Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cudzoziemcy w Powstaniu Listopadowym
     
Kotis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 38.739

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 29/05/2011, 19:03 Quote Post

Czy znane są Wam nazwiska "obcokrajowców" biorących udział w powstaniu listopadowym po stronie polskiej?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 29/05/2011, 21:36 Quote Post

Hieronim Ramorino, August Maximillian Mygrberg,Ernst Leopold von Schantz, Mateusz Ornano-Chiaratelli, Daniel Gottfried Georg Langermann, Ernest Linke,Joseph-François Malgaigne.
Gustav Fredrik Bergh, Fredrik Agathon Stenkula, Sven Jonas Stille (lekarze)
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Kotis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 38.739

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 29/05/2011, 21:54 Quote Post

Super; nie spodziewałem tak szybkiego odzewu i do tego tak bogatego w nazwiska.
Czy wszystkie wymienione osoby były lekarzami, czy tylko ostatnie 3?
Może podpowiesz mi jakieś źródła w tym temacie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
jancet
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 762
Nr użytkownika: 52.484

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA
 
 
post 29/05/2011, 23:14 Quote Post

Chyląc czoła przed Wielorybem, spieszę poinformować, że Ramorino i Langermann nie byli lekarzami - to dowódcy wojskowi, obaj dosłużyli się w tej wojnie generalstwa. (Tarczyński, Generalicja...)

Pozostałe nazwiska są mi nieznane.

W powstaniu brało udział także wielu krajowych nie-Polaków, jak Franciszek Valentin d'Hauterive, czy żydzi (z sekty frankistów) jak generałowie Lewiński i Krysiński, ten ostatni, komendant twierdzy Zamość należał do najdłużej stawiających opór dowódców - oświadczył Rosjanom, że się nie podda, dopóki się nie przekona, że druga polska twierdza - Modlin - już skapitulowała. No cóż - hr. Ledóchowski, komendant Modlina, poddał twierdzę wcześniej. Kapitulacja Zamościa nastąpiła dopiero 22 października 1831 roku.

Nota bene modernizację fortyfikacji Zamościa prowadził gen. Mallét (Maletski), naturalizowany Francuz, który jednak wycofał się z powstania, a po jego upadku przeszedł na służbę rosyjską.

warto zapamiętać, że najdłużej w tamtej wojnie walczącym polskim generałem był żyd, a zarazem wielki polski patriota i wybitny dowódca.

Zaznaczam, że piszę "żyd" małą literą nie dlatego, że nie poważam tej religii i narodowości, tylko dlatego, ze uważam, że byli oni Polakami (wielką literą), jeśli chodzi o narodowość, lecz żydami, jeśli chodzi o religię (a w tym wypadku żyd, podobnie jak chrześcijanin, katolik, muzułmanin piszemy małą literą).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 30/05/2011, 7:58 Quote Post

Panie Janie!
W latach 30 XIX wieku sekta frankistów już nie istniała, a zwolennicy Franka jeszcze na kilkadziesiąt lat przed wybuchem listopadowej rewolucji gremialnie zasilili grono wiernych kościoła rzymskokatolickiego. Część potomków owych frankistów znalazła się przy tym wśród wyznawców kościołów protestanckich. Wszyscy wymienieni przez Pana generałowie byli chrześcijanami i określanie ich mianem "żydów" uważam po prostu za błędne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Kotis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 38.739

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 30/05/2011, 8:35 Quote Post

QUOTE(jancet @ 29/05/2011, 23:14)


W powstaniu brało udział także wielu krajowych nie-Polaków, jak Franciszek Valentin d'Hauterive, czy żydzi (z sekty frankistów) jak generałowie Lewiński i Krysiński, ten ostatni, komendant twierdzy Zamość należał do najdłużej stawiających opór dowódców - oświadczył Rosjanom, że się nie podda, dopóki się nie przekona, że druga polska twierdza - Modlin - już skapitulowała. No cóż - hr. Ledóchowski, komendant Modlina, poddał twierdzę wcześniej. Kapitulacja Zamościa nastąpiła dopiero 22 października 1831 roku.

Nota bene modernizację fortyfikacji Zamościa prowadził gen. Mallét (Maletski), naturalizowany Francuz, który jednak wycofał się z powstania, a po jego upadku przeszedł na służbę rosyjską.

warto zapamiętać, że najdłużej w tamtej wojnie walczącym polskim generałem był żyd, a zarazem wielki polski patriota i wybitny dowódca.

Zaznaczam, że piszę "żyd" małą literą nie dlatego, że nie poważam tej religii i narodowości, tylko dlatego, ze uważam, że byli oni Polakami (wielką literą), jeśli chodzi o narodowość, lecz żydami, jeśli chodzi o religię (a w tym wypadku żyd, podobnie jak chrześcijanin, katolik, muzułmanin piszemy małą literą).
*



Widzę, że moje pytanie prowokuje coraz ciekawsze odpowiedzi, a zrodziło się zupełnie przypadkowo, kiedy czytając książkę o polskich weteranach w Ameryce natrafiłem na nazwisko podobno jedynego "Amerykanina" biorącego udział w powstaniu, Paula F. Eve:

http://www.ogrodywspomnien.pl/index/showd/8205

A może wcale nie był on jedynym i znacie nazwiska innych Amerykanów?

Ten post był edytowany przez Kotis: 30/05/2011, 8:36
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
jancet
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 762
Nr użytkownika: 52.484

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA
 
 
post 30/05/2011, 20:21 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 30/05/2011, 7:58)
Wszyscy wymienieni przez Pana generałowie byli chrześcijanami i określanie ich mianem "żydów" uważam po prostu za błędne.

Istotnie masz rację. Zatem jednak byli Żydami - i Polakami jednocześnie, lub Polakami żydowskiego pochodzenia.

Coś mi majaczy, że w "Nie-Boskiej Komedii" Zygmunt Krasiński używał w stosunku do takich miana "przechrzty" i traktował ich jako jeszcze gorszych od żydów.

Tarczyński podaje także innych generałów obcego pochodzenia: Andrychiewicz, Biegański, Milberg, Miller, Roland, Ruttié, Sznajde. Ale wszyscy oni urodzili się w Polsce.

Ten post był edytowany przez jancet: 30/05/2011, 20:41
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 30/05/2011, 20:52 Quote Post

W armii powstańczej służyli też obcokrajowcy w niższych stopniach niż generałowie choćby ppłk Auguste Gallois - niesławny z bitwy pod Broniszami, czy też ppłk Salomon Suarce.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 1/06/2011, 12:50 Quote Post

QUOTE(Kotis @ 29/05/2011, 21:54)
Super; nie spodziewałem tak szybkiego odzewu i do tego tak bogatego w nazwiska.
Czy wszystkie wymienione osoby były lekarzami, czy tylko ostatnie 3?
Może podpowiesz mi jakieś źródła w tym temacie?
*


Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale ostatnio jestem zalatany. Lekarzami byli tylko ci trzej ostatni, reszta to żołnierze.
Dziękuję wszystkim za uznanie. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej