Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zakaz retroakcji w prawie europejskim
     
Mikołaj II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 32.432

Stopień akademicki: magister
 
 
post 7/12/2011, 12:36 Quote Post

Witam serdecznie. Rok temu podczas jednego z wykładów (nie mogę ustalić którego: prawa konstytucyjnego, wstępu do prawoznawstwa, czy historii administracji) usłyszałem, że znana paremia Lex retro non agit jest XIII-wiecznym dorobkiem polskich jurystów. Miałaby ona się wywodzić z prawa rzymskiego, jednak miała również nie być wyrażona wprost. Sformułowanie jest z kolei rzekomo naszym dziełem.

Czy ktoś się spotkał z taką informacją?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 7/12/2011, 21:16 Quote Post

Niestety nie jest to prawda, ponieważ paremię lex retro non agit jako pierwszy w Polsce użył Stanisław Wróblewski. Nie pamiętam, w którym to było dokładnie roku, ale na pewno na początku XX wieku.

Jak chodzi o samą zasadę zakazu retroakcji prawa to była ona znana już od początku swojego istnienia. smile.gif

Pozdrawiam. smile.gif

Ten post był edytowany przez Piegziu: 7/12/2011, 21:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 13/12/2011, 23:11 Quote Post

CODE
usłyszałem, że znana paremia Lex retro non agit jest XIII-wiecznym dorobkiem polskich jurystów.

Mi przynajmniej nic nie wiadomo o tym żeby jacyś XIII wieczni polscy juryści ukuli lex retro non agit. Natomiast rzeczywiście pierwszy użył jej S.Wróblewski w Zarysie wykładu prawa rzymskiego. Jaki to był dokładnie rok można sobie sprowadzić, lecz chyba nie ma to wielkiego znaczenia. Faktem jest jednak, że w Europie w wielu krajach paremia lex retro non agit nie jest nawet znana, a jak jest, to nie posługuje się nią tak często jak w Polsce. Prawo rzymskie nie znało też tej paremii.Rzymianie pisali jedynie o zakazie retroakcji. Kto rzeczywiście tą paremię stworzył przyznam, że nie wiem. Bo jest to zasada w istocie nierzymska, lecz sformułowana na bazie prawa rzymskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Marek Tulliusz Cyceron
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 58.659

vita sine litteris mors est
Zawód: student prawa
 
 
post 16/12/2011, 14:35 Quote Post

salvusek
Faktem jest jednak, że w Europie w wielu krajach paremia lex retro non agit nie jest nawet znana, a jak jest, to nie posługuje się nią tak często jak w Polsce.

W Polsce jest wyjątkowo akcentowana, szczególnie w Kodeksie Cywilnym i Karnym (i nie tylko), choć istnieje od niej cały katalog odstępstw.

Co do twórcy, to postaram się dowiedzieć.

Pozdrawiam serdecznie.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej