Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sw. Wojciech patronem Europy ?
     
szachinszach
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 9.295

Zawód: uczen
 
 
post 7/10/2005, 15:30 Quote Post

Nie mam nic przeciwko temu, aby św.Wojciech został patronem Europy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 8/10/2005, 18:22 Quote Post

QUOTE(szachinszach @ 7/10/2005, 16:30)
Nie mam nic przeciwko temu, aby św.Wojciech został patronem Europy.
*



to ostatecznie rozproszylo moje watpliwosci rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Mordred VII
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 21.470

 
 
post 14/09/2006, 18:15 Quote Post

Fenomen św.Wojciecha (pomijając znajomości) polegał na nowatorskiej próbie chrystianizacji, która do tej pory prowadzona była przy użyciu siły. Wojciech poszedł sam (mimo iz Chrobry proponował drużynę) co stanowiło pewien symbol ,bo sama misja skazana była na niepowodzenie. Prusowie stracili swoją szansę 200 lat później nie mieli już wyjścia;)

Ten post był edytowany przez paulus: 14/09/2006, 18:49
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Pełek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 21.807

Zawód: student
 
 
post 22/09/2006, 0:19 Quote Post

Zgadzam się z poprzednikiem. Św. Wojciech poszedł sam jako pierwszy, nieść Dobrą Nowinę, tak jak Jezus Chrystus. Stąd pewnie wybrano właśnie Jego na patrona Europy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 22/09/2006, 8:34 Quote Post

QUOTE(Mordred VII @ 14/09/2006, 19:15)
Fenomen św.Wojciecha (pomijając znajomości) polegał na nowatorskiej próbie chrystianizacji, która do tej pory prowadzona była przy użyciu siły.
*



może to prawda, ale prosze mi wytłumaczyć czym się różnii ten sposób (a raczej próba) od działalności (udanej):

Św. Patryka (Irlandia)
Św. Cyryla i Metodego (Słowianie)
Św. Bonifacego (Niemcy)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 22/09/2006, 8:49 Quote Post

Jak dla mnie św Wojciech to nie jest najlepszy pomysł na patrona Europy. Nie sądze żeby Portugalczyk czy też Włoch jakoś wyjątkowo indentyfikowali się z nim.

Natomiast jako że Europa a może lepiej cywilizacja europejska (?) zrodziła się na bazie Rzymu i Chsześcijaństwa to ja proponowałbym Konstantyna Wielkiego - mamy i Rzym i chrześciajństwo w jednym biggrin.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Pełek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 21.807

Zawód: student
 
 
post 22/09/2006, 8:51 Quote Post

Można spojrzeć na to tak. Zabrzmi to trochę przewrotnie. Misje Św. Patryka, Św. Cyryla i Metodego, Św. Bonifacego były udane (do pewnego stopnia). Prusowie szybko pozbyli się (dosłownie) św. Wojciecha. Można dopatrywać się odniesienia do męczeńskiej śmierci Jezusa. Pewnie to zaważyło na wyborze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 22/09/2006, 9:09 Quote Post

QUOTE(Pełek)
Można spojrzeć na to tak. Zabrzmi to trochę przewrotnie. Misje Św. Patryka, Św. Cyryla i Metodego, Św. Bonifacego były udane (do pewnego stopnia). Prusowie szybko pozbyli się (dosłownie) św. Wojciecha. Można dopatrywać się odniesienia do męczeńskiej śmierci Jezusa. Pewnie to zaważyło na wyborze.

Albo to, że był/jest wyjątkowo bliski Polsce...
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Mordred VII
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 21.470

 
 
post 2/10/2006, 12:50 Quote Post

Prośba do Anakina: mógłbyś uściślić pytanie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 2/10/2006, 14:38 Quote Post

QUOTE(Mordred VII @ 2/10/2006, 13:50)
Prośba do Anakina: mógłbyś uściślić pytanie?
*



uwaga: uściślam pytanie !

jaką istotną rónica jest pomiędzy zaplanowanym sposobem Wojciecha na chrystianizacje Prusów a wymienionych przeze mnie wcześniejszych europejskich misjonarzy jak:
Św. Patryk w Irlandii
Św. Cyryl i jego Metody wśród Słowian
Św. Bonifacego w Niemczech ?

Z zastrzeżeniem, że nie isteresuje mnie różnica w skutkach. Bo to już wiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 2/10/2006, 22:15 Quote Post

Jako Największy Wśród Historyków.org Zwolennik Teorii Spiskowych (w skórcie NWHORGZTS) nie byłbym sobą, gdybym i tu nie wrzucił swoich 3 groszy.

Widzę dość wyraźny związek między lansowaniem postaci św. Wojciecha a burzliwym romansem Kościoła Katolickiego z Unią Europejską. Jak już w tym temacie zauważono, Otton III uchodzić ma podobno za prekursora zjednoczonej Europy (jak to po raz pierwszy usłyszałem na lekcjach o UE w liceum, to mało nie dostałem ataku śmiechu). Zatem robienie z jednego z głównych pomagierów tego Cesarza-obłąkańca patronem Europy jest być może takim nieznacznym, zamaskowanym ukłonem w stronę Brukseli. Coś w stylu: "hej, eurourzędasy, zobaczcie jacy jesteśmy mili. Lansujemy wam tutaj tego misjonarzynę, tumturfackiego protoplasty Roberta Schumana, zapominamy o wielkim Benedykcie i innych stokroć bardziej od Wojcieszka zasłużonych. My jesteśmy mili dla was, bądźcie mili dla nas. Wrzućcie no takie słówko na duże BE do preambuły tej waszej pięknej Eurokonstytucji."

Oczywiście to co napisałem jest przerysowane - oczywiście celowo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Mordred VII
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 21.470

 
 
post 3/10/2006, 17:55 Quote Post


uwaga: uściślam pytanie !

jaką istotną rónica jest pomiędzy zaplanowanym sposobem Wojciecha na chrystianizacje Prusów a wymienionych przeze mnie wcześniejszych europejskich misjonarzy jak:

ciężko jest pisać o planach św.Wojciecha związanych z chrystianizacją .Ciężko jest oddać jego wizję w oderwaniu od skutków, które przyniosła(bo sama w sobie nie przyniosła żadnych).Dopiero sama idea pokojowego nawracania (którą się kierował) oraz to co nazywamy uniwersalizmem (którego jak wiadomo był zwolennikiem)zaowocowało trwałością tej misji. Należy również pamiętać
o tym ,że zrzekł się biskupstwa ,a zamiast tego wybrał misję ,co moim zdaniem bliższe jest realizacji chrześcijańskich ideałów .

Istotna różnica między działalnością innych znanych misjonarzy widoczna jest jak na dłoni.Misja Wojciech nie odniosła efektu ,pozostałe odniosły przynosząc jakiś wymierny efekt w sensie ekspansji itp. Wojciecha poszedł w inną stronę (świadomie lub nie) tworząc zalążek nowej , ciekawej myśli o charakterze raczej ideologicznym niż politycznym i zapłacił z nią najwyższą możliwą cenę.Co w dniu dzisiejszym w połączeniu z unijną propagandą zaowocowało odrodzeniem się Wojciechowej idei.

Ciężko o konkretne porównania z wymienionymi przez Ciebie postaciami. Każda misja była inna ,powstawał z różnych inicjatyw i w różnym czasie. Ciężko porównać misję Wojciech i św. Patryka ,czas i realia w jakich przyszło im żyć ,są przeszkodą w przeprowadzeniu jasne syntezy,no przynajmniej dla mnie wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 3/10/2006, 18:12 Quote Post

Coście się uparli z tym wojciechowym nowatorstwem?? Co on niby takiego wymyślił? Jak już Anakin zauważył, znakomita większość nawróceń ludów pogańskich miała całkowicie pokojowy charakter. Oprócz wymienionych przez Premiera warto dodać św. Augustyna wśród Anglo-Sasów, iryjskie misje wśród Germanów, chrystianizację Islandi.

Także podsumowując: uważam św. Wojciecha za grubymi nićmi szyty wytwór ottońsko-polskiej propagandy. Nieudacznik, któremu wyrżnięto rodzinę, a on zamiast się ówczesnym, pożytecznym zwyczajem zemścić, wolał iść w mnichy. Zwolennik cesarzyka bujającego w obłokach, zapewne taki sam fantasta jak i on. Nawet misji nie umiał poprowadzic skutecznie - dał sie zabić na samym początku, nic nie osiągnąwszy. Postać co najwyżej przeciętna.
I tym większe uznanie dla Chrobrego, że potrafił zrobić z tej miernoty niezły propagandowy użytek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Mordred VII
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 21.470

 
 
post 3/10/2006, 19:05 Quote Post

Ironside , odważne jest to co piszesz.podziwiam.
Tak serio to nazywanie miernotą swiętego Wojciecha jest dość nie odpowiedzialne i w sumie bez sensu jeśli wiesz co mam na myśli...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 3/10/2006, 19:32 Quote Post


Przypominam iz obiektywne dyskusje czy tez ocena tak znamiennych postaci jak Otton III czy tez Sw. Wojciech nie powinna zawierac okreslen takich jak 'oblakaniec' lub 'miernota'. Z tego powodu apeluje o lepszy dobor slownictwa i wieksza subtelnosc w wyrazaniu swoich subiektywnych refleksji.


Paulus
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej