Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Seleucydzi a miejscowa ludność imperium
     
Furiusz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 300
Nr użytkownika: 63.284

Zawód: student
 
 
post 20/04/2014, 12:37 Quote Post

Jeśli temat już istnieje to prosiłbym moderacje o przeniesienie do odpowiedniego działu, wydaje mi się, że chyba nie.

Bardzo ciekawy artykuł w omawianym temacie popełniła S. Sherwin-White, Aspects of seleucid Royal Ideology: The Cylinder of Antiochus I from Borsippa {w:] The Journal of Hellenic Studies 1991. Omawia ona w nim odkrycie inskrypcji fundacyjnej Antiocha I, dokonanej w Borsippie. Tekst (w języku akadyjskim) jak i forma są typowo miejscowe w swojej tradycji, nieznane jako takie Grekom. W samej inskrypcji czytamy - Antioch, wielki król (...) król Babiloni, król ziem, opiekun Esagila i Ezida, pierwszy syn Seleukosa (...). Gdy zdecydowałem się zbudować Esagila i Ezida, cegły na Esagila i Ezida robiłem gołymi rękami (używając) oliwy dobrej jakości w ziemi Hatti (...). Dalej następuje między innymi modlitwa do Nabu syna Marduka.
Tego typu źródeł mamy obecnie więcej, jest to m.in. bardzo ciekawa kronika, a w zasadzie fragment kroniki spisany na glinianej tabliczce w miejscowym języku a odkryty w Babilonie /za: S.M. Sherwin-White, Babylonian Chronicle Fragments as a source for Seleucid History [w:] Journal of Near Eastern Studies t.42 z.4 1983, p.265-270/ - poza kilkoma dość istotnymi szczegółami z historii politycznej jest też opis tego jak Antioch, syn Seleukosa składa dary w świątyni w Babilonie. Potem jest mowa o królewskich darach na święto Nowego Roku.



Tutaj link do całego tekstu:
http://forum.historia.org.pl/topic/16164-p...dnosc-imperium/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej