Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> II RP: osiągnięcia kulturalne
     
Berdank
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 11.435

 
 
post 26/11/2005, 12:36 Quote Post

Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu nowy i potrzebuję pomocy.. Zagadnienie jakie muszę opracować, znajduje się w temacie tego postu. Chciałbym wiedzieć, co powinienem zawrzeć w takiej pracy aby jak najlepiej wyczerpać temat. Z góry dziękujęsmile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 26/11/2005, 15:30 Quote Post

Warto najpierw zajrzeć do podręcznika chyba. Znajdziesz tam to co napiszę poniżej:
1. Rozwój oświaty:
a)walka z analfabetyzmem
b)reforma oświatowa z 1932 r. wprowadzała 3-stopniowy model kształacenia (szkoły powszechne 3-stopniowe, szkoły średnie to 4-letnie gimnazja + 2-letnie liceum oraz studia wyższe)
2. Rozkwit nauki:
a)matematyka (Banach)
b)chemia (Mościcki)
c)medycyna
d)historia (odkrycie osady w Biskupinie)
e)socjologia (Znaniecki)
f)lotnictwo (Żwirko i Wigura)
3. Rozkwit literatury okresu Młodej Polski (Żeromski, Staff, Dąbrowska, Lechoń, Tuwim, Przyboś i inni)
4. Rozwój teatru (pod koniec 1938 r. działały 32 zawodowe teatry w 16 miastach), rozwit kabaretów, początki filmu polskiego (Pola Negri, Bodo, Ćwiklińska, Smosarska, Dymsza), rozwój muzyki (Szymanowski, Rubinstein, Kiepura)
5. Rozwój sztuki:
a)rzeźba (Dunikowski)
b)malarstwo (Skoczylas, Cybis)
c)monumentalna architektura, np. gmach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie

Mam nadzieje, że wystarczy do rozwinięcia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 28/11/2005, 22:23 Quote Post

Możesz też coś powiedzieć o prawie. Tzw. Kodeks Makarewicza ( karny z 1932 ), to było arcydzieło na skalę światową. Również konstytucja z 1935 ( choć merytorycznie bardzo kontrowersyjna ) była prawniczym majstersztykiem.

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 6/01/2006, 23:06 Quote Post


Jednym z największych osiągnięć polskiej nauki tamtego okresu była lwowska szkoła matematyczna z prof. Banachem na czele.
Rozwój badań nad polską architekturą - w tym budownictwem ludowym.
Poczatek wydawania "Polskiego Słownika Biograficznego" - o ile się orientuję, dzieła nie mającego analogii na świecie.
Więcej nie pamiętam sad.gif

W zakresie kultury:
- malarstwo (np. kapiści, Witkacy, Antoni Michalak), rzeźba (Dunikowski, Laszczka, jako ciekawostkę mogę podać Stanisława Szukalskiego - bardziej znanego za granicą niz u nas), rzemiosło artystyczne - tu zapoznaj się z działalnością Sółdzielni Ład i Warsztatów Krakowskich - te ostatnie odniosły ogromny sukces na międzynarodowej wystawie w Paryżu w 1925 czy 1926. Architektura - działało wielu dobrych architektów, np. Marian Lalewicz czy małżeństwo Syrkusów. Muzyka - Hanka Ordonówna wink.gif wink.gif Literatura - Tuwim, Czechowicz, Skamandryci,

Zasygnalizowałam Ci kilka najistotniejszych spraw - jeśli cos pokręciłam to przepraszam, pisałam z pamięci.
Pozdrawiam

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Sioch
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 4.848

 
 
post 8/01/2006, 21:56 Quote Post

Folkatka i tak bardzo dzięki!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 13/01/2006, 11:34 Quote Post

Co do nauki, to ceniona była Lwowska szkoła matematyki, w której wykładali Stefan Banach i Hugon Steinhaus. W dziedzinie chemii specjalistą był 3 prezydent II RP - Ignacy Mościcki, sławni byli także filozofowie - Władysław Tatarkiewicz i Wacław Sierpiński. W dziedzinie geografii specjalistą był Eugeniusz Romer. Jak coś potrzebujesz jeszcze to napisz, może dopiszę.
Aktorzy filmowi : Pola Negri, Eugeniusz Bodo
Aktorzy teatralni: Stefan Jaracz nasłynniejszy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 13/01/2006, 18:32 Quote Post

Jeśli chodzi o polskie kino przedwojenne to mogę troche popisać...
Ada to nie wypada!
Antek Policmajster
Barbara Radziwiłówna
Czarna Perła
Dzieje Grzechu
Ja tu rządze
Jadzia
Janko Muzykant
Każdemmu Wolno Kochać
Manewry Miłosne
Pani Walewska
Trędowata
etc. etc. etc.

Jeśli chodzi o poetów myślę, że warto jeszcze wymienić Bronisława Leśmiana.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Seshen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 20.623

Zuzanna Chrzaszcz
Zawód: student
 
 
post 21/08/2006, 16:31 Quote Post

www.tolamankiewiczowna.bee.pl

www.starekino.foru.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 22/08/2006, 12:13 Quote Post

Nietypowo:
Słoń Tuzinka urodzony w 1937 w warszawskim zoo.
Jak na razie to jedyny słoń urodzony w polskich ogrodach zoologicznych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
gogg
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 6.635

Zawód: Student
 
 
post 26/11/2006, 9:54 Quote Post

Mnie się podoba pomysł ze słoniem, tylko sam nie wiem, jak miałbym go wykorzystać - moje zadanie się nieco różni od zadania z topicu. Ja kulturę 2RP robię w formie performance'u..
I stad wielkie dziex za teatr, film, malarstwo i literature. Natomiast, aby dalej - ktoś kojarzy może np. jakies pokazy mody?
Jak sądzicie, w jakiej formie mozna uwzględnic np. seanse spirytystyczne u Witkiewicza?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
dziki610
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 27.350

Krzysztof Kaleta
Zawód: Student
 
 
post 12/01/2007, 17:42 Quote Post

Wśród naukowców nalezy wspomnieć o dokonaniach prezydentów Gabriela Narutowicza w dziedzinie hydroenergetyki (m.in. Porąbka) a także w dziedzinie spółdzelni spożywczych Stanisława Wojciechowskiego (Społem).

 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
gamefront
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 41.631

 
 
post 19/02/2008, 12:21 Quote Post

dzieki wszystkim tez skorzystalem z tego tematu bo pisze rowniez o osiagnieciach II RP w czasie 20-lecia miedzywojennego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
pulemietczik
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.814
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e
 
 
post 21/11/2008, 15:02 Quote Post

Ponieważ powstał osobny temat dotyczący osiągnięć naukowo-technicznych i nijak nie mogę go scalić z powodu mieszanej treści postów - proszę Szanownych dyskutantów o wypowiadanie się w tym temacie tylko w sprawie osiągnięć kulturalnych i ew dyscyplin naukowych związanych z kulturą. Rozmowy o trybach zębatych i cyfrach przenosimy do wątku jak niżej
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=49800
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Gwaldrik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 444
Nr użytkownika: 49.815

BANITA
 
 
post 21/11/2008, 22:46 Quote Post

To chyba najjasniejsza strona IIRP - kultura. Jej rozkwit byl ewidentny, praktycznie na kazdej mozliwej plaszczyznie, poczawszy od dziedzin z kultura zwiazanych takich jak filozofia (Znaniecki, Kotarbinski), archeologia (Kostrzewski) antropologia (Loth i Czekanowski) czy historia literatury (Ujejski, Birkenmajer).

Literatura to giganty jakich dzisiaj nie mamy: Gombrowicz, Tuwim, Lesmian, Schulz, Iwaszkiewicz, Zeromski, Boy-Zelenski, Brzechwa, Makuszynski, Slonimski, Pawlikowska-Jasnorzewska i wielu wielu innych, w tym wszechstronny Witkacy. Czesiek z Miloszow tez wtedy wlasnie zaczynal a zjawisko pt Skamandryci moim zdaniem nigdy nie mialo swojego odpowiednika.

Rozwijaly sie swietne kabarety od Qui Pro Quo zaczynajac. Mielismy niezapomnianego Franca Fiszera. Czy Jaracz byl najslawniejszym polskim aktorem, to bym polemizowal. Bylo wielu chyba nie mniej popularnych i wielbionych.

W Polsce tworzylo sie swietne kino w jezykach polskim i jidisz ("Dybuk"), ale tez teatr (Szyfman, Osterwa, Schiller) przezywal swoj okres rozkwitu.

Czasem slysze, ze ta erupcja, ten boom, zwiazany byl z odzyskaniem niepodleglosci. Dlatego pytam czemu po 1989 roku podobnego zjawiska nie odczuwamy? Jest wrecz na odwrot, nasza kultura sie zwija, pisarze sa mierni albo w najlepszym przypadku przecietni. W czasach istnienia Ludowej byl Tyrmand, Grzesiuk, Mrozek, Lem, Hlasko, Zajdel, Szymborska, Herling-Grudzinski, Konwicki, Glowacki, Kapuscinski, Milosz... A teraz symbolem wspolczesnej polskiej literatury staje sie Maslowska... Schock!

Dukaj, Sapkowski, Huelle, Chwin, Pilch, Mysliwski, Tokarczuk, Gretkowska... mimo, ze niekiedy da sie ich ksiazki czytac, to jednak nie jest to to co tygrysy lubia najbardziej. Moze tylko Grynberg czasem osiaga naprawde wysoki poziom, poza tym bida z nedza.

W muzyce powaznej i wspolczesnej mielismy w PRLu Goreckiego, Pendereckiego, Lutoslawskiego, w teatrze Kantora i Grotowskiego, w filmie polska szkole filmowa, w muzyce rozrywkowej Komede, SBB, Niemena, Urbaniaka a dzis?

Dzisiejsza muzyka tzw popularna to czarna rozpacz.

Dlatego pytam czemu w latach miedzywojennych polska kultura rozkwitala dzieki niezliczonej ilosci wybitnych tworcow i mowi sie, ze to z powodu odzyskania niepodleglosci a po 1989, gdy odzyskalismy suwerenosc, nasza kultura wrecz zanika?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej