Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Na jakie nowości z Infortu czekamy najbardziej?
 
Na jaką pozycje zapowiedzianą przez Inforteditions czekasz najbardziej?
Filippi [ 14 ]  [18.18%]
Wojny Włoskie [ 19 ]  [24.68%]
Wojna w Czechach i Palatynacie [ 17 ]  [22.08%]
Od Batohu do Żwańca [ 12 ]  [15.58%]
Waterloo [ 15 ]  [19.48%]
Suma głosów: 77
Goście nie mogą głosować 
     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 7/11/2009, 18:17 Quote Post

QUOTE(Brienne @ 7/11/2009, 17:48)
A kiedy ma się ukazać Powstanie Kozackie, czy jeszcze w tym roku?
*



To tylko wydawca raczy wiedzieć wink.gif. Jednakże nie spodziewałbym się jej w tym roku, bo to mało prawdopodobne. Chociaż cuda, aczkolwiek rzadko się zdarzają wink.gif.

Pozdrawiam!
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #61

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 7/11/2009, 18:29 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Powstanie Spartakusa należało do tych tematów historycznych, do jakich często wracałem u początków swych zainteresowań historycznych. Jak mało który było ono bowiem plastycznie opisywane na kartach szkolnych podręczników. Przede mną leży teraz mocno sfatygowana „Historia 5: świat przed wiekami” Marii Koczerskiej i Ewy Wipszyckiej (wyd. 1 z 1985 r.) – tęskno mi za czasami, gdy profesorowie tworzyli podręczniki nawet dla podstawówek – a w niej pyszny opis wielkiej wojny niewolniczej. Wyobraźnię ucznia takiego jak ja budowały pospołu szkolne podręczniki, filmowy „Spartakus” Stanleya Kubricka (charyzmatyczny Kirk Douglas w roki tytułowej), czy powieściowi „Uczniowie Spartakusa” Haliny Rudnickiej. Fikcji się nie lękałem, wszak pojętny piątoklasista na podstawie tak książki wyżej wspomnianego duetu pań, jak też słownika postaci historycznych epoki antyku, łatwo odkrywał licentię poeticę w dziełach światowych twórców. Pojętny ósmoklasista wywalczył tytuł laureata III i ostatniego zarazem etapu szkolnej olimpiady historycznej, gdy wzorowo zdawał przed komisją egzaminacyjną jedną z zadanych lektur (w tym wypadku byli to „Gladiatorzy” Michaela Granta).

Minęły lata, a starożytność zeszła w kąt moich zainteresowań. Ostatnio z literatury tyczącej się dawnych Rzymian nabywałem wyłącznie prace Krzysztofa Kęcieka. Może pora wejść w posiadanie książki Pawła Rochali? Czas odświeżyć wspomnienia z lat szczenięcych? Przyznaję, że dzieł pana Pawła dotąd nie czytałem. Wertowałem je tylko między księgarskimi półkami. Co z nich zapamiętałem? Ilustrację obrazującą widok, jaki woje cesarscy mieli mieć przed oczyma, gdy wynurzali się z mgły, aby podejść pod wały Niemczy. Coś jeszcze? Fragmencik opisu leśnej bitwy między zastępami synów Romy i hordami germańskich rębajłów. Fragmencik ów uderzył mnie swą „powieściowością”, ale w sposób daleki od pozytywnego. Miałem bowiem wątpliwości co do jego umocowania w źródłach. Autora poniosła fantazja? Być może.

Pewnym jest to, że Paweł Rochala pisać lubi i na wenie mu nie zbywa. Widać to już po notce biograficznej, jaką funduje nam zabrzańska oficyna. Martwi, choć być może niesłusznie, fakt oparcia się przez autora „Powstania” głównie na literaturze polskojęzycznej. Cieszy, oby nie przedwcześnie, łacińskie nazewnictwo na załączonych mapach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #62

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 7/11/2009, 22:52 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 7/11/2009, 19:29)
Fragmencik opisu leśnej bitwy między zastępami synów Romy i hordami germańskich rębajłów. Fragmencik ów uderzył mnie swą „powieściowością”, ale w sposób daleki od pozytywnego. Miałem bowiem wątpliwości co do jego umocowania w źródłach. Autora poniosła fantazja? Być może.
*


Taki jego styl. W "Cedyni" na przykład opisuje wszystkie możliwe hipotezezy odnośnie bitwy, a następnie przedstawia własną, pisaną iście w sienkiewiczowskim stylu.
Jak dla mnie, to duży plus.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #63

     
Eukles
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 48.115

Tomasz Markowiecki
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 8/11/2009, 10:24 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 7/11/2009, 22:52)
QUOTE(Stonewall @ 7/11/2009, 19:29)
Fragmencik opisu leśnej bitwy między zastępami synów Romy i hordami germańskich rębajłów. Fragmencik ów uderzył mnie swą „powieściowością”, ale w sposób daleki od pozytywnego. Miałem bowiem wątpliwości co do jego umocowania w źródłach. Autora poniosła fantazja? Być może.
*


Taki jego styl. W "Cedyni" na przykład opisuje wszystkie możliwe hipotezezy odnośnie bitwy, a następnie przedstawia własną, pisaną iście w sienkiewiczowskim stylu.
Jak dla mnie, to duży plus.

Pozdrawiam!
*



Coś w tym jest. W książkach Pana Rochali strona językowa dominuje nad faktograficzną. Z dużą uciechą przeczytałem notkę o autorze powieszoną w Wanaxie. Od razu widać, że autor to kawał oryginała, w dobrym tego słowa znaczeniu. Zapowiada się całkiem fajna książka, choć pewnie nie dla purystów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #64

     
AlbertWarszawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.138
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister
 
 
post 13/11/2009, 9:47 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 7/11/2009, 19:29)
Martwi, choć być może niesłusznie, fakt oparcia się przez autora „Powstania” głównie na literaturze polskojęzycznej.
*



Zastanawiające tym bardziej, że zbyt dużo stricte na ten temat nie wyszło. Oczywiście książek, w których wspomniano o rzeczonym powstaniu jest sporo, ale szczegółowych opisów po polsku prawie nie ma... ale mimo wszystko wierzę w P. Rochalę i kupię na pewno smile.gif Ciekawe będzie porównanie z HaBekiem na ten sam temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #65

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 13/11/2009, 12:36 Quote Post

Powstanie Spartakusa to temat sam w sobie barwny i epicki. Ciekawy jestem natomiast jak wyglądać będzie czysto militarna strona opisywanych wydarzeń. Szczególnie kwestie liczebności, składu, organizacji i taktyki armii powstańczej. Bo o armii rzymskiej napisano już chyba wszystko.
 
User is online!  PMMini Profile Post #66

     
Triarius
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 55.282

Marcin Kujawa
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 1/12/2009, 16:20 Quote Post

Książkę Pana Rochali na pewno kupię. Autor o takim zacięciu literackim jak Pan Rochala jest wprost stworzony do napisania monografii Powstania Spartakusa. To, że zostawi daleko w tyle dzieło Bernarda N. jest więcej niż pewne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #67

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 2/12/2009, 23:03 Quote Post

Na Wanaxie pojawiła się praca zbiorowa pt. Wojsko, wojskowość, miasto poświęcone prof. Stanisławowi Herbstowi: http://www.wanax.pl/index.php?p1028,wojsko-wojskowosc-miasta

Pozdrawiam!
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #68

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 21/12/2009, 9:55 Quote Post

Pojawiła się już zapowiedź II tomu Wojny polsko-tureckiej w latach 1672-1676 Marka Wagnera: http://www.wanax.pl/index.php?p1038,wojna-...2-do-1676-tom-2

Pozdrawiam!
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #69

     
ConradP
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 782
Nr użytkownika: 13.815

Zawód: inzynier
 
 
post 21/12/2009, 11:08 Quote Post

Super. Bałem się, że drugiego tomu nie będzie.
Szkoda tylko, że "Wojna trzydziestoletnia" zwonu się odsuwa...
 
User is offline  PMMini Profile Post #70

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 5/01/2010, 20:11 Quote Post

Na stronie
Infortu, w zakładce zapowiedzi pojawiło się:
Marian Małecki: "Rogi Hittinu 1187"
 
User is offline  PMMini Profile Post #71

     
Shell
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.115
Nr użytkownika: 19.685

 
 
post 6/01/2010, 8:36 Quote Post

o ile się nie mylę to dr Marian Małecki z Katedry Historii Prawa UJ, ekspert od spraw Templariuszy.
Czytałem jego książkę (chyba doktorat?)"Proces templariuszy we Francji (1307-1314)".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #72

     
Marchi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 6.948

Zawód: student
 
 
post 10/01/2010, 19:23 Quote Post

Doskonałe nowiny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #73

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 18/02/2010, 18:39 Quote Post

Ostatnio na Wanaxie znalazłem to:
Powstanie żydowskie 66–74 n.e.
Mateusz Byra

Zapowiada się ciekawie smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #74

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 19/02/2010, 16:48 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 18/02/2010, 18:39)
Ostatnio na Wanaxie znalazłem to:
Powstanie żydowskie 66–74 n.e.
Mateusz Byra

Zapowiada się ciekawie smile.gif
*



Ciekawie się zapowiada smile.gif. O podobnej tematyce miał pisać zresztą p. Ciecieląg. Skoro wychodzi praca p. Byry to raczej w Inforcie się ona nie ukaże. Będzie za możliwość ich porównania jak obie wyjdą spod pras drukarskich.

Przy okazji pojawił się w przedsprzedaży II tom pracy Witolda Biernackiego o wojnie trzydziestoletniej: http://www.wanax.pl/index.php?p1063,wojna-...1618-1623-tom-2

Pozdrawiam!
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #75

13 Strony « < 3 4 5 6 7 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej