Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Miasta na Krecie, Ile ich było ?
     
smulek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 78.190

Jakub Smolski
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/11/2012, 9:15 Quote Post

W żadnym podręczniku do historii nigdy nie znalazłem informacji o miastach na Krecie. Wspomina się tam tylko o Knossos (a dokładniej tylko o pałacu), a o żadnych innych nie słyszałem. Według Homera na Krecie było ok. 100 miast, ale uważam to za znaczna przesada ponieważ na Krecie nie było aż tylu mieszkańców. Ile waszym zdaniem było miast na Krecie? Które były najważniejsze? Ilu miały mieszkańców i czym się oni zajmowali? W jakich warunkach mieszkali i jak duże były ich domy? Zapraszam do dyskusji!!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 29/11/2012, 13:08 Quote Post

QUOTE
W żadnym podręczniku do historii nigdy nie znalazłem informacji o miastach na Krecie. Wspomina się tam tylko o Knossos (a dokładniej tylko o pałacu), a o żadnych innych nie słyszałem.
Nie można zapominać, że pałac z czasów minojskich o nie to samo, co pałacyk XVIII-wieczny. W zasadzie pełnił funkcję nie tylko siedziby, ale i urzędu, archiwum, znajdowały się w nim warsztaty rzemieślnicze, magazyny i obiekty kultu. Jednym słowem, było to nic innego jak miasto, tylko że sklecone w jeden zespół architektoniczny. Jako, że rola miast w tym czasie była mała, tłumaczy to, jakim cudem udawało się ścisnąć w pałacu tyle funkcji.
Inne minojskie pałace znajdowały się w Fajstos, Malii i Katos Zakros.

QUOTE
Według Homera na Krecie było ok. 100 miast, ale uważam to za znaczna przesada ponieważ na Krecie nie było aż tylu mieszkańców.
Gdzie Homer o tym wspomina? Pewnie chodzi o wszystkie osiedla, łącznie z wsiami, wtedy miałoby to sens. Są też np. takie osady, jak port należący do Knossos (sam pałac zbudowany był nieco dalej, żeby w razie ataku od morza mógł przygotować się do obrony.

QUOTE
Ile waszym zdaniem było miast na Krecie?
To zależy kiedy i jak rozumiemy miasta. Jeśli chodzi o czasy minojskie i lokacje w stylu Knossos, zgaduję, że nie mogło ich być więcej niż 10, nawet jeśli założymy, że niektóre są jeszcze nieodkryte. Po prostu Kreta nie była na tyle ludna i zasobna, żeby wytworzyć tyle organizmów co, powiedzmy, Peloponez w okresie klasycznym.

QUOTE
Ilu miały mieszkańców i czym się oni zajmowali?
Tym, czym zazwyczaj zajmują się mieszkańcy miast - rzemiosłem, handlem, administracją, religią. Minojską specyfiką było to, że wszyscy oni byli w pewnym sensie domownikami władcy, a jako że nie używano pieniądza, otrzymywali za swoją pracę ściśle określone zapłaty w naturze, co wymagało zorganizowanej biurokracji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
smulek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 78.190

Jakub Smolski
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/11/2012, 16:16 Quote Post

"Kreta, wyspa śród morskiej rzucona otchłani,
Żyzna, pełna uroków - a siedzą tam na niej
Roje luda, a liczy dziewięćdziesiąt grodów
Moc tam różnego szczepu i mowy narodów...
Na wyspie jest gród Knossos, wielki i stołeczny,
Gdzie lat dziesiątek włada Minos, Zeusowy druh serdeczny..."
To fragment w którym Homer mówi nam o Krecie na której jest 90 grodów smile.gif

Mam też jedno pytanie jak duże były te pałace żeby spełniać tyle funkcji naraz?

Ten post był edytowany przez smulek: 29/11/2012, 16:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 29/11/2012, 17:54 Quote Post

QUOTE(smulek @ 29/11/2012, 18:16)
Mam też jedno pytanie jak duże były te pałace żeby spełniać tyle funkcji naraz?
*



Pałac w Knossos położony jest na 20 tys. metrów kwadratowych. Jego mieszkańców ocenia się na 2 tys. osób. Jednakże całe miasto wokół niego położone mogło mieć 80 tys. mieszkańców (zdaniem Evansa), a w opinii bardziej sceptycznych archeologów ok, 40-50 tys.

Pałac w Fajstos ma 18 tys. metrów kwadratowych powierzchni i jest tym samym drugim pod względem wielkości pałacem minojskim.

Trzecim jest pałac w Malia - 7,5 tys. metrów kwadratowych.

I najmniejszy, położony po wschodniej części Krety, pałac w Kato Zakros - ma niecałe 8 tys. metrów kwadratowych (ale łącznie z przylegającymi niepałacowymi zabudowaniami)
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej