Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Narodowe Siły Zbrojne, dobrzy czy źli?
     
123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 305

 
 
post 7/02/2005, 22:50 Quote Post

Pytanie jak w temacie
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gregorius
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 3.773

 
 
post 13/02/2005, 12:37 Quote Post

Odsyłam do książki Krzysztofa Komorowskiego NSZ - obecnie najlepsza pozycja z tej dziedziny
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lubelak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 3.799

 
 
post 13/02/2005, 17:18 Quote Post

Książka Komorowskiego ma mnóstwo błędów, polecam też wstępy do NSZ, struktury, dokumenty personalia Leszka Żebrowskiego. oraz ich stronę:
www.nsz.w.pl
Dla mnie byli bohaterami, ich wizja przyszłości była w wielu przypadkach prawdziwa, niestety....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 305

 
 
post 15/02/2005, 16:56 Quote Post

A ja wprawxzie nie czytałem za dużo książek z tej dziedziny, ale gadałem zarówno z akowcami jak i bechowcami. Oni o NSZ za dużo nie mogli powiedzieć z prostego powodu, że na Lubelszczyźnie zachodniej takiego czegoś generalnie nie było, a jesli byli, to (cytat z adiutanta dowódcy okręgu lubelskiego BCh)" zachowywali się jakby ich ta wojna nie dotyczyła", zresztą wśró akowców było podobne zdanie co do okresu powojennego. Co do stron NSZ, to lubie sobie poczyta ć jak jestem w kiepskim humorze, to naprawdę potrafi rozśmieszyć. Fajne są kawałki o "NSZotwskim zgrupowaniu Chrobry II", szkoda tylko, że nie podają, że dowóca tego zgrupowania, faktycznie pochodzący z NSZ został odwołany z dowóztwa przez Bora za zabawy w politykę i próbę podporządkowania jednostki dowódcy NSZ, faktycznie w całym zgrupowaniu czysto enesztowska była tylko kompania "Warszawianka". Brygada Koło też jest fajnie opisana, znam raport dowódcy akowskiego batalionu "Łukasiński", który mówi o 700 ludziach uzbrojonych w 3 karabiny a używanych do prac ppoż, uprzątania gruzów itp. Czego zresztą można spodziewać się od drganizacji, której dowódcy umierali nagłą śmiercią po spotkaniu z innymi żołnierzami swojej organizacji?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 27/02/2005, 17:40 Quote Post

Ja tych ludzi szanuję, choćby za samą bezpardonową i odważną walkę jaką podjęli z bezpieką po 1944... Wielu przeciez zgineło a jeszcze wiecej zostało zwyczajnie przez UB skatowanych na smierć....
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 305

 
 
post 28/02/2005, 12:54 Quote Post

Co do "walki z bezpieką" to też raczej mit. Szukałem (nie mówię, że znalazłem) kawałków na ten temat. I co? Oddział Bartka, zadnej większej bitwy, kwiatki typu Wierzchowiny czy Zanie, Szpaki, zresztą zgodnie z moim przekonaniem, że 90% wyszło z Brygasdą Świętokrzyską. Może coś konkretnego, a nie tylko teksty typu "podziwiam", akcje bojowe, oddziały etc
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 1/03/2005, 17:15 Quote Post

Może coś konkretnego, a nie tylko teksty typu "podziwiam", akcje bojowe, oddziały etc[I]

Więcej na temat działalności NSZ znajdziesz na stronie
http://www.mailbox.olsztyn.pl/users/mail0070/nsz/index2.htm oraz na stronie Whatfora http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/zw_nsz.htm jeśli znajdę jakieś pozycje książkowe to napiszę smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 305

 
 
post 2/03/2005, 17:28 Quote Post

Stronki "malibox" oraz "czyz" to raczej do działu military fiction się nadaja, whatfor jest nieco lepszy, ale koncentruje sie głównie na działaniach politycznych , ni ma np. kawałków jak to zginął komendant głowny, Nakoniecznikoff-Klukowski, to przebija nawet historię Nowotki i Mołojców.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 2/03/2005, 18:38 Quote Post

poszukam, może znajdę coś lepszego sleep.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
lubelak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 3.799

 
 
post 4/03/2005, 23:28 Quote Post

Jezeli uważasz walkę z bezpieką za mit to cóż źle trafiłeś polecam jakąś strone sld (lsd?) lub tego typu. chyba, że oczekujesz że miały być to walki oddziałów liczacych po kilkuste zołnierzy to zwracam honor. ale takowych nie było, nie liczac pojedynczych przypadków...
a wierzchwiny juz dawno zostały obalone mało kto wierzy ze to robota endeków...


QUOTE(123 @ Feb 28 2005, 01:54 PM)
Co do "walki z bezpieką" to też raczej mit. Szukałem (nie mówię, że znalazłem) kawałków na ten temat. I co? Oddział Bartka, zadnej większej bitwy, kwiatki typu Wierzchowiny czy Zanie, Szpaki, zresztą zgodnie z moim przekonaniem, że 90% wyszło z Brygasdą Świętokrzyską. Może coś konkretnego, a nie tylko teksty typu "podziwiam", akcje bojowe, oddziały etc
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 305

 
 
post 7/03/2005, 13:26 Quote Post

A to ciekawe, bo mam kumpla, któremu spalono tam dziadka, rozumiem, że komuniści go przepłacili, aby mówił nieprawdę.
3 kilometry od mojego domu miała miejsce bitwa WiN Orlika z UB, kilkuset ludzi po obu stronach. Jakoś się dało. Czekam nadal na jakieś konkrety, może z czasów wojny?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
orz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 293
Nr użytkownika: 2.201

 
 
post 7/03/2005, 18:03 Quote Post

zwalczajaca sie nawzajem partyzantka to juz dno,tego chyba w zadnym innym kraju poza naszym ,nie bylo.A teraz kombatanci, pretensje do apanazy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
karakuli
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 4.408

 
 
post 14/03/2005, 9:00 Quote Post

QUOTE(123 @ Mar 2 2005, 06:28 PM)
Stronki "malibox" oraz "czyz" to raczej do działu military fiction się nadaja,
*



Jako autor tej ostatniej strony chętnie podyskutuję na ten temat.
Pozdrawiam,
karakuli
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
123
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 305

 
 
post 14/03/2005, 15:06 Quote Post

Na krótko, bo się nie wgłębiałem. Pod Skrobaczowem nie mógł zostać robity oddział AL Maślanki, bo przede wszystkim Maślanko nie był w AL tylko BCh. I dlaczego 17 lipca Maslanko został rozbity, skoro kilkanaście dni później akcja oddziałów Maślanki uratowała min. Skalbmierz podczas walk o Republikę Pińczowską?
A i jeszcze np. bardzo mnie ciekawi sprawa smierci Nakoniecznikoff-Klukowskiego, dlaczego nie ma tam ani słowa na temat tej bądź co bądź waznej postaci?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Luj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 224
Nr użytkownika: 3.539

Stopień akademicki: magister
Zawód: wymarzony
 
 
post 14/03/2005, 22:48 Quote Post

"Zolnierze Wykleci" - chwala tym zolnierzom NSZ,ktorzy nie maja na rekach krwi innej niz niemiecka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej