Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polsko - saska brygada kirasjerów 1812
     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 23/03/2009, 9:03 Quote Post

Jak oceniacie udział polsko - saskiej brygady kirasjerów w kampanii 1812 roku?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
bavarsky
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 55.132

Zawód: BANITA
 
 
post 9/05/2009, 20:50 Quote Post

Oczywiście Kirasjerzy Polscy byli niezwykle ciekawym tworem w Armii XW, dość powiedzieć niezwykłym jak na warunki finansowe które wtedy panowały.

To, że ów regiment powstał było wręcz ewenementem. Pułki tego rodzaju z oczywistych względów były znacznie droższe od wystawienia np. takich strzelców czy ułanów.
Pułk kirasjerów był formowany w 1809 roku przez Stanisława hr. Małachowskiego w Końskich, jego dobrach.
Pod koniec 1809 roku, pułk otrzymał rozkaz dyslokacji w Warszawie, do której przybył z dniem 4 grudnia.

Wszak o jego ówczesnej wartości może stanowić opis wydany przez Naczelnego Wodza po paradzie z 24 stycznia 1810 roku w Warszawie:
„Oddział kirasjerów lepiej i porządniej, jak dotąd bywać zwykł, wystąpił, lecz niezmiernie znać dotąd nową tego pułku egzystencję, gdyż żaden człowiek nie umie sobie do miary swojej i konia dogodzić i oporządzenie swego konia”

Problem polegał na tym, że i tak pułk ten wystawił tylko dwa szwadrony zamiast regulaminowych czterech, a do tego kolejny niuans polegał na efektywnym wykorzystaniu owych niespełna dwóch szwadronów podczas bitwy.
Pułki kirasjerów, z racji swojej wielkiej wagi w przełamywaniu wrogiej linii były zawsze trzymane w odwodzie, a ponieważ w Armii XW praktycznie wszystkie pozostałe pułki zaliczały się do lekkich, więc aby stało się sensowne użycie Polskich kirasjerów, należało te dwa szwadrony spiąć w większej liczbie, na szczeblu nie mniejszym niż brygada.
W przypadku Polskiego pułku było to niemożliwe do spełnienia i oznaczało przekazanie regimentu na czas wojny pod jurysdykcję obcej władzy wojskowej, która podepnie pułk do innych pułków kirasjerów.
I tak w kampanii 1812 roku, 14. pułk kirasjerów walczył w 1 Brygadzie, 7 Dywizji Kirasjerów, IV Korpusu Kawalerii, razem z Saksońskimi Kirasjerami Guarde du Corps i Zastrow; łącznie stanowiło to 8 szwadronów.

Cofając się jednak w czasie, do dekretu Króla Saskiego z 21 listopada 1810 roku w którym to oznajmiał:
„Art. 1-szy. Pułk kirasjerów wojska Księstwa Warszawskiego w aktualnym swoim co do liczby i organizacji stanie na pułk strzelców konnych przeistoczony zostanie.
Art. 2-gi. Nasz Minister wojny przedstawi nam projekt jakby ta zmiana zwolna i następnie po sobie z największą ochroną mogła zostać przeistoczona”


Jak widzimy planowano już po roku funkcjonowania, przeistoczyć go w pułk strzelców konnych, bardziej zdatny dla Wojska Księstwa Warszawskiego.
Ks. Poniatowski widział jednak trudności w tej zamianie i wydał swój projekt, aby pułk kirasjerów przeistoczono w pułk dragonów. Lecz pomysł księcia spotkał się ze sprzeciwem Króla, który kolejnym dekretem z dnia 20 grudnia, ponownie nakazał zamianę kirasjerów na strzelców konnych, zamykając tym samym temat dyskusji.

Ks. Poniatowski wydał następujący rozkaz do pułku 14-go jazdy z dnia 6 stycznia 1811 roku:

„Z okazyi nastąpionej odmiany co do broni pułku 14-go jazdy mam sobie za obowiązek oświadczyć temu pułkowi, że mi było przyjemno widzieć w nim formującą się pod mojem okiem nową broń, która biorąc miarę pod duchu, którym pułk ten tchnie, po porządku i instrukcyi, do której przychodzić zaczynał, pewny jestem, iż byłaby równie, jak i inne bronie, doskonale odpowiedziała oczekiwaniu Króla i Ojczyzny. Lecz ponieważ was było mało, rzadkaby była wam sposobność dystyngowania się i nigdy prawie nie bylibyście jej mieli sami, tak zaś stawszy się szaserami i porównani z resztą jazdy, z większem jeszcze ukontentowaniem będę was umiał użyć i podać wam przy zdarzonej okazyi zręczność łatwiejszą i równiej skuteczną do wzniecenia emulacyi w drugich i należytej dla siebie chwały”

Lecz mimo zamiarom przerobienia 14-stki na szaserów, w związku z wielkimi przygotowaniami zbrojnymi Napoleona, postanowiono ostatecznie zostać… na kirasjerach.
14 maja 1812 roku 14. pułk kirasjerów pułkownika Małachowskiego wyruszył na swoją pierwszą wojnę, w sile 456 ludzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 9/05/2009, 21:01 Quote Post

A jak spisała się brygada podczas wojny 1812 roku, ponoć wyróżniła się pod Borodino?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
bavarsky
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 55.132

Zawód: BANITA
 
 
post 9/05/2009, 21:25 Quote Post

Tak, były to Wielkie Szarże Kawalerii, podczas drugiego szturmu na redutę Rajewskiego.
Ustawienie do szarży 7. Dywizji Krasjerów, gen. dyw. Jeana-Thomasa Guillaume Lorge było następujące:
1. Brygada Thielemanna, ustawiona była na szpicy, przy czym kirasjerzy Guarde du Corps tworzyli front, Zastrow środek, a 14. Pułk kirasjerów Małachowskiego tył. 100 metrów za 1. Brygadą ustawili się Westfalscy kirasjerzy 2. Brygady von Lepela [odpowiednio 1. i 2. Regiment Kirasjerów Westfalskich]
Do tego na prawo od 7. Dywizji Kirasjerów, ustawiła się 4. Dywizja Lekkiej Jazdy Różnieckiego

Zacytuję Małachowskiego:
„[…] Nadeszła piechota francuska, my zaś w największym porządku maszerowaliśmy do środkowej baterii: jużeśmy o 300 kroków od niej byli oddaleni, gdy przelatuje jenerał francuski, służbę adiutanta przy cesarzu pełniący, wołając do mnie: Pułkowniku, w imię cesarza, szarżuj natychmiast!. Odpowiedź moja była: Niech żyje cesarz! Naprzód! I w mgnieniu oka bateria była okryta moim żołnierzem. Rowy, które ją opasywały, nie były żadną zawadą; koń zdawał się dzielić zapał i sławę jeźdźca, dobywał sił ostatnich, aby z drugimi w zawody idąc, pierwszy przeskoczył. Tam pułk mój wziął przeszło 300 jeńców i jedną armatę zagwożdżoną, którą zaraz oddałem do kwatery cesarskiej.[…]”
Bielecki R., Tyszka A., Dał nam przykład Bonaparte Wspomnienia i relacje żołnierzy polskich 1796-1815, tom 2, Kraków 1984, s. 99.

Postaram się opisać jeszcze co przytrafiło się Kirasjerom Zastrowa.

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 10/05/2009, 5:52 Quote Post

QUOTE
Postaram się opisać jeszcze co przytrafiło się Kirasjerom Zastrowa.

Z chęcią dowiem się więcej smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
bavarsky
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 55.132

Zawód: BANITA
 
 
post 10/05/2009, 8:00 Quote Post

Ad hoc dodam.
Myślę że wielu z was kojarzy postać dowódcy 1. Brygady, w której to nasz 14. Regiment kirasjerów się wyróżnił? :> Mianowicie Gen. Johann Adolf baron von Thielemann, Saksończyk z urodzenia. W kampanii 1806-1807 walczył przeciw Francuzom, a następnie po 1807 od aż do końca 1812 roku brał udział w szeregu bitew u boku swoich nowych Francuskich sprzymierzeńców, z kulminacją pod Możajskiem. Potem w latach kampanii „wyzwoleńczych” 1813-1814 wstąpił do służby rosyjskiej, by w marcu 1815 r., przejść na „żołd” Pruski… gdzie to dowodził III Korpusem w ostatniej kampanii przeciw Napoleonowi.

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
bavarsky
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 55.132

Zawód: BANITA
 
 
post 11/05/2009, 21:00 Quote Post

Dzięki uprzejmości mojego kolegi, otrzymałem wczoraj dwie prace, pierwsza Mariana Kukiela, Jazda Polska nad Moskwą, Poznań, 1925., oraz klasyka mianowicie Roth von Schreckenstein, Die Kavallerie In der Schlacht an der Moskwa, Munster 1858. Ten ostatni służył jako oficer ordynansowy Thielemanna i spisał w bardzo drobiazgowy sposób poczynania 1. Brygady kirasjerów.

Wspomnienia Małachowskiego według M. Kukiela nie mają praktycznie żadnej wartości historycznej, a z oczywistych względów jako, że „memuar” jego napisany po wielu latach od zakończenia działań wojennych aż roi się od błędów i nieścisłości.
Postaram się za niedługo zamieścić opis działań w koordynacji źródłowej: Polsko-Niemiecko-Rosyjskiej.

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
bavarsky
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 55.132

Zawód: BANITA
 
 
post 3/06/2009, 20:58 Quote Post

W poniedziałek następnego tygodnia, przedłożę w niniejszym temacie, wszystkie informacje, jakie zdołałem wyłuszczyć. Przepraszam za „obsuwę” w czasie, lecz z racji innych zajęć, nie dałem rady wcześniej.

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej