Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
33 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejsci władcy Egiptu,
 
Który faraon Egiptu jest najwybitniejszy według ciebie:
Seti [ 14 ]  [3.52%]
Ramzes II Wielki [ 155 ]  [38.94%]
Tutanchamon [ 15 ]  [3.77%]
Kleopatra [ 36 ]  [9.05%]
Narmer vel Menes [ 22 ]  [5.53%]
Totmes III [ 76 ]  [19.10%]
Echnaton(Amenhotep IV) [ 56 ]  [14.07%]
inny [ 24 ]  [6.03%]
Suma głosów: 398
Goście nie mogą głosować 
     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 3/08/2004, 14:11 Quote Post

QUOTE
Właśnie za JEJ czasów mowiono o powstaniu stolicy w obrębie Egiptu nowego potężnego mocarstwa.

Kto mówił i co mówił?

QUOTE
Chcesz odebrać jej tytuł faraona? Ten przykład z kolei pokazuje jakie potężne różnice istnieją między jednym faraonem a drugi. To nie zmienia jednak faktów.

Ptolemeusze byli królami hellenistycznymi i nie byli faraonami, przynajmniej w sensie pod jakim rozumiemy władców Egiptu dynastycznego. Tak traktuje ich historia.

QUOTE
Skoro nie masz ochoty powtarzania się, będę zmuszony poszukać w innym temacie forum aby dowiedzieć się jakie masz zdanie na temat wyboru najwybitniejszego władcy Egiptu.

Podejrzewam, że i tak już moje zdanie się zmieniło smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Barakus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 1.317

 
 
post 6/08/2004, 15:18 Quote Post

Ramzes II za mocarstwowość Egiptu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
NoOrb
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 1.276

 
 
post 8/08/2004, 13:55 Quote Post

QUOTE
Kto mówił i co mówił?

Przez to musiałem iść do biblioteki po książkę "Kleopatra", Aleksandra Krawczuka. Moją wiedzę na temat planów powstania stolicy w Aleksandrii nowego imperium czerpałem z tego, niestety nie mogę znaleźć dokładnie kto i co mówił, ale jestem pewny w 100%, że to tu było napisane.
Dam znać jak znajdę trochę czasu i poprzerzucam jeszcze raz strony.


QUOTE
Ptolemeusze byli królami hellenistycznymi i nie byli faraonami, przynajmniej w sensie pod jakim rozumiemy władców Egiptu dynastycznego. Tak traktuje ich historia.

Faraon faraonowi nie równym, ale tytuł ten sam.

QUOTE
Podejrzewam, że i tak już moje zdanie się zmieniło 

dry.gif blink.gif dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 9/08/2004, 7:38 Quote Post

"Faraon" to właściwie określenie popularne, powszechnie stosowane w tym kontekście właściwie dopiero przez Greków, tytulatura zarówno władców dynastycznych, jak i późniejszych była inna smile.gif
Jednak uparcie twierdzę, że faraonowie skończyli się na ostatnich lokalnych dynastiach. Ani Persów, ani tym bardziej Ptolemeuszy trudno określać tym mianem. Główną przyczyną jest ich nikłe zrozumienie dla charakteru i specyfiki Egiptu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 28/11/2004, 5:43 Quote Post

Dziwny to zestaw i ciekawe skąd taka kolejność... Pewnie tak właśnie przychodziły na myśl autorowi postu imiona władców Egiptu. A może to wszyscy o których słyszał...
Świadczyć o tym może niejasność co to Setiego i Kleopatry. Możemy jednak domyślać się że w pierwszym przypadku chodzi o pierwszego króla tego imienia a w drugim o Kleopatrę VII Filopator.

Kilka uwag odnośnie Waszych wypowiedzi:

Barkida:
Za jego panowania egipska gospodarka przeżywała okres rozkwitu mimo prowadzenia wielu kampanii wojennych.

A może właśnie dlatego? wink.gif

Patrycja:
1.przeniósł stolicę z powrotem do Teb

Niezupełnie. Po opuszczeniu Achetaton wraz ze swoim dworem przeniósł się do... Memfis. Dopiero później do Teb.

2. przywrócił kult Amona i innych bóstw w Egipcie i w Nubii
3. poprawił sytuację po herezji amarneńskiej
4.odbudował świątynie(Abydos, Fajum, Karnak)
5. zbudował wiele posągów m.in największy jak dotąd (przenoszony na 13 nosidłach) wizerunek amona zrobiony ze szczerego złota, triadę z Karnaku
6.przedstawił obraz święta opet w świątyni w Luksorze
7. zbudował świątynie w Faras poświęconą Amonowi - Re, Re - Horahte, Atumowi
8. Mianował Hui wicekrólem Nubii, który wprowadził wiele istotnych reform
9. po raz pierwszy wprowadził składanie bóstwu ofiary ze swego imienia.


A kiedy on to wszystko zrobił? Naturalnie większość z tych zasług nie wiem dlaczego jest mu przypisywana. Inne to czysta bajka a jeszcze inne są po prostu po to, żeby punktów było więcej. Np. jakie to "istotne reformy" wprowadził Hui ?

Niestety rzeczywiście znaczną część tych zasług można przypisać Horemhabowi

To po co wypisałaś je w punktach?

Myślę że gdyby Tutanchamona nie zamordowano mógł by zasłużyć na miano wielkiego faraona

Tak, to bardzo ambitnie powiedziane... A zamordowano go? Nie wiedziałem... wink.gif
(...) Nie, droga Patrycjo, nie chce mi się już cytować i sprostowywać. Nie obraź się, ale piszesz bzdury. wink.gif

TKM:
Ostatnie badania na temat Achenatona mówią, że za jego czasów Egipt wcale nie osłabł

TKM, chylę czoła przed Twą wiedzą i inteligencją ale w tym przypadku jesteś w błędzie. smile.gif

W wypowiedzi krzystofera widzimy już efekt wypisywania głupot przez Patrycję. Tutaj Tutanchamon (na Boga! piszcie poprawnie jego imię!) i Hui urośli do miana "posiadających zmysł reformatorski". Tak powstają legendy... Za to, trzeba oddać krzystoferowi że do grona wybitnych dołączył, i słusznie, Ramzesa III, który był niewątpliwie nietuzinkową postacią wśród faraonów Egiptu.

Kolega Chmunhorchotepre (powinno raczej być: Chnumhorhotepre) złożył bardzo ciekawą propozycję, jakby uciekając od równości "wybitny=wojownik", uznanej słusznie przez TKM'a za fałszywą

Maciek już zauważył "dziwność" punktów Patrycji. I byłoby ok, gdyby nie to, że nie dotyczą one Tutanchamona. Ten młody władca nie dokonał żadnego z wymienionych działań, zatem i adnotacje Maćka są bezprzedmiotowe. smile.gif

Jednak dopiero teraz (odpowiadam w miarę czytania) przeczytałem to oto zdanie Maćka:

Cóż dodatkowo faktem jest że na dodatek zapewne niewielki miał wpływ na to co się działo a wobec tego trudno tu mówić wogóle o jakichkolwiek zasługach...

No i o to chodzi! Jak dotąd najtrafniejsze stwierdzenie w temacie.

Kariatyda zaakcentował(a) szeroko rozpowszechnioną legendę... by nie powiedzieć - bajkę. Już staram się ograniczać słowo "bzdury" bo mnie zjecie... wink.gif

TKM:
Achenaton był henoteistą, a nie monoteistą. Przypisywanie mu autorstwa monoteizmu jest zbyt daleko idące.

Oczywiście. Z pozostałymi wypowiedziami TKM'a również się zgadzam.

W tym miejscu zaczęto dyskusję nt. "czy Kleopatra zasługuje na miano faraona". Uważam, że tak. Jeżeli oczywiście tym samym mianem obdarzymy np. Aleksandra Wielkiego (koronowali go egipscy kapłani) i Dariusza Wielkiego. Faraonem Egiptu jest ten, który pisze swoje imię w królewskim kartuszu. Tak więc, drogi TKM, znów się z Tobą nie zgodzę. smile.gif Ona, odmiennie niż Aleksander, urodziła się jako Egipcjanka (bo w Egipcie) i w dodatku córka króla.

Gryzio:
zbieżność imion z faraonem z lat 380-363 pne

Nektanebo I panował w latach 380-361 i był założycielem 30 dynastii.

właśnie oni najintensywniej szukali porozumienia z miejscową ludnością...

Ograniczało się to do szukania porozumienia, czy raczej poklasku ludu aleksandryjskiego wyłacznie. Do dla ścisłości.

TKM:
Ptolemeusze byli królami hellenistycznymi i nie byli faraonami

Zapewniam Cię, Tytusie, że byli faraonami. wink.gif I jak napisał NoOrb: "Faraon faraonowi nie równym, ale tytuł ten sam."
Oczywiście wiele racji przemawia za Twoimi wypowiedziami w temacie "czym jest faraon" ale nic nie usprawiedliwia uporu. Dlatego też, TKM'ie, ustąp. Ustąp w imię wyższych idei gdyż nie będziemy tu dyskutować na temat "Moralne prawo do tytułu faraońskiego w świetle pochodzenia społecznego i narodowościowego władcy oraz wpływ znaczenia militarnego i rozwoju gospodarczego kraju na tytulaturę królewską"
Historia Egiptu zna tak słabiutkich regentów, którzy wykorzystując słabość państwa koronowali się na faraonów i za takich przez nas, potomnych, są uważani, że Kleopatra VII to nie tylko faraon, lecz cesarzowa. No, w końcu niemal nią była... biggrin.gif

Ja bardzo przepraszam za ten elaborat, ale gdy powstawał ten temat, mnie tu jeszcze nie było, a przez szacunek dla Was, chciałem każdemu odpowiedzieć. wink.gif A teraz idę spać, a jak się wyśpię, to odpowiem na wszystkie słuszne ataki na moją osobę. Miłej niedzieli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Apsu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 2.226

 
 
post 28/11/2004, 12:23 Quote Post

Co w tej ankiecie robi Echnaton?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Argyraspid
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 2.403

 
 
post 28/11/2004, 13:01 Quote Post

QUOTE(Patrycja @ Jun 30 2004, 04:59 PM)
Zasługi które możnaby przypisać Tutenchamonowi:
1.przeniósł stolicę z powrotem do Teb
2. przywrócił kult Amona i innych bóstw w Egipcie i w Nubii
3. poprawił sytuację po herezji amarneńskiej
4.odbudował świątynie(Abydos, Fajum, Karnak)
5. zbudował wiele posągów m.in największy jak dotąd (przenoszony na 13 nosidłach) wizerunek amona zrobiony ze szczerego złota, triadę z Karnaku
6.przedstawił obraz święta opet w świątyni w Luksorze
7. zbudował świątynie w Faras poświęconą Amonowi - Re, Re - Horahte, Atumowi
8. Mianował Hui wicekrólem Nubii, który wprowadził wiele istotnych reform
9. po raz pierwszy wprowadził składanie bóstwu ofiary ze swego imienia.

Niestety rzeczywiście znaczną część tych zasług można przypisać Horemhabowi. Trafnie określiła to w swojej książce Ch.D Noblecourt: "Tak więc uroczysta inskrypcja wyryta na wielkiej steli z kwarcytu mówi nam o okolicznościach w jakich zmuszano młodego władcę do podjęcia decyzji o restauracji świątyń, kultów i duchowieństwa w całym Egipcie.
Myślę ze gdyby Tutanchamona nie zamordowano mógł by zasłużyć na miano wielkiego faraona. Pierwsze objawy jego "geniuszu" zaczęły się przejawiać w 15 roku życia. Więcej można się dowiedzieć  w książce w/w autorki biggrin.gif
Oczywiście Tutenchamona nie można porównywać do Totmesa III czy Ramzesa II.  Ale myślę że nie można z nimi porównywać również Echnatona, Kleopatry ale czy pasuje tu pytanie "co oni tu robią?"
*



Tutenchamona ludzie znają głównie z tego powodu że jego grób został nietknięty przez zbójników, złodziei, jest to jedyny grób farona który został odkyty w XX wieku, jako nietknięty, czyli był obfity w złoto huh.gif , Ponoć Tutenachamon chciał wprowadzić reformę religijną, ludności egipskiej to się nie podobało. Osobiście uważam że gdybyśmy spotkali Egipcjanina, który żył od początku dziejów Egiptu do ich końca (puśćmy wodze fantazji), gdybyśmy go zapytali za jakiego Faraona żyło mu sie najlepiej, napewno by odpowiedział Totmes III, albo Ramzes II Wielki
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 28/11/2004, 14:52 Quote Post

QUOTE
Osobiście uważam że gdybyśmy spotkali Egipcjanina, który żył od początku dziejów Egiptu do ich końca (puśćmy wodze fantazji), gdybyśmy go zapytali za jakiego Faraona żyło mu sie najlepiej, napewno by odpowiedział Totmes III, albo Ramzes II Wielki

A na czym opierasz to swoje przekonanie? Na tym że obaj byli zwycięskimi wojownikami? Zaiste, bardzo logiczne... Ten Twój "fantazyjny" Egipcjanin pewnie zginąłby podczas jednej z siedemnastu kampanii Totmesa i nie mógłby nawet zobaczyć jak się umiera z reki Hetytów pod Kadesz, czy przygnieciony ogromnym blokiem podczas budowy jednego z tysięcy monumentów za Ramzesa Wielkiego. Ale załóżmy, że przeżył (no bo jest nieśmiertelny - Twój post pasuje bardziej do tematu o alternatywnej historii) - zapewniam Cię, że nie wybrałby życia w okresie panowania któregokolwiek z tych władców.

QUOTE
jest to jedyny grób farona który został odkyty w XX wieku, jako nietknięty

Mylisz się. I to dwukrotnie. Grobowiec Tutanchamona został zrabowany przynajmniej dwa razy, to po pierwsze. A po drugie - grób innego faraona został odkryty w 1939 roku nietknięty. Nie napiszę którego, żeby zachęcić Cię do czytania, nie tylko pisania. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 29/11/2004, 22:18 Quote Post

QUOTE(menes @ Nov 28 2004, 06:43 AM)
Kilka uwag odnośnie Waszych wypowiedzi:


Gryzio:

właśnie oni najintensywniej szukali porozumienia z miejscową ludnością...

Ograniczało się to do szukania porozumienia, czy raczej poklasku ludu aleksandryjskiego wyłacznie. Do dla ścisłości.


*



..nie ..nie odnosiło się to tylko do mieszkańców Aleksandrii ( wśród których zapewne relatywnie mało było tych , których pozwoliłem sobie nazwać miejscową ludnością smile.gif )
..prócz stanu kapłańskiego-z którym na ogół ścisle Ptolemeusze współpracowali -co oczywiste, warto zapewne wymienić ludzi określanych MYRIARUROI (zapewne dawna szlachta egipska, choć niekoniecznie tylko szlachta), obecność oddziałów egipskich w armii polowej królestwa (jeszcze przed Rafią), większość urzędników egipskich na szczeblach administracyjnych na poziomie nomu....sugerowałbym dokładne zapoznanie się z tematem , odpowiedzi odnośnie którego ma się zamiar kwestionować...takoż pozdrawiam smile.gif

co do dat władanie Nektanebo I..spotkałem kilka wersji 380-363, 379-361, 380-362.....sprawa otwarta smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 29/11/2004, 23:15 Quote Post

Czy jeśli cytowane prz Ciebie zdanie zmienię na: Ograniczało się to do szukania porozumienia, czy raczej poklasku niemal wyłacznie ludu aleksandryjskiego, to będzie lepiej? Pewnie dla Ciebie za mało, ale, podobnie jak Ty, "mam jeszcze nieco wiecej uwag......ale niestety za mało czasu ...... "

QUOTE
.sugerowałbym dokładne zapoznanie się z tematem , odpowiedzi odnośnie którego ma się zamiar kwestionować

Takoż sugeruję... smile.gif

QUOTE
co do dat władanie Nektanebo I..spotkałem kilka wersji 380-363, 379-361, 380-362.....sprawa otwarta 

Jak dla kogo...
Dodawać kolejne wersje, owszem, można. Ja od siebie:
380-362
A.Dodson "Monarchs of the Nile"
N.Grimal "History of Egypt"
J.von Beckerath "Handbuch der agyptischen Konigsnamen"
z powyższymi pracami zapoznałem się (wolę napisać dla jasności)

380/79-361/60
D.Arnold "The Encyclopedia of Ancient Egyptian Architecture"
idem

380-361
Tę datację podaje niezliczona grupa wybitnych znawców tematu, tak duża że nie będę ich wypisywał by nie pominąć kogokolwiek. Dlatego też tę datację sam przyjąłem i ją wspomniałem.

Inna sprawa, zastanawiająca... dlaczego ów Nektanebo nie był krewnym innego faraona, z lat 359-342 ... Tylko na Boga! Nie podawaj znów alternatywnej datacji zmuszając mnie bym czynił to samo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 30/11/2004, 20:16 Quote Post

QUOTE(menes @ Nov 30 2004, 12:15 AM)
Inna sprawa, zastanawiająca... dlaczego ów Nektanebo nie był krewnym innego faraona, z lat 359-342 ... Tylko na Boga! Nie podawaj znów alternatywnej datacji zmuszając mnie bym czynił to samo.
*



eeeeh smile.gif ....a co tu zastanawiającego?...skoro Tachos był stryjem Nektanebo II...to siłą, rzeczy Nektanebo II był spokrewniony z Nektanebo I (był wnukiem ?? smile.gif ...a co za tym idzie , ów dostojnik z czasów Ptolemeusza Sotera był krewniakiem obydwu smile.gif co do dat..ja naprawdę nie zamierzam z Tobą polemizować..nie jestem zbyt zorientowany w chronologii Egiptu..zakładam, że masz rację smile.gif sweeet .....co do znaczenia ludności miejscowej w monarchii Ptolemeuszów, nadal podtrzymuję , że była ona największa w porównaniu z innymi monarchiami hellenistycznymi smile.gif ..miło się dyskutowało ..totally sweeet rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 30/11/2004, 20:49 Quote Post

QUOTE
....a co tu zastanawiającego?...

Nic wielkiego! wink.gif Tylko to, że pisząc o Nektanebo z czasów Ptolemeusza I wspomniałeś króla Nektanebo I a nie jego wnuka, Nektanebo II właśnie. To tak jakbyś na mojego bratanka powiedział, że jest krewnym mojego dziadka... niby poprawnie, ale chronologicznie pominąłeś mojego ojca i mnie samego. wink.gif Równie dobrze mogłeś powiedzieć, że był on krewnym Dedhora, który był ojcem Nektanebo I. smile.gif

QUOTE
był wnukiem ??

Tak. Był synem brata Tachosa, generała Czehapimu.
zainteresowanych odsyłam na stronę:
http://narmer.pl/gen/g30pl.htm

QUOTE
co do znaczenia ludności miejscowej w monarchii Ptolemeuszów, nadal podtrzymuję , że była ona największa w porównaniu z innymi monarchiami hellenistycznymi

Z kolei ja nie za bardzo znam się na innych monarchiach hellenistycznych i z tak sformułowanym zdaniem jestem się gotów zgodzić. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 30/11/2004, 21:00 Quote Post

QUOTE(menes @ Nov 30 2004, 09:49 PM)
QUOTE
....a co tu zastanawiającego?...

Nic wielkiego! wink.gif Tylko to, że pisząc o Nektanebo z czasów Ptolemeusza I wspomniałeś króla Nektanebo I a nie jego wnuka, Nektanebo II właśnie. To tak jakbyś na mojego bratanka powiedział, że jest krewnym mojego dziadka... niby poprawnie, ale chronologicznie pominąłeś mojego ojca i mnie samego. wink.gif Równie dobrze mogłeś powiedzieć, że był on krewnym Dedhora, który był ojcem Nektanebo I. smile.gif


*



eee..tam.... a po co wspominać , że był krewnym wstrętnego hipisa laugh.gif , który tak dał się przerysować Persom, że musiał zwiewać na południe?? wink.gif ...zawsze powinno się przyznawać do tych krewnych , którzy byli sweeet rolleyes.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Werkemet
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 2.439

 
 
post 1/12/2004, 16:17 Quote Post

Pojawienie się Tutanchamona na tej liście to zupełne nieporozumienie. Tutanchamon zmarł jako niespełna 20 letni młodzieniec i najprawdopodobniej poza może końcem swego panowania nie miał większego wpływu na podejmowane w oficjalnie rządzonym przez niego państwie decyzje. Tak więc pomijając znaczenie tych decyzji i ich kontekst, nie należy ich określać mianem działań samego Tutanchamona. Marionetka nie może być jednym z najwybitniejszych władców Egiptu (najprawdopodobniej zresztą usunięta gdy stała się niewygodną).

Co do określenia Kleopatry jako faraona to jest to jak najbardziej uzasadnione, w okresie panowania Lagidów funkcjonowały stare świątynie, co więcej budowano nowe zgodnie ze starymi kanonami i jedynie drobnymi modyfikacjami architektornicznymi w duchu greckim (File, Dendera). Kapłani stanowili jako grupa społeczna wpływową grupę z którą liczyli się królowie. W tysiącach inskrypcji greccy władcy wystepują jako faraonowie pełniąc ich funkcje (mniejsza z tym na ile to czynili w naprawdę, ważne jest to że w całym kraju od Delty po Asuan byli przedstawiani jako faraonowie i na ideologii z tą tradycją związaną opierali w głównej mierze swoje panowanie w Dolinie Nilu). Byli tak przedstawiani w egipskich świątyniach budowanych niemałym kosztem wzdłuż całej krainy. Tak więc przeciętny mieszkaniec Egiptu a nawet ten bogatszy widział wyraźną ciągłość między starą tradycją a władcami ptolemejskimi. Oczywiście Ptolemeusze wykorzystywali instrumentalnie tą całą społeczną wizję swojego panowania ale ją wykorzystywali i pełnili dla milionów mieszkańców Egiptu funckję faraona zgodnie z przypisanymi jej powinnościami.

Głosowałem na Totmesa III, był to niewątpliwie najwybitniejszy faraon-wojownik w dziejach tego kraju. Jego działania militarne miały trwałe skutki. Wprowadził wiele innowacji do zarządzania imperium zewnętrznym, m.in. zasadę wychowywania dzieci podległych bezpośrednio Egiptowi książąt azjatyckich w duchu egipskim w Egipcie, skąd byli wysyłani następnie do swoich włości w Azji. Każdy kto zapoznał się dogłębniej z jego biografią wie jednak, że nie był jedynie typem władcy-wojownika, a jego zasługi są znacznie bardziej wszechstronne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 3/12/2004, 21:45 Quote Post

QUOTE
Tutenchamon zmarł jako niespełna 20 letni młodzieniec

Możesz powiedzieć "że się czepiam"... i bedziesz miał rację laugh.gif ale...

primo - Piszcie poprawnie to imię. W jezyku polskim przyjęło się Tutanchamon i Tutanchaton. W angielskim odpowiednio - Tutankhamun i Tutankhaten. I zamiana samogłosek w tym konkretnym przypadku nie ma uzasadnienia, zwłaszcza że źródłosłowem jest tu ANCH zapisywany hieroglifem powszechnie znanym i popularnym. To tylko literka, ale w tym przypadku bedę się zawsze czepiał.

secundo - Wiek władcy w chwili śmierci nie jest wcale taki pewny. Jak widać badania genetyczne próbek pobranych z tkanki mumijnej wcale nie są panaceum na wszystko. Gdy chodzi o wiek zmarłego więcej powiedzieć można na podstawie badań kośćca. Tak czy owak, są opinie że śmierć króla mogła mieć miejsce w wieku 23-27 lat. Co wcale nie oznacza że ja głoszę taką teorię... wink.gif Również przychylam się do wieku 19-20 lat. A to, co napisałem powyżej proszę traktować jako ciekawostkę, czy też informację uzupełniającą.

Pozostałe opinie przedmówcy - jak najbardziej trafne smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

33 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej