Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Małżeństwo W świetle Poradników Staropolskich, małżeństwo szlacheckie
     
karolina604
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 53.041

karolina kruzynska
Zawód: student
 
 
post 22/01/2009, 15:57 Quote Post

witam, czy ktoś z was posiada informację na temat poradników w czasach nowożytnych confused1.gif
dotyczących małżeństwa?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Jack Sparrow
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 52.037

 
 
post 28/01/2009, 10:51 Quote Post

Cześć, nie wiem czy to będzie to czego szukasz ale w książce Marii Boguckiej "Gorsza płeć" są zawarte informacje o różnych rodzajach traktatów z czasów nowożytnych i może nawet poradników dotyczących rozważania natury kobiety i jej miejsca w społeczeństwie. Co za tym idzie również w małżeństwie. Nie czytałem dokładnie całej książki bo wypożyczyłem ją dla konkretnych informacji. Więc dokładnie nie powiem.

Ogólnie rzecz biorąc w tych czasach kobiety miały trudno. Ich sytuacja pogorszyła się w stosunku do średniowiecza. Przynajmniej tak uważa większość ekspertów. Może się to wydawać dziwne ale powstawanie wczesnej formy gospodarki kapitalistycznej, centralizacja państwa (Francja i Europa zach) oraz reformacja (zakładająca likwidację klasztorów - miejsc gdzie kobiety mimo wszystko zachowywały większą niezależność od mężczyzn) wpłynęła na ich większą marginalizację w życiu społecznym.

W średniowieczu gospodarka oparta była w dużej mierze na wytwórczości w gospodarstwach domowych które były połączone z warsztatami rzemieślniczymi, kantorami itp. Po prostu żyło się i pracowało w domu. Kobiety wtedy pomagały mężom w pracy. Gdy w nowożytności zaczęto tworzyć manufaktury i organizować nakłady sytuacja się zmieniła. O ile nakład oznaczał pracę niesamodzielną ale w domu o tyle manufaktura prowadziła do zerwania związku pomiędzy warsztatami produkcyjnymi a domem. W manufakturach zatrudniano mężczyzn. Prawo było po ich stronie. Tak wiec kobiety straciły możliwość wykonywania wielu zawodów. To mężczyzna miał zarabiać na rodzinę. Model patriarchalny rodziny uległ wzmocnieniu.

Ogólnie kobieta w nowożytności była przez to wszystko zupełnie zmarginalizowana. Nie wykonywała ważnych czynności. Były nieliczne wyjątki wprawdzie itp ale nie będę o tym pisał bo i tak o to nie pytałaś. Dodatkowo państwo wzmacniało prawną kontrolę rodziny.

Poradniki mam wrażenie, jeśli istniały, to chyba były kierowane tylko do mężczyzn. Nie wiem, historykiem nie jestem. I nie chce mi się czytać innych rozdziałów z tej książki ,jak na razie, więc podałem ci tytuł. Na pewno coś tam znajdziesz bo życie kobiet w tym czasie koncentrowało się przede wszystkim na małżeństwie. Szczególnie w krajach protestanckich gdzie polikwidowano klasztory. Kobiety które nie miały męża były podejrzane. A jeśli dodatkowo były brzydkie, stare i skonfliktowane z otoczeniem mogły łatwo zostać nazwane jako czarownice. I wtedy często lądowały na stosie. Nie aby mężczyźni w tym czasie tak nie kończyli. Ale przewaga jest po stronie kobiet.

Poradniki: Dla przykładu zacytuję fragment z rozdziału "skarga kobiet czy spór o kobietę" (str. 118)

Juan Luis Vives "Instrukcja Kobiety Chrześcijańskiej" (brzmi jak instrukcja obsługi rolleyes.gif )

"wprawdzie wypowiada się za kształceniem dziewcząt, ale jednocześnie zaleca pominięcie w ich programie retoryki; kobiecie są potrzebne dobroć i mądrość, polegające na tym, że przebywa raczej w domu, nieznana dla obcych. Niech niewielu ją widzi, nikt jej nie słyszy"

Jak widzisz poradniki były dość jednostronne. Pisali je faceci dla facetów. Oczywiście byli też tacy którzy dowodzili wręcz wyższości kobiet jak Cornelius Agrippa von Nettesheim ale jego wywodów już mi się nie chce cytować.

Założę się że jako dziewczyna bardzo byś chciał żyć w tych czasach nie ? wink.gif



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej