Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

10 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> GRZEGORZ BRAUN, Opinie, obserwacje, oceny

konto usunięte 051218

Unregistered

post 6/05/2015, 20:22 Quote Post

Z jednej strony - głęboka wiara i bezkompromisowość poglądów, z drugiej - farsa i kabaret. Niektóre rzeczy fajne i spójne, lecz jak tu brać na poważnie gościa, który ćwiczy przed publiką uderzenia karate ? wink.gif

Post #16

Baszybuzuk

VIII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT

post 6/05/2015, 20:24 Quote Post

QUOTE(rasterus @ 6/05/2015, 19:06)
Mi Braun wygląda na osobę, która ma odebrać głosy Kowalskiemu, zebrać trochę elektoratu RM najradykalniejszego, a w drugiej turze przekazać głosy dla Dudy.
*

Też mi to tak wyglądało, ale wyborcy Brauna w większości nie znoszą Dudy.

PiS to dla nich zawsze było mniejsze zło, a przecież zła nie wolno wybierać, nawet jeśli jest mniejsze. Duda reprezentuje dla nich to samo, co uważali za błąd kampanii 2010 roku - "ludzkie oblicze" JK, wyciszanie spraw które uważają za ważne na rzecz wizerunku, w dodatku z podtekstem, że przecież ten wizerunek budowany jest przez jakiś sztab na zapleczu, a więc jest to z gruntu niejasne i fałszywe.

Tak jak pisałem w wątku o wyborach - doczekaliśmy się w debacie autentycznego reakcjonisty (w sensie realnym, nie próby obrażenia), podchodzącego z niechęcią nie tylko do współczesnych nowinek liberalnych, ale historycznie... właściwie do politycznego i społecznego dziedzictwa Oświecenia. Nie parodii w postaci "Krula", wykorzystującego monarchizm w bon-montach.

User is online!  PMMini Profile Post #17

Piegziu

Tajny Agent Piegziu
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Zawód: prawnik, japonista

post 6/05/2015, 20:32 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 6/05/2015, 20:24)
właściwie do politycznego i społecznego dziedzictwa Oświecenia.
*

Jakby nie patrzeć jego reakcjonizm sięga nieco dalej niż zmiany pojęcia polskości i Rzeczpospolitej w oświeceniu, bo dotyka także renesans jako epokę, w której pojawiły się w Polsce ruchy heretyckie oraz nastąpił powrót kulturowy do złej i pogańskiej starożytności. Właściwie to oświecenie oficjalnie stawiało katolicyzm w randze religii primus inter pares, nie wspominając o tym, iż elity rządzące krajem w dobie rozbiorów w większości składały się z osób stanu duchownego.

Jak ja to widzę, to ostatnią "właściwą" dla Brauna epoką w historii Rzeczpospolitej są wczesne lata panowania Zygmunta Starego bez oczywiście patrzenia na całość stosunków etnicznych i wyznaniowych, bo te mogłyby doprowadzić do wniosku, że mieliśmy kraj posiadający mniej niż 50% Polaków (w rozumieniu dzisiejszym oczywiście).

User is offline  PMMini Profile Post #18

Baszybuzuk

VIII ranga

post 6/05/2015, 20:38 Quote Post

Bo widzisz, kłopot z reakcjonizmem w Polsce jest taki, że nie jest rodzimy, a importowany. Polska reakcja mogłaby mieć postać sarmatyzmu, tyle że on w wersji wyidealizowanej był republikański. Stąd reakcyjne poglądy monarchistyczne rodem z Francji czy Hiszpanii, może z monarchii habsburskiej, próbuje się u nas dopinać trochę na siłę.

User is online!  PMMini Profile Post #19

marc20

VIII ranga
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student

post 6/05/2015, 20:43 Quote Post

QUOTE(Pid354 @ 6/05/2015, 20:13)
Ciekawe, jaka byłaby jego postawa wobec niewierzących, homoseksualistów czy par żyjących bez ślubu?

Obejrzyj jego inne wypowiedzi, choćby te z żelaznej Logiki, które wkleiłem powyżej. Mylicie się, bo Braun ma poglądy prawie identyczne z Korwinem, jest za wyprowadzeniem religii ze szkół, odpaństwowieniem edukacji itd.. Chyba jedyne co się z nim nie zgadza to poglądy na temat RAŚ, katastrofy smoleńskiej no i pewnie szczegółowe wątki obyczajowe(ale tu już spekuluję).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

Piegziu

Tajny Agent Piegziu
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Zawód: prawnik, japonista

post 6/05/2015, 20:54 Quote Post

No właśnie problem Rzeczpospolitej polegał na tym, że jakkolwiek była ona nominalnie monarchią, jej ustrój bardziej przypominał republikę parlamentarną. Niejako mamy dosyć złą tradycję posiadania słabej władzy wykonawczej, co dzisiaj wiele osób nie dostrzega, usiłując wmówić, że naturalnym systemem dla Polski jest system prezydencki.

Problem w tym, że nikt nigdy w Polsce poza Tadeuszem Kościuszko i Józefem Piłsudskim nie miał takiej władzy.

Niby Konstytucja 3 Maja przywracała w Polsce dziedziczną monarchię oraz ustanawiała quasi rząd, tworząc z Rzeczpospolitej nominalną monarchię konstytucyjną. Gdyby jednak popatrzeć na całość ustroju, dążyliśmy do ulepszonego modelu demokracji szlacheckiej, systemu parlamentarno-gabinetowego, w którym co prawda król był przewodniczącym w Straży Praw, ale bardzo mocno ograniczanym przez sejm. Mieliśmy jakby zatem dziedzicznego premiera mocno kontrolowanego przez sejm; premier ten był jednocześnie głową państwa, ale o dosyć skromnych kompetencjach w porównaniu do sąsiednich państw. Coś jak 50% premiera i 50% monarchy.

Grzegorz Braun krytykując republikanizm tak naprawdę uderza w tradycję Rzeczpospolitej, niezależnie od tego czy dotyczy ona czasów sprzed reformy czy po reformach Sejmu Wielkiego.

User is offline  PMMini Profile Post #21

Baszybuzuk

VIII ranga

post 6/05/2015, 20:54 Quote Post

QUOTE(marc20 @ 6/05/2015, 20:43)
Obejrzyj jego inne wypowiedzi, choćby te z żelaznej Logiki, które wkleiłem powyżej. Mylicie się, bo Braun ma poglądy prawie identyczne z Korwinem, jest za wyprowadzeniem religii ze szkół, odpaństwowieniem edukacji itd.. Chyba jedyne co się z nim nie zgadza to poglądy na temat RAŚ, katastrofy smoleńskiej no i pewnie szczegółowe wątki obyczajowe(ale tu już spekuluję).

No, jak prawie zgodny z Korwinem, to już oznacza że jest w mainstreamie. biggrin.gif

To fakt, że w sferze ekonomicznej prezentuje poglądy wolnościowe, ale pod względem definiowania porządku społecznego (autentyczna monarchia, w której prawo do władzy króla definiowane jest w sposób średniowieczny, z łaski bożej), miejsca Polski na świecie jest on jednak politycznie gdzie indziej niż JKM.

Dla przeciętnego wyborcy przyzwyczajonego albo do mainstreamowego uśrednienia wypowiedzi kandydatów, albo odwrotnie - do pieniaczy i pyskaczy, Braun spokojnie tłumaczący zalety monarchii, intronizacji Chrystusa Króla, niuanse międzynarodowej 'Wielkiej Gry" wokół Polski, po czym przeskakujący na interpretację popkultury amerykańskiej pod kątem własnych poglądów to człowiek z innej bajki.

Stąd naturalna chęć do przyswajania jedynie fragmentu tego poglądowego tortu, w całości jest on rzadko kompatybilny z własnymi przemyśleniami.

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 6/05/2015, 20:58

User is online!  PMMini Profile Post #22

Dawid_G

V ranga
Nr użytkownika: 52.534

post 6/05/2015, 20:56 Quote Post

Największym problemem Brauna jest to, że cały czas nawija o Żydach. Dla większości jest to nie do zniesienia. Kolege mam w RN który zamiast na Mariana zagłosował właśnie na Brauna.

Ten post był edytowany przez dawid2009: 6/05/2015, 20:57

User is offline  PMMini Profile Post #23

rasterus

VI ranga
Nr użytkownika: 89.006

post 6/05/2015, 21:21 Quote Post

QUOTE(dawid2009 @ 6/05/2015, 21:56)
Największym problemem Brauna jest to, że cały czas nawija o Żydach. Dla większości jest to nie do zniesienia. Kolege mam w RN który zamiast na Mariana zagłosował właśnie na Brauna.
*

I o to chodzi w całej tej kandydaturze. Przejęcie elektoratu bez brudzenia sobie ust i rąk hasłami antysemickimi. Na ostatnim Marszu Niepodległości RN zaczęło się odcinać od kiboli, kierują się w stronę bardziej umiarkowanego elektoratu, więc trzeba wyrwać im ten elektorat.

Prowadzenie dzisiaj polityki nie różni się niczym od prowadzenia marketingu przez koncerny. Klient je batonik konkurencji, więc trzeba go namówić, żeby jadł nasze batoniki. Może wypuścimy batonik w innym opakowaniu, żeby ściągnąć część klientów, a potem im się powie, że to nasz batonik i niech kupują nasz główny bo tak samo smakuje.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

jarosz99

Nowicjusz
Nr użytkownika: 89.505

Jarek
Zawód: uczen

post 6/05/2015, 21:43 Quote Post

Obejrzałem dziś jego spot wyborczy i ciągle się zastanawiam o co chodzi z tą intronizacją Jezusa Chrystusa. Jakieś pomysły?

User is offline  PMMini Profile Post #25

Tromp

Młody wilk (morski)-gryzie!
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal

post 6/05/2015, 21:45 Quote Post

QUOTE(jarosz99 @ 6/05/2015, 22:43)
Obejrzałem dziś jego spot wyborczy i ciągle się zastanawiam o co chodzi z tą intronizacją Jezusa Chrystusa. Jakieś pomysły?
*

Nie jestem psychiatrą, ale szukałbym w tej specjalizacji...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

rasterus

VI ranga
Nr użytkownika: 89.006

post 6/05/2015, 21:49 Quote Post

QUOTE(jarosz99 @ 6/05/2015, 22:43)
*

http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Natanek

To w zasadzie jest propagator główny tej intronizacji.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

POLISH-EMPIRE

II ranga
**
Nr użytkownika: 94.256

post 6/05/2015, 21:53 Quote Post

Nie wiem co wy chcecie od Pana Brauna.

Co jest złego w intronizacji Chrystusa (w katolickim kraju), sprowadzeniu broni jądrowej, ekshumacji w Jedwabnem czy w zamknięciu korony na naszym godle, wolnym dostępie do broni, ograniczeniu po częsci prawa do stosowana środków przymusu bezpośredniego przez policje, czy w nieszablonowej interpretacji gwiednych wojen w roku, w którym ma nastąpić premiera nowej części?

Co do monarchii to nie przypominam sobie by Braun mówił o silnej władzy królewskiej (w monarchi która chciałby restytuować), czy o monarchii dziedzicznej, lecz zwyczajnie o monarchii, która nie jest sprzeczna z tradycją Rzeczypospolitej.

Moim zdaniem jego największym błędem jest to, że za dużo mówi o masonach, Żydach, rosyjsko niemieckim kondominium. Jednak z ogólną tezą, że Niemcy, Rosja, Izrael prowadzą politykę niekorzystną dla państwa polskiego jak najbardziej się zgadzam.

User is offline  PMMini Profile Post #28

Giziol

III ranga
Nr użytkownika: 82.421

post 6/05/2015, 21:59 Quote Post

o co chodzi z tą intronizacją Jezusa Chrystusa. Jakieś pomysły?
Chodzi o ogłoszenie Jezusa Chrystusa królem Polski. Nie bardzo rozumiem Trompie dlaczego osoba z takim pomysłem powinna iść do psychiatry?

User is offline  PMMini Profile Post #29

Tromp

Młody wilk (morski)-gryzie!
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal

post 6/05/2015, 22:02 Quote Post

QUOTE(POLISH-EMPIRE @ 6/05/2015, 22:53)
Co jest złego w intronizacji Chrystusa (w katolickim kraju),
*

Skazany prawomocnym wyrokiem, nie żyje, PR-owo nieślubny syn to słabo. Mało?
CODE

sprowadzeniu broni jądrowej,

Nie ma za co, skutki polityczne w obecnych realiach by nas zabiły.
CODE

wolnym dostępie do broni,

Pół na pół wink.gif
CODE

ograniczeniu po częsci prawa do stosowana środków przymusu bezpośredniego przez policje,

Jak dla mnie to jest go mało rolleyes.gif
CODE

czy w nieszablonowej interpretacji gwiednych wojen w roku, w którym ma nastąpić premiera nowej części?

A tu ja się nie przyczepię, nie jestem psychiatrą...
CODE

Co do monarchii to nie przypominam sobie by Braun mówił o silnej władzy królewskiej (w monarchi która chciałby  restytuować), czy o monarchii dziedzicznej, lecz zwyczajnie o monarchii, która nie jest sprzeczna z tradycją Rzeczypospolitej.

Jest od około wieku - a i wcześniej nurt republikański był silny...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

10 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej