Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Wartość funta na przestrzeni wieków
     
czarodziejka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 41.253

Zawód: student
 
 
post 10/02/2008, 0:03 Quote Post

Witam! smile.gif

Bardzo interesuje mnie życie codzienne w XVIII Anglii w szczególnosci na koncu tego wieku. Często sięgam po rozne powiesci traktujące o tej epoce i niesamowice zainteresowała kwestia wartości pięniądza w odniesieniu do dzisiejszych realiów i w przeliczeniu na złoty Polski (oczywiscie na dzisiejszą wartość waluty). Szukałam w wielu źródłach ile taki funt mógłby być wart i niestety nigdzie nie udało mi się odnalezc takich danych. Dokładniej mówiąc chodzi mi o wartość funta na przełomie lat 1795-1815. Oczywiscie nie mam tu na mysli jakis bardzo dokładnych danych ale tak najzupełniej ogólnie i w przybilzeniu chciałabym sie dowiedziec ile funt był wtedy warty w przeliczeniu na dzisiejsze złotówki. Móglby mi ktoś pomoc w tej kwestii??

Pozdrawiam serdecznie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1


2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi(1 - 14)
     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 10/02/2008, 16:55 Quote Post

QUOTE
Dokładniej mówiąc chodzi mi o wartość funta na przełomie lat 1795-1815.

Nieco wcześniej, bo w latach 60-tych XVIII wieku, parytet funta szterlinga wynosił ok. 7,3 g czystego złota. Obecnie 1 g złota kosztuje ok. 70 zł. Resztę działań arytmetycznych pozostawiam Tobie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
chassepot
 

Tata Kubusia
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.660
Nr użytkownika: 4.559

Przemek Czarnecki
Stopień akademicki: wyksztalciuch
Zawód: zatwardzia³y ojkofob
 
 
post 10/02/2008, 17:14 Quote Post

A ja jeszcze dodam tyle, że siedemdziesiąt lat później (1833) był nieco mniejszy i wynosił ok 6,1 g czystego Au. O cenach niewiele się wypowiem, natomiast w latach 50-tych XVIII w. formując oddziały rangersów w Ameryce Brytyjczycy oferowali kapitanowi 10 szylingów (pół funta) dziennie.
Wprawdzie nie interesuje Cię stosunek wartości funta do ówczesnej waluty polskiej, ale akurat to przychodzi mi z łatwością (funt z lat 60-tych XVIII wieku jest równy ówczesnym 36 złp jako równowartość 2 czerwonych złotych o parytecie ok 3,6 g czystego złota, zaś czerwony złoty to 540 gr , czyli 18 złp). Kapitan w armii polskiej zarabiał bodajże 15 stawek szeregowego (po 189 złp/ rocznie), wychodzi stąd że jego roczny żołd to 78 funtów 15 szylingów - wobec 165 funtów jego odpowiednika w brytyjskich formacjach nieregularnych - a więc pewnie znacznie mniej prestiżowych i opłacanych.
 
User is online!  PMMini Profile Post #3

     
czarodziejka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 41.253

Zawód: student
 
 
post 10/02/2008, 18:01 Quote Post

Dziękuje Panom ślicznie za udzielenie odpowiedzi smile.gif Miłej niedzieli smile.gif))

Czyli jesli dobrze licze to...:

1 funt = 7,3 g czystego złota
1 g czystego złota = 70 zł (dzisiejszych) wiec;
1 funt = 7,3 * 70
1 funt (z lat 60 XVIII wieku) = 511 złotych (obecnie)
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Rulez620
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 413
Nr użytkownika: 66.691

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 26/04/2015, 20:39 Quote Post

Witam,
odświeżę trochę temat. Skąd panowie zaczerpnęli tę informację. Czy istnieje jakaś strona w szerokich przestrzeniach infrsfery która dokonuje obliczeń i zamian wartości starych walut na obecna wartość?
Pozdrwaiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 1/05/2015, 0:18 Quote Post

QUOTE(czarodziejka @ 10/02/2008, 1:03)
Witam! smile.gif

Bardzo interesuje mnie życie codzienne w XVIII Anglii w szczególnosci na koncu tego wieku. Często sięgam po rozne powiesci traktujące o tej epoce i niesamowice zainteresowała kwestia wartości pięniądza w odniesieniu do dzisiejszych realiów i w przeliczeniu na złoty Polski (oczywiscie na dzisiejszą wartość waluty). Szukałam w wielu źródłach ile taki funt mógłby być wart i niestety nigdzie nie udało mi się odnalezc takich danych. Dokładniej mówiąc chodzi mi o wartość funta na przełomie lat 1795-1815. Oczywiscie nie mam tu na mysli jakis bardzo dokładnych danych ale tak najzupełniej ogólnie i w przybilzeniu chciałabym sie dowiedziec ile funt był wtedy warty w przeliczeniu na dzisiejsze złotówki. Móglby mi ktoś pomoc w tej kwestii??

Pozdrawiam serdecznie.
*



Ale takie przeliczenie ma nikły sens, lepiej poznać strukturę cen, żeby orientować się jaki dochód zapewniał dostatnie życie, a jaki egzystencję na granicy. Wtedy była inna struktura wydatków, inna była wartość żywności, rzeczy codziennego użytku. Dodatkowo lata, które podajesz są dość specyficzne, to okres wojen, blokad, olbrzymich wydatków wojskowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 1/05/2015, 5:56 Quote Post

To funt sterling nie był wart jednego funta troy (0,373 kg) srebra próby sterling (o,925)? Chociaz o,373 kg srebra to on chyba nigdy nie był wart. Duzo mniej. Ale był wymieniany na srebro. Dopiero od 1816 r. na złoto.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
ŁUKASZ1980
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 98.363

³ukasz szyposzyñski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: inwestor gie³dowy
 
 
post 15/11/2015, 17:47 Quote Post

QUOTE(balum @ 1/05/2015, 5:56)
To funt sterling nie był wart jednego funta troy  (0,373 kg) srebra próby sterling (o,925)? Chociaz o,373 kg srebra to on chyba nigdy nie był wart. Duzo mniej. Ale był wymieniany na srebro. Dopiero od 1816 r. na złoto.
*



oczywiście był za czasów HENRYKA II w roku 1158.
0.373kg srebra próby 0.925
pens jako 1/240 część funta miał w sobie około 1.5g srebra
dewaluacja jednak robiła swoje i już w XVI wieku za HENRYKA VIII I EDWARDA
pens miał 0.48g srebra w sobie.
w XVIII wieku szyling jako 1/20 część funta miał 5.66g srebra w sobie co daje wartość 113 gram srebra na cały funt sterling.
polski tymf [za AUGUST-a III] wówczas liczył sobie np 2.9g srebra.
co daje 39 TYMFÓW NA 1 FUNTA.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
ŁUKASZ1980
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 98.363

³ukasz szyposzyñski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: inwestor gie³dowy
 
 
post 25/11/2015, 16:21 Quote Post

co do wartości funta do dzisiejszych czasów
znakomita stronka
http://www.measuringworth.com/ppoweruk/

1795 1 funt dzisiejsza wartość[purchasing power-czyli siła nabywcza]
to...92.27 funtów.
1815 1 funt - 66.15 funtów.

widzimy więc jak wojny napoleońskie wpłynęły na dewaluację funta w tym czasie.

i dalej...

1830 1 funt 79.97 funtów.
1855 1 funt 83.46 funtów.
1878 1 funt 86.68 funtów.
1900 1 funt 96.38 funtów.
1914 1 funt 85.71 funtów. przed 1 wojną
1920 1 funt 35.97 funtów.
1939 1 funt 55.37 funtów. przed 2 wojną
1950 1 funt 30.60 funtów.
1970 1 funt 13.81 funtów.
1990 1 funt 2.03 funtów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Elfir
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.039
Nr użytkownika: 80.708

OK
Zawód: ogrodnik
 
 
post 26/10/2016, 23:25 Quote Post

Zbierałam informacje swego czasu o wartości angielskiego pieniądza w XVIII wieku.
Mam kilka oderwanych od siebie cytatów z tego co udało mi się znaleźć w sieci. Niektóre sobie przeczą - nie wiem czy po prostu dotyczą różnych okresów czy ceny były różne w różnych koloniach brytyjskich?
Może niekoniecznie wartościowe jako źródło wiedzy historycznej (bo nie zapisywałam źródeł), ale da jakieś pojęcie.

***
Gwinea – złota moneta angielska 20% warta więcej od dublona
Rodzina z klasy średniej może żyć wygodnie na 50 gwinei rocznie.

2 farthings = 1 half penny (ha’penny)
4 farthings = 1 penny
12 pennies = 1 shilling
5 shillings = 1 crown
4 crowns = 1 pound sterling (sovereign)
30 shillings = 1 guinea
***
Pokojówka zarabiała 5 funtów (suwerenów?) rocznie, oficer 30-40 funtów rocznie.
Niewolnik kosztował 30 funtów (prosto ze statku, niewykwalifikowany, bez znajomości angielskiego?)
Książka kosztowała 1/5 funta, poczta Londyn-Boston 1/20 funta
Najtańsza prostytutka 1 farthings (grosz), trzy grosze – seks na ulicy
Funt (ciężar)cukru kosztował dwie dniówki robotnika.
Dochody z przeciętnej plantacji wynosiły 4500 funtów rocznie
***
"Dick, 25 lat, dobry Murzyn do prac polowych, 140 funtów. Castile, lat 45, kucharka i sprzątaczka, 60 funtów"
***
Francuska brandy – we Francji -16 szylingów za 4 gallony (pół beczki) beczka-anker (beczka -37,854 litrów – 10 galonów, w koloniach także 8 i 1/3 gallona),
odbiorca końcowy 8 szylingi za galon (32 za pół beczki) jeśli legalnie i 25 szylingi za pół beczki jeśli od przemytnika.
Rum kupowany 5 szylingów za galon a po podatku sprzedawany za 8 szylingów i 6 pensów
***
Pod koniec XVII wieku czarny niewolnik kosztował zwykle ok. 50 funtów, a Irlandczyk (chodzi o przymusową służbę) najwyżej 5 funtów i to z reguły płaconych w towarze (900 funtów bawełny).
***
Dopóki kursy zostały ujednolicone pod koniec 18 wieku każda kolonia uchwalone własne różne kursy wymiany. W Anglii, jeden real "piece of eight"(?) był wart 4s 3d natomiast warto było 8S w Nowym Jorku, 7s 6d w Pensylwanii i 6s 8d w Wirginii.
("S" to szyling, ale "d" czego może być skrótem?)
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 27/10/2016, 17:03 Quote Post

QUOTE
("S" to szyling, ale "d" czego może być skrótem?)

"d" to oczywiście skrót pensa (skrót pochodzi od rzymskiego denara).
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Elfir
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.039
Nr użytkownika: 80.708

OK
Zawód: ogrodnik
 
 
post 27/10/2016, 17:10 Quote Post

Dziękuję. Słaba jestem w angielskim a tłumacz google niestety nie jest doskonały. smile.gif
Najwięcej problemów miałam ze zrozumieniem podziału "piece of eight" względem waluty hiszpańskiej smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.866
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 29/10/2016, 8:36 Quote Post

Zarobki w Royal Navy w latach 1797-1815. http://www.napoleonguide.com/navy_rnpay.htm
http://www.napoleon-series.org/research/ab...ritpay1815.html

Armia lądowa http://www.napoleonguide.com/ukwages.htm

Ceny chleba w Anglii od XVI do XIX wieku i ich stosunek do zarobków.

Dużo informacji jest w "Kapitale w XXI wieku" wbrew tytułowi mniej więcej połowa książki się zajmuje zarobkami i cenami w wieku XVIII i XIX.

Ten post był edytowany przez Realchief: 29/10/2016, 8:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Tomasz21
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 101.742

 
 
post 15/05/2017, 11:56 Quote Post

QUOTE(Elfir @ 26/10/2016, 23:25)
Zbierałam informacje swego czasu o wartości angielskiego pieniądza w XVIII wieku.
Mam kilka oderwanych od siebie cytatów z tego co udało mi się znaleźć w sieci. Niektóre sobie przeczą - nie wiem czy po prostu dotyczą różnych okresów czy ceny były różne w różnych koloniach brytyjskich?
Może niekoniecznie wartościowe jako źródło wiedzy historycznej (bo nie zapisywałam źródeł), ale da jakieś pojęcie.

***
Gwinea – złota moneta angielska 20% warta więcej od dublona
Rodzina z klasy średniej może żyć wygodnie na 50 gwinei rocznie.

2 farthings = 1 half penny (ha’penny)
4 farthings = 1 penny
12 pennies = 1 shilling
5 shillings = 1 crown
4 crowns = 1 pound sterling (sovereign)
30 shillings = 1 guinea
***
Pokojówka zarabiała 5 funtów (suwerenów?) rocznie, oficer 30-40 funtów rocznie.
Niewolnik kosztował 30 funtów (prosto ze statku, niewykwalifikowany, bez znajomości angielskiego?)
Książka kosztowała 1/5 funta, poczta Londyn-Boston 1/20 funta
Najtańsza prostytutka 1 farthings (grosz), trzy grosze – seks na ulicy
Funt (ciężar)cukru kosztował dwie dniówki robotnika.
Dochody z przeciętnej plantacji wynosiły 4500 funtów rocznie
***
"Dick, 25 lat, dobry Murzyn do prac polowych, 140 funtów. Castile, lat 45, kucharka i sprzątaczka, 60 funtów"
***
Francuska brandy – we Francji -16 szylingów za 4 gallony (pół beczki) beczka-anker (beczka -37,854 litrów – 10 galonów, w koloniach także 8 i 1/3 gallona),
odbiorca końcowy 8 szylingi za galon (32 za pół beczki) jeśli legalnie i 25 szylingi za pół beczki jeśli od przemytnika.
Rum kupowany 5 szylingów za galon  a po podatku sprzedawany za 8 szylingów i 6 pensów
***
Pod koniec XVII wieku czarny niewolnik kosztował zwykle ok. 50 funtów, a Irlandczyk (chodzi o przymusową służbę) najwyżej 5 funtów i to z reguły płaconych w towarze (900 funtów bawełny).
***
Dopóki kursy zostały ujednolicone pod koniec 18 wieku każda kolonia uchwalone własne różne kursy wymiany. W Anglii, jeden real "piece of eight"(?) był wart  4s 3d natomiast warto było 8S w Nowym Jorku, 7s 6d w Pensylwanii i 6s 8d w Wirginii.
("S" to szyling, ale "d" czego może być skrótem?)
*



Niezły research! Orientujesz się jak wartość w tamtych czasach może być porównywalna z cenami skupu złota dzisiaj? Na przykład https://79element.pl/ Ostatnio ze znajomym się kłóciłem na podobny temat. Tylko to taki wywód filozoficzny był bardziej na temat jak można było kupić sobie kiedyś niewolnika, a ile jest warta dzisiaj na porównanie ich waluta confused1.gif W jakim kierunku poszedł świat właściwie? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
chassepot
 

Tata Kubusia
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.660
Nr użytkownika: 4.559

Przemek Czarnecki
Stopień akademicki: wyksztalciuch
Zawód: zatwardzia³y ojkofob
 
 
post 16/05/2017, 7:11 Quote Post

QUOTE(Elfir @ 27/10/2016, 18:10)
Dziękuję. Słaba jestem w angielskim a tłumacz google niestety nie jest doskonały. smile.gif
Najwięcej problemów miałam ze zrozumieniem podziału "piece of eight" względem waluty hiszpańskiej smile.gif
*



To tzw. dolar hiszpański "peso de ocho" - moneta typu talara mająca wartość ośmiu reali.

CODE

To funt sterling nie był wart jednego funta troy  (0,373 kg) srebra próby sterling (o,925)? Chociaz o,373 kg srebra to on chyba nigdy nie był wart. Duzo mniej. Ale był wymieniany na srebro. Dopiero od 1816 r. na złoto.


Z tą wymienialnością było trochę inaczej. Wielka Brytania od 1816 r. stała się pierwszym i długo jedynym krajem, który oparł swą walutę na monometalizmie. Funt i jego frakcje od tej pory były wyłącznie oparte na złocie (fakt, że monety typu korona, półkorona czy szyling były wyrabiane ze srebra nie miał tutaj szczególnego znaczenia - srebro zaczęło być traktowane jak surowiec, a nie jako miernik wartości). Wcześniej - bodajże od 1805 r. ograniczono wysokość zobowiązań, które można było regulować srebrem do równowartości 10 funtów.
 
User is online!  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej