bibliografia....191

Jedna mapka to mapa polityczna Słowiańszczyzny Połabskiej a druga przedstawia przebieg powstania. Dwie wkładki przedstawiają m.in. 4 rekonstrukcje grodów słowiańskich, rekonstrukcję osady słowiańskiej i, jako raczej ciekawostkę, bo pochodzą z XVI w., obrazy ilustrujące Kronikę Sasów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

emigrant

Antykomunista

post 12/10/2015, 13:09 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 12/10/2015, 12:26)
Mam już książkę, uzupełnię więc podany przez Filipdana spis treści o numery stron.

Wysoki czytaj szybko i się podziel wrażeniami, bo do czwartku chcę zdecydować czy to kupić czy nie...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

Filipdan

IV ranga

post 12/10/2015, 19:18 Quote Post

Z różnych, zupełnie niezaleznych od książki przyczyn doszedłem do rozdziału o Związku Lutyckim.Do tego miejsca czytało mi się dobrze.Jako laik w temacie wczesnego średniowiecza wiem w tej chwili skąd " ci Słowianie" przywędrowali na tereny nad Łabą, co soba reprezentowali, z kim walczyli.Możę trochę za mało o kulturze Słowian, zwyczajach, wierzeniach. Myślę,że jednak gdyby to wszystko opisać to powstałby tom przekraczający ramy tej serii. Według mnie całkiem ciekawie Autor ukazał problem walk z Niemcami. Trochę ciekawostek jest podanych. Ja na przykład nie słyszałem wcześniej o sformowanym przez Henryka I Ptasznika Legionie Złoczyńców z Merserburga. ( s.72).Uważam,że książka warta zakupu( przynajmniej jak na przeczytanie 122 stron z 190 tekstu)

User is offline  PMMini Profile Post #9

welesxxi

Conan The Historian
Nr użytkownika: 13.919

post 12/10/2015, 21:56 Quote Post

QUOTE(Filipdan @ 12/10/2015, 20:18)
Z różnych, zupełnie niezaleznych od książki przyczyn doszedłem do rozdziału o Związku Lutyckim.Do tego miejsca czytało mi się dobrze.Jako laik w temacie wczesnego średniowiecza wiem w tej chwili skąd " ci Słowianie" przywędrowali na  tereny nad Łabą, co soba reprezentowali, z kim walczyli.
*

To akurat była najsłabsza część poprzedniej książki Barkowskiego. Faktów to w tym nie było za wiele.

User is offline  PMMini Profile Post #10

Lord Mich

Capitaine
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 13/10/2015, 9:14 Quote Post

QUOTE(welesxxi @ 12/10/2015, 22:56)
QUOTE(Filipdan @ 12/10/2015, 20:18)
Z różnych, zupełnie niezaleznych od książki przyczyn doszedłem do rozdziału o Związku Lutyckim.Do tego miejsca czytało mi się dobrze.Jako laik w temacie wczesnego średniowiecza wiem w tej chwili skąd " ci Słowianie" przywędrowali na  tereny nad Łabą, co soba reprezentowali, z kim walczyli.
*

To akurat była najsłabsza część poprzedniej książki Barkowskiego. Faktów to w tym nie było za wiele.
*

Reszta książki prezentuje lepszy poziom?
Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #11

emigrant

Antykomunista

post 13/10/2015, 9:24 Quote Post

QUOTE(Filipdan @ 12/10/2015, 19:18)
Jako laik w temacie wczesnego średniowiecza wiem w tej chwili skąd " ci Słowianie" przywędrowali na  tereny nad Łabą, co soba reprezentowali, z kim walczyli.

O to mi chodziło, gdy pytałem o zawartość rozdziału "Szlak bojowy...". Ale to co innego niż zapodał Filipdan...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

welesxxi

Conan The Historian
Nr użytkownika: 13.919

post 13/10/2015, 9:56 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 13/10/2015, 10:14)
Reszta książki prezentuje lepszy poziom?
*

Tak. Jedna z większych bolączek Barkowskiego to zupełny brak znajomości literatury archeologicznej. Więc w partiach, gdzie mniej wniosła archeologia i mamy źródła pisane Barkowski jest lepiej zorientowany.

User is offline  PMMini Profile Post #13

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 13/10/2015, 11:28 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 13/10/2015, 10:24)
QUOTE(Filipdan @ 12/10/2015, 19:18)
Jako laik w temacie wczesnego średniowiecza wiem w tej chwili skąd " ci Słowianie" przywędrowali na  tereny nad Łabą, co soba reprezentowali, z kim walczyli.

O to mi chodziło, gdy pytałem o zawartość rozdziału "Szlak bojowy...". Ale to co innego niż zapodał Filipdan...
*

Dotarłem do początku tego rozdziału i przejrzałem go sobie na szybko. Autor najpierw ogłasza, że to czego się uczy w szkołach w Polsce na temat wojskowości Słowian jest zupełnie błędne i on teraz to wszystko naprostuje. (Nie wiem w każdym bądź razie skąd czerpie informacje, bo mnie uczono w szkole nieco inaczej ale się nie spieram). Po czym jest kilka zdań własnych przemyśleń i przedstawienie dziejów militarnych starć od Awarów i Samona. Początek rozdziału, wbrew tytułowi sugeruje, że autor zajmie się szczegółowo wojskowością, ale oprócz krótkiego omówienia taktyki no i opisania działań nie dowiemy się niczego ani o organizacji, ani np. uzbrojeniu.

Natomiast Mirku wstępne wrażenie mam takie, że owszem, książka dobrze napisana ale dla zupełnego laika w temacie. Jak masz już o Słowianach Połabskich parę prac to niczego nowego się nie dowiesz, poza zapoznaniem się po prostu z tezami i interpretacjami akurat tego autora. No ale czytam dalej smile.gif.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

emigrant

Antykomunista

post 13/10/2015, 11:35 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 13/10/2015, 11:28)

Natomiast Mirku wstępne wrażenie mam takie, że owszem, książka dobrze napisana ale dla zupełnego laika w temacie. Jak masz już o Słowianach Połabskich parę prac to niczego nowego się nie dowiesz, poza zapoznaniem się po prostu z tezami i interpretacjami akurat tego autora. No ale czytam dalej smile.gif.
*

Dzięki za ten komentarz. Jeszcze tylko, jak będziesz miał chwilkę, skrobnij ile jest stricte o samym powstaniu...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej