Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dziwny symbol z 1904 r., Czerwona gwiazda i carski orzeł razem?
     
Reznow45
 

Sztabskapitan
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.232
Nr użytkownika: 64.951

Kuba
 
 
post 14/10/2012, 20:25 Quote Post

Witam! Ostatnio przeglądając na internecie zdjęcia z okresu wojny rosyjsko - japońskiej,
natrafiłem na dziwny symbol, znajdujący się na rosyjskim wagonie kolejowym wiozącym żołnierzy.
Czy ktoś wie co to za symbol, oraz czy nie jest to jakaś przeróbka?
Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/10/2012, 20:30 Quote Post

Skąd wiesz, że gwiazda jest czerwona?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 14/10/2012, 21:03 Quote Post

Witam!
QUOTE(emigrant @ 14/10/2012, 21:30)
Skąd wiesz, że gwiazda jest czerwona?
*


To raz (tyle, że nie widzę w poście wprowadzającym nic o jej kolorze). Dwa, gwiazda pięcioramienna była dość popularnym symbolem różnych instytucji różnych państw (patrz: dzioby okrętów Regia Marina).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/10/2012, 21:47 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 14/10/2012, 22:03)
Witam!
QUOTE(emigrant @ 14/10/2012, 21:30)
Skąd wiesz, że gwiazda jest czerwona?
*


To raz (tyle, że nie widzę w poście wprowadzającym nic o jej kolorze). Dwa, gwiazda pięcioramienna była dość popularnym symbolem różnych instytucji różnych państw (patrz: dzioby okrętów Regia Marina).
*


Kolor gwiazdy jest wspomniany w temacie.
Ale emigrant ma rację. Skąd wiadomo, że to ma być akurat czerwona gwiazda? Zdjęcie czarno-białe, ale raczej czerwień byłaby ciemniejsza, ta wygląda na żółtą lub białą. Motyw pięcioramiennej gwiazdy jest popularny, żeby daleko nie szukać, USA też takie mają: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=...=20100729060706

 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 14/10/2012, 22:01 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 14/10/2012, 22:47)
Zdjęcie czarno-białe, ale raczej czerwień byłaby ciemniejsza, ta wygląda na żółtą lub białą.
*


...co może oznaczać np złotą, też "podejrzaną". Ale czyż okręty włoskie nie takie właśnie nosiły (a może i po dziś dzień noszą, ja wiem?)?
CODE

Motyw pięcioramiennej gwiazdy jest popularny, żeby daleko nie szukać, USA też takie mają: [url=http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Flag_of_the_United_States.svg&page=1&filetimestamp=20100729060706]http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=...=20100729060706[/url]

Flaga to jedno, z kolorami może być natomiast różnie. Czerwona gwiazda kojarzy się dość jednoznacznie, inne kolory już niekoniecznie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/10/2012, 22:07 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 14/10/2012, 21:47)
Skąd wiadomo, że to ma być akurat czerwona gwiazda? Zdjęcie czarno-białe, ale raczej czerwień byłaby ciemniejsza, ta wygląda na żółtą lub białą. Motyw pięcioramiennej gwiazdy jest popularny, żeby daleko nie szukać, USA też takie mają
*


O to chodzi. To może być np. symbol carskich kolei... albo firmy przewozowej, która zorganizowała sobie kontrakt na transport wojska. To może być, jeśli tabor kolejowy był przypisany na stałe do jednostki, symbol tejże. (Czy to nie gwiazdy np. tkwią na epoletach oficerów i podoficerów?) Gwiazda była symbolem wielu rzeczy zanim Bolszewicy ją zeszmacili. A na czerwoną ta faktycznie nie wygląda. Dlatego spytałem...

Ten post był edytowany przez emigrant: 14/10/2012, 22:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/10/2012, 22:12 Quote Post

QUOTE
Flaga to jedno, z kolorami może być natomiast różnie. Czerwona gwiazda kojarzy się dość jednoznacznie, inne kolory już niekoniecznie.

Chodzi w każdym razie o to, że jeśli na zdjęciu występuje temat związany z Rosją plus gwiazda to nie musi ona być automatycznie czerwona smile.gif .
Zwłaszcza, że jak wspomniałem ta na zdjęciu na czerwoną nie wygląda, gdyż jest zbyt jasna. Przykład czerwonej (na pewno) gwiazdy na zdjęciu czarno-białym: http://www.google.pl/imgres?start=81&hl=pl...:19&tx=44&ty=35

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 14/10/2012, 22:15 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 14/10/2012, 23:12)
Chodzi w każdym razie o to, że jeśli na zdjęciu występuje temat związany z Rosją plus gwiazda to nie musi ona być automatycznie czerwona  smile.gif .
*


Zawsze może być złota... Na czerwonym tle tongue.gif
A poważnie to masz oczywiście rację.
CODE

Zwłaszcza, że jak wspomniałem ta na zdjęciu na czerwoną nie wygląda, gdyż jest zbyt jasna. Przykład czerwonej (na pewno) gwiazdy na zdjęciu czarno-białym:

Odcieniem bym się akurat niekoniecznie sugerował-kto wie, na ile to kwestia chociażby oświetlenia?

Ten post był edytowany przez Tromp: 14/10/2012, 22:15
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/10/2012, 22:38 Quote Post

QUOTE
Odcieniem bym się akurat niekoniecznie sugerował-kto wie, na ile to kwestia chociażby oświetlenia?

A gdzie ja piszę o odcieniu? Chodzi mi o kolor, ten w przeciwieństwie do barwy jest niezmienny smile.gif . Obejrzyj linka, zobaczysz różnicę w jasnościach. Kolory na tego typu zdjęciach przyjmują różne odcienie szarości i da się je rozpoznać w ramach podstawowej skali (czerwień, biel, zieleń). Jej kolor można też porównać np. z twarzami czy też najlepiej napisami wykonanymi najprawdopodobniej kredą. Wtedy widać od razu, że nie może być na pewno czerwona.

 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Reznow45
 

Sztabskapitan
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.232
Nr użytkownika: 64.951

Kuba
 
 
post 15/10/2012, 13:16 Quote Post

Dziękuje za odpowiedzi! Co do koloru nie upieram się, rzeczywiście sam nie byłem pewien
i raczej strzelałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej