Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Indianie i blade twarze, Jarosław Wojtczak
     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.259
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 26/05/2017, 20:47 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Jarosława Wojtczaka pt. Indianie i blade twarze

https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9039

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Marduk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 373
Nr użytkownika: 22.097

Jarek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/08/2017, 19:16 Quote Post

Książkę już jakiś czas temu przeczytałem, jest swoistą kontynuacją poprzedniej pozycji tego autora ,,Jak zdobyto Dziki Zachód,,. Tak jak w przypadku tamtej pozycji pisałem o braku aspektu wojennego, tak tutaj mamy już nacisk na tematykę militarną obu stron. Wiele ciekawych rozdziałów poświęconych konfliktom także tym mniej znanym. Ogólnie mam pozytywne odczucia aczkolwiek są też pewne braki. Pierwszy to słabo rozpisane walki Apaczów choćby pod wodzą Witoria czy całkowite pominięcie tematu walk tego plemienia z Hiszpanami pod koniec XVIII w. Autor pominął też całkowicie okres wojen od czasów Wojny Króla Wilhelma (brak) do Powstania Pontiaka 1688-1763. Szkoda, bo wiele się działo w tych latach (wojny Dummera, Ojca La Loutre, Lorda Dunmorea, Krola Jerzego, czy też walki z Czikasawami, Tuscarorami, Yamasee, Naczezami). Tego tu zabrakło. Jest natomiast kilka ciekawych rozdziałów, które być może wrócą kiedyś w szerszym opracowaniu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
hubimohi93
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 46.714

Zawód: licealista
 
 
post 11/12/2017, 16:23 Quote Post

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Oczywiście, mogło być w niektórych momentach bardziej szczegółowo, ale generalnie pozycja na duży plus. Moim zdaniem trochę za mało miejsca autor poświęcił wojnom seminolskim, ale to tylko drobna uwaga:) Najbardziej przypadł mi do gustu opis bitwy nad Zaporą z Pni. Bardzo się cieszę że za jakiś czas Pan Jarosław wyda hbeka właśnie o tej bitwie smile.gif
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 17/05/2019, 8:22 Quote Post

Recenzja z portalu Historia.org: https://historia.org.pl/2019/04/03/indianie...tczak-recenzja/
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 17/05/2019, 18:24 Quote Post

QUOTE(Marduk @ 14/08/2017, 20:16)
(...)
Ogólnie mam pozytywne odczucia aczkolwiek są też pewne braki. Pierwszy to słabo rozpisane walki Apaczów choćby pod wodzą Witoria czy całkowite pominięcie tematu walk tego plemienia z Hiszpanami pod koniec XVIII w.
(...) Tego tu zabrakło. Jest natomiast kilka ciekawych rozdziałów, które być może wrócą kiedyś w szerszym opracowaniu.
*


Niedługo wyjdzie kolejna książka autora, gdzie te wątki zostaną omówione dużo szerzej. A skoro one, to może kiedyś pojawią się kolejne książki i kolejne tematy wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
skrzypol1
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 43.431

Piotr Skrzypczyk
Zawód: ekonomista
 
 
post 20/05/2019, 21:14 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 17/05/2019, 18:24)
QUOTE(Marduk @ 14/08/2017, 20:16)
(...)
Ogólnie mam pozytywne odczucia aczkolwiek są też pewne braki. Pierwszy to słabo rozpisane walki Apaczów choćby pod wodzą Witoria czy całkowite pominięcie tematu walk tego plemienia z Hiszpanami pod koniec XVIII w.
(...) Tego tu zabrakło. Jest natomiast kilka ciekawych rozdziałów, które być może wrócą kiedyś w szerszym opracowaniu.
*


Niedługo wyjdzie kolejna książka autora, gdzie te wątki zostaną omówione dużo szerzej. A skoro one, to może kiedyś pojawią się kolejne książki i kolejne tematy wink.gif.
*



A coś więcej można prosić? Tytuł i kiedy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 20/05/2019, 21:45 Quote Post

QUOTE(skrzypol1 @ 20/05/2019, 22:14)
QUOTE(wysoki @ 17/05/2019, 18:24)
QUOTE(Marduk @ 14/08/2017, 20:16)
(...)
Ogólnie mam pozytywne odczucia aczkolwiek są też pewne braki. Pierwszy to słabo rozpisane walki Apaczów choćby pod wodzą Witoria czy całkowite pominięcie tematu walk tego plemienia z Hiszpanami pod koniec XVIII w.
(...) Tego tu zabrakło. Jest natomiast kilka ciekawych rozdziałów, które być może wrócą kiedyś w szerszym opracowaniu.
*


Niedługo wyjdzie kolejna książka autora, gdzie te wątki zostaną omówione dużo szerzej. A skoro one, to może kiedyś pojawią się kolejne książki i kolejne tematy wink.gif.
*



A coś więcej można prosić? Tytuł i kiedy?
*


Tytuł brzmi Apacze. Tygrysy rasy ludzkiej, a co do kiedy - myślę, iż sprawa wydania stanie się jasna nawet w ciągu dni. Tyle że książka wyjdzie w innym wydawnictwie.

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
skrzypol1
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 43.431

Piotr Skrzypczyk
Zawód: ekonomista
 
 
post 26/05/2019, 13:56 Quote Post

http://napoleonv.pl/p/26/1621/apacze-tygry...napoleon-v.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej