Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tron cesarski, Podnoszenie tronu na audiencjach
     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 19/10/2006, 17:38 Quote Post

Na czym polegał mechanizm podnoszenia cesarskiego tronu podczas audiencji? confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Maciaz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 21.486

 
 
post 19/10/2006, 19:23 Quote Post

Zwyczaj ten pochodzenia germańskiego poraz pierwszy został zastosowany w przypadku cesarza Jualiana Apostaty w Paryżu (wtedy podnoszono władcę na tarczy, później podnoszono tron wraz z władcą). Po raz pierwszy o podnoszeniu tronu wspomina chyba Konstantyn Porfirogeneta w swoim dziele De cerimonnis aulae byzantinae.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 20/10/2006, 12:14 Quote Post

dziękuje, ale ja pytałem w jaki sposób ten tron był podnoszony (na jakiejś dżwigni czy jakoś inaczej).
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 20/10/2006, 12:19 Quote Post

Zapewne kilku silnych chłopów czy nawet żołnierzy ze straży przybocznej władcy cgwytali za tron, który musiał mieć jakieś uchwyty, jak np. lektyka, i podnmosili...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 20/10/2006, 13:58 Quote Post

Jeśli chodzi Ci o mechanizm to do końca nie wiemy tak samo pozostają tajemnicą te słynne dwa ziejące ogniem lwy ustawione przy tronie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 20/10/2006, 16:25 Quote Post

QUOTE(Konstanthinos @ 20/10/2006, 13:19)
Zapewne kilku silnych chłopów czy nawet żołnierzy ze straży przybocznej władcy cgwytali za tron, który musiał mieć jakieś uchwyty, jak np. lektyka, i podnmosili...
*


Ale wszędzie pisze, że ta maszyneria była przed widzem zręcznie ukryta. A tacy chłopi niewidoczni nie byli. Lecz dziękuje za koncepcję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 20/10/2006, 21:09 Quote Post

QUOTE(bartek920 @ 20/10/2006, 17:25)
QUOTE(Konstanthinos @ 20/10/2006, 13:19)
Zapewne kilku silnych chłopów czy nawet żołnierzy ze straży przybocznej władcy cgwytali za tron, który musiał mieć jakieś uchwyty, jak np. lektyka, i podnmosili...
*


Ale wszędzie pisze, że ta maszyneria była przed widzem zręcznie ukryta. A tacy chłopi niewidoczni nie byli. Lecz dziękuje za koncepcję.
*



O takim czymś nie słyszałem... skojarzyło mi się to z ceremonią wyniesienia nowego cesarza na tarczy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 21/10/2006, 8:12 Quote Post

Powtarzam chodzi o uniesienie cesarskiego tronu podczas audiencji cesarskich udzielanym np. posłom. Tron był unoszony w taki sposób, że "widz" widział jakby się sam unosił. Miało to podkreślać świętość i nedostępność majestatu cesarza. Po za tym były jeszcze sztuczne lwy ziejące ogniem i również sztuczne, śpiewające ptaki. Ten cały pokaz sprawiał, że np. poseł myślał, iż widzi Boga.


 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Marena
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 14.145

Patrycja
Stopień akademicki: magister
Zawód: redaktorka
 
 
post 23/11/2010, 19:38 Quote Post

QUOTE(bartek920 @ 21/10/2006, 8:12)
Powtarzam chodzi o uniesienie cesarskiego tronu podczas audiencji cesarskich udzielanym np. posłom. Tron był unoszony w taki sposób, że "widz" widział jakby się sam unosił. Miało to podkreślać świętość i nedostępność majestatu cesarza. Po za tym były jeszcze sztuczne lwy ziejące ogniem i również sztuczne, śpiewające ptaki. Ten cały pokaz sprawiał, że np. poseł myślał, iż widzi Boga.
*



Kiedyś na Viasat History oglądałam film o wynalazkach starożytności i te urządzenia wydawały się całkiem proste, tyle że nie miałam w liceum fizyki, więc pewnie nie wytłumaczę tego za dobrze. Dotyczył co prawda świątyń egipskich, ale urządzenia zmajstrowali Grecy.
Jedna to była maszyna do wróżenia - wrzucało się monetę i jeśli wróżba była pomyślna, to jakieś ruchy powietrza sprawiały, że wyrzeźbiony na maszynie ptaszek zaczynał śpiewać - jeśli niepomyślna, milczał.
Druga machina (również po wrzuceniu monety, której ciężar był tu najważniejszy) - wydzielała równo kubek "świętej wody".

Przypuszczam, że tron cesarski unosił się na podobnej zasadzie, jak kapłani otwierali wrota świątynne - zapalali po obu stronach wielkie misy z oliwą - zapalona oliwa wypływała jakimiś rurami w dół i jej ruch razem z ciepłem ognia poruszał mechanizm otwierający drzwi.
Podobnie pewnie było z lwami - zapewne ktoś zapalał ogień w komnacie obok, który musiał iść jakimiś, pewnie zamkniętymi rurami do lwów i przy pysku - w zetknięciu z powietrzem, nastąpił "wybuch".

Osobiście bardziej mnie interesują ichnie "roboty" - mechanizmy w kształcie zwierząt i ludzi - ponoć nawet niektóre wielkości człowieka - które poruszały się po pałacu.. Chociaż, jak znam swoją wiedzę z mechaniki, pewnie i tak nic bym z tego nie zrozumiała sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej