Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

909 Strony « < 907 908 909 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1666: królewska victoria pod Mątwami

Gietrox

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 103.328

post 25/05/2019, 16:50 Quote Post

QUOTE(adm.Thrawn @ 25/05/2019, 16:25)
Jak wygląda sytuacja starych twierdz w głębi kraju? Tzn. Zostawiamy jak jest i tylko unowocześniamy, czy zmieniamy na akademie dowództwa? A może jedno i drugie.

Standardowo kilka pytań:
1. Co u nas z Janosikiem? OTL został powieszony około 1713 roku. Czy tu planujecie cosik dla niego?
2. Jaki jest stosunek do Sankcji Pragmatycznej?
3. Na co polujemy w Utrechcie? Tzn, na co liczymy a co możemy dostać?
4. Ponieważ Wojna się skończyła, to czy Liga Neutralności nie zamierzają opuścić państwa i państewka Rzeszy?
5. W nawiązaniu do poprzedniego, jaka będzie nasza polityka po wojnie w stosunku do Rzeszy?
*

Na 3 pytanie jestem w stanie odpowiedzieć - post #13522

User is offline  PMMini Profile Post #13621

orkan

IX ranga
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr

post 25/05/2019, 17:00 Quote Post

ad 1. Zwykły węgierski pospolity bandyta wspierany przez lokalnych węgierskich notabli. Weteran powstania Rakoczego. Cóż to sprawa węgiersko - węgierska (działał na pograniczu obu państw węgierskich)

ad 2. Daj najpierw zawrzeć pokój w Rastatt.

ad 3. Ultrecht był już przez Duncana opisany. Dom Konduszy polował na Toskanie. RON na osłabienie Cesarza.

ad 4. Odwołać wojnę na morzu było nie tak chop siup. Ligę będzie można rozwiązać w 1714 roku ale wobec wzmożonej fali piractwa w Ameryce i w Azji nie wiem czy będzie to możliwe.

ad 5. Małe jest piękne. Sądzę ze będziemy blokowali aby nikt tam nie wyrósł za silny. Cesarz za potwora nam wystarczy. smile.gif

User is online!  PMMini Profile Post #13622

Duncan1306

Milutki tygrysek lewakożerca
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii

post 25/05/2019, 18:50 Quote Post

SEJM ORDYNARYJNY 1713 SESJA JESIENNA WARSZAWA
1 Sprawozdania kolegiów przyjęto. Tym razem dyskusję wbudzilo sprawozdanie floty. Interperowali zwłaszcza posłowie pruscy. Kilka statków polskich armatorów zostało przechwyconych przez piratów. Wyjaśniono ze doszło do tych faktów poza konwojami niemniej zwłaszcza posłowie pruscy i litewscy postulowali zwiększenie liczby małych jednostek ochraniających statki i zwalczających piractwo
2 Przyjęto poselstwa z W.Brytanii, Danii, Szwecji, , Toskanii i potwierdzono zawarte porozumienia handlowe
3 Wielką dyskusję wzbudziła w obu izbach intronizacja Wiktora Henryka na Wielkiego Księcia Toskanii. Po dyskusji uznano to za pomyślne wydarzenie Rzeczpospolitej ale zastrzeżono że Rzeczpospolita ani król nie będą ze środków krajowych finansować jego rządów. Wystosowano gratulacje zarówno do króla jak i wielkiego księcia toskańskiego
4 Laud Kw w kwestii Hetmanatu Dońskiego przyjęto
5 Sejm wyraził zgodę na powstanie nowych uprzywilejowanych towarzystw budowy kanałów
6 Kwestie powołania Komputu Morskiego Marynarki Królewskiej odłożono do konsultacji z sejmikami
7 W kwestii rozbudowy twierdz granicznych sejm wyraził zgodę zastrzegając ze w ramach posiadanych środków nawet kosztem przedłużenia czasu prac

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 25/05/2019, 19:21

User is offline  PMMini Profile Post #13623

orkan

IX ranga
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr

post 25/05/2019, 22:31 Quote Post

CODE
Jak wygląda sytuacja starych twierdz w głębi kraju? Tzn. Zostawiamy jak jest i tylko unowocześniamy, czy zmieniamy na akademie dowództwa? A może jedno i drugie.

Twierdze w głębi kraju utrzymywane są przez miasta królewskie, skarb pospolity i środki prywatne w zależności czy to jest miasto królewskie, miasto prywatne czy punkt geograficzny.

Do najnowocześniejszych należą Cytadela Gdańska (Cygańska Górka), Cytadela Kłajpedzka oraz Brześć Litweski - nalezą do trzeciej maniery Vabauna. Pozostałe twierdze w głębi kraju należą do pierwszej i drugiej maniery Vaubana. Są koszarami pułków lub grupy kompanii wojsk regularnych. W każdej jest wystawiany przez daną artylerię komendant twierdzy i kompania kilkunastu puszkarzy.

User is online!  PMMini Profile Post #13624

Duncan1306

Milutki tygrysek lewakożerca
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii

post Wczoraj, 09:55 Quote Post

CARRARA 16 X 1713
Król, książę Albert III, królowa
WKmości chciałem jeszcze raz podziękować za udzielona mojemu księstwu pomoc. Co prawda warunki tej pomocy są ciężkie dla księstwa ale i tak to jest wybawienie od lichwiarskich pożyczek czy niewiele lepszych kredytów z banków genueńskich jakie musiałbym zaciągnąć. Jestem też wdzięczny za obietnicę pomocy dyplomatycznej wobec roszczeń cesarskich jak i obietnice wsparcia nas przez Toskanię w stosunkach z innymi sąsiadami
L IIK Książę akurat ustalone warunki oznaczają że przy rozumnej gospodarce finansowej nastąpi rozkwit gospodarczy waszego księstwa. Spłacicie rujnujące pożyczki lichwiarskie, Będzie dość funduszy na rozumne inwestycje a ponadto eksport z enklawy toskańskiej będzie teraz szedł przez wasze ziemie a nie do Genui
Ale WKmośc nalegał na obniżenie stawek celnych co zdaniem moich doradców zmniejszy moje dochody
Książę w interesach można się kierować dwoma drogami. Mały obrót duży zysk -ale to dobre dla dóbr cennych i poszukiwanych. Lub większy obrót mniejszy zysk w przypadku towarów masowych. A dotychczasowe stawki celne były rujnujące dla kupców. zobaczycie że po okresie przejściowym dochody wzrosną
Natomiast WKM jak dokładniej możemy liczyć na pomoc WKM i Rzeczpospolitej
- Na moja w pełnym zakresie możliwości dyplomatycznych a do Rzeczpospolitej wyślijcie poselstwo z propozycjami traktatów. Dla RON korzystne jest osłabianie pozycji cesarskiej w Italii. O szczegółach możecie rozmawiać z nowym posłem Rzeczpospolitej w Toskanii Franciszkiem Maksymilianem Ossolińskim. Jest nie tylko zdolnym dyplomata ale i może doradzać w kwestiach finansowych

Ten post był edytowany przez Duncan1306: Wczoraj, 10:01

User is offline  PMMini Profile Post #13625

losiu41

VII ranga
Nr użytkownika: 99.422

Lukasz Stanisz
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzyk

post Wczoraj, 19:25 Quote Post

Mam szczerze mówiąc problem z Hetmanatem Donu. Czy już pszyszedł czas na jego i korporację i przykręcenie śruby Kozakom, czy jeszcze nie? Lepiej odciąć łeb hydrze zbytniej niezależności Kozaków dopóki to państwo jeszcze nie okrzepło. Z drugiej strony przydałaby się jakaś marchewka, która osłodziłaby im utratę niezależności.
A co do Włoch to podoba mi się pęknięcie nerwu głównego u Habsburgów.
PS
Czy obecny podział tronów oznacza, że najmłodsi synowie Ludwika dostaną tron RON?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13626

Oksza

VI ranga
Nr użytkownika: 56.931

post Wczoraj, 20:22 Quote Post

QUOTE(losiu41 @ 26/05/2019, 20:25)
Mam szczerze mówiąc problem z Hetmanatem Donu. Czy już pszyszedł czas na jego i korporację i przykręcenie śruby Kozakom, czy jeszcze nie? Lepiej odciąć łeb hydrze zbytniej niezależności Kozaków dopóki to państwo jeszcze nie okrzepło. Z drugiej strony przydałaby się jakaś marchewka, która osłodziłaby im utratę niezależności.
A co do Włoch to podoba mi się pęknięcie nerwu głównego u Habsburgów.
PS
Czy obecny podział tronów oznacza, że najmłodsi synowie Ludwika dostaną tron RON?
*

To dopiero pierwszy kryzys w Hetmanacie. Moim zdaniem za wcześnie na jakieś gwałtowne ruchy pro-inkorporacyjne. Natomiast zgodnie z przewidywaniami trzeba będzie komuś dać po rzyci. Chyba, że posmaruje się komuś coby Żurakiwskim skrócić ziemski żywot.
No i pozostaje Abazyn jako kandydat na naszego s-syna.

Wszystko co przysparza bólu pleców Habsburgom jest miodkiem na serce Koroniarzy smile.gif

Co do tronu to jakoś nie wydaje mi się, żeby potomka Radziwiłłów marnować w Chantilly.

User is offline  PMMini Profile Post #13627

losiu41

VII ranga
Nr użytkownika: 99.422

Lukasz Stanisz
Zawód: muzyk

post Wczoraj, 20:25 Quote Post

Co nie zmienia faktu, że chyba trzeba będzie wrócić do tematu utworzenia enklaw RON w Kałaczu nad Donem i Carycynie,coby lepiej kontrolować wesołe, kozackie towarzystwo.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13628

krzewiciel

VI ranga
Nr użytkownika: 67.416

Zawód: Informatyk

post Wczoraj, 22:02 Quote Post

Na razie to Kałacz nad Donem to wiocha a w tym nad Wołgą są Niekrasowiacy. Z drugiej strony Carycyn kozacy utrzymali bo tam byli i wyszła raz jeszcze kwestie Czornyj Jar. W tym czasie jedyna twierdza pomiędzy Astracganiem a Carycynem. Sami Żurakiwscy wypłynęli bo pomógł im Ayuka a Bulawina zasieczono.

User is offline  PMMini Profile Post #13629

909 Strony « < 907 908 909 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej