Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bernadotte a Szwecja, jak został królem?
     
Krzysztof Mazowski
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 47.904

Krzysztof Mazowski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: dziennikarz
 
 
post 18/12/2008, 10:51 Quote Post

Nie jest słuszne powiedzenie, że "Bernadotte zdradził". Zdrada, jak powiedział Talleyrand, jest kwestią daty...

Zgadzając się na objęcie tronu Szwecji konsultował się z Aleksandrem, który wtedy jeszcze był sojusznikiem Napoleona.

Bernadotte zmarł 8 marca 1844 roku. Na łożu śmierci podyktował swojemu synowi, Oscarowi, następujące oświadczenie:

„Chciałbym umrzeć z godnością i nie boję się śmierci, mam ponad osiemdziesiąt lat i natura ma swoje prawa.

Kiedy otworzymy wszystkie księgi wydane od czasu, gdy świat wyłonił się z chaosu, nie znajdzie się nikogo, kto miałby karierę podobną do mojej. Poprowadziłem świadomy swoich praw naród, którego przodkowie, aby uniknąć rzymskiej tyranii, schronili się na terenach ówczesnej Skandynawii, z które wyruszyli kilka wieków później, aby siać strach właśnie wśród Rzymian.

Kiedy zaproponowano mi, abym został następcą szwedzkiego tronu, szykowałem się właśnie do powrotu do prywatnego życia. Zgodziłem się jednak podjąć to wyzwanie. Powszechnie wiadomo, że sam nie zabiegałem o to. Powiedziałem nawet generałowi Wrede, że nie zdecyduję się na to, ale przekazano mi, że Cesarz kiedy dowiedział się, że w Paryżu przebywają Szwedzi, którzy proponują mi objęcie szwedzkiego tronu, powiedział do marszałka Davout: Księże Ponte Corvo nie spodziewał się tego, ale jeszcze go tam nie ma…

To spowodowało, że postanowiłem przyjąć tę propozycję, jeżeli zostanę wybrany przez Szwedów.

Napoleon powiedział wtedy do mnie: Nie przyniesie ci to szczęścia, to czego im (Szwedom) naprawdę potrzeba to, to ktoś o wymiarze Boga.

Nie był w stanie tolerować, że zwykły śmiertelnik mógł być tak potężny, jak on sam.

Być może zgodziłbym się zostać jego sojusznikiem, ale kiedy napadł na kraj, który złożył swoje losy w moje ręce (szwedzkie Pomorze), mogłem stać się tylko jego przeciwnikiem. Wydarzenia, które potem wstrząsnęły Europą, są znane. Wiadomo też, jaką odegrałem w nich rolę. Jeżeli ktoś prześledzi wydarzenia na półwyspie skandynawskim od czasów Odina do dziś, to nikt nie powie mi, że półwysep ten nie wpłynął na losy świata!”


Pozdrawiam
Krzysztof Mazowski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 18/12/2008, 15:17 Quote Post

QUOTE(Krzysztof Mazowski @ 18/12/2008, 10:51)
Jeżeli ktoś prześledzi wydarzenia na półwyspie skandynawskim od czasów Odina do dziś, to nikt nie powie mi, że półwysep ten nie wpłynął na losy świata!”[/i]
*



a jeszcze nie wiedział o dynamicie i Ikei !

Przesiąknął szwedzką megalomanią, która jeśli nie pochodzi jeszcze od Odyna, to na pewno dała się zapisać już w czasach Soboru w Konstancji gdzie Szwedzi, żadali dla siebie honorowych miejsc tytułem protoplastów współczasnych władców Europy (że niby Goci).

Któryś z przytomnych kardynałów miał im odpowiedzieć, że i owszem. Goci wyszli ze Szwecji, ale w samym kraju pozostali sami słabeusze, chorzy i tchórze, którymi sa pewnie potomkami.

Porównanie swego stanowiska do stanowiska Bonapartego, też może świadczyć, że prócz z pewnością szczerej chęci służenia swemu nowemu narodowi, gdzieś tam w potylicy pozostała aż do smierci konieczność mierzenia się z Małym Kapralem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 18/12/2008, 16:04 Quote Post

QUOTE(Krzysztof Mazowski @ 18/12/2008, 11:51)


Zgadzając się na objęcie tronu Szwecji konsultował się z Aleksandrem, który wtedy jeszcze był sojusznikiem Napoleona.



Pozdrawiam
Krzysztof Mazowski
*



A co to za sojusz był... Obaj potrzebowali chwili oddechu przed następnym starciem i tyle.

Czyli Rosja nie miała nic przeciwko objęciu tronu Szwecji przez Bernadotte'a?

To jestem zdziwiony.


blink.gif



Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 20/12/2008, 16:00 Quote Post

Przesiąknął szwedzką megalomanią, która jeśli nie pochodzi jeszcze od Odyna, to na pewno dała się zapisać już w czasach Soboru w Konstancji gdzie Szwedzi, żadali dla siebie honorowych miejsc tytułem protoplastów współczasnych władców Europy (że niby Goci).

Mają ci Szwedzi być z czego dumni. Goci zniszczyli Cesarstwo Zachodniorzymskie i dzięki nim Europa (poza Bizancjum) weszła w okres "ciemnych wieków". Ale trochę racji w tym mieli. Na przykład szlachta hiszpańska miała pochodzenie gockie (Goci założyli Królestwo Asturii, które opierało się Arabom).
(27)
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
żwirek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 947
Nr użytkownika: 35.498

Stopień akademicki: prof. dr hab. med.
 
 
post 20/12/2008, 19:33 Quote Post

Przed objęciem następstwa tronu Bernadotte NIE konsultował się z Aleksandrem (bo nie było takiej możliwości), tak że dla Rosjan był postacią, której się początkowo obawiali (Francuz, marszałek Napoleona).

Dopiero na słynnym spotkaniu w Aabo w 1812 roku (tuż po napaści Napoleona na Rosję) Aleksander zobaczył, że Bernadotte tak samo jak on nienawidzi Napoleona.
Po tym spotkaniu Aleksander mógł wycofać 3 dywizje z Finlandii, gdyż wiedział już, że od strony Szwecji nic mu nie grozi. Na tym etapie proponował Bernadottowi nawet przyszłą koronę Francji, o której on chętnie słuchał.

Ale późniejsze wydarzenia (1813 rok) wykazały, że przez Francuzów Bernadotte jest po prostu traktowany jak zwykły zdrajca i o żadnym jego panowaniu nad Francją mowy być nie może.
Toteż pozostał tylko (aż ?) następcą tronu, a potem królem Szwecji, której to jako władca bardzo się zasłuzył.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 8/11/2013, 7:11 Quote Post

Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Francja udzielała już kredytów Szwecji od czasów Dantona. Być może więc ściągnięcie Bernadotte na tron szwedzki było próbą uzyskania lepszej pozycji w uzyskiwaniu subwencji z Francji?

Ten post był edytowany przez Arbago: 8/11/2013, 7:20
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej