Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przyczyny Zimnej Wojny

Decydującą przyczyną Zimnej Wojny była/był...
... rywalizacja dwóch supermocarstw o wpływy, interesy, hegemonie. [ 9 ]  [60.00%]
... konflikt ideologiczny. [ 2 ]  [13.33%]
... ekspansywność komunizmu. [ 4 ]  [26.67%]
... inna przyczyna. [ 0 ]  [0.00%]
... nie było decydującej przyczny [ 0 ]  [0.00%]
Suma głosów: 15
Goście nie mogą głosować 

Rommel 100

Antynazista
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk

post 21/06/2017, 22:20 Quote Post

Rozpocząłem powoli czytać opracowanie/kompedium na temat Zimnej Wojny. Powyższy problem wcześniej mnie już nieco ciekawił, obecnie w większym stopniu a nie wydaje mi się oczywisty.

Ekspansywność komunizmu jako przyczyna wydaje mi się jednostronną propagandą. Oczywistym jest faktem że komuniści dążyli do światowej rewolucji, nie mniej druga strona również wierzyła w uniwersalność swojej ideologii.

Rozważania między klasyczną rywalizacją mocarstw-jak wiele w historii, a konfliktem ideologicznym wydaje mi się już ciekawszym rozważaniem. Oczywiście oba punkty odgrywają swoją rolę, nie mniej wydaje mi się że w większym stopniu przesądził spór ideologiczny.
Historia dowodzi że dwa silne państwa nie muszą być skonfrontowane w tak całościowy sposób jak ZSRR i USA. Chociażby po kongresie wiedeńskim mieliśmy koncert mocarstw gdzie konfrontacja nie była tak totalna, a i sojusze zmienne, zaś pokój stosunkowo długo utrzymany. Obie idee były uniwersalne, próbowały dowieść swojej wyższości światu stąd nieuchronna konfrontacja, a jednocześnie jest to dość unikatowe w skali historycznej, stąd ciekawe.

User is offline  PMMini Profile Post #1

antracyt

V ranga
Nr użytkownika: 4.698

post 24/06/2017, 12:59 Quote Post

A gdzie wyścig zbrojeniowy? W 1945 USA zrzuciło bombę na Japonię. W 1949 Sowieci eksplodowali swoją w odpowiedzi. Ten wyścig rozpoczęli Niemcy przed II WŚ. Na początku wojny ZSRR był słaby gospodarczo. Jednak Sowieci się spięli i szybko zaczęli produkować więcej czołgów niż Niemcy. Itd. Wojna się skończyła a wyścig zbrojeń przejęły Stany i ZSRR jako głowni przedstawiciele konkurujących systemów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Alexander Malinowski 3

VI ranga
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk

post 24/06/2017, 13:13 Quote Post

QUOTE(antracyt @ 24/06/2017, 12:59)
Na początku wojny ZSRR był słaby gospodarczo. Jednak Sowieci się spięli i szybko zaczęli produkować więcej czołgów niż Niemcy. Itd. Wojna się skończyła a wyścig zbrojeń przejęły Stany i ZSRR jako głowni przedstawiciele konkurujących systemów.
*

Raczej odwrotnie.

https://en.wikipedia.org/wiki/German_armore...ng_World_War_II
Niemcy w 1941 wyprodukowali trzy tysiące czołgów. Dopiero od ogłoszenia wojny totalnej przez Goebbelsa Niemcy wzięli się do roboty i przekroczyli 10 tys. Lenistwo nazistów po prostu poraża: rozpocząć wojnę światową bez produkcji broni.

Sowieci nie tyle produkowali więcej czołgów, ale już w 1942 produkowali ich dużo.

https://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_combat...ng_World_War_II

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Kiszuriwalilibori

V ranga
Nr użytkownika: 13.574

post 24/06/2017, 23:09 Quote Post

Konflikt i deologii i ekspansywność komunizmu są na tyle splątane, że wahałem się na co oddać głos. Staneło na ekspansywności komunizmu. Myslę że alianci wbrew pozorom nieźle rozumieli istotę komunizmu, dobrą minę do złej gry rozbili tylko tak długo jak musieli. Jeżeli dodac do obrazu wsparcie ZSRR dla Rpublikanów w Hiszpanii, obraz ich ekspansjonizmu jest jasny i dość przerażający.
Po drugiej stronie mamy między innymi kolonializm, ale wówczas to, co było do skolonializowania było skolonializowane i trudno mówić o ekspansji kolonializmu.

User is offline  PMMini Profile Post #4

Rommel 100

Antynazista
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk

post 24/06/2017, 23:20 Quote Post

Dodałem opcje ekspansji komunizmu bowiem wyczuwałem jej popularność, aczkolwiek uważam że pogląd taki jest raczej pochodną mitów i uprzedzeń. Komuniści zakładali że kapitalizm rozsadzi się sam od środka, także agresja ZSRR nie była wedle tego schematu koniecznością. Podobnie zresztą myśleli kapitaliści i liberałowie o swojej idei-że komunizm z powodu swoich wewnętrznych sprzeczności rozsadzi się sam od środka co jak się okazało mieli rację. Obie strony łączyło coś jeszcze-kapitaliści byli przekonani o agresywaności komunistów, komuniści o agresywności kapistalistów, wręcz to było wpisane w ideologie Marksa, "imperializm i wojna jako ostatnie tchnienie kapitalistów".

Sprzeczność ideologiczna jednak powodowała że współpraca nie była możliwa, generowała brak zaufania, konflikty mocarstwowe które normalnie być może mogłoby zostać rozwiązane, teraz stawały się polem konfliktu ideologicznego-dlatego, jeszcze raz napisze, właśnie to ten powód uznałem za słuszny.

Po drugiej stronie mamy między innymi kolonializm, ale wówczas to, co było do skolonializowania było skolonializowane i trudno mówić o ekspansji kolonializmu.

Nie trzeba tak daleko wybiegać, Amerykanie byli i są przekonani o słuszności swoich idei i wartości jako najlepsze dla świata. Tak uważali Wilson, tak uważał Truman i szerzej tak uważała "ta strona konfliktu" Zimnej Wojny. To analogiczny sposób myślenia jak to że komunizm jest najlepszym antidotum dla świata.

Wojna się skończyła a wyścig zbrojeń przejęły Stany i ZSRR jako głowni przedstawiciele konkurujących systemów.

Nie wiem jak ZSRR, ale USA po wojnie miało kurs demilitaryzacji który zmienił się dopiero z wojną koreańską.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 24/06/2017, 23:31

User is offline  PMMini Profile Post #5

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej